TOPlist

Samsung Galaxy Fit E: nutný základ pro nenáročné [recenze]

Samsung Galaxy Fit e recenze

V kategorii dostupných fitness náramků není příliš těsno – zcela jasné prvenství drží dostupný a přitom kvalitní náramek čínského výrobce Xiaomi s označením Mi Band. Ten si nejen u nás vybudoval takřka kultovní status a dnes je téměř nemožné jít po ulici a přitom nepotkat někoho, komu jeho kroky počítá právě náramek z dílny čínského giganta.

Samsung se nicméně s touto situací nehodlal smířit a do segmentu levných náramků vyslal svého zástupce v podobě modelu Galaxy Fit e. Ten si jde svou cestou a cíli na ty nejméně náročné uživatele, kteří mu navíc budou muset leccos odpustit. Pro náročnější klientelu Samsung nabízí lépe vybavenou verzi náramku Galaxy Fit, kterou jsme otestovali zde.

Samsung Galaxy Fit e: minimalismus každým coulem

O obsahu balení toho netřeba říkat příliš. Uvnitř malé krabičky se nachází samotný fitness náramek a proprietární nabíječka s USB-A konektorem, doplněná o několik papírových manuálů. Nic víc bychom ani nečekali.

Samsung Galaxy Fit e: obsah balení nabízí jen nutný základ
Samsung Galaxy Fit e: obsah balení nabízí jen nutný základ

Po designové stránce Galaxy Fit e nepřekvapí, ale ani neurazí. Ačkoli vypadá poněkud genericky a fádně, na zápěstí se nosí velmi příjemně a během testování mi takřka nepřekážel. Díky celoplastovému tělu a nízké hmotnosti 15 gramů jsem často ani neměl ponětí, jestli jej mám na ruce. To je bezesporu u fitness náramků výhoda. Používat jej můžete nejen s telefony s Androidem, ale také s iPhonem (iOS). Pro obě platformy má výrobce dedikovanou aplikaci.

Funkce a ovládání Galaxy Fit e: někde se šetřit muselo

Galaxy Fit e sice na zápěstí příliš neruší, s ovládáním je to ale o poznání horší. Displej není dotykový a na těle se ani nenachází žádné tlačítko, což znamená, že náramek ovládáte pomocí znatelnějšího klepání. Samotný náramek to někdy rozpozná, někdy ale ne. Obecně mi tento způsob ovládání přijde velmi nešikovný, obzvláště ve večerních hodinách umí náramek někdy nepříjemně osvítit celou místnost.

Samsung Galaxy Fit e 8
Widgety si můžete nastavit v mobilní aplikaci

Venku či rovnou na přímém slunečním svitu to ale žádná sláva není, ba právě naopak. Za slunných dní na náramku neuvidíte prakticky nic, často nepomůže ani druhou rukou zakrýt miniaturní displej, který je mnohem menší, než by černá přední strana napovídala. Jinými slovy, výrobce tady mohl plochu modulu využívat pro větší zobrazovač, ale bohužel se tak nestalo.

Galaxy Fit e a měření aktivit

Náramek Galaxy Fit e umí měřit kroky, různé typy aktivit, spánek a srdeční tep. To je ale vše, více od něj opravdu nečekejte. Měření specifického druhu aktivity nelze nijak vyvolat přímo z náramku, k tomu slouží funkce automatického rozpoznání aktivity, případně ji můžete spustit z mobilní aplikace.

Samsung Galaxy Fit e 1
Samsung Galaxy Fit e je chytrý náramek, který vám změří kroky. Příliš toho od něj ale nečekejte.

Vzhledem k tomu, že náramek jako aktivitu rozpoznával i kratší chůzi, což doprovází změnou ciferníku (na něm je mimochodem údaj o čase dost titěrně zobrazen) a neustálými vibracemi s motivačními zprávami, doporučuji toto automatické rozpoznávání aktivit vypnout – neustále motivování a vibrování i při běžném chození je dost otravné. A mimochodem, upozorňování skrze vibrace je celkově dost výrazné a vůbec bych se nezlobil, kdyby byla intenzita vibračního motorku o něco nižší.

Pokud rozpoznávání aktivit vypnete, náramek samozřejmě bude dál měřit kroky, ale běh už vám automaticky nerozpozná. Tuhle činnost budete muset aktivovat ručně z mobilní aplikace, což není zrovna dvakrát intuitivní.

Samsung Galaxy Fit e 7
Ovládání pomocí klepání není příliš pohodlné

Přesnost není silnou stránkou

Měření kroků rovněž nepatří mezi nejspolehlivější. Pokud skutečně jen chodíte či provozujete nějaký sport, je odchylka v řádech několika stovek kroků, což je akceptovatelné. V případě, kdy například v zaměstnání vykonáváte manuální činnost rukama, nebo třeba sekáte zahradu, se připravte na velmi zkreslené výsledky, mnohdy až v řádu několika tisíců kroků, což není příliš dobrá vizitka a konkurence je v tomto ohledu mnohem přesnější.

Náramek totiž často sebemenší pohyb ruky započítá jako další krok, což považuji za velkou chybu. Snad to tedy výrobce s dalšími aktualizacemi opraví. Ještě upřesním, že my jsme Galaxy Fit e testovali s firmware ve verzi R375XXU0ASE3.

Manuální zahájení aktivity je naproti tomu automatickému poměrně přesné a i přes to, že náramek nemá v sobe GPS a ani si data z ní nezvládne tahat z telefonu, zvládá vzdálenost a počet kroků měřit poměrně přesně.

Samsung Galaxy Fit e 5
Senzor tepové frekvence měří tep neustále

Spánek umí Galaxy Fit e měřit automaticky sám, a pokud jde o zahájení či ukončení, jsou údaje vcelku přesné. Senzor pro měření tepové frekvence je v provozu neustále a jeho výsledky se nijak výrazně neodlišovaly od paralelně nošeného zařízení, které mi rovněž měřilo srdeční tep. Jen škoda, že nelze upravit frekvenci měření.

Aplikace a výsledky: něco dobré, něco špatné

Všechna sesbíraná data z náramku se odesílají do aplikace Samsung Health, která vypadá po grafické stránce velmi dobře. Jenom pozor, pro spárování náramku potřebujete ještě jednu aplikaci – Galaxy Wear. A pokud nemáte telefon od Samsungu, je potřeba si doinstalovat ještě dvě další aplikace, aby bylo vůbec možné náramek spárovat, což není zrovna dvakrát pohodlné.

Zatímco v aplikaci Galaxy Wear si můžete vybrat z několika ciferníků pro Galaxy Fit e, nastavit budík, počasí či jen kontrolovat stav baterie, v aplikaci Health uvidíte přehled všech vašich aktivit. Ty se v případě výpadku spojení s náramkem ukládají do paměti po dobu jednoho týdne, což je rozhodně plus.

Se Samsungem kamarád, s Xiaomi občas nemluvil

Když jsme náramek testovali s telefony od Xiaomi, objevovalo se poměrně časté vypadávání spojení mezi náramkem a smartphonem. Galaxy Fit e přestal s telefonem komunikovat i několikrát denně, velmi nepříjemné je to ve večerních hodinách, neboť náramek při každé ztrátě spojení zavibruje a to dokonce i v případě, kdy máte aktivní režim nerušit. Problém vidím v optimalizaci mobilní aplikace, která zřejmě na konkurenčních značkách nefunguje tak, jak by měla. Když jsem náramek testoval s Galaxy S10+, problémy se ztrátou připojení se neobjevily.

Pokud Galaxy Fit e používáte s telefonem nějakého dalšího výrobce, budeme rádi, když nám do diskuze dáte vědět, zda je připojení stabilní.

Teď už ale k samotné aplikaci a výsledkům měření. Pokud jde o pohyb, můžete sledovat počet kroků, aktivní čas a cvičení. Aplikace Health vám dokonce sama zobrazuje například srovnání se včerejším dnem či týdnem, což je rozhodně pozitivní, stejně jako sledování trendů. V případě kroků si můžete zobrazit, kdy jste jich udělali nejvíce, ale kolik jste jich udělali například odpoledne ve 12:00, to se už nedozvíte.

V případě manuálních cvičení se dozvíte spoustu informací, přičemž jejich vyhodnocení nechává aplikace na vás. Kromě času a vzdálenosti se dozvíte také například vaše tempo, počet kroků, počet spálených kalorií, průměrnou rychlost nebo maximální tepovou frekvenci. K tomu vás Samsung Health odměňuje ještě trofejemi, takže o motivaci máte postaráno.

samsung galaxy fit e
Samsung Galaxy Fit e se prodává také v černé a žluté variantě

Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě

Měření tepové frekvence ukazuje v přehledu rozmezí, nicméně po zobrazení trendů se ukáže detailnější graf. Obdobně funguje také sledování spánku, nicméně interpretace vašeho spaní je velmi komplikovaná.

Kromě celkové délky vidíte váš spánkový cyklus rozbitý do několika sekcí, jako například jak velkou část noci jste strávili v hlubokém spánku, si musíte spočítat sami. Měření spánku pro mě bylo natolik zmatené a nepřehledné, že mě tenhle údaj po čase přestalo bavit sledovat, už jen kvůli nutnosti sčítat si jednotlivé fáze spánku dohromady.

Stejně na tom jsou i ostatní volitelné karty, jako je třeba sledování příjmu vody, kofeinu nebo jídla. U prvních dvou jen naklikáváte množství, zatímco u jídla si vybíráte pokrmy. Těm chybí česká databáze, takže se spíš jedná o orientační měření. Mnohem více mě zklamalo, že aplikace nehledá mezi těmito údaji souvislosti a nenabízí optimální doporučení.

Samsung Galaxy Fit e a widget s předpovědí počasí
Samsung Galaxy Fit e a widget s předpovědí počasí

Co ovšem musím pochválit, je zapojení přátel a měsíční výzvy. Každý měsíc si Samsung připraví pro uživatele nějakou zajímavou výzvu, přičemž můžete sledovat, jak na tom jste oproti svým přátelům nebo všem uživatelům nositelné elektroniky od Samsungu (nemusí to být nutně jen fitness náramek, ale třeba i chytré hodinky). Klidně také můžete vyzvat svého kamaráda na souboj jeden na jednoho, kdo toho za nastavené dny více ujde.

Dobrou funkcí jsou také programy, které jsou nicméně svou nabídkou docela monotónní. Pokud nechcete zhubnou, uběhnout půlmaraton nebo se naučit správně protahovat, patrně si nevyberete. Náramek se pyšní odolností vůči vniknutí vody (5ATM), nicméně změřit uplavané bazény už neumí.

Výdrž na baterii: nabíječku raději s sebou

Velkou předností konkurenčních náramků je dlouhá výdrž na baterii, která atakuje hranici tří týdnů. S tím u Samsungu Galaxy Fit e vzhledem k 70mAh kapacitě baterie nepočítejte. Pokud neomezíte notifikace a automatickou detekci aktivity, počítejte s výdrží 2 až 3 dnů. Pokud se nicméně trochu uskromníte, není problém se dostat na 5 dní až týden. I tak se ale nejedná o žádné světoborné hodnoty, zvláště ve srovnání s Mi Band náramky od Xiaomi.

Samsung Galaxy Fit e 4
Samsung Galaxy Fit e

Recenze Samsung Galaxy Fit e: základ pro nenáročné

Snaha Samsungu narušit dominanci Xiaomi v segmentu dostupných fitness náramků se rozhodně cení. Konkurence je vždy dobrá věc, nicméně v tomto případě se to příliš nepovedlo. Galaxy Fit e rozhodně není konkurencí ani pro loňský Xiaomi Mi Band 3, dokonce si troufám tvrdit, že se nejedná ani o soupeře  ještě staršího Mi Bandu 2.

Samsung zkrátka nepřinesl nic, s čímž by porazil konkurenci, nebo ji alespoň převyšoval. Výsledný dojem sráží především méně srozumitelné výsledky měření, horší čitelnost na přímém slunci a průměrná výdrž na baterii.

Samsung Galaxy Fit e 2
Samsung Galaxy Fit e je sice levný, ale zároveň plný kompromisů

Samsung Galaxy Fit e lze doporučit snad jen ortodoxním fanouškům značky, kteří na jejich produkty nedají dopustit (zakoupit jej můžete například zde). Kdyby byla cena do 500 Kč, bylo by hodnocení náramku o poznání lepší, nicméně v tomto případě vám raději doporučíme podívat se po konkurenčních zařízeních, které toho mnohdy za stejnou, nebo jen nepatrně vyšší cenu nabízení podstatně více, a to především co se týče monitoringu sportovních aktivit.

Pokud finance neřešíte, mrkněte se také na klasický Samsung Galaxy Fit, který jsme testovali zde. Disponuje kvalitnějším AMOLED displejem, větším množstvím měřených aktivit, dobrou výdrží baterie či monitoringem stresu. Připravte si ale téměř 2 600 Kč.

Samsung Galaxy Fit e

samsung galaxy fit e
6.6

Design a zpracování

5.9/10

Funkce a výbava

4.5/10

Výdrž baterie

5.7/10

Pohodlnost nošení

8.5/10

Doprovodná aplikace

8.2/10

Klady

  • nízká cena
  • propracovaná aplikace Samsung Health
  • neustálé měření srdečního tepu
  • odolnost vůči vodě
  • lehké tělo, příjemně se nosí

Zápory

  • měření by mohlo být přesnější
  • hůře čitelný displej na sluníčku
  • průměrná výdrž na baterii
  • příliš výrazné vibrace
  • chudý monitoring sportovních aktivit
Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Kapitoly článku