Proč OnePlus nepoužilo v hodinkách WearOS? Důvod není příliš překvapivý

oneplus watch

Čínské OnePlus při nedávném odhalení nové vlajkové lodi ukázalo také chytré hodinky OnePlus Watch. V jejich případě se původně spekulovalo o tom, že nabídnou operační systém WearOS od Googlu. Společnost ale nakonec vsadila na svůj vlastní uzavřený systém na bázi RTOS, stejně jako spousta jiných velkých výrobců, v čele s Xiaomi a Huawei. Jaké k tomu mělo OnePlus důvody?

Hlavním důvodem je zcela nepřekvapivě výdrž na jedno nabití. Hodinky s WearOS vydrží nabité zhruba jeden den a poté musejí chtě nechtě putovat na nabíječku. To je podle OnePlus jedna z hlavních příčin, proč lidé své chytré hodinky po čase odkládají – jednodenní výdrž se jim zkrátka nelíbí. Použití vlastního systému umožňuje vydržet hodinkám OnePlus Watch nabité až dva týdny, s čímž se WearOS skutečně nemůže měřit.

oneplus watch black
OnePlus Watch

K proprietárnímu systému se OnePlus uchýlilo i s vědomím, že přijdou o exkluzivní výhody WearOS, jako je Google Assistant. Dalším důvodem je always-on displej, který by teoreticky byl v hodinkách s WearOS dostupný později skrze over-the-air aktualizaci. Nicméně šance, že taková aktualizace vůbec přijde, se pohybovala okolo 50 %, což OnePlus nechtělo riskovat.

oneplus watch white
OnePlus Watch

Určitou roli sehrála také kontrola nad optimalizací. Hodinky s WearOS jsou totiž běžně optimalizované na 30 snímků za vteřinu, přičemž OnePlus by rádo mělo své hodinky alespoň na 50 snímcích. Firma jednoduše nechtěla zbytečně bojovat se systémem, nebo kvůli němu slevovat ze svých požadavků.

Nepřehlédněte – OnePlus Watch jsou tu. Mají voděodolnost, GPS, slušnou výdrž a vlastní paměť na hudbu

Pro Google to každopádně není vůbec dobrá zpráva. Výrobci hodinek s WearOS se každým rokem ztenčují, přičemž nyní do své nositelné elektroniky nasazují platformu od Googlu jen Mobvoi, jenž vyrábí hodinky TicWatch, a společnost Fossil, kterou Google pro jistotu koupil celou. Pokud gigant z Mountain View na své platformě urychleně nezapracuje, bude patrně jediným, kdo bude WearOS používat.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku