Domů » Články » Revoluční technologie P2i ochrání každý smartphone před vodou (MWC 2013)

Revoluční technologie P2i ochrání každý smartphone před vodou (MWC 2013)

Díky technologii P2i od společnosti Dunkable je možné jakýkoliv telefon ochránit vůči vniknutí vody. A nejen telefon, speciální vrstvu je možné integrovat téměř na libovolný povrch (video).

V jednom z osmi obřích pavilonů letošního MWC 2013 naše redakce narazila na velice zajímavou expozici společnosti P2i Dunkable, která nám zde odprezentovala jejich převratnou technologii, která dokáže každý smartphone učinit vodotěsným. Na všechny součástky konkrétního zařízení se nanese speciální vrstva nanočástic, která odpuzuje veškeré tekutiny. Zástupci společnosti nám vysvětlili, že princip nanášení povlaku není údajně nijak složitý a lze ho provádět jak na zkompletovaný smartphone, tak i při samotné výrobě zařízení na montážních linkách.

Nanočástice se ve finále navážou na veškeré součástky a v praxi fungují jako neviditelná bariéra, která zabraňuje smrtonosné oxidaci. Kromě jiného jsme byli informováni, že splečnost Dunkable v současné době vyjednává s předními výrobci mobilní elektroniky (Huawei, HTC, Motorola či Samsung), a kdo ví, jednou se dost možná dočkáme i vodotěsného iPhone. Myšlenka, že díky této technologii může být každý smartphone vodotěsný je přinejmenším lákavá, nicméně otázka zůstává, zda postupem času nebude docházet ke snižování odolnosti.

   

Zde jsme však dostali odpověď, že nanesený film je stálý a lze ho odstranit pouze mechanickou cestou, poškodit jej ale mohou hrubé vrypy ostrými předměty. Pokud by byl zmíněný účinek opravdu trvalý, můžeme bez ostychu hovořit o opravdové revoluci na poli s mobilní elektronikou.

 

Dunkable není jedinou společností, která se zabývá podobnou problematikou. Na letošním kongresu jsme narazili i na další firmy s podobným cílem, nicméně technologie P2i nám přišla jako nejzajímavější díky tomu, že ji lze bezproblému nanášet i na ostatní materiály s různými fyzikálními vlastnostmi.

-

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

6 komentářů

 1. Rozhodně zajímavé, ale čeho se trochu bojím, tak to je konektor. Přece jen do nabíječky jde telefon často i vícekrát denně a tam by mohlo být přesně to místo, kde by se ochrana poničila … Jinak ale rozhodně zajímavější projekt, než mosty přes dálnici, aby mohla zvěř po nich přeběhnout :)

  • Agent (neregistrovaný)

   Stačilo by udělat kontakty v konektoru pozlacené a odření ochrany nebude vadit.

   Jinak používat pro tenhle způsob ochrany slovo vodotěsný je hodně zavádějící – hádejte co se stane, když mi mobil spadne do blátivé louže – sice poběží ale spousta bordelu i uvnitř.

 2. Olda (neregistrovaný)

  To je super! Fakt parádní řešení. Bude mít svá negativa, ale ten wau effect je solidní :).

 3. Husty. Nekde jsem videl nalepovaci folie, co obalila cely telefon a udelala vodeodolnost s doporucenim pouzivani bezdrat nabijecky, to pobavilo:)

 4. renoar (neregistrovaný)

  Otazkou zustava, zda tuto technologii nezabije cena. Nechat si takto zodolnit telefon je velice lakave. Preci jen obcasny destik nebo zapareny mobil v kapse potka asi kazdeho, ale ja bych za to nedal vic jak 1000kc. A i to je dost penez. Myslim si, ze budou spis hledat velke partnery nez aby to nabizeli individualne. Skoda. Za dobrou cenu by se naslo hodne zajemcu, si myslim…..

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).