Domů » Články » Richard Streit: Jaká zařízení a aplikace aktuálně používám?

Richard Streit: Jaká zařízení a aplikace aktuálně používám?

Zajímá vás, jaká zařízení aktuálně používají naši redaktoři, která mobilní platforma zakotvila na jejich primárním telefonu a jaký systému jim dělá společnost na desktopu?

V redakční poště i v komentářích pod články nám často necháváte dotazy ohledně toho, jaká zařízení redaktor používá? Rozhodli jsme se proto připravit malý seriál, ve kterém vám postupně všichni členové redakce představí svá zařízení, která využívají nejen pro práci, ale i pro zábavu a krácení volného času. Každý z nás má nějaké své favority, které si vybral pro každodenní používání. V minulých týdnech se vám představili náš šéfredaktor Jirka Hrma, kolega Ruslan Botsyurko, Marek Hajn a dnes padla řada na mě…

Pár slov úvodem…

Než se dostaneme k tomu, jakým způsobem jsem se začlenil do redaktorského týmu SmartMania.cz, dovolím si vám krátce představit svou osobu. Po naší modré planetě se pohybuji přes šestadvacet let a stejně jako ostatní kolegové jsem k elektronice začal konvenovat již v útlém dětství. Má nejstarší vzpomínka se vztahuje k úspěšné rozborce videa mých rodičů, když jsem se snažil vydolovat zaseklou videokazetu mých milovaných Šmoulů :-). Od té doby se staly šroubovák a ostatní nářadí mou nejoblíbenější hračkou a postupně jsem rozebíral vše, co v sobě ukrývalo elektronickou součástku. 

 

Průřez mobilním pravěkem

Má první zkušenost s mobilními telefony však přišla později, a to konkrétně na druhém stupni základní školy, kdy jsem dostal svůj první telefon Siemens C25. Po tomto mobilním dinosaurovi následovalo několik dalších kousků, nicméně éra chytrých zařízení mne zasáhla až s příchodem Nokia N-Gage QD. Na tuto dobu vzpomínám velice rád, jelikož možnost multiplayeru přes Bluetooth se stalo pro mne a dalších pár kamarádů synonymem nekončící zábavy. Po roce používání jsem přesedlal na model od Motoroly, a to konkrétně MPx220. Tento stroj mi natolik přirostl k srdci, že do dnešních dnů zaujímá čestné místo v zásuvce u mého stolu.

  
Tři nezapomenutelné kousky… pamatujete si na ně?

Jak jsem se stal redaktorem

V průběhu další doby mi v rukou přistálo nespočet dalších telefonů, komunikátorů a PDA. Další výrazný zlom přišel s koupí prvního smartphonu s operačním systémem Android. Ano, jednalo se o legendární T-Mobile G1 (HTC Dream), který si mne získal svou hardwarovou klávesnicí a touhou poznat nový operačním systémem od Googlu. Zároveň se jednalo o období, kdy jsem byl schopen prosedět téměř celou noc nad laděním různých ROM, hledáním vhodných kernelů a taktováním procesoru.

 

Nikdy jsem nebyl příznivcem jedné platformy a své kapesní miláčky si vždy vybíral podle osobních kritérií. Má vášeň k elekronice a mobilním přístrojům rostla neukojitelným tempem až do onoho osudového momentu, kdy jsem pocítil touhu se o své názory a poznatky podělit psanou formou. Sedl jsem tedy k počítači a oslovil dvě tuzemské redakce. Neočekávaně se mi dostalo kladné reakce od obou stran, což mi dalo možnost výběru. Jak již správně tušíte, mé virtuální kroky vedly do redakce SmartManie. Jsou tomu již tři roky, co zde nacházíte mé články, ve kterých se nejčastěji zaměřuji na zajímavé technologie a novinky z mobilního průmyslu. 

 

U iPhone 3G jsem vydržel pouze týden… :-)

Na čem pracuji?

Stejně jako drtivá většina mých vrstevníků, jsem i já začínal s počítačem, který se skládal z hučící skříně u nohou a objemného CRT monitoru, na jehož obrazovce vládla okna od Microsoftu. Operační systém Windows mi dělal společnost až do minulého roku, kdy se pevný disk v mém notebooku bez jakýchkoliv výstrah odebral do věčných lovišť. Tato nemilá situace mne dovedla k tomu, že jsem „mrtvý“ počítač jednoduše zaklapl a uložil pod postel, kde leží doposud.

  

Po mírném rozhořčení jsem zamířil do prodejny, kde se nacházela elektronika od Applu. Zde jsem pořídil Macbook Pro Mid 2012 v třináctipalcové variantě a procesorem Intel Core i5 s architekturou Ivy Bridge. Důvodů pro přechod na jablečnou platformu bylo hned několik. Už jsem měl dost někdy až zákeřných překážek, které mi Windows nezřídka kdy kladly.

 

Když počasí dovolí, rád mizím od kancelářského stolu na zahradu, odkud za doprovodu syčícího grilu píšu články, což s sebou nese požadavky na dostatečnou výdrž. Z počátku se samozřejmě dostavily obavy nad nedostatkem alternativních aplikací a kompatibilitou, které se vzpápěti ukázaly jako zcela neopodstatněné. Nebudu dál chodit okoro horké kaše a na rovinu přiznám, že po roce užívání Macbooku jsem maximálně spokojený a návrat k Windows si dokážu představit jen stěží.

  

Aplikace na desktopu

Mezi nejčastěji spouštěné aplikace patří logicky kancelářský balík iWork, nativní e-mailový klient, iTunes, grafický editor Gimp a internetové prohlížeče Safari a Chrome. Čas od času přijde potřeba sestříhat video, na což se mi nejvíce osvědčil program Final Cut Pro. K organizaci časového harmonogramu používám předinstalovanou aplikaci od Applu, která je synchronizována s mým Google účtem. Ve volných chvílích rád zkoumám svou prostorovou představivost v modelářském programu 123D Design od Autodesku, u kterého za příznívých podmínek vydržím sedět i několik hodin. 

 

Mobilní společníci

Roli mého kapesního pomocníka nyní zabíra Samsung Galaxy S4. Jeho posledními předchůdci byly modely Galaxy S III a Galaxy S II, z čehož se může zdát, že inklinuji pouze k přístrojům od jednoho výrobce. Opak je však pravdou. Jak jsem již v úvodu zmínil, samotnému výběru primárního telefonu předchází ujasnění si klíčových parametrů a kritérií, z čehož mi poslední roky vždy jako vítěz vyšel vlajkový model jihokorejské společnosti.

Smartphone mi neslouží pouze k běžným úkonům a kontrole pošty, ale je již napevno spjatý s mým každodenním životem. Na „es-čtyřce“ oceňuji její fotoaparát, který za příznivých podmínek podává relativně obstojné výsledky. Pro komunikaci s kolegy a přáteli používám facebookový chat a WhatsApp. Mezi další aplikace bez kterých se neobejdu patří RSS čtečka Feedly, Gmail a Samsungem předinstalovaný kalendář.

 

Při cestách do neznáma můj prst zamíří na ikonu navigace Sygic. Pro skenování tištěných dokumentů se mi osvědčil CamScanner. Údaje z mých sportovních aktivit zpracovává RunKeeper a S-Health. Mezi ostatní aplikace, které mají vždy pevné místo v mé interní paměti, se řadí Facebook, Google+, Instagram, předpověď počasí, Google Chrome a aplikace pro orientaci v MHD. Jelikož mám rád pořádek, snažím se vždy eliminovat množství instalovaných nástrojů na nezbytné minimum. Pokud mi nově přidaný software nevyhovuje, okamžitě následuje jeho odstranění. V případě dlouhé chvíle si rád zahraji automobilové závody Real Racing 3 a hororový Dead Trigger či Shadowgun. Na svém smartphonu běží nijak nemodifikovaný operační systém Android s výrobcem dodanou nadstavbou TouchWiz. 

 

Při cestách do zahraničí či jinam mimo domácí prostředí mi dělá společníka konvertibilní tablet Asus Transformer Prime. Ten jsem si vybral kvůli jeho bytelné konstrukci z kovu a nadprůměrné výdrži. Za největší výhodu však považuji jeho klávesnici, na které lze bez větších problémů vytvářet delší texty. Naopak co považuji za nedostatek, je doslova mizerná optimalizace, která se projevuje delšími odezvami, které se s želenou pravidelností dostaví v tu nejméně vhodnou dobu. 

  

A na závěr moji domácí mazlíčci (Žofka a Julius)

Toť vše k mé hardwarové výbavě a sbírce aplikací, které nejčastěji používám. Pokud jste článek dočetli až do těchto míst, máte můj neskonalý obdiv a zároveň doufám, že vás příliš nenudil. V případě jakýchkoliv dotazů využijte diskuze, kde se pokusím na všechny komentáře odpovědět.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

26 komentářů

 1. Michal (neregistrovaný)

  Jelikož jsem uživatel Windows Phonu tak se chci zeptat jak vidíte tento systém vy jako uživatel Androidu :) Přemýšlel jsem také že zkusím i Android tak se chci zeptat jestli má smysl přecházet. Rád bych si totiž zahrál taky nějakou luxusní hru která na WP není. S WP jsem spokojený tak nevím jestli to má smysl :) Uvažuji nad Alcatelem Idol X.

  • Richard Streit

   Dobrý den, na WP se dívám jako na platformu, která v sobě jistý potenciál má, nicméně z ní mám pocit, že neustále jen dotahuje na konkurenci. Můj osobní názor je takový, že Microsoft by měl být více progresivnější ve vývoji své mobilní platformy. Co se týče Vaší úvahy nad přechodem k Androidu, tak zde je třeba brát v potaz fakt, že ne všichni výrobci se věnují pečlivé optimalizaci. Pokud jste s WP spokojený a chcete si pouze zahrát kvalitní herní tituly, zauvažoval bych nad pořízením iPadu mini.

  • Michal (neregistrovaný)

   Takže pod stromeček si koupím lumii 925 a později tablet :) Děkuji moc za pomoc :)

  • Ted te nechapu. Pouzivas WP a chces si zahrat luxusni hry a proto v prvni rade koupis Lumii 925 misto tabletu? No, delej jak myslis :-)

  • michal (neregistrovaný)

   Teď mám lumii 800 a rozhodoval jsem se mezi 925 a droidem protoze wp7.8 je mrtvy :) na Wp8 nejaky hry jsou tak to zatim staci :) az potom tablet

  • S timto pristupem zatim staci Lumia 800, protoze pro WP7.8 nejaky hry jsou :-)

 2. Zajímavé, že většina redaktorů používá Mac OS(až na Marka Hájka, který myslím psal, že o macu uvažuje). Myslím, že to ukazuje kvality windows, která není valná. Vím, že to takhle nejde brát, ale stejně mi to nedá.

  • Není to Marek Hájek, ale Marek Hajn :)

  • No nevím, já jsem třeba s Mac OS spokojen moc nebyl. Snad každej mluví o tom, jak je oproti Woknům stabilnější, ale já s ním měl bohužel více problémů, než s Windows XP/ Vista/ 7/ 8… Za to třeba s Fedorou, Debianem, a jinýma Linuxovíma distribucema jsem pomalu žádný problém neměl, i když jiní psaly o desítkách problémů… :D

  • GreenArrow: Jestli ono to nebude tím železem:-) Ostatně, když se na to podíváš okem BFU. Koupíš si NB „Wintel“ a máš problém. Dostaneš se do bermudského trojúhelníku (výrobce HW-MS OS-3rd SW-ovladače/prodejce), kteří si tě budou dokola posílat a říkat, že je vina na jiné straně. Výrobce OS ti rovnou řekne, obrať se na svého IT nebo fórum. Nebo vezmeš Meka a jdeš to dát „géniusům“ do Apple (v ČR trochu drhne, ale jsou tu aspoň premium prodejci).

   A pokud cestuješ po světě, určitě je snazší najít místní Apple Store než hledat po čertech servis…

  • JH: To samozřejmě vím, jen mi to opravila xperia a nevšiml jsem si toho ;-)

  • GreenArrow: Tak to se omlouvám :) s těmi autokorekcemi mám také občas problém.

  • Ja som Mac skusal 2x, naposledy Mac mini a tiez mi nejako nesadol. Problemov so spojazdnenim wifi som nemal so ziadnym inym systemom.

   Po prvom nainstalovani OS a prihlaseni do siete slapala. Stacilo raz uspat alebo vypnut a viackrat uz wifi nesla, resp. nenasla ziadnu siet. Ziadna rada z googlu nefungovala. Druhy problem s mac os mam s akceleraciou mysi, je ina ako na wine aj ked si ju nastavim neviem ako a neviem si na to zvyknut.

  • Njn, ony ty windowsy porad padaji a jsou nestabilni …. tak co taky dneska chtit od 95ek na novem zeleze ze? Uz pro to neni vetsina ovladacu. No, popravde ja nemel ani s 95kama problemy:) Zkuste aspon mrtve XP, se budete divit jak je to stabilni. Navic vsechno funguje hned od zacatku. Kdyz pak narazite treba na visty, W7 nebo dokonce W8, tak vam vypadnou oci z dulku:) Apple je OK, ale je to dost drahe. Osobne mi moc k srdci neprirostl, je to takove hodne omezene jak ten system, tak hlavne nemoznost volby HW, navic z principu tvrde platici klientely tam neni moc free veci a ani neni ke spouste veci komercnich alternativ. Pro BFU, kteremu staci facebook a internet, tak je to asi ok, ale pak by mu mozna stacil i nejaky tablet:) Ta appli provazanost je pekna, ale mi dost vadi, ze nevim, kam se co kde uklada a jak to vlastne funguje. Oni si to muzou dovolit, protoze to tuni na predem znamy HW, kdezto windows bezi na milionech ruznych konfiguraci. OSX proste rad nemam a lidi co to pouzivaji mi spis prijdou, ze to maji jako kult nebo zivotni styl a ne pocitac. Ale nic proti, HW (treba Air) je perfektni (a kdyz se tam nahodi windows, tak je to uplna parada:)

   Naproti tomu iOS, ten se mi fakt libi. Jako tablet samozrejme uplne k nicemu, kdyz jsou tu plnohodnotne tablety s windows, tak kdo by chtel omezenou mrdku v podobe iosu nebo nedejboze androidu, ze? Ale na telefon OK, kdyby ale nestal dve petky. Android ten je mrtvy, hloupe navrzeny a laguje i u osmijadra (LOL, osmijadro v mobilu, OMFG:), protoze stejne vetsina veci bezi v jednom vlaknu. A WP8 (mam 720ku) je dost omezeny a ma az kriminalni nedostatky (pokud s W8.1 neprijde opravdova revoluce a neznovupovoli zakazane API, tak asi fakt zacnu o tom iphonu uvazovat:) Takze nejlepsi se jevi iOS, jeste kdyby byl v telefonu za 5k:)

 3. miv (neregistrovaný)

  Siemens C25 som mal. som bol statsny prestastny, ked som si ho kupil :-)

 4. Radovan (neregistrovaný)

  Dobrý den. Možná jsem jen nepochopil vtip, nechci se tvářit jako suterén, který jediný může používat cizí termity ale k telefonům jednoho výrobce bych spíš inklinoval. Inkriminace je obvinění či výtka.

  • Richard Streit

   Dobrý den a děkuji za upozornění. Samozřejmě se jednalo o překlep. Článek jsem psal ve večerních hodinách a při jeho kontrole mým znaveným očím tato chyba bohužel unikla. :-)

  • LOL Rado, perfektne napisany koment :D

 5. Tom (neregistrovaný)

  Jáá mam taky želvu…. toto je želva stepní??? :)

  • Richard Streit

   Ano, jedná se o T. Horsfieldi (ž. stepní). Letos to jsou tři roky od jejího vylíhnutí. :-)

 6. fff (neregistrovaný)

  mam iphone 2 s multitaskingem a sem spokojenejf

  u androidu = jedine jit do zarizeni s nazvem ,,nexus“ jinak nic jineho,

  ale vadi mi ze Nexus 4 nema tlacitko pod displejem (home button) a ve hrach to zere porad tech 96 pixelu, nevite jak to obejit ?

  mate MIUI na nekterem telefonu, zpomaluje to nebo to je ,,stejne rychly“ ?

  Nexus One mame v rodine, ten sem poslal dal, ten byl super

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).