Samsung Galaxy Watch 5 a 5 Pro lákají na safírové sklo a ještě lepší zdravotní funkce – SMARTmania.cz

Samsung Galaxy Watch 5 a 5 Pro lákají na safírové sklo a ještě lepší zdravotní funkce

Samsung Galaxy Watch 5 7
  • Hodinky přicházejí ve třech variantách
  • Všechny mají safírové sklíčko, model Pro se navíc pyšní titanovým pouzdrem
  • Ceny startují na 7 499 korunách

Kromě ohebných smartphonů Galaxy Z Fold 4 a Flip 4 dnes Samsung představil i pátou generaci svých hodinek Galaxy Watch. Zatímco loni korejský gigant prováděl dělení na základní model a Classic, letos druhé jmenované střídá varianta Pro, která má představovat vrchol nabídky. Jaká vylepšení přináší?

Samsung GaaSamsung Galaxy Watch 5 a Galaxy Watch 5 Prolaxy Watch 5 03
Samsung Galaxy Watch 5 a Galaxy Watch 5 Pro

Galaxy Watch 5 ve dvou velikostech

Nejprve se pojďme podívat na základní model, který bude nabízen ve dvou různých velikostech: s diametrem 40 a 44 mm. První z nich se hodí spíše na útlejší zápěstí něžnějšího pohlaví, čemuž odpovídají i barevné varianty – grafitovou a stříbrnou doplňuje růžová, zatímco větší verze bude nabízena v grafitové, stříbrné a safírově modré.

Samsung Galaxy Watch 5 1

V obou případech je pouzdro vyrobeno z hliníku a sklíčko je ze safírového krystalu, u kterého Samsung slibuje až o 60 procent vyšší odolnost proti poškrábání než u Galaxy Watch 4. Na druhou stranu – na představovací akci se jej podařilo poškrábat hrotem o tvrdosti 6 podle Mohse, což by znamenalo, že Samsung používá podobný marketingový trik jako Apple, který využívá kompozit odolného skla a safíru.

Sklíčko zasahuje téměř do stran, což znamená jediné – na otočnou lunetu musíme letos zapomenout. Jedinými ovládacími prvky jsou dotykový displej a dvojice mechanických tlačítek na pravé straně. Hodinky postrádají jakékoliv extravagantní prvky a působí spíše střídmě, což ocení ti konzervativnější z vás.

Samsung Galaxy Watch 5 6

Displeje zůstaly oproti minulé generaci nezměněny:

  • 40mm model má 1,19″ zobrazovač s rozlišením 396 × 396 pixelů
  • 44mm varianta disponuje 1,36″ displejem s rozlišením 450 × 450 pixelů

V obou případech se o zobrazování obsahu stará AMOLED, který nabízí perfektní čitelnost. Při ovládání nás také potěšila propracovaná haptika, která poskytuje přirozenou odezvu.

Samsung Galaxy Watch 5 2

Mezigeneračně zůstala nezměněná i zásoba senzorů, ovšem prostředí hodinek z nich dokáže vytěžit víc. Důraz byl kladen například na monitoring spánku – Samsung si během prvních 7 nocí uživatele „proměří“, aby mu na základě získaných dat (délka a tvrdost spánku, okysličení krve apod.) přidělil druh zvířete. Jím se pak hodinky snaží uživatele koučovat a zlepšovat jeho návyky, aby byl jeho spánek co možná nejkvalitnější.

Samsung Galaxy Watch 5 13

Ze zdravotních funkcí je také novinkou určování podílu tuku, vody a svalů v těle, a to pouhým dotekem bočních tlačítek. Samsung v této oblasti slibuje 98% přesnost. Galaxy Watch 5 rovněž umí monitorovat, jak moc se při sportovních aktivitách potíte a jak dlouho trvá, než se vaše tělo zregeneruje.

Hardwarové parametry Samsung Galaxy Watch 5 (44 mm)

Konstrukce

Rozměry: 43,3 × 44,4 × 9,8 mm, hmotnost: 33,5 g, zvýšená odolnost: IP68 a MIL-STD-810G

Systém, procesor a paměť

Operační systém: Wear OS, čipset: Exynos W920, RAM: 1,5 GB, interní paměť: 16 GB

Displej, konektivita a baterie

1,36", AMOLED, rozlišení: 450 × 450 px, NFC: , Bluetooth: 5.2, Wi-Fi: 802.11 b/g/n, GPS: , Baterie: 410 mAh, bezdrátové nabíjení:

Hodinky pochopitelně umí měřit i tepovou frekvenci, „natočit“ EKG, monitorovat okysličení krve či počítat nachozené kroky. Sportovce zase potěší integrovaná GPS a vysoká odolnost splňující krytí IP68/5ATM/MIL-STD-810G. Bezdrátovou konektivitu zastupují Wi-Fi, Bluetooth 5.2 a NFC, k dispozici budou i varianty s podporou sítí LTE.

Galaxy Watch 5 pohání ten samý 4nm procesor Exynos W920 doplněný o 1,5 GB RAM a 16GB úložiště. Kapacita akumulátorů narostla na 284, respektive 410 mAh, ovšem vyšší výdrž výrobce neslibuje – spíše láká na zrychlené bezdrátové nabíjení, které má za půl hodiny dobít akumulátor z 0 na 45 procent.

K novým hodinkám Samsung nabízí i nové řemínky – silikonové, titanové nebo magnetické, které jsou vyrobené z kombinace silikonu a kovu.

Samsung Galaxy Watch 5 Pro: pro opravdové sportovce

Vrcholná varianta nazvaná Galaxy Watch 5 Pro tentokráte neláká na design tradičních hodinek, ale spíše na outdoorové vzezření a funkce, s nimiž bude chtít lovit zákazníky Garminu. Hodinky jsou velké a těžké (46,5 gramů), diametr v tomto případě činí 45 mm. Displej má stejné parametry jako v případě větších Galaxy Watch 5, větší rozměry připadají na vrub kovové lunety, která není otočná, ale plní ochranou funkci, neboť vystupuje nad povrch displeje. Ten je opět chráněn „safírovým“ sklem, zatímco pouzdro je vyrobeno z titanu. V nabídce budou dvě barevné varianty: černá a šedá.

Přestože se Galaxy Watch 5 Pro po hardwarové stránce nijak neliší od svých „nePro“ bratříčků, připravil si pro ně Samsung několik softwarových specialit. Dovnitř jde například importovat GPX soubory a ty pak využívat ke sledování trasy. Hodinky dále obsahují turn by turn navigaci, přičemž pokyny dokáží udávat hlasem nebo vibracemi. Pokud byste se nedej bože ztratili, hodinky jsou schopné vás dovést zpátky.

Hardwarové parametry Samsung Galaxy Watch 5 Pro

Konstrukce

Rozměry: 45,4 × 45,4 × 10,5 mm, hmotnost: 46,5 g, zvýšená odolnost: IP68 a MIL-STD-810G

Systém, procesor a paměť

Operační systém: Wear OS, čipset: Exynos W920, RAM: 1,5 GB, interní paměť: 16 GB

Displej, konektivita a baterie

1,36", AMOLED, rozlišení: 450 × 450 px, NFC: , Bluetooth: 5.2, Wi-Fi: 802.11 b/g/n, GPS: , Baterie: 590 mAh, bezdrátové nabíjení:

V útrobách najdeme velkou 590mAh baterii, která zajistí výdrž až 80 hodin při běžném používání či 20 hodin nepřetržitého záznamu trasy s pomocí GPS. Zdá se, že pro dosažení delší výdrže byl mírně utlumen maximální jas displeje, který se zdál pocitově menší než v případě základních variant. Je však možné, že za tento pocit může jen nevhodně zvolený ciferník – oproti běžným Galaxy Watch 5 jich má varianta Pro několik navíc.

Vyplatí se upgrade?

Jelikož jsou Galaxy Watch 5 po hardwarové stránce prakticky totožné s předchůdcem, upgrade smysl nedává, snad jedině pokud oceníte kvalitnější ochranu displeje, větší baterii nebo rychlejší nabíjení. V opačném případě dobře poslouží i minulá generace, která pravděpodobně dostane všechny softwarové novinky v rámci softwarové aktualizace. Varianta Pro může stát za zvážení, pokud potřebujete opravdu sportovní hodinky s vícedenní výdrží.

Samsung Galaxy Watch 5 12galaxy buds 2 sluchatka 2Nepřehlédněte

Samsung Galaxy Buds 2 Pro jsou nová kompaktní sluchátka. Líbí se vám?

Ceny a dostupnost

Hodinky řady Galaxy Watch půjdou do prodeje 26. srpna. Pokud si je od dnešního dne předobjednáte, dostanete jako dárek sluchátka Galaxy Buds Live. Ceny jednotlivých variant jsou následující:

Model s Wi-Fi s LTE
Galaxy Watch 5 40 mm 7 499 korun 8 499 korun
Galaxy Watch 5 44 mm 8 199 korun 9 499 korun
Galaxy Watch 5 Pro 11 999 korun 12 999 korun
Autor článku
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku