Samsung Galaxy Note: Na půl cesty mezi telefonem a tabletem (recenze)

Samsung vkročil na velmi tenký led a uvedl na trh zařízení, které se snaží zkombinovat výhody smartphonu a tabletu a přidává ještě něco málo navrch. Má šanci na úspěch?

Před nějakou dobou jste si mohli přečíst první dojmy z používání novinky na trhu telefonů i tabletů, Samsungu Galaxy Note. Dnešní recenzí na tento článek plynule navážu. Budu se snažit zodpovědět otázky, které z tohoto článku vyvstaly a zodpovím i některé otázky, které jste mi v diskusi pod tímto článkem položili.

Klady (+)

– dílenské zpracování
– velký displej s HD rozlišením
– slušná výdrž
– stylus
– výkonný hardware
– kombinace telefonu & tabletu

Zápory (-)

– chyby v software
– chybí notifikační dioda
– kvalita fotografií za špatného světla
– občas rozporuplné použití stylusu

Nejprve bych se ale trochu pozastavil nad Galaxy Note jako takovým. Nebudu se zamýšlet nad jeho smyslem nebo zaměřením. Nechci hledat, natož hodnotit cílovou skupinu tohoto moderního hi-end smartphonu. Jen podotknu, že Samsung tímto modelem, dle mého subjektivního názoru, trefil do černého. Na první pohled se vám může zdát, že na telefon je příliš veliký a na tablet zase příliš malý. Nenechte se ale mýlit. V mnoha situacích vám totiž Galaxy Note pohodlně a velmi dobře nahradí obě tato zařízení. Telefonovat se s ním dá bez problémů, a pokud by vám snad přišel opravdu velký, stačí připojit jakékoli handsfree. Na druhou stranu displej s úhlopříčkou 5,3“ je už dostatečně velký pro pohodlné surfování, čtení časopisů či knih, hraní her apod. Pokud bych si tedy já osobně měl koupit Galaxy Note, bylo by to v případě, že bych se rozhodoval jaký tablet si koupím k telefonu (pak bych telefon prodal), nebo dokonce jaký smartphone a tablet k němu. V obou případech bych s největší pravděpodobností pořídil Galaxy Note, protože za rozumné peníze dokáže plnit funkce obou uvedených zařízení. Pojďme se tedy na Galaxy Note podívat podrobněji.

- - -

Začnu poměrně netradičně, a to Androidem 2.3.6, který je softwarovým srdcem telefonu. Popisem tohoto systému bych opět nosil dříví do lesa a proto si odbudeme OS hned na začátku. Zvláště pak za předpokladu, že Galaxy Note dostane ve velmi brzké době upgrade na Android 4.0 Ice Cream Sandwich a s ním bude spousta věcí úplně jinak, včetně podpory stylusu a rozpoznávání písma. Za zmínku u Androidu snad stojí jen to, že u Galaxy Note je optimalizován ne pro velký, ale obrovský displej a HD rozlišení a díky tomu v seznamu aplikací zobrazí až 25 ikon plus spodní řádek na jedné obrazovce. Dříve testovaná Motorola Razr zobrazí o jeden sloupec (pět ikon) méně. Jinak je Galaxy Note plně srovnatelný se svým menším kolegou, Galaxy S II.

Standardem jsou aplikace Social Hub, Music Hub a Readers Hub, kdy poslední jmenovaná s obrovským displejem dostává větší smysl. Dále pak aplikace od Googlu pro vyhledávání a hlasové ovládání, Zprávy a počasí, Správce úloh, Mapy, Navigace, Místa, Latitude, Internet, E-Mail, Galerie, Android Market, Nastavení, Moje soubory, Videa, Gtalk, FM Rádio a další, které známe ze záplavy ostatních Android zařízení hlavně od Samsungu.

Samsung dodává Samsung Apps, svoji obdobu Android Marketu. Já osobně si nejsem jist, jestli vůbec má smysl se jím zabývat. Market toho nabízí dost a nepotřebuje alternativu. Zvláštní je pakt fakt, že Galaxy Note mi nabídl používání jednoho nebo druhého. Ne však obou „obchodů“ naráz, což mi přijde přinejmenším podivné. U dalšího testovaného Samsungu, Omnia W, jsou aplikace od Samsungu zařazené přímo do Marketplace Microsoftu.

Obsah balení

Balení, ve kterém Galaxy Note dorazil, můžeme považovat za naprosto standardní, nijak nevybočující z průměru. Kromě telefonu samotného dostanete USB kabel, nabíječku, sluchátka s náhradními gumovými nástavci do uší a uživatelskou příručku (kterou jsem, přiznám se, ani jednou neotevřel). Nečekejte tedy nic navíc, zároveň vám však ani nic podstatného nebude chybět.

- - -

Součástí balení není ani microSD karta, což se již stalo standardem. Za prvé ceny těchto karet jsou na vcelku nízké úrovni, za druhé testovaný telefon disponuje 16 GB vnitřní paměti. 32 GB varianta by na náš trh měla dorazit v nejbližší době, ale zatím to nebylo potvrzeno.

Vzhled a dílenské zpracování

Samsung na poli designu nepatří zrovna mezi inovátory. Naopak, nějakou dobu už opakuje stále to samé téma dokola. Podívejte se na Galaxy Ace, Galaxy S II a nyní Galaxy Note. Jsou si hodně, ale opravdu hodně podobné. Nicméně nutno uznat, že u Galaxy S II si Samsung ověřil, že tento design funguje, takže není důvod proč ho nezopakovat, když to přinese požadovaný efekt, tedy úspěch. A ten to zcela jistě přinese. Do doby vydání této recenze bylo celosvětově prodáno více než milion kusů modelu Galaxy Note.

- - -

To, jestli a případně kde se Samsung při tvoření svých designových kreací inspiroval, nechme pro dnešek stranou. Rozhodnou jiní. Testovaný telefon byl tmavý, s tmavě modrým krytem baterie. Na trhu je ještě varianta s černým krytem a chystá se úplně nová verze. Galaxy Note bude po vzoru Galaxy S II celý bílý. Osobně si myslím, že tato varianta je vzhledově nejzajímavější.

- - -

Galaxy Note jsem předvedl a půjčil známému, který je velmi spokojeným uživatelem Samsungu Galaxy S II. Byl z Galaxy Note nadšen. Dle jeho slov působí dospělejším a luxusnějším dojmem a po této „návštěvě“ začal uvažovat nad výměnou. Předpokládám, že nebude jediným majitelem klasického smartphonu, kterého Galaxy Note zaujme natolik, že se rozhodne pro koupi. Já osobně musím uznat, že Galaxy Note opravdu působí výrazně hodnotnějším a dospělejším dojmem a určitě bych ho volil spíš než Galaxy S II, ačkoli si tyto dva koně ze stáje Samsungu přímo nekonkurují. Paradoxem však je, že Galaxy Note svému menšímu kolegovi nejspíš slušně vypálí rybník.

- - -

- - -

Moje dojmy z telefonu byly ze začátku hodně rozporuplné. Galaxy Note vypadá dobře a je příkladně zpracovaný, ale… je hrozně velký. Nic vás nepřipraví na to, když ho poprvé vyndáte z krabice. Je prostě obrovský. První dva tři dny jsem s tímto faktem hodně bojoval, ale pak jsem si zvykl. Takřka přes noc. Přestal jsem Galaxy Note vnímat jako běžný smartphone a začal jsem se na něj dívat jako na zařízení, které je na půl cesty mezi telefony a tablety a v mnoha ohledech dokáže tablet nahradit. Zafungovalo to a já si zvykl. Po dobu zápůjčky tak Galaxy Note převzal mnoho funkcí mého iPadu. Surfování, Twitter, hledání informací. Nicméně jsou věci, které raději dělám na tabletu, protože je vzhledem k většímu displeji přeci jen pohodlnější – čtení, prohlížení Office dokumentů, fotky či hraní her.

- - -

Někteří zájemci o tento telefon se mě ptali na diodu, která by upozorňovala na nové události. Galaxy Note jí bohužel nedisponuje. A ve spojení s pouzdrem Flip Cover by nakonec ani neměla smysl.

-

Zadní kryt telefonu je velice tenký, ale zároveň i pružný. Dokládá to snímek serveru AndroidNZ, kde se autoři nebáli kryt ohnout do extrému. My jsme v redakci tak daleko raději nešli, přece jenom musíme telefony po otestování vracet v pořádku a případná škoda by šla na naše triko.

- -
Srovnání velikosti: iPhone 4 a iPad

Displej: Jednoduše se povedl

Toto je jednoznačně největší trumf, tahák a výhoda celého Galaxy Note. Super AMOLED displej s úhlopříčkou 5,3 palce a rozlišením 1280 x 800 pixelů nelze jednoduše popsat. Je obrovský, perfektně jemný, se širokými pozorovacími úhly a zobrazí toho na své ploše opravdu hodně. Samozřejmě je kapacitní, s automatickou regulací jasu, podporou multitouch a na doteky reaguje okamžitě, přesně a bezchybně. Jemností se v podstatě může vyrovnat Retina displeji iPhone 4/4S. Sice mu k jeho počtu pixelů na palec něco málo chybí, ale v praxi nemáte šanci to poznat.

- - -

Jenže toto jsou jen holá fakta. Subjektivní dojmy jsou jiné. Tento displej se prostě musí zažít. Jestli máte možnost, zajděte se na Galaxy Note někam podívat a pohrajte si s ním. Já vás nebudu zatěžovat dalšími řádky mých plků, které stejně nikdy nedokáží obsáhnout to, jak úžasný tento displej je.

Zaznamenal jsem určité „nářky“, že Galaxy Note používá PenTile matici a zobrazení na displeji tak je o poznání horší než při použití RGB matice. PenTile matice totiž na rozdíl od RGB používá jen dva subpixely na pixel a obraz na displeji se tak zda rozmazanější nebo neostrý. Nicméně při ploše displeje Galaxy Note a jeho vysokému rozlišení to vůbec nepoznáte, takže není čeho se strachovat. Displej vše zobrazuje jasně a perfektně ostře.

- - -

Displej je chráněn Gorilla Glass sklem, takže se nemusíte bát, že byste ho jednoduše poškrábali, což by při jeho ploše šlo bez ochrany raz dva. I tak ale doporučuji koupit nějaké ochranné pouzdro, optimálně Flip Cover, o kterém píšu níže. Dodá vám to výrazně větší pocit jistoty a bezpečí. Pár dnů jsem Galaxy Note používal bez tohoto pouzdra a zase jsem se k němu rychle a rád vrátil.

Výkon

Dvě jádra taktovaná na 1,4 GHz, chipset Exynos, architektura ARM, Cortex-A9, 1 GB RAM. Suchá fakta hovoří jasně. Galaxy Note patří k tomu nejlepšímu, co dnes můžete koupit. Stačí to, aby byl dostatečně rychlý a nezdržoval v každodenním provozu? Stačí!

Rychlý je Galaxy Note dost, nicméně i tak se ale najdou místa, kde se zadrhne, zasekne, zamyslí a nebo není tak plynulý, jak byste od telefonu v této cenové kategorii a s touto HW výbavou očekávali. Nejmarkantnější je to při stahování a vytahování notifikační roletky. Porovnejte s iPhone 4 nedej bože iPhone 4S. Ten rozdíl je velmi výrazný. I tak je ale Galaxy Note rychlík, který se nezastaví před složitějšími úkoly, během více aplikací na pozadí, přehráváním hudby, videa, surfováním nebo dokonce hraním graficky náročných her. Budete spokojeni, tím jsem si jistý.

- -

Mám však jednu drobnou poznámku, která se možná týkala jen mého kusu a doufám, že mi to v diskusi pod článkem potvrdíte. Galaxy Note často zavírali aplikace běžící na pozadí z důvodu vysokého využití RAM. Přičítám to dvěma faktorům. Za prvé vysokému počtu widgetů a za druhé faktu, že jsem telefon před použitím nezformátoval a fungoval jsem s ním tak, jak o předchozí recenzent zanechal. Jaké jsou vaše zkušenosti?

Stylus a jeho využití

Stylus je hodně velké překvapení. Naposledy jsem se s ním setkal u Samsungu Omnia Pro a před tím v podstatě u všech smartphonů, které jsem používal. Jenže tehdy byl stylus hlavní způsob, jak telefon ovládat. Prsty to totiž moc nešlo. Operační systémy nebyly optimalizovány pro ovládání prsty, ačkoli Samsung se o to u modelu OmniaPro snažil, sic ne zrovna úspěšně. Displeje byly rezistivní a s prsty si nijak extra nerozuměly. Jenže Android ve spojení s kapacitním displejem je pro ovládání prsty primárně uzpůsobený, tak proč se vracet zpět a používat stylus?

- - -

Přiznám se, že jsem tak úplně nepochopil záměr Samsungu, ale nemůžu ho hodnotit negativně. Stylus, jako doplněk, je fajn věc a občas se hodí. Já ho používal hlavně při vytváření screenshotů pro tuto recenzi, ale to se běžného uživatele moc netýká.

- - -

Další využití stylus nachází v rozpoznávání psaného písma. Chce to trochu cviku a jde to dobře, ale konkurence v podobě velké a pohodlné klávesnice tuto metodu psaní zadupe do prachu a zapomnění. I tak ale chápu, že jsou pravověrní uživatelé Windows Mobile aj. starších OS a pro ně bude stylus a rozpoznávání písma vysvobozením  z moderního „matlání prsty po displeji“.

Stylusem se dá celý telefon pohodlně ovládat. Jediné prvky, které na jeho dotek nereagují, jsou senzorová tlačítka pod displejem, což je vcelku pochopitelné a na řadu tak přijde přehmatávání. I tak se ale ptám, proč bych měl telefon ovládat stylusem, když to jde pohodlněji prsty? Důvodem mohou být gesta, která stylus podporuje. Například dvojité poklepání na displej s přidrženým tlačítkem stylusu otevře rychlou poznámku, což je funkce, kterou jsem používal velmi často. Rychlejší varianta poznámky není a škoda je, že podobné gesto nelze definovat i při ovládání prsty. Podržení tlačítka na stylusu a tah po displeji odspoda nahoru otevře kontextové menu. Galaxy Note nabízí další a další gesta ve spojení se stylusem. Problém je, že se je musíte naučit a zapamatovat si je.

Ocenil jsem rychlé psaní poznámek, včetně možnosti formátovat písmo. Nastavit lze styl (tužka, pero, fix, štětec atp.), tloušťku čáry a také její barvu. Takže kromě barevného psaní, můžete i malovat. Pokud tedy najdete dostatek trpělivosti. Při kreslení se bohužel ukáže určitá nepřesnost stylusu, a to v rozmezí 0,5-1 mm. Podle některých informací, by tento nedostatek měl eliminovat příchod Ice Cream Sandwich, který má nativní podporu stylusu. Uvidíme.

- - -

Pomocí stylusu, jak už jsem psal výše, lze jednoduše pořizovat screenshoty. Stačí podržet tlačítko na stylusu a klepnout na displej a držet. Displej lehce problikne a následně se vám zobrazí screenshot s možností editace. Lze na něj psát, malovat atp. Což se v některých situacích, např. v mapách, může hodit. Když jsme s kamarády šli na pivko, jednoduše jsem hospodu našel na mapě, udělal screenshot, kolem místa setkání červené kolečko a obrázek poslal na Twitter. Jednoduché funkční, efektivní a efektní.  V telefonu je uloženo i několik ukázek, jak lze stylus využít při psaní, kreslení, pořizování screenshotů atp. což novým majitelům může pomoci jako inspirace.

- - -

Poslední věcí, o které se chci v souvislosti se stylusem zmínit, je hra Crayon Physics. Těžko ji ale popisovat. Podívejte se na přiložené screenshoty. Jednoduše řečeno, musíte dostat „kuličku“ na displeji z jednoho místa na druhé, a to přes všechny překážky. Dostanete ji tam jednoduše, musíte přemýšlet, respektovat fyzikální zákony a malovat čáry tak, aby se kulička jejich pomocí dostala do cíle. Na první pohled to vypadá jako pitomost, ale nakonec jsem tímto „šmrdláním“ stylusem po displeji strávil spoustu času.

Samsung dle svých slov poskytne vývojářům aplikací podklady pro využití stylusu, takže se určitě dočkáme aplikací třetích stran, které budou stylus využívat. Je to velké lákadlo a v praxi se stylus může stát mocným nástrojem pro každodenní práci.

Fotoaparát a záznam videa

Galaxy Note se pyšní foťákem pořizujícím snímky v rozlišení až 8 Mpix. Samozřejmě můžete zvolit i fotky s poměrem stran 16:9, což se poslední dobou dostává do módy, pak ale očekávejte o něco nižší rozlišení. Výsledné snímky jsou povedené, zvláště pak fotíte-li za dobrých světelných podmínek. Za horšího světla už výsledek není tak ucházející, dioda na zadní straně telefonu prostě nezvládne zázraky. Na běžné focení momentek, dovolených, rodinných oslav a v jiných situacích, kdy u sebe máte většinou jen mobil, je Galaxy Note se svojí optikou a čipem naprosto dostačující. Prostředí a ovládání fotoaparátu je intuitivní a velmi rychlé. Galaxy Note dokáže „sekat“ jednu fotku za druhou. Tak či tak, na špičku mezi telefony to ale pořád nestačí.

- - -

Jiné je to v oblasti videa, kde vám Galaxy Note kromě nižších rozlišení dá na výběr i mezi HD a fullHD záběry. A vězte, že výsledná videa jsou naprosto perfektní. Natočil jsem jich za dobu testování mnoho, a protože jsem měl telefon zapůjčen přes Vánoce, měl jsem možnost porovnat výsledky se záběry pořízenými běžnými videokamerami a až na jednu, Galaxy Note všechny strčil hravě do kapsy. A ta jedna byla novinka od renomovaného výrobce, s možností natáčet ve fullHD, velmi kvalitní optikou, ale také řádově za cca 20 tis. Kč.

- - -

Závěr je z mého pohledu takový, že na běžné focení Galaxy Note bohatě stačí a výsledky se řadí ke špičce mezi dnešními fotomobily. V případě videí můžete zahodit svoji starou kameru, protože Galaxy Note je podle mě to nej, co dnes mezi mobily seženete. Nehledě na to, že na jeho obrovském displeji vypadají pořízené fotky a videa velmi dobře a rovnou je můžete ukazovat svému okolí, aniž by muselo mžourat na menší displej.

Ještě poznámka. Subjektivně považuji za nedostatek chybějící spoušť fotoaparátu. Výrobci sice chystají odklon od této funkcionality, ale já osobně ji u telefonů oceňuji a subjektivně zlepšuje používání foťáku.

GPS a navigace

Nejsem geocacher, takže schopnosti Galaxy Note v přírodě jsem neotestoval. Musel jsem se spolehnout na pomoc dvacetikanálového čipu pouze při navigování v autě. Mimo město dnešní navigace zvládají vše s přehledem. Problém nastane, když zajedete do hustší městské zástavby, kde GPS čip může být občas docela zmatený a umístit vás na mapě o ulici vedle. Příkladem budiž pražské Vinohrady nebo Nusle. Galaxy Note se naštěstí zmást nenechal a za pomocí Google map navigoval s přehledem a bez nejmenšího škobrtnutí. Příjemným překvapením bylo rychlé připojení GPS a mnohdy i uvnitř v domě, což konkurenční modely mnohdy nezvládnou.

-

Další výhodou jsou mapy a navigace od Googlu. Nutno počítat s datovým připojením pro navigaci a problém může nastat, když projíždíte místy s horším datovým pokrytím. Nicméně navigace od Googlu je zdarma a nabízí pokročilé funkce, včetně StreetView, což je super věc.

Výdrž baterie

Velký displej si žádá velkou baterii. Je 2500 mAh dostatečná kapacita? Podle mě je a díky bohu, že se Samsung uchýlil k tomuto řešení a otrocky nepoužil například baterii z Galaxy S II. To by byl hodně velký zásek a Galaxy Note by to zlomilo vaz. Moje zkušenosti z každodenního provozu jsou dva dny vcelku v klídku a v pohodě. Pod článkem s prvními zkušenostmi s Galaxy Note se dočtete názory a zkušenosti majitelů Galaxy Note, kteří mluví o maximálně jednom dni. Ano, věřím tomu, že i na této hodnotě lze zůstat. Záleží však na způsobu a intenzitě používání telefonu.

Galaxy Note jsem používal jako soukromý telefon s cca 20 minutami hovoru a 20 SMS denně. Dále pak aktivní dva e-mailové účty, běžící Twitter a GTalk a poměrně intenzivní komunikace skrz ně. Surfování po webu, hraní her, hodně focení a natáčení videa. V tomto režimu Galaxy Note vydržel dva dny bez problémů. Jakmile jsem mu trochu povolil a méně ho zatěžoval, dostal jsem se na 2,5 dne. Věřím tedy, že vyndáte-li ho v pátek ráno z nabíječky, má šanci, při šetrném provozu vydržet do nedělního večera.

Výdrž jsem také ovlivnil aktivní prací s WiFi, GPS a Bluetooth. Jednoduše, pokud nebyla některá z těchto funkcí potřeba nebo k dispozici, vypnul jsem ji. Skrz notifikační roletku to jde jednoduše a rychle. Zároveň jsem si v menu nastavil úsporu energie, kdy při cca 25% nabití baterie Galaxy Note omezil nebo vypnul vybrané funkce. Při přehrávání videa s nastavením automatického podsvícení displeje jsme se dostali na hodnotu 8 hodin 10 minut.

Je jasné, že při zapnutí všeho myslitelného telefon baterku vycucne raz dva. Pokud ale nad spotřebou energie přemýšlíte, a to včetně intenzity jasu a doby podsvícení displeje, ušetřit se dá a dostanete se pak na velmi příjemné hodnoty výdrže na jedno nabití.

Pouzdro Samsung Flip Cover

Samsung speciálně pro Galaxy Note připravil pouzdro, které je svým způsobem unikátní, ačkoli je podobné pouzdrům pro Galaxy Tab. Jedná se o zadní kryt baterie, podobný tomu původnímu, ke kterému je přidělána přední část, zvrchu imitující kůži. Ta se přiklopí přes displej. Zadní část není nijak zajímavá, zacvakne se do telefonu stejně jako původní díl, vypadá stejně, drží na svém místě stejně dobře. Je však o něco silnější, právě kvůli integraci úchytu přední části, a tak například čočka fotoaparátu nevystupuje tolik jako u původního krytu a je tedy lépe chráněna proti poškrábání.

Přední část je z tvrdé černé kůže s vyraženým nápisem „Galaxy Note“ v pravém dolním rohu. Je dostatečně tvrdá, aby displej ochránila při pádu apod. Nejzajímavější je vnitřní část pouzdra přiléhající k displeji. Je z měkkého materiálu, který má tu vlastnost, že perfektně leští displej. Přední část má lehkou vůli (pohybuje se nahoru a dolů), takže displej je v kapse „leštěn“ neustále.

-

Jakousi další funkcí je možnost přiklopit přední část k displeji při telefonování, takže se displej nezašpiní od upocené tváře, make-upu atp. Pouzdro má v horní části výřez pro sluchátko. Je to dobré, že při návrhu Samsung myslel i na tuto možnost.

Subjektivní dojem je i pohodlnější používání telefonu, protože mnohdy se dá držet za horní část pouzdra. Několikrát denně jsem tak zamezil případu, kdy mi telefon chtěl vyklouznout z ruky a odporoučet se za pomoci gravitace na zem.

Poslední je vzhled, který Galaxy Note s tímto pouzdrem získá. Vypadá o další stupínek lépe a dospěleji. Možná by nebylo od věci, kdyby ho Samsung nabídl ve více barvách a vymyslel způsob, jak by přední část lépe držela připnutá na displeji. Ale to už bych toho asi chtěl moc.

- - -

Původní cena pouzdra je 690 Kč, což je vzhledem k jeho funkci velmi dobrá nabídka. Jak už jsem ale zmínil v první kapitole, Sunnysoft vám toto pouzdro dá ke Galaxy Note až do odvolání zdarma. Nutno podotknout, že je to exkluzivní výhoda pouze u Sunnysoftu. Vzhledem k výše uvedenému je tento krok dobrým nápadem, protože Samsung Flip Cover patří k tomu nej mezi příslušenstvím, které jsem za poslední měsíce a možná i roky viděl. Má nápad, hlavu a patu, vypadá dobře a je praktické.

Softwarová výbava

Mimo standardní softwarové výbavy, kterou disponuje Android, přidává Samsung něco málo navrch z vlastní kuchyně, případně od třetích stran. Za zmínku stojí tyto aplikace:

- - -

- - -

S Plánovač je graficky perfektně provedený kalendář s širokými možnostmi nastavení a zobrazení. Neomezuje se jen na den, týden a měsíc, ale přidává i další pohledy, např. tři dny, pracovní dny, rok apod. Synchronizuje se s Google účtem apod. Nejúžasnější na něm asi je funkce Quick Add, která umožní velmi rychlé a efektivní zadání schůzky. A ještě lepší možnost převést psanou poznámku do kalendáře. V praxi to funguje tak, že si otevřete S Poznámky, napíšete rychle text, který obsahuje popis schůzky a čas a následně pomocí kontextového menu poznámku přidáte do S Plánovače. Telefon vytvoří schůzku a nechá vás ji potvrdit, přidat upozornění v nastavený čas a uložit. Funguje to skvěle, jen v angličtině o něco lépe než v češtině.

- - -

Mini Diář je možná nepotřebná, ale zajímavá aplikace. Jedná se v podstatě o deníček ve své původní podobě. Můžete psát text, přidávat fotky, atd. I graficky aplikace vypadá jako papírový deníček. Na jednu stranu „hloupost“ pro puberťačky, ale znám dost lidí, kteří si v rámci osobního rozvoje nebo GTD píší deník. A tahle aplikace je pro tyto jako stvořená.

- - -

Polaris Office umožní jak prohlížet, tak vytvářet soubory Word, Excel, PowerPoint. Jak verze 97-2003, tak i novější 2007. Díky velkému displeji je prohlížení a editace dokumentů velmi pohodlné. Nečekejte, že byste vytvořili excelovskou tabulku se složitějšími vzorci, filtry nebo dokonce makry, to rozhodně ne. Ale pro základ uvedená kombinace určitě postačí. Stejné to je s prezentacemi, u kterých bych to viděl spíš jen na prohlížení, než kdoví jakou tvorbu. Nejjednodušší na použití tedy bude Word, který vám kromě čtení dovolí složitější editaci a vytváření. Text můžete všelijak formátovat a díky velké pohodlné klávesnici není problém ani delší psaní. Knihu asi nenapíšete, ale delší povídku určitě.

- - -

- - -

Editor fotografií a Tvůrce videa popustí uzdu vaší kreativitě. Nečekejte zázraky, ale základní úpravy fotek včetně efektů a stříhání videa, také včetně efektů, vám umožní. Já osobně nejsem příznivcem podobných úprav přímo v telefonu, to už musí být aplikace skvěle zvládnuta. Ale opět se zde projevuje výhoda velkého displeje, který práci s těmito médii výrazně usnadňuje a zpřehledňuje.

- - -

- - -

Zaznamenal jsem dotazy, jak je na tom Galaxy Note s kompatibilitou aplikací z Android Marketu, vzhledem k velkému rozlišení displeje. Za celou dobu testování jsem vyzkoušel několik desítek všelijakých aplikací a na rozdíl od Motoroly Razr, která občas měla problémy, Galaxy Note zvládl všechny bez jakýchkoli komplikací.

- - -

Kontakty, telefonování a data

Napadá mě otázka, umí toto zařízení vůbec ještě telefonovat? Dá se mu vůbec říkat telefon? Dá a telefonovat taky umí. Nabízí vše co je dnes standardem, včetně bezdrátové synchronizace kontaktů s různými účty (Google, Exchange, Twitter, Facebook). Konflikty a duplicity musíte vyřešit ručně. Aplikace Telefon je naprosto identická s tou v Galaxy S II. Nabízí čtyři záložky (klávesnice, historie hovorů, kontakty, oblíbené). Tedy nic nového pod sluncem. Během hovoru můžete telefon přepnout na hlasitý odposlech a pracovat s ním dál jak jste zvyklí. Kvalita a hlasitost hovoru jsou dostatečné. Telefon dokáže díky dvěma mikrofonům odfiltrovat okolní šumy, takže i druhá strana vás slyší jasně a zřetelně.

V oblasti dat se opět můžeme podívat k menšímu kolegovi a jsme doma. GPRS a EDGE, následně 3G včetně HSPA+. Nesmím zapomenout ani na Bluetooth 3.0 a WiFi 802.11b/g/n, s možností vytvoření hotspotu a přímého připojení k jiným zařízením pomocí WiFi Direct. Galaxy Note podporuje i DLNA pro přímé streamovaní médií. Pro toto lze využít aplikaci All Share.

- - -

- -

Závěrečné hodnocení

Co říci závěrem, když veškerá pozitiva (a že jich není málo) a negativa (těch je výrazně méně) byla zmíněna? Galaxy Note je komplexní zařízení, kterému takřka nic nechybí a dokáže tak uspokojit potřeby velmi náročného uživatele. A to jak člověka, který hledá pouze výkonný smartphone, tak i takového, který se zamýšlí nad pořízením tabletu. Osobně si myslím, že Galaxy Note nabídne více, než kombinace tabletu se 7“ displejem a smartphone k tomu.

Obrovským lákadlem pro mnohé zájemce bude i stylus, v dnešní době velmi netradiční řešení. Ač na první pohled archaismus, najde i v moderním systému jakým Android bezesporu je svoje využití. Jen je potřeba se s ním naučit, zapamatovat si různá gesta, a to, pokud bude šťastný majitel zvyklý na ovládání pouze prsty, nebude úplně jednoduché.

Zároveň uspokojí i uživatele náročné na fotografování a natáčení videí. Na trhu najdete telefony, které podají lepší vizuální výsledky, ale žádný z nich nenabídne takovou komplexnost využití jako právě Galaxy Note.

Samozřejmostí jsou pak všechny další moderní funkce propojené hlavně s internetem, sociálními sítěmi atd. Galaxy Note tak víc než kdy jindy naplňuje význam slova „komunikátor“ a víc než kdy jindy se vzdaluje významu slova „telefon“. Tak či tak, díky svojí koncepci a její jedinečnosti vám v této cenové kategorii nabídne i přes silnou konkurenci jasně nejvíc. Za předpokladu, že si zvyknete na jeho rozměry.

Pokud máte k zařízení nějaké dotazy, můžete využít prostoru v komentářích nebo našeho diskuzního fóra, kde se Galaxy Note aktivně řeší.

Autor článku Marek Hajn
Marek Hajn
Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné „everything Apple“ nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

Kapitoly článku