Domů » Bleskovky » Samsung Exynos 5: Nová generace čipsetů s vysokým výkonem

Samsung Exynos 5: Nová generace čipsetů s vysokým výkonem

Honba za stále výkonnějšími procesory pro mobilní zařízení se zdá být pořád trendy a proto není divu, že Samsung odhalil další informace o nové generaci čipsetů z rodiny Exynos. Současné vlajkové modely výrobce totiž využívají dnes již pomalu zastarávající čipsety založené na architektuře ARM Cortex-A9, které sice poskytují stále dostatek výpočetního výkonu, ale nejsou tak úsporné jako například konkurence od Qualcommu. Samsung proto chystá již pátou řadu svých Exynos procesorů, které by měli využívat pokročilejší architektury ARM Cortex-A15 s 32nm výrobní technologií. Z počátku se budeme setkávat s dvoujádrovými variantami taktovanými na 1,7 GHz, které však díky pokročilejší výrobě nabídnou o polovinu vyšší výkon a zhruba o 30 procent nižší spotřebu než čtyřjádrový Exynos 4212 nacházející se v modelu Galaxy S III.

ARM Cortex™-A15 MPcore processor

Součástí Exynosu 5 bude i čtyřjádrový GPU Mali-T604, který se dozajista stane zárukou vysokého výkonu pro grafické výpočty. Dle slov výrobce se můžeme těšit na integrovanou podporu rozlišení 2560 x 1600 pixelů, USB 3.0, OpenCL 1.1, OpenGL ES 2.0 a OpenVG 1.1. Exynos 5 by měl hravě zvládnout i akceleraci videa v rozlišení 1080p při frekvenci šedesáti snímků za vteřinu. Co Samsung bohužel neprozradil, je termín, kdy se začnou nové procesory objevovat v jeho produktech. Osobně se domnívám, že se tak stane do konce letošního či začátkem příštího roku. V tu dobu zde však bude i čtyřjádrová varianta od Qualcommu, která je založena na 28nm výrobní technologii. Bude tedy nesmírně zajímavé sledovat, jak si obě konkurenční platformy povedou v praxi a která z nich bude výkonnější a zároveň přinese nižší energetické nároky.

Zdroj

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

5 komentářů

 1. Petr (neregistrovaný)

  „Současné vlajkové modely výrobce totiž využívají dnes již pomalu zastarávající čipsety založené na architektuře ARM Cortex-A9, které sice poskytují stále dostatek výpočetního výkonu, ale nejsou tak úsporné jako například konkurence od Qualcommu.“

  Jak jste přišli na to, že nejsou tak úsporné jako konkurence od Qualcommu? Na to je nějaká „studie“?

  • Lol, imho, rofl. Omlouvám se, ale tohle je fakt otázka hodná držitele loňských jízdních řádů.

   Něco není jasné na tom, že 28nm čip je úspornější než 32nm a vyšší? Samozřejmě důvodů je více. Procesory Qualcommu jsou úspornější také proto, že v jednom taktu dokáží zpracovat více instrukcí než CA9. A nebo tak, že Scorpiony i Kraity umí taktovat procesory selektivně, to A9 neumí. Tam jedou všechna jádra vždy na jednom taktu, což je mistrně neefektivní. Vyjímkou je trochu Tegra 3, která umí selektivně jádra parkovat, ale taktovat ne.

  • Petr (neregistrovaný)

   Veldo tyhle články čtou i normální lidé, kteří netráví většinu volného času duševní onanií nad studiemi úspornosti procesorů jako ty a tak když něco neví tak se prostě zeptají a někdo jiný jim slušně odpoví. Tak se tu prosím do těchto normálních lidí nenavážej narážkami o jízdních řádech zasuň svoji ruku zpět do kalhot tam kde máš to čím vykonáváš malou potřebu najdi si nějaký dobrý článek o procesorech nebo o něčem podobném a udělej si tou rukou dobře, protože to je to jediné na co se asi zmůžeš.

  • bman (neregistrovaný)

   Moj exynos v SGIII (co je zalozeny na CA9) vie selektivne parkovat jadra (staci pozriet do /proc/cpuinfo) a nezavysle ich taktovat (/sys/devices/system/cpufreq)

 2. Mathew (neregistrovaný)

  Díky za tyhle články. Dost duel mezi Sungem a Qualcommem sleduju a víc fandím korejcům, tak snad s tímhle esem nezklamou. Všiml jsem si že pan Striet píše hodně technologická témata, tak v tom prosím pokračujte, jinde se tomu až tolik nevěnují.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).