Domů » Články » Takhle vypadá Samsung One UI na Androidu 9.0 (přehled novinek)

Takhle vypadá Samsung One UI na Androidu 9.0 (přehled novinek)

Majitelé Samsungu Galaxy S9, Galaxy S9+ a Galaxy Note 9 se v průběhu ledna mohou těšit na aktualizaci systému, která rovnou povýší na Android 9.0 Pie. Ta bude nezvykle masivní, Samsung totiž zcela přepracoval svou uživatelskou nadstavbu a dal jí jméno One UI. Vše je zatím dostupné pouze v betaverzi (pouze pro Galaxy S9/S9+, beta pro Note9 bude k dispozici později, avšak pouze pro vybrané regiony, mezi kterými ČR chybí), některé dílčí věci se tedy mohou ještě změnit, základní představu o podobě nového systému si již ale můžeme udělat.

Samsung One UI: s důrazem na přehlednost

Základní myšlenkou nadstavby One UI je bezesporu jednoduchost a přehlednost. Většina ovládacích prvků v systému je větší a také snadněji dosažitelná. Celý systém působí velmi čistě, někdy je toho nevyužitého místa možná až moc. Posuďte sami na následujících screenshotech.

Takto vypadá Samsung One UI na Galaxy S9 (Android 9.0)
Takto vypadá Samsung One UI na Galaxy S9 (Android 9.0)

Jednodušší ovládání jednou rukou

Obrazovky smartphonů se stále zvětšují a činí tak ovládání jednou rukou téměř nemožným. Výrobci to často řeší přidáváním různých softwarových pomůcek (např. funkcí zmenšení obrazovky do jednoho z rohů). Samsung se však vydal jiným směrem. Při pohledu na screenshoty nového systému je totiž vidět, že prvky v systémových aplikacích jsou umístěny v dolní části obrazovky. Hodí se připomenout, že možnost zapnutí one-handed mode v systému stále je. Troufneme si však tvrdit, že ji nebudete již tolik potřebovat.

Konečně! Tmavý režim v celém systému

Tmavý režim je poslední dobou hodně populární, a to zejména na smartphonech s AMOLED displeji, kde šetří energii. Není proto divu, že ani v One UI nebude chybět. A máme se na co těšit, tmavý režim v novém systému totiž bude opravdu plnohodnotný. Ze screenshotů je jasně patrné, že prostupuje celým systémem. Zapíná se buď automaticky podle východu a západu slunce, nebo si jej můžete zapnout (a vypnout) manuálně.


Ovládání pomocí gest

Novinkou je také navigace systémem pomocí gest (ta je stejně jako tmavý režim nativní součástí Androidu 9.0). Samsung si zde opět jde svou vlastní cestou. Pokud potáhnete prstem nahoru v levé dolní části obrazovky, zobrazí se vám nabídka posledních aplikací. Pokud totéž uděláte ve dolním středu obrazovky, přejdete na domovskou stránku systému. A nakonec pokud provedete tah prstem nahoru v pravé části obrazovky, vrátíte se zpět. Samozřejmě je zde možnost  ponechat si klasické tři navigační tlačítka.

Paměťová karta jako součást systému

Poslední dnes zmíněnou novinkou bude podpora Adoptable storage. Tato funkcionalita umožňuje používat paměťovou kartu jako vnitřní úložiště zařízení například pro instalaci her a aplikací. Více si o tom můžete přečíst v tomto článku.

Na závěr se hodí napsat, že i když nová nadstavba One UI běží na Androidu Pie, klidně by mohla běžet na Oreu a běžný uživatel by to ani nepostřehl (jen by chyběla řada funkcí, které Android 9.0 nativně podporuje, například tmavý režim nebo ovládání gesty). Teď už jen zbývá počkat na vydání finální verze, která by se pro Galaxy S9, S9+ a Galaxy Note 9 měla objevit v průběhu ledna příštího roku.

Beta verze Androidu 9.0 je zatím dostupná pro Galaxy S9 a S9+ a zapojit se do ni lze skrze aplikaci Samsung Members, nicméně pouze na území USA či Německa.

Alex Mensatoris

Externí redaktor SMARTmania.cz, kterého baví moderní technologie a marketing. Toho času student vysoké školy.
Subscribe
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments