Domů » Bleskovky » Samsung za třetí kvartál dodal nejvíce telefonů, celý trh ale klesá

Samsung za třetí kvartál dodal nejvíce telefonů, celý trh ale klesá

Je to už ohraná písnička, nicméně globální nedostatek čipů stále trvá a dopady na trh s mobilními telefony začínají být čím dál zřetelnější. Po snížení produkce iPhonů 13 v letošním roce to vypadá, že ke snižování dodávek přistoupila většina trhu, alespoň podle údajů společnosti Canalys.

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G nahled
Samsung Galaxy S21 Ultra

Ta zveřejnila data týkající se globálních dodávek chytrých telefonů za 3. kvartál 2021 – na prvním místě je opět Samsung s podílem 23 procent (bez meziroční změny), druhé místo patří Applu s 15 procenty (meziroční nárůst o 3 procenta), třetí příčku si pro sebe uzmulo Xiaomi s podílem 14 procent (bez meziroční změny) a na čtvrtém a pátém místě jsou shodně Oppo a Vivo s 10 procenty (u obou meziroční nárůst o 1 procento).

canalys data
Meziroční změny podílů na trhu podle počtu dodaných smartphonů na trh (Zdroj: Canalys)

Ačkoli z pohledu procentuálního podílu na dodaných chytrých telefonech by to mohlo vypadat příznivě, podle Canalysu došlo ke globálnímu poklesu dodaných zařízení o celých 6 procent. Zatímco první pětka buďto zůstala na svých číslech či mírně povyrostla, společnosti, které skončily „pod čarou“, podle všeho dodaly méně, než se očekávalo. Dá se předpokládat, že tento trend bude pokračovat, neboť velké firmy si snáze vyjednají prioritní dodávky čipů, jak to ukázal například Apple.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).