TOPlist

Samsung Galaxy Ring oficiálně: našlapaný chytrý prsten s jedním velkým nedostatkem

Galaxy Ring – první chytrý prsten od Samsungu
  • Samsung dnes oficiálně představil chytrý prsten z titanu Galaxy Ring
  • Změří vám kroky, teplotu, tep a řadu dalších hodnot, ve spojení s telefonem dokonce poskytne informace o chrápání
  • Cena byla stanovena na 449 eur, velkým nedostatkem je nedostupnost na českém/slovenském trhu

Chytré prsteny jsou momentálně v rámci segmentu nositelné elektroniky v kurzu. Patrně nejočekávanějším novým přírůstkem do tohoto odvětví byl Galaxy Ring od Samsungu, který si sice svou částečnou premiéru odbyl už začátkem letošního roku na veletrhu MWC v Barceloně, avšak o funkcích či ceně jsme se bohužel nic nedozvěděli. To se s dneškem mění, jelikož na Unpacked eventu v Paříži, kam dostala pozvánku i naše redakce, došlo ke kompletnímu odhalení.

Prsten Samsung Galaxy Ring se vyrábí ve třech barvách
Prsten Samsung Galaxy Ring se vyrábí ve třech barvách

Galaxy Ring bude dostupný třech barevných variantách – ve zlaté, stříbrné a černé. Šířka prstenu je 7 mm, tloušťka 2,6 mm. Hmotnost se bude pohybovat v rozmezí od 2,3 do 3 gramů (podle velikosti). Galaxy Ring je vyrobený z titanu, což se bohužel promítlo i do vyšší pořizovací ceny. Nechybí stupeň krytí IP68, zajišťující kompletní odolnost vůči vniknutí vody a prachu. Spekulovaná podpora NFC/placení bohužel chybí.

Řada senzorů a praktické pouzdro

Galaxy Ring půjde do prodeje v celkem devíti různých velikostech, takže by měl „sednout“ prakticky každému. Zajímavá je ale informace, že od velikosti se bude odvíjet i výdrž na jedno nabití. Samsung slibuje až 7 dní na jedno nabití, což by byla mezi konkurenčními prsteny, jako je Oura, Ultrahuman Ring Air či RingConn, vůbec nejlepší hodnota. Nejmenší varianta prstenu má 18mAh baterii, největší pak 23,5miliampérhodinovou. Velikost interní paměti je 8 MB, což pro průběžné ukládání naměřených hodnot zcela dostačuje. Mozkem a „hnacím motorem“ prstenu je mikrokontroler Nordic MCU.

Součástí balení je i praktické dobíjecí pouzdro (50 × 50 × 25 mm, 62 gramů) s akumulátorem o kapacitě 361 mAh, ve kterém se prsten z nuly na sto dobije za přibližně 80 minut. Prstýnek je vybavený celou plejádou senzorů, jako je akcelerometr, měření teploty kůže, PPGO, 2PD, 2LED(G) a 2VCSEL(R,IR). Komunikaci s telefonem zajišťuje protokol Bluetooth 5.4 LE.

Chytré prsteny mají oproti chytrým hodinkám několik výhod, přičemž tou hlavní je jejich velikost a tvar. Uživateli prsten při spaní či jiných aktivitách nepřekáží, tudíž může shromažďovat data kontinuálně a navíc přesněji, neboť u prstenu nijak nezáleží na tom, jak si jej zrovna utáhnete. Přinášíme vám také několik exkluzivních fotografií českého prostředí aplikace Samsung Health s připojeným prstenem Galaxy Ring včetně ukázky měřených metrik.

Do aplikace Samsung Health se integrují veškerá naměřená data a poznatky. Tuto aplikaci si mohou stáhnout i majitelé jiných smartphonů s Androidem, není se tedy potřeba omezovat jen na Samsung. Podpora iPhonu naopak chybí.

Galaxy Ring dokáže podrobně monitorovat spánek a díky umělé inteligenci a získaným datům vám pomůže vytvořit si lepší spánkové návyky. Vedle skóre spánku a analýzy chrápání (ve spojení s připojeným telefonem a jeho mikrofony) poskytuje nové spánkové metriky, jako jsou pohyby během spánku, latence spánku, srdeční a dechová frekvence. Pomocí funkce Sledování cyklu, založené na nočním monitorování teploty kůže, mohou ženy lépe sledovat menstruační cyklus.

Pouzdro s baterií pro Galaxy Ring
Pouzdro s baterií pro Galaxy Ring. Jakmile prsten vložíte do krabičky, LED proužek vám ukáže aktuální stav nabití.

Galaxy Ring nabízí průběžné každodenní sledování kondice a může vás informovat o stavu vašeho srdce. Tato funkce okamžitě ohlašuje neobvykle vysokou nebo nízkou tepovou frekvenci v reálném čase prostřednictvím aplikace Samsung Health. Pomocí funkce měření tepu v reálném čase můžete získat další podrobnosti o srdeční aktivitě, včetně počtu tepů za minutu, času začátku a doby trvání. Stejně jako jiné prsteny i Galaxy Ring díky integrovanému akcelerometru dokáže počítat vaše denní kroky a rozpoznat běh.

Pro měření sportovních aktivit se nicméně chytré prsteny všeobecně příliš nehodí, jelikož nedokáží poskytnout tak přesné výsledky jako chytré hodinky s integrovanou GPS. Jinými slovy, běhání bych s Galaxy Ring raději neměřil, ale pro orientační sledování ušlých kroků, srdeční aktivity a měření spánku poslouží perfektně.

V případě, že byste prsten někam odložili, můžete jeho polohu vyhledat skrze aplikaci Samsung Find, avšak pouze pokud se bude nacházet v dosahu Bluetooth vašeho telefonu.

Samsung si připravil ještě jednu zajímavou vychytávku, kterou zatím žádný jiný konkurent nenabízí. A sice že dokáže kombinovat a vyhodnocovat data získaná nejen z prstenu, ale i (svých) hodinek. Pokud byste se rozhodli nosit obě zařízení současně, získáte díky tomu ještě přesnější data a statistiky. Výdrž prstenu se díky tomu navíc prodlouží o přibližně 30 %.



Chytrý prsten Oura a senzory pro měření



Nepřehlédněte

Průvodce chytrými prsteny: jaké obsahují technologie, jak fungují a který vybrat?

Já sám se řadím mezi uživatele, kterým celodenní nošení hodinek nevyhovuje – jednoduše jsem si na ně nedokázal zvyknout, a to ani při spaní. Z tohoto důvodu pro běžné měření kroků, tepu a spánku využívat prsten Ultrahuman Ring Air, který mám nasazený prakticky po celý den a nijak mě neomezuje. A pouze když chci sportovat, prsten odložím a vezmu si chytré hodinky, které mi poskytnou přesnější data.

Právě Ultrahumanu Ring Air by Galaxy Ring mohl být zdatným konkurentem – oba mají titanové tělo a všechny funkce jsou dostupné bez předplatného. Ultrahuman ale funguje i s iPhony, Galaxy Ring je navíc o několik tisíc dražší.

Cena a dostupnost

Samsung Galaxy Ring se v rámci Evropy bude prodávat pouze v Anglii, Francii a Německu za 449 eur, což je v přepočtu zhruba 11 490 Kč. Všechny funkce budou dostupné bez jakéhokoliv předplatného, což je oproti prstenu Oura příjemný benefit. V České republice ani na Slovensku se s ním zatím nepočítá, nicméně podle informací, které má naše redakce k dispozici, je ve hře možnost, že by se u nás začal prodávat v posledním kvartálu letošního roku, pravděpodobně během prosince.

Titanový Samsung Galaxy Ring ve všech třech barevných variantách
Titanový Samsung Galaxy Ring ve všech třech barevných variantách

Pokud se vám nechce čekat a přemýšlíte, že byste si Galaxy Ring koupili třeba v Německu a používali jej v Česku, bude vám samozřejmě fungovat. Jen k němu nebudete mít žádnou servisní podporu a případné reklamace byste museli řešit v zemi, ve které jste prsten zakoupili. Jak si můžete prohlédnout na fotografiích výše, i mobilní aplikace je už z větší části přeložena do češtiny, ale některé výrazy a popisky ještě zůstávají v angličtině.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku