Domů » Bleskovky » Robotická žena od Toshiby: Přirozené pohyby a pokročilá mimika (video)

Robotická žena od Toshiby: Přirozené pohyby a pokročilá mimika (video)

Společnost Toshiba na svém stánku v rámci lednového veletrhu CES představilarobotickou ženu ChihiraAico. Tento exponát získal pozornost celého světa. ChihiraAico se přítomnému publiku sama představila ve znakové řeči: „Mé jméno je ChihiraAico. Chihira představuje v japonštině zemi a mír. Aico kombinuje první slabiky slov myšlenka a komunikace.“ Tak robotická žena okomentovala proběhlou prezentaci s příslušnými gesty.

Za doprovodu pianisty ukázala své hudební nadání a zazpívala. V průběhu prezentace byla vidět mimika její tváře – úsměv, rozhořčení i smutek. Zřetelná byla realistická textura pleti a přirozené pohyby včetně mrkání očních víček.

Robotická žena s lidskou tváří

„ChihiraAico“ má lidskou tvář. Očekává se, že tento koncept zasáhne do oblastí sociální péče, zdravotnictví, výroby, průmyslu a zábavy. Toshiba bude nadále do tohoto konceptu integrovat celou řadu technologií a senzorů, jako například hlasovou syntézu, rozpoznávání hlasu a další mechanismy s cílem umožnit brzké reálné zasazení humanoidních robotů na pozice recepčních a obsluhy informačních přepážek na veletrzích. V roce 2020 plánuje Toshiba uvést tyto roboty do oblastí sociálních služeb a zdravotnictví jako společníky pro seniory a pacienty s demencí, jako vzdálené poradce, pečovatele, překladatele znakového jazyka a pro další určení.

Humanoidní robot byl vyvinut ve spolupráci s aLAB Inc., Osaka University, Shibaura Institute of Technology a Shonan Institute of Technology. Na základě odborných znalostí z průmyslové robotiky vyvinula Toshiba operační algoritmus pohybů s využitím mnoha kloubů, jejichž koordinaci řídí 43 pohonných jednotek.  Shibaura Institute of Technology a Shonan Institute of Technology zajistily s využitím pohybových senzorů technologie pro výuku přirozených pohybů a řízení robota. aLAB Inc. a Osaka University přispěly technologiemi pro vytváření mimiky lidské tváře.

Díky kombinaci všech těchto technologií se podařilo vyvinout robotickou ženu, která pohybuje přirozeným způsobem horní částí těla tak, jak to dosud nebylo možné.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

3 komentářů

  1. orgasmic (neregistrovaný)

    Jestli bude umet ty spravne pohyby, tak proc ne? :D

  2. Správné pohyby? Hned jsem si vzpomněl na potíže Howarda Wolowitze z Teorie vekého třesku a jeho robotickou ruku půjčenou z práce :)

    Jinak chápu, že Toshiba udělala velký kus práce a je to značný posun, ale nazývat tohle přirozeným vzhledem, gesty a výrazy bličeje … no, nevím. Potkat tohle někde večer na recepci hotelu, tak uteču. Asijské ženy takhle mrkají?

  3. Tom (neregistrovaný)

    Má i plně funkční vagínu?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).