Domů » Články » LCD a OLED má nástupce: Samsung představil bezrámečkový Micro LED displej

LCD a OLED má nástupce: Samsung představil bezrámečkový Micro LED displej

Společnost Samsung dnes na veletrhu CES v Las Vegas představila zbrusu nové zobrazovací panely postavené na revoluční technologii Micro LED, která spojuje výhody LCD a OLED displejů, které trpí několika neduhy jako například vypalování.  Hlavní hvězdou konference byl 75palcový dispej společně s obří 219palcovou obrazovou stěnu The Wall.

75″ Micro LED displej a obří obrazová stěna The Wall

Díky samovyzařující technologii a podpoře modulárního uspořádání poskytují displeje Micro LED společnosti Samsung špičkovou kvalitu obrazu. Tyto televizní displeje se skládají z jednotlivých modulů Micro LED a obsahují miliony mikroskopických čipů tvořených anorganickými červenými, zelenými a modrými LED, které vyzařují vlastní světlo, a vytvářejí tak na obrazovce jednotlivé barvy. Tato technologie má poskytnout špičkovou kvalitu obrazu a měla by překonat všechny doposud dostupné technologie.


Samsung prezentoval technologii Micro LED už na loňském veletrhu CES, kde ukázal obrazovou stěnu The Wall s úhlopříčkou 146 palců. Díky technickému pokroku ve výrobě polovodičových struktur s ultra jemným rozlišením, který umožnil zmenšit rozestupy mezi jednotlivými mikroskopickými LED čipy, dokázala společnost Samsung vytvořit také 4K Micro LED televizi s menší 75palcovou uhlopříčkou, která je vhodnější pro použití v domácnostech.

Kouzlo modularity Micro LED panelů

Technologie Micro LED nabízí díky své modulární povaze větší flexibilitu, pokud jde o velikost obrazovky, kterou lze přizpůsobit přímo na míru požadavkům a prostorovým možnostem uživatelů. Přidáním dalších Micro LED modulů mohou uživatelé svůj displej rozšířit na libovolnou požadovanou velikost. Modularita technologie Micro LED umožní uživatelům v budoucnu vytvořit obří displeje bez přechodů s netradičními poměry stran. Jinými slovy, panely lze spolu libovolně kombinovat.

Micro LED rovněž optimalizuje obsah bez ohledu na velikost a tvar obrazovky. Přidáním dalších modulů lze dokonce i zvýšit rozlišení – to vše při zachování nezměněné hustoty pixelů. Tato technologie tedy může tedy zobrazit vše počínaje od standardního obsahu s poměrem stran 16:9, přes širokoúhlé filmy s poměrem stran 21:9 až k netradičním poměrům stran jako 32:9 nebo dokonce 1:1 – to vše bez jakýchkoli kompromisů, pokud jde o kvalitu obrazu.

Vzhledem k tomu, že se displeje Micro LED obejdou zcela bez rámečku, nejsou mezi moduly žádné předěly – dokonce ani při přidávání dalších modulů. Informace o tom, kdy by se 4K Micro LED televize mohla dostat do prodeje zatím nemáme k dispozici, otazník zůstává také u ceny, ale dá se očekávat, že bude velmi vysoká.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Tomas
Anonym
Tomas

Jo to je všechno paráda tak za 10 let z toho budu mít v ceně 30 000Kč pokrytou celou stěnu v obývacím pokoji do té doby než to bude dostupné a funkční to nechám z klidným srdcem lidem co za to zaplatí 1 000 000 Kč , aby byli první . :)

xzeit
Uživatel
xzeit

Už aby se to začalo prodávat. Že by konečně něco vhodného i pro staticky obraz s hlubokou černou a jasnou bílou?

qam
Anonym
qam

to je sen. Zvlášť pro mě – největšího odpůrce OLED na planetě :D. Snad technologie, co sjednotí zastánce OLEDU a IPSek

xzeit
Uživatel
xzeit

Tak ono principiálně a kvalitou zobrazení převezme vlastnosti oledu a životností LCD.

qam
Anonym
qam

Chtělo by to microled už na Galaxy S10.

zipiik
Uživatel
zipiik

qam: Než se s hustotou bodů dostanou aspoň na 300PPI, to ještě nějaký pátek potrvá.

tomas
Anonym
tomas

Konecne. Teším sa

tomas
Anonym
tomas

Technológia modulov bez viditelnych predelov by sa mohla využiť pri skladacich telefónoch. Urcite lepšie riesenie ako ohybne displeje.