Domů » Bleskovky » Samsung DeX běží i na Windows a macOS. Zatím ale jen s Galaxy Note 10

Samsung DeX běží i na Windows a macOS. Zatím ale jen s Galaxy Note 10

Počítačové prostředí Samsung DeX bylo původně stvořeno pro potřeby používat smartphone jako počítač, tedy připojit k němu monitor, eventuálně myš a klávesnici, a užívat si prostředí systému Andorid v okenním režimu. S příchodem smartphonů Galaxy Note 10 a 10+ přidal Samsung novou funkci – DeX je možné spustit i na počítači s Windows nebo macOS.

samsung dex

Když si chcete na Windows nebo macOS pustit Android

Aby bylo možné DeX na počítači spustit, je nutné vlastnit:

 • smartphone Galaxy Note 10 nebo 10+
 • počítač s Windows 7, 10 nebo macOS 10.13 a novější
 • a propojovací USB kabel (bezdrátově to zatím nelze).

Po nainstalování aplikace DeX do počítače se v okně systému spustí desktopová verze mobilního prostředí z telefonu, kterou lze ovládat klávesnicí a myší, zatímco na telefonu může běžet něco jiného, např. video.

dex

Otázkou je, jaká situace by přiměla uživatele opustit prostředí plnohodnotného počítačového systému (když už jej před sebou má) a přepnout se do „okenního“ Androidu běžícího na telefonu. Na vlastním počítači jich patrně mnoho nebude a na cizí počítač vám málokdo dovolí nainstalovat si aplikaci DeX.

Hardwarové parametry Samsung Galaxy Note 10
Systém: Android 10
Rozměry: 151 x 71,8 x 7,9 mm, Hmotnost: 167 gramů
Čipset: Exynos 9825, octa-core, 2,7GHz + 2,4 GHZ + 1,4GHz
RAM: 8 GB, Interní paměť: 256 GB, Pam. karta:
Displej: Dynamic AMOLED, 6,3", Full HD+, 1080 × 2280 px
Hlavní fotoaparát:
Druhý fotoaparát:
Třetí fotoaparát: , Přední kamera: 10 Mpx, (f/2.2) 4k video, HDR10+
Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, NFC:
, GPS:
, Konektor: USB-C
Baterie: 3500 mAh Li-Ion, Rychlé nabíjení:
, Bezdrátové nabíjení:

Pokud byste však nějaký smysluplný scénář našli, musíte si zatím vystačit se smartphony řady Galaxy Note 10, byť je možné, že tato funkce bude zpřístupněna aktualizací i na starší vlajkové Samsungy.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

14 komentářů

 1. Pro vývojáře jednodužší testování přímo na hardware bez toho abych mobil bral pokaždé do ruky. Tedy něco jako vzdálená plocha na mobil

 2. Já toto rozhodně vítám :) Dex používám v práci, kde mě firemní počítač dosti limituje (politiky, proxy, firewall aj..). Takto navíc odpadne nutnost přepínat vstupy monitoru, klávesnice a myši. Dnes stejně na většinu věcí stačí prohlížeč a když ne, tak RDP to jistí :)

 3. Tak konečně bude možné provozovat na Apple počítačích smysluplný operační systém, na který existují aplikace.

  • Mne na macOS chybi jen Revit, ale ten nezvlada ani nejaky Android, jinak spokojenost :)

  • Každý os je dá se říci smysluplný a má něco do sebe. Chyba je vždy mezi počítačem a židlí. To je zrovna tvůj případ shepíí.

   • Ano, iOS je dětský systém, takže ta cílenost a smysluplnost je jasná.

   • Mára (neregistrovaný): A co dělá OS pro dospělé (Androud) v herním telefonu (zrovna kousek vedle Asys ROG)???

   • htcdirka: Rec je tu o macOS, takze opravdu jen potvrzujes Davida – chyba mezi pocitacem a zidli. Hlupaku.

 4. Tak podle mě to má VELKÝ smysl a doufám, že s něčím podobným přijde i Huawei – já po podobné funkci volám dávno.

  Proč? No jednak na telefon existuje spousta appek, které pro PC nejsou. A ty mobilní appky jsou dobré, přehledné, intuitivní. Mobilní bankovnictví. Datové schránky. A mnoho dalších. 100x pohodlnější, než to dělat v prohlížeči.

  Plno věcí prostě tak jako tak dělám na telefonu. A pokud to budu moct vylepšit velkou plochou monitoru, klávesnicí a myší, tak SUPER!

  No a druhá věc je, že když přijdu ke klientovi, tak tam sice mám svůj vyhrazený počítač, ale na něm pouze aplikace klientem vlastněné a schválené. Nicméně doinstalovat si třeba WinZIP, TotalCommander či Skype problém není – jen se zažádá a jejich IT oddělení to nainstaluje. Takže když mi nainstalujou něco jako DesktopDEX, tak od té doby jsem v klidu, protože i na tom jejich holém pracovním PC budu mít najednou všechny appky i všechna data a nastavení, co v mobilu.

  Kdo nepoužívá DeX, tak samozřejmě ani neocení možnost pustit si ho na PC.
  Ale já ho používam (Huawei Desktop mode) a jsem s ním spokojen.
  Na chatě píchnu telefon do LCD televize, rozložím si skládací bluetooth klávesnici s touchpadem a mám vlastně skoro plnohodnotné PC. To samé o dovolené v hotelu, atd…

  Hua to umí i bezdrátově (pokud ovšem ta televize má WiFi a Miracast), ale koupíl jsem si z Číny za nějakých 20 USD i „replikátor“ s 2x USB-C, 3x USB 3.0, HDMI, Ethernet a čtečkou paměťových karet – to z telefonu udělá opravdu skoro PC.

  Na telefonu mám i VPN klienty ke všem svým zákazníkům a rozchozený RemoteDesktop. Čili i na hotelové TV mohu pracovat plnohodnotně, jako na PC.

  • „No a druhá věc je, že když přijdu ke klientovi…“ – Portable apps.

   • 1) Ne kazda appka je i v portable verzi
    2) Za spousteni neautorizovanych aplikaci je konec smlouvy (a kazde PC ma nainstalovam monitorovaci SW)

   • 1) Rozhodně jsem nepokrýval kařdou aplikaci. Reagoval jsem na jmenované.
    2) Samozřejmě, opět, nemohu řešit všechny case, tak jako ani ty teď „nezaručíš“, zda dovolí instalovat „cosi“ od Samsungu nebo nedej bože od Huawei/Honor.

   • Prosadit si instalaci jedné aplikace z ověřeného zdroje nebývá problém.

   • … kdežto spuštění neschváleného EXE na firemním stroji je v rozporu s policy a jsou tam nástroje které to monitorují.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).