TOPlist

Viceprezident mobilní divize Samsungu: čeká nás revoluce v designu smartphonů (rozhovor)

Jihokorejský Samsung je vůbec největším výrobcem smartphonů na světě a nic nenasvědčuje tomu, že by v dohledné době o toto prvenství měl přijít. Jeho pozici by v budoucnu naopak ještě mohla posílit řada nových produktů v čele s velmi očekávaným Samsungem Galaxy S10 a tajemným smartphonem vybaveným ohebným displejem.

Já jsem v Berlíně v rámci veletrhu IFA dostal možnost vyzpovídat viceprezidenta mobilní divize Samsung Electronics Carla Carollu, se kterým jsme se bavili nejen o Samsungu Galaxy Note 9, ale především také o budoucích plánech značky, a řeč přišla i na „ohebný telefon“ a inovace u smartphonů střední třídy. Velmi vážně v Samsungu berou využití umělé inteligence a vzájemné propojení zařízení. Carlo nám také prozradil, že v následujících třech letech chce Samsung do vývoje AI a 5G sítí investovat přes 22 miliard dolarů.

Carlo Carollo, viceprezident mobilní divize Samsungu
Carlo Carollo, viceprezident mobilní divize Samsung Electronics

1) Samsung před nedávnem v New Yorku představil nový vlajkový model Galaxy Note 9 s vylepšeným perem S Pen, umělou inteligencí a větším akumulátorem. Jak velký úspěch si od tohoto produktu slibujete? Máte nějaký odhad na počty prodaných kusů do konce letošního roku?

Letos máme v plánu prodat spoustu kusů Galaxy Note 9 [smích]. Modelová řada Galaxy Note dospívá a s každým dalším rokem se mezi uživateli stává stále více populární. Velký podíl na tom má fakt, že smartphony řady Galaxy Note jsou mezi uživateli vůbec nejpopulárnější a zaznamenáváme u nich nejvyšší míru uživatelského doporučení napříč všemi našimi produkty. Uživatelé smartphonů modelové řady Galaxy Note jsou ti vůbec nejloajálnější, které máme.

U prodejů Samsungu Galaxy Note 9 máme velká očekávání co se týče prodejních čísel, nicméně přesné počty vám prozradit nemohu.

2) Jaké jsou vaše nejoblíbenější funkce u Samsungu Galaxy Note 9?

Vybrat pro mě nějaké konkrétní vlastnosti je trochu těžší, jelikož Galaxy Note 9 je telefon bez kompromisů a nabízí vše, co si uživatel může přát. Pro mě osobně je však největším přínosem baterie s vyšší kapacitou a z toho vycházející lepší výdrž. Uživatelé dnes svůj telefon používají ke stále více činnostem, a proto je prodloužená výdrž velmi důležitým faktorem při koupi nového zařízení.

Každý rok se u Galaxy Note 9 snažíme přijít s nějakými zcela novými funkcemi. Letos je to bezesporu vylepšené pero S Pen s podporou Bluetooth, které přidává řadu nových funkcí, jež na jiných telefonech jednoduše nejsou proveditelné. Pero S Pen je jedním z klíčových faktorů, které nám pomáhají odlišit modelovou řadu Galaxy Note od konkurence.

3) Spousta uživatelů u Galaxy Note 9 očekávala integraci čtečky otisků prstů přímo do displeje. Proč se tak nakonec nestalo? Dočkáme se v dohledné době nějakého telefonu, který tuto technologii nabídne?

Samsung se integrací čtečky otisků prstů do displeje zabývá již dlouhou dobu, nicméně nyní vám nemohu ohledně jejího použití u budoucích smartphonů prozradit žádné další detaily. Pro nás je důležité, aby tato technologie fungovala na sto procent a uživateli nabídla stejný zážitek (rychlost, přesnost), jako klasické čtečky otisků prstů.

Biometrická autentizace je všeobecně u smartphonů hojně využívána, ostatně většina z nás telefon do ruky vezme několiksetkrát za den s tím, že u těchto bezpečnostních prvků očekává okamžitou odezvu. A pokud se tak nestane, uživatel bude zklamaný. V Samsungu se snažíme, aby tato technologie byla perfektní, nicméně více vám k tomu zatím říci nemohu. Uvidíme ale, co přinese rok 2019.

S příchodem Galaxy Note 9 jste vylepšili prostředí DeX. Můžete čtenářům prozradit, jaké další plány s touto technologií máte do budoucna? Dočkáme se jejího využití třeba i u telefonů střední třídy?

Je to tak, díky výkonnému procesoru a přepracovanému chlazení u Galaxy Note 9 mohou uživatelé využívat prostředí Samsung DeX bez nutnosti vlastnit dokovací podložku. Díky tomu uživatelům dáváme mnohem větší mobilitu na cestách. Jakmile Note 9 připojíte k monitoru, získáte plnohodnotné pracovní prostředí, navíc můžete neustále vyřizovat hovory a psát textové zprávy. Nemusíte s sebou dokonce ani nosit myš a klávesnici, jelikož tyto periferie dokáže nahradit displej.

DeX je rozhodně technologií, na kterou jsme náležitě pyšní. A co se týče využití u levnějších telefonů, to ukáže až čas a potřeby zákazníků. Pokud budeme mít signály, že by o DeX byl zájem také u telefonů střední třídy, budeme se tím samozřejmě zabývat.

Samsung Galaxy Note 9 vůbec poprvé využívá umělé inteligence při fotografování, ale z mého pohledu je to pouze malý dílek z celé skládačky. Jaké má Samsung s umělou inteligencí plány do budoucna? Budete ji ve smartphonech více využívat?

V Samsungu bereme umělou inteligenci velmi vážně, protože se jedná o technologii, která bude v budoucnu využívána téměř u všech našich produktů. Nepůjde jen o smartphony, ale také televize či vzájemné propojení spotřebičů v chytré domácnosti.

Naši inženýři se v rámci umělé inteligence snaží vytvořit robustní, ale zároveň flexibilní řešení s nekonečnými možnostmi využití. V následujících třech letech chceme do vývoje umělé inteligence a 5G sítí investovat více než 22 miliard dolarů. Tyto peníze se rozdělí mezi pět vývojových center Samsungu, které jsou rozmístěny po celém světě. Z našeho pohledu se jedná o běh na dlouhou trať, jehož výsledkem budou naprosto fantastické inovace.

Pojďme se nyní přesunout do segmentu telefonů střední třídy. Zajímá mě, zda máte v plánu u těchto modelů (Galaxy A, Galaxy J) v budoucnu nabídnout funkce, které jsou v současné době výsadou vlajkových modelů? Na mysli mám například bezdrátové nabíjení, USB-C či voděodolnou konstrukci.

Tohle je velmi dobrá otázka. V minulosti jsme nové funkce přinášeli výhradně s vlajkovými modely, nicméně s postupem času se začaly objevovat také u levnějších telefonů. Je to podobné jako v automobilovém průmyslu, kde se ty nejnovější technologie také nejdříve objevují u těch nejdražších vozů a až pak se dostávají do nižších modelů.

V tomto trendu budeme pokračovat i nadále a pokud se ptáte na bezdrátové nabíjení, pak ano, s touto technologií počítáme i u telefonů střední třídy, stejně jako s USB-C či masivnějším využíváním umělé inteligence.

Spousta výrobců v poslední době opouští od přítomnosti 3,5mm výstupu pro připojení sluchátek. U Samsungu to ale neplatí. Plánujete toto řešení zachovat i nadále?

Přítomnost 3,5mm výstupu je společně s odolností vůči vodě jedním z klíčových faktorů, který od nás zákazníci očekávají. V dohledné době od tohoto řešení rozhodně neplánujeme upouštět a zákazníci s ním tedy mohou počítat i u budoucích smartphonů.

Má další otázka směřuje ke kompaktním telefonům. V roce 2014 jste naposled nabídli také zmenšenou verzi vlajkového modelu (Galaxy S5 Mini), nicméně od té doby už další kompaktní vlajková loď nepřišla. Můžeme v tomto ohledu v budoucnu čekat nějakou změnu?

Z našich celosvětových výzkumů vyplývá, že uživatelé v posledních letech preferují spíše větší úhlopříčky a rozměry displeje okolo 5,5 palce jsou dnes brány jako běžný standard. Díky neustálému ztenčování rámečků se nám daří vytvářet kompaktní telefony s většími úhlopříčkami displejů.

Nicméně zrovna v Evropě uživatelé preferují telefony s menšími úhlopříčkami než ve zbytku světa. Mým úkolem (z mé pracovní pozice) je najít vhodný balanc mezi takovými produkty. Pracovat pro Samsung jakožto globálního technologického lídra, je naprosto fantastické díky obrovské flexibilitě, kterou mám, a ano, v budoucnu v tomto směru ze strany Samsungu můžete očekávat změny.

V poslední době se objevuje stále více spekulací ohledně toho, že se chystáte představit smartphone, který bude využívat ohebného displeje (říkejme mu třeba Galaxy X). Ostatně váš šéf DJ Koh v jednom z rozhovorů pro server CNET prozradil, že takové zařízení je v přípravě. Můžete mi k tomu povědět více?

Já mohu pouze přikývnou na to, co šéf mobilní divize Samsungu DJ Koh v tomto rozhovoru řekl, nicméně žádné další informace vám k tomu prozradit nemohu. „Za oponou“ se nyní děje spoustu zajímavých věcí a myslím, že DJ Koh brzy prozradí více.

Jedním z nejvýraznějších designových prvků letošního roku je tzv. výřez v displeji. Plánuje Samsung v budoucnu představit nějaký telefon s tímto prvkem, nebo budete raději preferovat vaše zobrazovací panely s mírným zakřivením na okrajích?

Vždy se snažíme přijít s produktem, který bude maximálně vyhovovat našim zákazníkům. V současné době necítíme potřebu představit telefon s výřezem v displeji, nicméně pokud by si to trh žádal, jsme samozřejmě schopni takové zařízení nabídnout.

Jaké podle vás byly nejvýraznější a nejdůležitější inovace (v mobilním světe) za poslední dva roky?

Za jednu z největších inovací považuji neustálé zvětšování displejů a ztenčování rámečků. Díky tomu uživatelům můžete nabídnout mnohem větší zobrazovací panel při zachování vyhovujících rozměrů. Myslím si, že se nám tímto podařilo elegantně vyřešit problém s velkými a nevzhlednými telefony bez nutnosti dělat nějaké kompromisy.

Samsung je v oblasti bezrámečkových displejů průkopníkem – v našich produktech je používáme už několik let a rozhodně je to něco, v čem si i nadále chceme udržet prvenství a neustále tuto technologii zdokonalovat.

Další důležitá inovace se děje právě nyní; na mysli mám to, jak spolu jednotlivá zařízení komunikují. Telefon už dávno neslouží jen pro vyřizování hovorů, ale stal se z něj každodenní pomocník, se kterým se toho dá dělat opravdu hodně. Jednotlivá zařízení, a teď nemyslím jen ta z portfolia Samsungu, ale i dalších třetích stran, spolu začínají komunikovat, aby se co nejlépe přizpůsobily našim potřebám.

Internet věcí (IoT) nám otevírá zcela nové možnosti, jak mezi sebou jednotlivá zařízení mohou spolupracovat a věřím, že právě telefony budou jedním z prvků, které v tomto ekosystému budou hrát hlavní roli.

Jak moc se podle vás smartphony změní během následujících dvou let?

Domnívám se, že Samsung má v současné době tu nejlepší pozici ukázat, jakým směrem se v budoucnu budou telefony ubírat. Díky tomu, že si v Samsungu kompletně vyvíjíme nejen samotný produkt, ale také jednotlivé komponenty (displeje, baterie, paměti, procesor…), nacházíme se ve skvěle pozici pro to, abychom dokázali vytvořit revoluční a unikátní zařízení, které bude vypadat jinak, než současné smartphony.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku