Domů » Bleskovky » Rozděl a panuj: Facebook by měl být rozdělen na menší části, myslí si spoluzakladatel

Rozděl a panuj: Facebook by měl být rozdělen na menší části, myslí si spoluzakladatel

Spoluzakladatel sociálního giganta Facebooku Chris Hughes si v nedávném článku pro New York Times pustil pusu na špacír. Podle něj je totiž pokuta ve výši 5 miliard dolarů (cca 115 miliard korun) od Federální obchodní komise není dostatečná. Ve svém článku podrobněji rozebírá americkou historii týkající se monopolů, čímž Facebook se svými 6,2 miliardami měsíčních aktivních uživatelů na svých službách Facebook, WhatsApp, Messenger a Instagram bezesporu je.

Facebook se tak stal velkou absolutistickou monarchií, kontrolovanou jedním zkorumpovaným monarchou. Řešením podle Hugese je, tak jako ve skutečném světě, demokratická republika, která vhodně kombinuje vůli lidu a soubor zákonů, což společnost drží pohromadě. Jeho navrhovaným řešením je federalizace, kde služby, servery, protokoly fungují pohromadě, ale nezávisle na sobě.

Federalizace jako obrana proti monopolům

Takovýchto federalizovaných uzlů funguje na internetu okolo 5 000 a záleží čistě na vás, kde si vytvoříte své účty a jak k nim budete přistupovat. Pokud by byl Facebook přinucen se tímto způsobem federalizovat, nebyli by uživatelé nuceni využívat například reklamní algoritmy, zároveň by ale nepřišli o své přátele. Tímto krokem by se nabourala dominance Facebooku a ve finále by z tohoto řešení profitovali především uživatelé – každý by se mohl rozhodnout, zda bude využívat reklamní uzel, uzel zaměřený na bezpečí, nebo si vytvoří vlastní uzel, který bude vyhovovat jeho potřebám.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Diskuze k článku

 1. Celý FB a Instagram od Facebook Inc. jsou kibv tuto chvíli tak nějak ukradené,stejně tak sociální sítě jako celek.
  Pro komunikaci s rodinou, přítelkyni,známými z práce a kamarády,používám WhatsApp zejména kvuli rozšířenostiti u nás.
  Skype,Viber, ICQ či ruský Telegram používá hrstka lidí z mého okolí.
  Trochu mě znepokojily zprávy,že si Fb Inc., Začíná být popularity Wa vědom víc jak dřív a tak dobteto aplikace míří reklamy.
  Před nějakým časem jsem uz znamky funkce z msngr „můj den“ na kterou jsem alergický,skrýt ani nešla tehdy.
  V tuhle chvíli o ní ale prakticky nevím takže neřeším.
  Pokud budou reklamy v komunikaci s firmami je mi to jedno,ale uvidím jedinou nepatrnou jak se coe do soukromé konverzace i při zapnutému šifrování,letí to vem z telefonu a přejdu na Skype či telegram a s tím modrým Molochem už nechci mít nikdy nic společného.(Že fb komunikaci soukromých chatu v Messengeru sleduje barvy slepý MZ před čas přiznal a je to prus.r)

  Ta společnost to už přehání….ovlivňování ve lev skrze Cambridge Analytica, nesmyslná cenzura,prakticky nulové soukromí…..pokuty dostali a ne malé ovšem v e špiclováním soukromé komunikace v chatu,,za to by měl MZ jit před soud tohle už je silná káva.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).