TOPlist

Rozděl a panuj: Facebook by měl být rozdělen na menší části, myslí si spoluzakladatel

facebook instagram whatsapp logo

Spoluzakladatel sociálního giganta Facebooku Chris Hughes si v nedávném článku pro New York Times pustil pusu na špacír. Podle něj je totiž pokuta ve výši 5 miliard dolarů (cca 115 miliard korun) od Federální obchodní komise není dostatečná. Ve svém článku podrobněji rozebírá americkou historii týkající se monopolů, čímž Facebook se svými 6,2 miliardami měsíčních aktivních uživatelů na svých službách Facebook, WhatsApp, Messenger a Instagram bezesporu je.

Facebook se tak stal velkou absolutistickou monarchií, kontrolovanou jedním zkorumpovaným monarchou. Řešením podle Hugese je, tak jako ve skutečném světě, demokratická republika, která vhodně kombinuje vůli lidu a soubor zákonů, což společnost drží pohromadě. Jeho navrhovaným řešením je federalizace, kde služby, servery, protokoly fungují pohromadě, ale nezávisle na sobě.

Federalizace jako obrana proti monopolům

Takovýchto federalizovaných uzlů funguje na internetu okolo 5 000 a záleží čistě na vás, kde si vytvoříte své účty a jak k nim budete přistupovat. Pokud by byl Facebook přinucen se tímto způsobem federalizovat, nebyli by uživatelé nuceni využívat například reklamní algoritmy, zároveň by ale nepřišli o své přátele. Tímto krokem by se nabourala dominance Facebooku a ve finále by z tohoto řešení profitovali především uživatelé – každý by se mohl rozhodnout, zda bude využívat reklamní uzel, uzel zaměřený na bezpečí, nebo si vytvoří vlastní uzel, který bude vyhovovat jeho potřebám.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku