SandyStation: Interaktivní pískoviště s využitím Kinectu (video)

S využitím Kinectu, projektoru, počítače a písku vytvořili dva studenti Západočeské univerzity v Plzni „pískoviště nové generace“, se kterým se dá užít spousta legrace (video).

Pokud jste v sobotu nebo v neděli dorazili na MS Fest, mohli jste si zde vyzkoušet velice zajímavé pískoviště, které nechávalo procházející návštěvníky v údivu. Jedná se unikátní projekt dvou studentů, Petra AltmanaRoberta Ecksteina z fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni, kteří jej prezentují pod názvem SandyStation. Jde zřejmě o vůbec první pískoviště na světě, u kterého můžete upravovat zdrojový kód, přehrávat firmware a především maximálně propustit uzdu své fantazii :-).

- - -

SandyStation efektivním způsobem využívá senzorů Kinectu (recenze), který je umístěný ve výšce zhruba 2 metrů nad boxem s obyčejným pískem a používá se ke sledování hloubky na snímané ploše. Pokud na pískovišti uděláte třeba bábovku nebo vyhloubíte díru, Kinect tuto informaci zpracuje a předá unikátnímu programu, jež objekty rozpozná a následně pošle potřebná data projektoru a vykreslí obraz do prostoru pískoviště. To vše se děje téměř okamžitě v reakci na činnost, kterou uživatel na pískovišti vykoná.

- - -

Autoři projektu mají hotových několik programů, které je možné „promítat“. Nejzajímavější je režim, ve kterém se standardně vysokým kopcům přiřazuje odstín zelené barvy. Naopak prohlubně a koryta mají barvu modrou (simulace vody). Pokud vytvoříte kopec a uděláte do jeho středu malý otvor, Kinect jej vyhodnotí jako kráter sopky a projektor hbytě začne promítat chrlící lávu (doporučuji shlédnout přiložené video). Fungují zde i kolize, takže tekoucí láva se při kontaktu s virtuální vodou začne hasit a postupně mizet. Další program umí promítat „heatmapu“, kde se opět barvy přizpůsobují výšce terénu a autoři mají v záloze celou řadu dalších nápadů.

V současné době Petr a Robert aktivně pracují na dalším vývoji a hledají způsoby, jak se svým projektem prosadit a najít pro něj širší uplatnění. Pokud by se vše dotáhlo do zdárného konce, může SandyStation najít využití třeba ve školkách, obchodních centrech nebo na teambuildingových akcích či prezentacích různých výrobců. Tenhle nápad má určitě vysoký potenciál a my autorům přejeme, aby se jim podařilo uspět. Na závěr ještě doplníme, že s hardwarovou realizací projektu SandyStation pomáhala firma ProEnergo. Další informace najdete na webu SandyStation.cz.

- - - 
Na programu autoři pracují od začátku léta a průběžně jej vylepšují. Napsání prototypové aplikace byla napsána během několika dnů.

- -

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku