Samsung Exynos 5: Nová generace čipsetů s vysokým výkonem

Honba za stále výkonnějšími procesory pro mobilní zařízení se zdá být pořád trendy a proto není divu, že Samsung odhalil další informace o nové generaci čipsetů z rodiny Exynos. Současné vlajkové modely výrobce totiž využívají dnes již pomalu zastarávající čipsety založené na architektuře ARM Cortex-A9, které sice poskytují stále dostatek výpočetního výkonu, ale nejsou tak úsporné jako například konkurence od Qualcommu. Samsung proto chystá již pátou řadu svých Exynos procesorů, které by měli využívat pokročilejší architektury ARM Cortex-A15 s 32nm výrobní technologií. Z počátku se budeme setkávat s dvoujádrovými variantami taktovanými na 1,7 GHz, které však díky pokročilejší výrobě nabídnou o polovinu vyšší výkon a zhruba o 30 procent nižší spotřebu než čtyřjádrový Exynos 4212 nacházející se v modelu Galaxy S III.

ARM Cortex™-A15 MPcore processor

Součástí Exynosu 5 bude i čtyřjádrový GPU Mali-T604, který se dozajista stane zárukou vysokého výkonu pro grafické výpočty. Dle slov výrobce se můžeme těšit na integrovanou podporu rozlišení 2560 x 1600 pixelů, USB 3.0, OpenCL 1.1, OpenGL ES 2.0 a OpenVG 1.1. Exynos 5 by měl hravě zvládnout i akceleraci videa v rozlišení 1080p při frekvenci šedesáti snímků za vteřinu. Co Samsung bohužel neprozradil, je termín, kdy se začnou nové procesory objevovat v jeho produktech. Osobně se domnívám, že se tak stane do konce letošního či začátkem příštího roku. V tu dobu zde však bude i čtyřjádrová varianta od Qualcommu, která je založena na 28nm výrobní technologii. Bude tedy nesmírně zajímavé sledovat, jak si obě konkurenční platformy povedou v praxi a která z nich bude výkonnější a zároveň přinese nižší energetické nároky.

Zdroj

Autor článku
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku