Domů » Články » SandyStation: Interaktivní pískoviště s využitím Kinectu (video)

SandyStation: Interaktivní pískoviště s využitím Kinectu (video)

S využitím Kinectu, projektoru, počítače a písku vytvořili dva studenti Západočeské univerzity v Plzni „pískoviště nové generace“, se kterým se dá užít spousta legrace (video).

Pokud jste v sobotu nebo v neděli dorazili na MS Fest, mohli jste si zde vyzkoušet velice zajímavé pískoviště, které nechávalo procházející návštěvníky v údivu. Jedná se unikátní projekt dvou studentů, Petra AltmanaRoberta Ecksteina z fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni, kteří jej prezentují pod názvem SandyStation. Jde zřejmě o vůbec první pískoviště na světě, u kterého můžete upravovat zdrojový kód, přehrávat firmware a především maximálně propustit uzdu své fantazii :-).

- - -

SandyStation efektivním způsobem využívá senzorů Kinectu (recenze), který je umístěný ve výšce zhruba 2 metrů nad boxem s obyčejným pískem a používá se ke sledování hloubky na snímané ploše. Pokud na pískovišti uděláte třeba bábovku nebo vyhloubíte díru, Kinect tuto informaci zpracuje a předá unikátnímu programu, jež objekty rozpozná a následně pošle potřebná data projektoru a vykreslí obraz do prostoru pískoviště. To vše se děje téměř okamžitě v reakci na činnost, kterou uživatel na pískovišti vykoná.

- - -

Autoři projektu mají hotových několik programů, které je možné „promítat“. Nejzajímavější je režim, ve kterém se standardně vysokým kopcům přiřazuje odstín zelené barvy. Naopak prohlubně a koryta mají barvu modrou (simulace vody). Pokud vytvoříte kopec a uděláte do jeho středu malý otvor, Kinect jej vyhodnotí jako kráter sopky a projektor hbytě začne promítat chrlící lávu (doporučuji shlédnout přiložené video). Fungují zde i kolize, takže tekoucí láva se při kontaktu s virtuální vodou začne hasit a postupně mizet. Další program umí promítat „heatmapu“, kde se opět barvy přizpůsobují výšce terénu a autoři mají v záloze celou řadu dalších nápadů.

V současné době Petr a Robert aktivně pracují na dalším vývoji a hledají způsoby, jak se svým projektem prosadit a najít pro něj širší uplatnění. Pokud by se vše dotáhlo do zdárného konce, může SandyStation najít využití třeba ve školkách, obchodních centrech nebo na teambuildingových akcích či prezentacích různých výrobců. Tenhle nápad má určitě vysoký potenciál a my autorům přejeme, aby se jim podařilo uspět. Na závěr ještě doplníme, že s hardwarovou realizací projektu SandyStation pomáhala firma ProEnergo. Další informace najdete na webu SandyStation.cz.

- - - 
Na programu autoři pracují od začátku léta a průběžně jej vylepšují. Napsání prototypové aplikace byla napsána během několika dnů.

- -

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

10 komentářů

 1. Geniální a jednoduchý, o tom jsou věcičky kolem MS poslední dobou, moc se mi líbí takovéto využití Kinectu :-)

 2. To dává stavění hradu z písku úplně nový rozměr :) … fakt pecka!

 3. Jaroslav Holaň (neregistrovaný)

  Mě se to taky moc líbilo. Tady je má verze videa:

  [odkaz]

  • Dark (neregistrovaný)

   Nějak nechápu, proč sem dávaš odkaz na svoje video, který je snad natočený mobilem a ta kvalita je úděsná, navíc to nepřináší nic nového oproti tomu, co je v článku – naopak, spíše je to ostuda chlubit se takhle nekvalitním záznamem. Nechci rejpat, jen píšu svůj názor.

  • Dark (neregistrovaný): Nesouhlasím s Tebou, rád jsem se podíval na další video, kde jsou vidět reakce trochu více z dálky(zároveň i jiné tvary a líbilo se mi i jak tam natekl kousek vody do té velké „sopky“).

   Ano, kvalita záznamu je dost špatná, ale na youtube se povalují i mnooohem horší, takže bych to tak moc neodsuzoval. :)

   Jinak velká pecka, přeji klukům hodně úspěchů a hlavně ať jejich projekt najde využití – zatím je to úžasné!

 4. Napadla tu ještě někoho souvislost se hrou From Dust? To by byla brutální kombinace.

  • Vidím poprvé, podobný princip s více možnostmi a lepší grafikou i fyzikou – vypadá také moc pěkně, a teď co taková kombinace s From Dust + Black & White? :-) Ale věřím, že i autoři sami mají v záloze spoustu dobrých nápadů – jak je napsáno v článku.

 5. no pěkný, škoda jen, že k tomu musím mít i pískoviště :-)

 6. Nikola (neregistrovaný)

  Dark (neregistrovaný): Nevím, co jste viděl na tom videu tak špatného, že to takhle komentujete ! Chtěla bych někdy vidět Váš výtvor a vaší kvalitu videa radši to sem ani nedávejte, pokud se také nechcete strapnit – určitě by se našel někdo, kdy by se po přečtení Vaší odpovědi do Vás také rýpnul.

 7. Ano, předchozí zpráva patří mě. :D Chtěla jsem ještě dodat, že to video, co jsem vložil pan Jaroslav Holaň (neregistrovaný), se mi líbí. I ta kvalita se dá překousnout. :D Viděla jsem toto interaktivní pískoviště na Dnech vědy a techniky v Plzni a moc se mi to líbilo. Byla by to pro mě úžasná hračka domů, aspoň bych se nenudila. Doufám, že vývoj toho půjde tak hluboko, až se to jednou bude používat i k obyčejným věcem, jako užitečná pomůcka ( třeba ve školách, atd.. ). :D Byl to skvělí nápad vymyslet něco takovéhleho. :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).