Safír: Mocný ochránce budoucích displejů u chytrých telefonů

Téměř každý uživatel chytrého telefonu či tabletu již minimálně jednou narazil na zásadní neduh v podobě lehce poškrabatelného krycího skla displeje. Řešením by mohla být safírová sklíčka.

Téměř každý uživatel chytrého telefonu či tabletu již minimálně jednou narazil na zásadní neduh v podobě lehce poškrabatelného krycího skla displeje. Mnohdy stačí pouhé jedno zrnko písku a neštěstí je na světě. Ačkoliv je převážná část našich kapesních miláčků chráněna krycím sklem Gorilla Glass, tak chemické vlastnosti a fyzikální zákony jsou jasně dané. Jakýkoliv materiál, který má v Mohsově tabulce číslo vyšší než čtyři, dokáže na povrchu skla zanechat nevratný odkaz v podobě rýhy.

Tato skutečnost dala prostor společnostem, které nabízejí ochranné folie tvořené z různých druhů polymerů. Jejich nanesením však může dojít ke snížení jasu, nebo dokonce degradaci zobrazovacích vlastností. Všechny výše uvedné problémy by mohl odstranit podnikatelský záměr firmy GT Advanced Technologies. Ta se zabývá problematikou výroby odolného krycího skla ze syntetického monokrystalu oxidu hlinitého (Al2O3). Jeho přírodní forma (minerál) se nazývá korund a mezi obecnou veřejností je zažitý pod pojmem safír (stupeň tvrdosti 9).

Syntetická výroba safírů má své kořeny již na počátku 20. století a v současné době existuje několik rozličných způsobů jak umělý drahokam vyrobit. V GT Advanced začali roztavením Al2O3 čímž získali jeden velký monokrystal. Po potřebném vychladnutí přichází na řadu strunová pila s diamantovým povlakem, která safír nařeže na pláty tenčí než 40 mikrometrů. Ve finále tedy už vznikne plátek, který stačí pouze ořezat na potřebné rozměry. Pokud se podíváme na praktické vlastnosti, tak v případě, že společně s telefonem nenosíte v jedné kapse i hrst diamantů, je velmi mizivá šance, aby se displej takto chráněným prvkem poškodil. 

MWC2013: New sapphire glass for smartphones resists scratches, impacts

Bohužel žijeme ve světě, kterému vládnou peníze a to je hlavní kámen úrazu, proč safírová skla už dávno nechrání každý smartphone. Výroba jednoho krycího skla od společnosti Corning vychází na 3 USD což je v porovnání s produktem od GTAT desetkrát levnější. Proto musíme doufat, že safírový průmysl nepřestane zahálet a přijde na způsob, jak snížit výrobní náklady natolik, aby se safírová sklíčka mohla stát běžným standardem.  

Autor článku
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku