Domů » Články » LCD a OLED má nástupce: Samsung představil bezrámečkový Micro LED displej

LCD a OLED má nástupce: Samsung představil bezrámečkový Micro LED displej

Společnost Samsung dnes na veletrhu CES v Las Vegas představila zbrusu nové zobrazovací panely postavené na revoluční technologii Micro LED, která spojuje výhody LCD a OLED displejů, které trpí několika neduhy jako například vypalování.  Hlavní hvězdou konference byl 75palcový dispej společně s obří 219palcovou obrazovou stěnu The Wall.

75″ Micro LED displej a obří obrazová stěna The Wall

Díky samovyzařující technologii a podpoře modulárního uspořádání poskytují displeje Micro LED společnosti Samsung špičkovou kvalitu obrazu. Tyto televizní displeje se skládají z jednotlivých modulů Micro LED a obsahují miliony mikroskopických čipů tvořených anorganickými červenými, zelenými a modrými LED, které vyzařují vlastní světlo, a vytvářejí tak na obrazovce jednotlivé barvy. Tato technologie má poskytnout špičkovou kvalitu obrazu a měla by překonat všechny doposud dostupné technologie.

Samsung prezentoval technologii Micro LED už na loňském veletrhu CES, kde ukázal obrazovou stěnu The Wall s úhlopříčkou 146 palců. Díky technickému pokroku ve výrobě polovodičových struktur s ultra jemným rozlišením, který umožnil zmenšit rozestupy mezi jednotlivými mikroskopickými LED čipy, dokázala společnost Samsung vytvořit také 4K Micro LED televizi s menší 75palcovou uhlopříčkou, která je vhodnější pro použití v domácnostech.

Kouzlo modularity Micro LED panelů

Technologie Micro LED nabízí díky své modulární povaze větší flexibilitu, pokud jde o velikost obrazovky, kterou lze přizpůsobit přímo na míru požadavkům a prostorovým možnostem uživatelů. Přidáním dalších Micro LED modulů mohou uživatelé svůj displej rozšířit na libovolnou požadovanou velikost. Modularita technologie Micro LED umožní uživatelům v budoucnu vytvořit obří displeje bez přechodů s netradičními poměry stran. Jinými slovy, panely lze spolu libovolně kombinovat.

Samsung Micro LED TVs First Look at CES 2019

Micro LED rovněž optimalizuje obsah bez ohledu na velikost a tvar obrazovky. Přidáním dalších modulů lze dokonce i zvýšit rozlišení – to vše při zachování nezměněné hustoty pixelů. Tato technologie tedy může tedy zobrazit vše počínaje od standardního obsahu s poměrem stran 16:9, přes širokoúhlé filmy s poměrem stran 21:9 až k netradičním poměrům stran jako 32:9 nebo dokonce 1:1 – to vše bez jakýchkoli kompromisů, pokud jde o kvalitu obrazu.

Vzhledem k tomu, že se displeje Micro LED obejdou zcela bez rámečku, nejsou mezi moduly žádné předěly – dokonce ani při přidávání dalších modulů. Informace o tom, kdy by se 4K Micro LED televize mohla dostat do prodeje zatím nemáme k dispozici, otazník zůstává také u ceny, ale dá se očekávat, že bude velmi vysoká.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

32 komentářů

 1. Jo to je všechno paráda tak za 10 let z toho budu mít v ceně 30 000Kč pokrytou celou stěnu v obývacím pokoji do té doby než to bude dostupné a funkční to nechám z klidným srdcem lidem co za to zaplatí 1 000 000 Kč , aby byli první . :)

 2. Už aby se to začalo prodávat. Že by konečně něco vhodného i pro staticky obraz s hlubokou černou a jasnou bílou?

  • to je sen. Zvlášť pro mě – největšího odpůrce OLED na planetě :D. Snad technologie, co sjednotí zastánce OLEDU a IPSek

  • Tak ono principiálně a kvalitou zobrazení převezme vlastnosti oledu a životností LCD.

  • Chtělo by to microled už na Galaxy S10.

  • qam: Než se s hustotou bodů dostanou aspoň na 300PPI, to ještě nějaký pátek potrvá.

 3. Konecne. Teším sa

  • Technológia modulov bez viditelnych predelov by sa mohla využiť pri skladacich telefónoch. Urcite lepšie riesenie ako ohybne displeje.

 4. Stačilo napsat, že OLED má nástupce. Proč zmiňovat předchozí zastaralou technologii, kterou už zastoupil OLED a která se dnes používá snad už je v lowendech? To už jste rovnou mohli napsat, že je to nástupce CRT…

  • Treba protože se zatím jedná nástupce panelu TV, kde je LCD stále rozšířený i hodně výš než jen v low-endech?

  • Trvale zmatená skupino, je to evoluce LCD, nemotejte do toho slepou větev OLED.

  • Ty seš vážne mimo.

  • no podle poopisu to ma rozhodne bliz k OLED nez LCD

  • PetrCBR: LCD co není LCD, cože? ?

  • uni: podle principu fungovani je to evoluce OLED a ne LCD

  • PetrCBR: OMG. Neřeš.

  • uni: tohle je diskuse … pokud jsi presvedceny, ze je to evoluce LCD, tak napis svoje argumenty proc si to myslis. Muj argument pro to co rikam je jednoduchy … zpusobem fungovani to ma mnohem blize k OLED nez k LCD a proto to podle me je spis evoluce OLED.

  • Jasně že to má principem blíže k OLED, však je to to samé, akorát místo organických diod jsou tam anorganické. Nebo jsou tam snad pod každým subpixelem/pixelem bílé LED, před kterýma jsou tekuté krystaly, které nám dávají barvičky?

  • xzeit, PetrCBR: Tak jasně. On jen potřeboval něco napsat. Výsledek stejný jako v případě grafických karet vedle u článku.

  • Mrknu se, grafiky, to mě zajímá ?

  • Tady ma ale uni pravdu, taky jak pise xzeit OLED – organicke, tady se ale opet jedna o anorganicky..

  • Ale pochop, že princip podsvícení je prakticky stejný jako u OLED – každý pixel má svůj vkastní zdroj světla. Takže blíže má MicroLED opravdu k OLED, než k LCD, kde je zdroj podsvícení řešen úplně odlišně.

  • „Tady ma ale uni pravdu“ – to ve mně vzbudilo zvědavost, rozklikl jsem tedy vlákno, abych se dozvěděl…že uni opět pravdu nemá. Technologicky je to tu popsané naprosto přesně, uni se tu jen potřeboval vyblít, nic víc.

  • lukass71: Uni pravdu nemá. Základem LCD jsou právě ty tekuté krystaly (LC), které podle přivedeného napětí propuští více nebo méně světla. Zdrojem světla může být klasická LED, CCFL trubice nebo jen světlo odražené odraznou deskou pod displejem (např. v digitálkách, kalkulačkách apod.).
   MicroLED, OLED nebo plasma LC nepoužívá, místo toho je každý subpixel sám přímo regulovaným zdrojem světla.

  • Technologicky ju sice mozno zastupil, ale tie reci o low-ende ste si mohli odpustit. LCD sa pouziva prakticky vsade.

 5. Pokud je to mikro verze led billboardu, docela by mě zajímala spotřeba :-)

 6. LG také ukázalo 65″ 88″,MicroLED.

 7. Tento OLED evergreen je tady již 10 let. Pokud zdrojem světla bude LED, tak zapomeňte na
  1) reálne barvy,
  2) detaily ve tmavých a světlých scénách
  3) průser č.1 enormní stárnutí modré LED, kdy bílá barva po 2 letech provozu je žlutá.
  Děkuji takovou TV nechci ani zadarmo.

  • Na to jsi jako přišel Jak?

  • Prostým sledováním. Nic nového. Už se prober.

  • qam: počkej, bavis se o OLED, nebo o LED? Borec totiž píše, že pokud zdrojem světla bude LED…. Ale to co popisuje se týká spíš OLED…

  • Wiroza:
   1) Článek je o microLED, ne o OLED. MicroLED by právě měl řešit problém vypalování OLED.
   2) Barvy jsou otázkou kalibrace obrazovky, v případě TV mají OLED displeje daleko lepší obraz než LCD.
   3) Nestejnoměrné stárnutí barevných subpixelů v OLED displeji se u TV řeší tak, že se používají bílé OLED + barevný filtr.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).