Domů » Recenze » Recenze Samsung Galaxy S5 mini: Potřetí ve stejné vodě

Recenze Samsung Galaxy S5 mini: Potřetí ve stejné vodě

Galaxy S5 mini přináší vše, na co jsme v tomto segmentu mobilních telefonů zvyklí. Vzhled a jméno vlajkové lodě společně se zachovanou většinou funkcí, ale také s o dost slabším hardwarem. To vše za cenu více než sebevědomou. Vyjde to Samsungu potřetí?

Společnost Samsung v době vydání svého prvního zmenšeného modelu, Galaxy SIII mini, sklízela obrovské prodejní úspěchy, které přetrvávaly do dnů nedávno minulých. Kromě toho se ale na Galaxy SIII mini snesla od technicky zaměřených uživatelů také velká vlnka kritiky kvůli velmi slabému hardwaru v kombinaci s vysokou cenou. Galaxy S4 mini toto nijak nezměnil a konkurence se nechala v tomto směru inspirovat. Jediný výrobce, který do svého kompaktního modelu dodal hardware z vlajkové lodě, je tak společnost Sony se svojí Xperií Z1 Compact.

Zmenšené modely vlajkových lodí jsou jistě chvályhodný krok vstříc k uživatelům. Ne každý touží po mobilním telefonu s úhlopříčkou přesahující hranici pěti palců. Nejenom Samsung si navíc dává s top modely nejvíce práce. Mini verze těchto přístrojů tedy vždy přitahují zájem. Po stránce designu vychází z protežovaných prémiových modelů a velkou měrou přebírají i jejich funkce.

 

Co ale s nevyřčenou otázkou, jestli uživatel, který se rozhodne pro menší model, potřebuje či nepotřebuje vysoký výkon top přístroje, ze kterého zmenšená verze vychází? Samsung si evidentně myslí, že ne, a tak nám již potřetí servíruje svůj pohled na mini verzi. Zmenší se rozměry, zmenší se rozlišení displeje a sníží se též výkon. Tedy opravdu mini po všech stránkách.

Oslovil vás Galaxy S5 mini? Podívejte se, kde jej seženete za nejlepší cenu.

Klady (+)

 • vodotěsné tělo
 • povedený displej
 • kvalita fotografií za dobrého světla
 • voděodolné tělo (IP67)
 • funkce pro monitorování zdraví
 • fantastická výdrž při přehrávání filmů

Zápory (-)

 • nepříliš odladěné prostředí TouchWiz
 • vysoká cena vzhledem k výbavě
 • nepříliš dobře funkční čtečka otisků prstů
 • nepředvídatelná automatika fotoaparátu

Obsah balení

V prodejním balení kromě telefonu a baterie najdete USB 2.0/microUSB kabel s délkou 1 metr pro dobíjení a přenos dat, adaptér nabíječky s USB výstupem, uživatelskou příručku a záruční list. Příjemným překvapením pro mě byla špuntová sluchátka v bílé barvě, o jejich kvalitě si ale více povíme až v další kapitole.

V uších seděla dobře i při běhání a pokud by vám náhodou jejich velikost nevyhovovala, najdete v balení ještě další dvě velikosti. Kabel je plochý, takže se nezamotává a najdete na něm malé ovládací centrum s mikrofonem a tlačítky pro regulaci hlasitosti a přijetí hovoru.

Konstrukce a design: Zmenšený Galaxy S5

Z pohledu designu nikdo nečekal nic jiného. Mini verze velké S5 jako by jí z displeje vypadla. Absolutně stejné křivky, stejné materiály, stejný vzhled. Jediný zásadní rozdíl je v rozměrech. Samsung Galaxy S5 mini měří 131,1 × 64,8 × 9,1 milimetru. Rozdíl je tedy vůči rozměrům 142 × 72,5 × 8,1 mm, kterých dosahuje dospělá S5, markantní. Více než jeden centimetr na výšku je opravdu znát, stejně jako necelý centimetr na šířku. Telefon působí opravdu velmi kompaktním dojmem a dobře se drží v ruce.

 

Na dobrém úchopu se kromě rozměrů podílí taktéž boky přístroje. Ty jsou vůči tělu zkosené o 90 stupňů s plynulým přechodem do zadního krytu, díky čemuž vniká po celém obvodu telefonu jemný přechod z boků na zadní část. Mobil tak v ruce nijak neřeže. Na bocích se nachází klávesa uspání přístroje a kolébka hlasitosti. Stejně jako u modelu S5 je kolébka nevýrazná, nemačká se příliš dobře a její umístění by mohlo být ergonomicky vyřešené trochu lépe. V levé ruce se ocitne sice přesně pod palcem, pravák jí ale bude nahmatávat poměrně s obtížemi.

  

U Galaxy S5 si navíc novináři stěžovali na příliš hlasitý chod kolébky hlasitosti. Galaxy S5 mini na tom není jinak, a tak jsem si vždy při regulaci hlasitosti vzpomněl na své mládí, kdy jsem u svého Atari 800XE používal joysticky s mikrospínači. Cvakaly stejně nepříjemně hlasitě.

 

Co na Galaxy S5 mini zaujme více, jsou paradoxně záda přístroje. Ta jsou vyrobena z měkčeného plastu, který sice svým vzhledem rozděluje lidi na dva tábory, z pohledu materiálu jsou ale velmi příjemná na dotek. Právě díky nim se Galaxy S5 mini výborně drží v ruce. Materiál navíc dost špatně klouže, jistota úchopu je tedy vyšší, než kdyby byl telefon vyroben z klasického lesklého plastu. Na zádech se samozřejmě též nachází čočka 8 Mpx fotoaparátu a přisvětlovací LED dioda. Odkazem velké S5 je také měřič srdečního tepu.

Další věcí, kterou Galaxy S5 mini zaujme, je bezesporu mechanická klávesa pod displejem. Málokterý výrobce ji do dnešních dnů zachoval, Samsung si z ní udělal jednoduše trademark, a je tak společně s Applem jediným výrobcem, který se jí nechce vzdát. To se mu vyplatilo v okamžiku, kdy potřeboval do mobilu umístit čtečku otisku prstů.

 

Tam, kde hledá konkurence složitě místo na zádech přístroje (HTC), tam Samsung čtečku, po vzoru Applu, integroval právě do této klávesy. Čtečka otisku prstů je tak další funkce, kterou si model mini nese z velké S5. Bohužel, stejně jako u velké S5, pro rozpoznání vašeho otisku musíte po klávese rukou přejet přesně směrem odshora dolů. Kvůli tomu nejste schopni odemknout mobil jednou rukou, a pokud ano, již s přístrojem nepříjemně hazardujete.

  

U iPhonu stačí prst přiložit v libovolné pozici a  okamžitě se odemkne. U Samsungu to neplatí. Navíc jsem se dost často setkal s nekorektním rozeznáním svého otisku. Navíc, jakmile si nastavíte na odemknutí palec pravé (levé) ruky a následně v dané ruce nesete něco, co vám brání uchopit mobil, druhou rukou jej neodemknete.

 
Můj brácha má prima bráchu, jen s cenou to trochu přehnal: Galaxy S5 mini a Galaxy S5

Oproti modelu Galaxy S4 mini se Samsung rozhodl vrátit nad displej notifikační diodu, která oznamuje různé události telefonu. Jedná se sice o drobnost, předchozímu modelu byla ale její absence dost vytýkána.

Voděodolné tělo a stupeň krytí IP67

Samsung Galaxy S5 mini přináší, stejně jako vyšší model Galaxy S5, zvýšenou odolnost. Konkrétní norma plnění je IP67. Mobilní telefon je tak zcela imunní proti vniknutí prachu a je plně odolný vůči ponoření do vody na 30 minut do hloubky 1 metru. Při běžném použití se tak nemusíte bát ani deště ani pádu do vany.


Ušpinil se vám telefon? S IP67 si při čištění hlavu příliš lámat nemusíte :-)

  

Velkou výhodou oproti všem ostatním smartphonům na trhu je nezakrytý microUSB konektor. I když jsme do něj namířili proud vody, telefonu to nijak nevadilo. Pouze nedoporučujeme mobil ihned po koupání nabíjet. Pokud se vám telefon namočí nebo spadne do vody, doporučujeme následně sundat zadní kryt a prostor důkladně vysušit. Voda se totiž pod kryt dostane, ale membrána zabrání tomu, aby vnikla tam, kam nemá.


Voda se pod zadní kryt dostane. Panikařit není potřeba – kapalina se nesmí dostat za membránu, a to se ani jednou nestalo.

Hardwarová výbava: Méně muziky za více peněz

Jak jsem nakousl v úvodu recenze, hardwarová výbava bývala u obou předchozích mini modelů z hlediska výkonu předmětem kritiky. Nejinak tomu je u Galaxy S5 mini. Výrobce se rozhodl do mini verze použít svůj nejnovější procesor nižší třídy, a to model Exynos 3 Quad 3470. Ten disponuje čtyřmi jádry na frekvenci 1,4 GHz. Jádra spadají do rodiny Cortex-A7, čili procesor je úsporný, ale bohužel se to odráží na jeho výkonu.

 

Výkon jsme změřili pomocí tří benchmarků s následujícími výsledky:

 • AnTuTu: 18 622 bodů
 • Quadrant: 8 554 bodů
 • 3D Mark Ice Storm: 3 842 bodů
 • 3D Mark Ice Strom Extreme: 2 843 bodů

Dle testů AnTuTu a Quadrant je nový Galaxy S5 mini o zhruba 20 procent výkonnější než starší model S4 mini. Ale dle 3D Marku, který se soustředí na práci s 3D grafikou, podává v jednodušším Ice Storm testu výsledek o 33 procent slabší, v náročnější verzi Extreme se S4 mini a S5 mini výkonem shodují. Pokud přihlédneme k ceně, za kterou se S5 mini prodává, není jeho výkon v grafické části příliš přesvědčivý. Sony Xperia Z1 compact, která je levnější a míří na stejnou cílovou skupinu, podává výkon zhruba pětkrát vyšší.

Zvukový projev Galaxy S5 mini je naopak velmi dobrý. Je dostatečně čistý i silný, hudbu jsem si na Galaxy S5 mini jednoduše užíval. A pak jsem dostal ten nešťastný nápad, že bych měl vyzkoušet taktéž přibalená elegantní bílá sluchátka.

Při psaní této kapitoly jsem si přes ně pustil hudbu, pro větší autentičnost pocitů, a věřte mi, své pocity sem přesně přepisovat nemohu. Zvuk je to strašný. Absolutně ploché basy, přepálené výšky, nevýrazný střed. Zvuk tahá za uši a je doslova nepříjemný. Satisfakce pro Galaxy S5 mini je ale skutečnost, že s kvalitními sluchátky hraje mobil opravdu velmi dobře. Ta přibalená doporučuji nepoužívat. Je zajímavé, že výchozí sluchátka od velkého Galaxy S5 hrála velmi slušně, i tady zřejmě Samsung sáhl po úspornější verzi.

Displej: Super AMOLED konečně v HD rozlišení

Samsung u třetí generace mini verze svého top modelu konečně představil HD displej. Galaxy S5 mini tedy nabízí rozlišení 720 x 1280 pixelů, a jelikož má zobrazovací panel úhlopříčku 4,5″, dosahuje pixelová hustota 326 ppi. Tato hodnota je již dostatečná pro běžné použití, byť full HD by mobilu jistě slušeno více, ale zase by se to negativně projevilo na celkové výdrži. Rozhodně je ale rozlišení krok kupředu vůči staršímu modelu. Díky Super AMOLED technologii má displej špičkové pozorovací úhly a z hlediska sytosti barev, zobrazení černé a čitelnosti z libovolného úhlu patří k tomu nejlepšímu, co si dnes můžete pořídit.

Čitelnost na přímém slunci nepatří na druhou stranu mezi nejlepší, nicméně ani venku si nebudete muset, až na extrémní podmínky, clonit rukou při čtení zprávy. Čidlo jasu funguje rychle a spolehlivě, navíc si lze nastavit, okolo jakých hodnot se bude čidlo s nastavením pohybovat. Lze tedy jas mírnit, či naopak vyhnat do maxima, a přesto nechat čidlo reagovat na okolní prostředí.

 

Velkou výhodou Super AMOLED displejů je schopnost snížit jas na zcela minimální úroveň. Tato hodnota je oproti konkurenci znatelně nižší, takže ani čtení v úplné tmě nečiní žádné problémy a nenamáhá oči. Pokud se už budete nacházet ve špatných světelných podmínkách, jistě vás potěší informační LED dioda, která různými barvami zobrazuje různé zmeškané události. Přes den nicméně příliš vidět není, jelikož je intenzita jejího svitu příliš nízká. 

Baterie a výdrž: Nečekaně dobré výsledky

Baterie má v Samsungu Galaxy S5 mini kapacitu 2 100 mAh. V kombinaci s použitým procesorem, který je velmi úsporný, může S5 mini i přes průměrnou kapacitu dosáhnout poměrně dobré doby provozu na jedno nabití.

 

Při velmi intenzivním používání, kdy budete mít k mobilu připojené třeba chytré hodinky a handsfree, budete zhruba 1,5 hodiny telefonovat a neustále budete s telefonem pracovat, se dočkáte výdrže jeden den. Při menším využití vydrží S5 mini s přehledem 1,5 až 2 dny. V balení k mobilu je 1A nabíječka, která celý telefon nabije z nuly na sto procent za 2 hodiny a 25 minut.

Zcela fantastická je výdrž při přehrávání HD filmů pomocí aplikace MX Player. Galaxy S5 mini dokázal film v HD rozlišení a s displejem na maximální jas, přehrávat nonstop necelých 12 hodin. Pokud vám tedy nebude vadit menší displej, jedná se o ideální smartphone pro sledování filmů či seriálů na cestách. Při používání S5 mini jako navigace počítejte naopak s výdrží pouze něco přes 3 hodiny. Kvalitní nabíječka do vozu je tedy nutností.

Operační systém a uživatelské prostředí: Stále stejná písnička

Samsung Galaxy S5 mini jde na trh s operačním systémem Android 4.4.2 KitKat a používá samozřejmě uživatelskou nadstavbu TouchWiz. Tato nadstavba všem uživatelům přináší několik skvělých možností, jak si práci s mobilem zjednodušit. Předně musím zmínit velmi povedenou notifikační lištu, která v sobě zahrnuje rychlé přepínače. Sadu přepínačů si navíc můžete sami upravovat a měnit tak pořadí jednotlivých zástupců dle vašich preferencí.  Velmi povedený je jezdec korekce jasu, který jsem zmiňoval v kapitole o displeji.

 

Prostředí TouchWiz

Celé ovládání Samsungu je neustále stejné a firma nijak nezkouší žádné velké experimenty. Z jednoho pohledu je to možná škoda, na druhou stranu si vezměte do ruky dva roky starý Samsung a dnes recenzovaný S5 mini. Až na pár drobností bude logika celého ovládání stejná. Přesto by už Samsung měl konečně něco se svojí nadstavbou udělat. Reakce telefonu jsou zpomalené, někdy je tento pocit až nepříjemný. TouchWiz prorostl celým systémem velmi intenzivně a stává se z něj pomalý moloch. Tím nechci naznačit, že by bylo ovládání přístroje špatné.

 

K čemu mi ale je, že Samsung nastavení systému rozdělil do několika záložek, když pohyb mezi nimi je trhaný a mobil neustále na něco čeká? Proč když chci zpět na hlavní obrazovku, musím po stisku klávesy Domů ještě necelou vteřinu čekat, než se něco stane? Podobné věc jsou při pohledu na cenu mobilu smutné, nicméně Samsung má s podobnými „drobnostmi“ problém na všech svých smartphonech. TouchWiz jednoduše potřebuje optimalizaci jako sůl.

 

Jako náplast pro uživatele ale působí možnosti TouchWiz, které jinde nenajdete. Například Režim Děti je opravdu skvělý. Jakmile přepnete TouchWiz do tohoto módu, celé prostředí se převleče do veselých barev a animací. Nastavit v něm můžete, jaké aplikace mohou děti používat a jak dlouho si mohou s mobilem hrát. Kromě samotného prostředí se dětem změní i aplikace Fotoaparát či Galerie, které jsou též v dětském provedení. Z Režimu Děti nelze nijak vyskočit ven do klasického prostředí, k tomuto úkonu je potřeba zadat speciální PIN kód. Půjčit mobil dětem na hraní můžete tedy zcela bez obav a za tento krok zaslouží Samsung velikou pochvalu.

 

Další schopnost systému a změna uživatelského prostředí se jmenuje Úsporný režim. V tomto režimu se automaticky omezí výkon procesoru, který tak spotřebovává méně energie. Můžete též omezit data na pozadí, čímž v momentě uspání telefonu vypnete veškerou datovou komunikaci. Uživatelské prostředí lze též přepnout do odstínů šedi a tím pádem snížit energetickou spotřebu displeje. Pokud je vám toto málo, disponuje S5 mini taktéž Ultra úsporným režimem, který z vašeho smartphonu udělá základní mobilní telefon schopný telefonovat a posílat textové zprávy.

 

Zapomeňte na Hangouty, zapomeňte na své oblíbené hry, zapomeňte na veškeré vymoženosti. Ultra úsporný režim vám nechá pouze základní prohlížeč internetu či kalkulačku a možnost zavolat si a napsat SMS. Dle výrobce se ale výdrž telefonu prodlouží na necelých 13 dní.

Standardní prostředí TouchWiz se nicméně nemění. Máte tak k dispozici několik ploch, na které můžete umístit složky a zástupce, tak jako menu aplikací, které je stále oddělené a přidává tak na přehlednosti. Aplikace můžete třídit buď abecedně, nebo dle vlastní volby

Bonusové aplikace: Sázka na jistotu

Bonusové položky jsou u Galaxy S5 mini zastoupeny aplikací Galaxy Apps, která plní stejnou úlohu jako Google Play, pouze s tím rozdílem, že je dostupná exkluzivně pro přístroje řady Galaxy. Kromě nákupu aplikací si zde můžete aktivovat předplatné zdarma například deníku Blesk či Reflex. Oboje na půl roku. Další aplikace, chatovací služba ChatON, není v České republice příliš populární, nicméně jistá alternativa k zavedeném Hangouts to je.

 

Kapitolou pro sebe je aplikace S Health, která dokáže počítat vaše kroky či měřit srdeční tep pomocí vestaveného senzoru na zádech smartphonu. Můžete si zde hlídat vlastní hmotnost, příjem potravin či svůj stres. Pokud si zakoupíte hodinky Samsung Gear, bude taktéž monitorovat váš spánek. Aplikace je propracovaná a velmi graficky zdařilá. S Voice je klasický diktafon. Samsung vám taktéž dává k dispozici službu Dropbox s kapacitou 50 GB po dobu dvou let. Smart Remote nahradí váš ovladač k TV a dalším zařízením a Flipboard umožní číst vaše oblíbené zpravodajství z jednoho místa.

 

Aplikace Studio vám dovoluje poměrně komplexně editovat fotografie, vytvářet z nich koláže či stříhat videa pořízená telefonem. Při střihu videa se nicméně projevuje slabý výkon použitého procesoru a jakákoli změna na časové ose souboru se projeví čekáním řádově ve vteřinách, než mobil požadavek zpracuje. 

Multimédia: Kvalitně a na jistotu

Samsung integruje do svých mobilů svůj vlastní hudební přehrávač. Hudba, jak se onen přehrávač jmenuje, je spíše jednoduchý a osobně vidím jeho problém v horší ovladatelnosti. Za ty roky, co jej Samsung používá, se totiž nezměnil, ale konkurence se neustále vyvíjí. Na druhou stranu není příliš vybíravý ve formátu, který dokáže přehrát, a disponuje výborným nastavením. Funkce jako AdaptSound, Chytrá hlasitost či SoundAlive mají smysl a hlavně výborně fungují.

 

Přehrávač tak dokáže udržet hladinu hlasitosti u všech skladeb na identické úrovni a hudební přednes přizpůsobí zcela vašemu sluchu, jelikož v sérii zvukových testů zjistí, co ještě slyšíte, a co již ne. Na druhou stranu v době Google Play Hudba Naplno, Dezeer či Spotify služeb přechází spousta lidí na placený poslech hudby a přehrávače, které nepodporují žádné online služby, jako je právě ten od Samsungu, zůstávají nevyužity.

Přehrávač videosouborů, aplikace Video, je schopný a funguje bez větších problémů. Podporuje titulky, umí zobrazit náhled kapitol a dokáže pustit obraz videa v plovoucím okně. 

Telefonování a organizace: Síla Samsungu

Aplikace pro práci s kontakty v sobě sdružuje jak číselník, který umí pomocí T9 vyhledávat v adresáři, tak oblíbené uživatele, protokol hovorů a samozřejmě samotný seznam kontaktů. Celé prostředí je vyvedené v tmavých barvách, což mu kupodivu neubírá nic na čitelnosti na přímém slunečním světle. Naopak je toto barevné provedení velmi příjemné v noci.

  

Aplikace pro SMS zprávy ustupuje u stále většího množství uživatelů do pozadí, nicméně u Samsungu je velmi povedená. Opět je vyvedená v tmavých odstínech. Po funkční stránce překvapuje možností odesílat zprávy plánovaně dle data a času, případně zprávy označit jako nevyžádané a docílit blokování SMS z daného čísla. Lze měnit velikost písma, vkládat podpisy a podobně. Možnosti jsou opravdu široké.

Kalendář, který Samsung používá v každém svém smartphonu, patří k absolutní špičce. „S Plánovač“ vyniká výborným grafickým zpracováním a přehledností. Samozřejmostí je zobrazení týdne, dne a měsíce. Roční přehled již samozřejmostí není. Čím S Plánovač taktéž vyniká, je možnost k událostem přidávat různé nálepky, které danou schůzku vyjadřují.

Konektivita, GPS a prohlížení internetu: Bez problémů

Z hlediska dat není S5 mini co vyčítat. Samozřejmostí se stalo NFC umožňující snadné párování s dalšími přístroji a příslušenstvím. Nechybí ani Bluetooth ve verzi 4.0, které jsem osobně velmi často využíval k bezdrátovému propojení se svými Smartwatch 2 a bezdrátovým headsetem. Vždy bez jakéhokoli problému. V této cenovce by neměla chybět podpora LTE a S5 mini ji samozřejmě nabízí. GPS pracuje v mobilu rychle a bez problémů. Najezdil jsem s S5 mini zhruba 800 kilometrů a vše pracovalo na jedničku.

 

Internetový prohlížeč připravil Samsung formou vlastního řešení, nicméně přítomný je samozřejmě taktéž Chrome. Ten je na podstatně vyšší úrovni a taktéž jsem ho používal. Samotné použití prohlížeče je bez problémů.

Fotoaparát a záznam videa: Rozporuplná automatika

Fotoaparát v Galaxy S5 mini má 8Mpx snímač. Tomu pomáhá s přisvětlením ve špatných světelných podmínkách LED dioda a k dispozici je samozřejmě autofokus. Aplikace ovládání fotoaparátu je zcela identická s velkou S5. Zřejmě kvůli nedostatku výkonu a také určitě z hlediska marketingu chybí nahrávání videa ve 4k, což v dnešní době pravděpodobně příliš lidí nemrzí, povedené zpomalené video bohužel chybí také. Sekvenční snímání či například detekce obličejů jsou samozřejmě součástí výbavy.

Kvalitou fotografií mě Galaxy S5 mini nicméně zklamal. Fotoaparát má obrovské tendence k přepalům, ve kterých je Galaxy S5 mini schopný utopit opravdu spoustu detailů. Snímky jsou také často přeexponované. Oboje jde sice zmírnit v editoru, samotné fotografování v telefonu je nicméně relativně těžké. Displej snímky zobrazuje hezčí, než jsou ve skutečnosti a než se později jeví na počítači s velkým IPS monitorem.

-

 - - -
Další snímky včetně zobrazení odkazu v plném rozlišení najdete v naší galerii

Když má ale S5 mini ideální podmínky, je mobil schopný vytvořit slušnou fotografii. Snímky sice nejsou příliš komprimované, nicméně Galaxy S5 mini má defaultně nastavené velmi silné odšumování, které nelze změnit. Ve dne tak na snímcích není téměř žádný šum, zato najdete po celé ploše snímku rozpadlou kresbu. Pokud nebudete fotografii jakkoli zvětšovat či ořezávat, upravíte si dodatečně jas, kontrast a budete shovívaví, můžete ještě být do určité míry spokojení.

- - -
Za dobrého světl jsou výsledné fotografie kvalitní, tedy ve většině případů…

Jakmile se ale pokusíte o zvětšení či budete chtít část snímku oříznout, rozpadlá kresba a slité barvy budou viditelné. Automatika se občas chovala opravdu podivuhodně – zatímco při jedné scéně za dobrého světla pořizovala pěkné snímky, o několik okamžiků později už byly výsledky podstatně horší. Těžko říci, zda se jedná o softwarovou chybu, ale rozhodně by na softwaru měl Samsung ještě zapracovat.

- - -
…někdy si totiž automatika postaví hlavu a výsledky pak působí dost zmateně

- -

-

Video umí Galaxy S5 mini natáčet v rozlišení Full HD. Bohužel je velmi rozklepané – stačí sebemenší pohyb a trhání obrazu se v záznamu nevyhnete. Jinak je video plynulé, a pokud si budete dávat pozor na vlastní pohyb, splní svůj účel.

Samsung Galaxy S5 mini: Camera demo (Full HD)

Nerad to přiznávám, ale u fotoaparátu jsem osobně přisuzoval S5 mini velké šance ukázat konkurenci, jak se to dělá. V některých situacích se mu to skutečně daří, ale občas automatika produkuje opravdu zvlášní a nekvalitní fotografie.

Konkurence a závěr: Projde to Samsungu potřetí?

Samsung Galaxy S5 mini je rozhodně zajímavý telefon. Vzhledově přesně kopíruje aktuální top model, což může být pro spousty uživatelů důvod ke koupi. Navíc přináší příjemnější rozměry a mohu potvrdit, že v kapse u kalhot se nosí podstatně lépe než obří top modely. I tato vlastnost může nejednoho zájemce zlákat ke koupi a nezapomnělo se ani na voděodolné tělo.


Oslovil vás Galaxy S5 mini? Podívejte se, kde jej seženete za nejlepší cenu.

Problém nového mini od Samsungu je bohužel cena v poměru k výkonu, který mobil přináší. Za dané peníze můžete mít jednoduše podstatně výkonnější smartphony. V segmentu menších přístrojů je tak lepší volbou výborná Sony Xperia Z1 Compact. Ta vám nabídne identickou datovou výbavu, taktéž vodotěsnost, stejné rozlišení displeje, navrch ale přidává plynulejší prostředí, lepší fotoaparát a několikanásobně vyšší výkon. Naopak u Z1 Compact se vám nedostane tolik propracovaných módu uživatelského prostředí.

  
Královna mini modelů: Xperia Z1 Compact od Sony

Pokud pro vás velikost není zásadní, za příplatek 1000 korun si můžete dopřát jeden z nejlepších telefonů současnosti: LG G3. Kromě daleko vyššího výkonu získáte též podstatně jemnější displej a také povedenější fotoaparát, který předstihuje i Galaxy S5. Přijdete ale o vodotěsnost a pokročilé módy uživatelského prostředí, které Samsung prostě umí.

Jako zmenšená verze, bez ohledu na cenu, vypadá Galaxy S5 mini perfektně. Částka kterou si Samsung za mobil účtuje je nicméně příliš vysoká, abych mohl mobil doporučit. Jste-li fandové Samsungu, nic vás stejně neodradí, a pokud chcete malý mobilní telefon v prémiovém vzhledu aktuální vlajkové lodě, jistě za něj zaplatíte i prémiovou cenu. Konkurence ale nabízí stejně vybavenou alternativu za podstatně zajímavější cenu a s podstatně vyšším výkonem.

David Šantora

Redaktor SMARTmania.cz. Otec dvou malých dětí, geek a fanoušek Star Wars. Hráč, co nemá na hry věčně čas, ale neustále je kupuje a pouze občas hraje, nadšený fotograf, který nedá dopustit na své OM-D, milovník gotického rocku a symphonic metalu.

12 komentářů

 1. Koukám na tu vášnivou diskuzi tady a ani se tomu nedivím. Za ty peníze to člověk se zdravým rozumem nekoupí. Další hřebíček do rakve pro celej Samsung. U každý reklamy co rejpou do ostatních výrobců se davím smíchy nad jejich stupiditou a vysokým sebevědomí.

  • Majko (neregistrovaný)

   Dneska lidi přecházejí houfně na čínske telefony Huawei, ZTE, GSmart, Acer atd., případne koupí iPhona. Samsung, HTC, Nokia, Blackberry mají své dny sečteny. S tím nikdo nic nenadělá.

  • Majko (neregistrovaný)_: jj, je to teď taková móda, ale co se člověk diví, když si člověk přečte recenzi (např. tady) tak z hlediska kvality se jakš takž řeší foťák, ale dozvědět se něco o kvalitě displeje, audio výstupu, montáži, atd. je kumšt a média vytvářejí bublinu „vše je stejné“, což rozhodně neplatí.

   Také to pindání o „výkonu to má dost“ pak vezmu letošní hiend nějakého takového výrobce a je to v praxi pomalejší než víc než rok stará má S4ka…

   Dnes je problém prodat kvalitu, což není divu, při té masáži, kterou tu máme.

 2. Drobek (neregistrovaný)

  recenze pěkná, ale telefon mi přijde úplně mimo. Rád bych znal alepsoň jeden důvod proč mu dát přednost před Xperií Z1 Compact. Vždyť ta ho válcuje ve všech směrech, takže souhlas s recenzentem.

  • Pekna recenze ale co to mizerne optimalizovane gui TW od samsungu? to si s optimalizaci ani u top modelu nemůžou dat tu praci?

   Za ty peníze je daleko lepsi Z1 Compact, která defacto stoji pod deset, nebo počkat na blizici se Z3 compact, tenhle model je o nicem a zarivy samoled to nezachrani.

  • Cheetah007: Pokud se nepletu, tak Z1C má dokonce i vyšší jas LCD než „zářivý SAMOLED“:)

 3. Mato (neregistrovaný)

  Dostali jsme SGS5mini v práci. Přešel jsem z HTC HD2 takže docela pokrok, ale mám docela strach s tou odolností na vodu a konektorem. fakt se mu nic nestane když se namočí? to se ta voda do vnitřku nedostane?

  • David Šantora

   Dobrý den,

   k dispozici jsme měli dva kousky Galaxy S5 mini a vodu jsme do microUSB konektoru pouštěli přímo proudem. V rámci testování se mobilu nic nestalo. Určitě bych si ale dal pozor na použití nabíječky těsně po namočení konektoru.

 4. Boris (neregistrovaný)

  Děkuji autorovi za velice pěknou recenzi a hlavně jsem velice rád, že jste se nenechali Samsungem koupit (a nebo jen možná velice málo :-), abyste jeho „shit potřetí“ vychválili do nebes. Obávám se ovšem, že i přesto bude mít tento model velký úspěch. Jak bylo několikrát řečeno SE Xperia Z1 compact je mnohem, mnohem lepší volba. Některé osvědčené intern.obchody jej prodávají za cenovou 9.990,- včetně sobotu a DPH (a asi, českou oficiální distribuci). Měl jsem trochu strach z fotoap., o kterem se toho mnohé napadlo. Pre, co jsem jej mohl 1 den používat, s přehledem mohu konstatovat – není se čeho bát! Sony zapracovalo na optimalizaci SW a fotí i natáčí video prostě skvěle! Pěkný den všem

  • Pokud jde o kvalitu telefonu a optimalizaci SW, radi se sony mezi jednicku, s tim plne souhlasim a preji spokojenost s Z1C :)

 5. Arduino (neregistrovaný)

  Je vidět, že většina z vás jsou techničtí byrokrati, kteří dají vedle sebe dva modely, srovnají 20 parametrů VS cena a koupí to, co je výhodnější v „poměru cena výkon“. To je i trochu čecháčkovské a nedá se proti tomu nic namítat. Pokud se podíváte například na určitou cílovou skupinu (ženy), je jim ukradené, jaké má telefon parametry. Podstatné jsou pro ně rozměry, design, možná hmotnost, fotoaparát? Podívají se na Xperia Z1 Compact a uvidí hnusnou cihlu, hodí očkem na svého milého a ten jim raději koupí něco koukatelného. Ano, přátelé, tyto telefony se také prodávají i za tyto ceny. Stejně tako jako se prodávají iPhone za nesmyslné ceny a není to o operačním systému nebo o procesoru ale o tom, že vrcholový manažer, který přijde na jednání a zazvoní mu tam Lumie 520 by vypadal podezřele stejně jako když by generálnímu řediteli v MS zazvonil Samsung Galaxy S5. Stejně tak existují modely telefonů, značka „SRAČ.A“. Ano, to si zase kupují ti, co žijí ze dne na den, z měsíce na měsíc a zkrátka na nic jiného jim peníze nezbydou, protože už jim peníze nikdo půjčit nechce. Tak si místo deseti rohlíků v Tescu prostě jednoho dne koupí „SRAČ.U“. No není to pestrý svět?

 6. Doufám že to ještě někdo bude číst. Dne 14.10.2014 jsem zakoupil S5 Mini za 9990 Kč. Dnes je 24.10.2017 a telefon postihla náhlá smrt. Dá se s tím ještě něco udělat? Přijde mi trochu nefér, že mě telefon vyšel na cca 3300 Kč na rok.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).