Rolovací telefon od Samsungu? Podívejte se, jak by mohl vypadat

samsung rollable 2

Ohebné telefony jsou stále relativně novou technologií, výrobci už ale k myšlence velkého displeje v malém těle stihli přistoupit různými způsoby. Jedním z těch posledních je idea rolovacího displeje. První prototyp, u kterého se část obrazovky dá zasunout do těla, představilo na podzim Oppo a v lednu svůj koncept ukázalo také LG. Nyní to vypadá, že podobný přístroj chystá i Samsung.

samsung rollable 1
Vizualizace rolovacího smartphonu od Samsungu (vytvořeno na základě patentové přihlášky)

Během loňského si totiž jihokorejský výrobce zažádal o patent k „duálnímu vysouvacímu smartphonu“ (Dual Slide smartphone), u kterého bude rolovací nejen přední, ale i zadní strana. Ač by na ní dle dokumentace teoreticky mohl být další displej, nizozemský server letsgodigital.org věří spíše jinému ohebnému materiálu, jako je například látka, kůže nebo kovová fólie. Na základě této úvahy a dokumentace k patentu pak zpracoval několik vizualizací toho, jak by novinka mohla vypadat.

samsung rollable 5
Takto by rolovací Samsung mohl vypadat podle serveru nl.letsgodigital.org

Patent prozrazuje, že mechanismus bude tvořen kolejnicí a dvojicí převodových koleček, po nichž se konstrukce bude sunout. Obrazovku bude s tímto řešením možné zvětšit o cca 30 %, očekávat tak lze zařízení se zhruba šestipalcovým displejem, jehož úhlopříčka se po vysunutí zvětší přibližně na osm palců.

Rám telefonu se pak bude pomocí chytrého systému skládacích článků vysouvat spolu s konstrukcí a nevznikne tak mezera mezi jeho částmi, což může přispět k lepšímu držení i vyšší pevnosti konstrukce.

 

Patent zmiňuje také integraci předního i zadního fotoaparátu. Vpředu se podobně jako u Galaxy Z Fold 2 očekává průstřel, který je v případě skládacích telefonů snadno implementovatelný. Zadní fotoaparáty poté mají být tři ve vertikálním uspořádání, stejně jako tomu je například u nového Galaxy S21.

samsung rollable 4

Podle všeho nás tak letos čeká příval nových ohebných smartphonů rozličných tvarů a provedení. V případě Samsungu by navíc tato zařízení mohla nahradit řadu Galaxy Note, o jejímž konci se spekuluje. Jestli k tomu ale přispěje i nový rolovací Samsung zatím s jistotou říci nelze – samotná registrace patentu totiž ještě nemusí znamenat, že se takového zařízení skutečně dočkáme, natožpak, že se tak stane v blízké době.

Autor článku blank
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

Kapitoly článku