Domů » Bleskovky » Revoluce v ovládání: Tactus představuje první haptický displej na světě

Revoluce v ovládání: Tactus představuje první haptický displej na světě

Nedávno jsme vás informovali o technologii transparentních displejů, jejichž vývoj se prozatím nachází v plenkách. Dnes se pro změnu podíváme na velice zajímavý koncept haptického displeje, za kterým stojí společnost Tactus Technology. Té se podařilo vytvořit speciální vrstvu pro dotykové displeje, která dokáže vygenerovat reálná tlačítka na dotykové ploše. Pokud si nyní říkáte, že se jedná o vtip, tak věřte, že není. Ano, společnosti Tactus se podařilo jako první na světě vynalézt deformovatelný taktilní povrch, jehož devízou je schopnost generovat fyzické objekty na dotykovém displeji, které může uživatel skutečně vidět, ale především cítit.

   

Celý projekt stojí na mikrofluidní technologii, která umožňuje, aby tlačítka doslova „vystoupila“ z dotykové vrstvy. V případě, že fyzické prvky již nejsou potřeba, opět „ustoupí“ zpět do displeje, bez zanechání jakýchkoliv stop. Velmi působivá je i skutečnost, že tuto dynamickou vrstvu lze aplikovat na současné displeje, u kterých zároveň plní funkci krycího skla. Pokud vás zajímá energetická náročnost, tak ta je dle slov výrobce minimální a na výdrž smartphonu má zanedbatelný vliv.

Tactus Technology Introduction

Velikost, tvar, rozložení i umístění tlačítek se dá přizpůsobit pro potřeby konkrétního uživatelského rozhraní, z čehož plyne, že se objeví přesně tam, kde mají. Jak se zdá, tak problémem není ani škálování velikosti a tak výrobce počítá s použitím na chytrých telefonech, tabletech, noteboocích a dokonce i na televizorech. S komerčním nasazením bychom se měli setkat už v průběhu roku 2013. Společnost Tactus Technologies není jediná, která se zabývá výzkumem haptických displejů. Prototyp panelu s hmatovou odezvou už loni představil například Senseg a reálné zařízení jsme si dokonce mohli osahat na letošním MWC v Barceloně.

Zdroj

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

16 komentářů

 1. s4crifice (neregistrovaný)

  Technologie super, ale nejsem si jistý, jestli bych ji využil na psaní textu, maximálně na hraní her…

 2. nějak se mi moc nezdá, pokud to „tlačítko“ bude reagovat jen na dotek, bez nějakého potvrzení – tlaku, tak je to fajn vychytávka bez většího rozdílu mezi normální dotykovou klávesnicí.

 3. Anonym (neregistrovaný)

  Vlastně taková bradavka reagující na chlad.

 4. tlačítko se stejně stiskne už v okamžiku doteku a v tom okamžiku už je hmatový vjem k ničemu. i když třeba u virtuálních joysticků ve hrách, jak psal kolega, tam to smysl dává, nebo u swipe gest.. takže to asi k ničemu nebude :)

  • mrk (neregistrovaný)

   Jakekoliv tlacitko se VZDYCKY stiskne az v okamziku dotyku

  • pleteš už a až. Klasickýho tlačítka se můžeš dotknout, a až poté stisknout. Tady se řeší jestli tyhle tlačítka budou reagovat už na dotek, nebo až následné stisknutí.

  • VVelda (neregistrovaný)

   Myslím, že on to myslí správně. Právě proto se mu říká TLAČÍTKO. Že musí ZATLAČIT! ;)

   Tedy narážka na to, že američani říkají touch button. My dotykové (nebo senzorické) tlačítko.

   A říkají push button. A my tlačítko. (Místo tlakové tlačítko.)

   Prostě tlačítko a senzorové tlačítko jsou diametrálně odlišné ovládací prvky, co se týče události spouště a konstrukcí, jen se stejnou funkcí. :-)

 5. Osobně mi to dává velký smysl např. u budoucích smartfounů pro nevidomé, kteří současné dotykáče nemají možnost nijak obsluhovat a využívat. Tímto by se klidně mohla „zobrazit“ (nebo spíše zhmatnit) matice bodů požívaná pro Brailovo písmo apod. Skvělé, jen aby z toho něco bylo…

  • Vojtěch (neregistrovaný)

   Naprosto souhlasím. Jako lektor pc a mobilu pro nevidomé jsem nadšen. Doufejme že nezůstane jen u konceptu.

  • Conan (neregistrovaný)

   Problém je práve v tom, či tlačítka budú reagovať na dotyk alebo až na stlačenie. Ak na dotyk, je to slepcom k ničomu.

 6. jbem (neregistrovaný)

  už vidím ty hry s erotickou tématikou…

 7. A pak se přes to dá Gorilla/Willow Glass a je po srandě! :D

  Jinak super, že to konečně jde reálně udělat. Teď ještě, aby pořešili reálný stisk a ne jen dotek a bude to výborné :)

 8. Gandy (neregistrovaný)

  No ja si myslim, ze i kdyz nebude tlacitko reagovat na stisknuti, tak po hmatu clovek pozna, jake stiskl tlacitko, coz je u soucasneho dotykoveho displeje nemozne. ale treba je tam i dana hmatova odezva tak, ze tlacitko v momente stisknuti zmizi a pak se zase objevi. to uz pak clovek snadno pozna, jestli tlacitko stiskl nebo ne. rekl bych ze v tom videu to bylo zpomalene, ze rychlost „vzniku“ a „zmizeni“ tlacitek je relne vetsi. A s nejvetsi pravdepodobnosti bude.

 9. NIck (neregistrovaný)

  Já si myslím že je to super pokrok jak psal pan „hujer“ asi nejvetší využití bude pro nevidomé. Je užasný jak rychle jde technologie dopředu :) bomba

 10. Shepii (neregistrovaný)

  Jako první chci říct že tenhle komentář není napsaný za účelem flame, ale z mojí zkušenosti tu firmu koupí Apple, technologii si patentuje, integruje do iphonu a jikmile kterýkoliv jiný výrobce přijde s něčím co funguje stejně, ale je to vyrobeno jím, tak ho Apple zažaluje. Škoda že se tyhle malé firmy nechávají tak ochotně kupovat, protože kdyby tuhle technologii nabídli za nějaký licenční poplatek všem výrobcům tak máma zase o něco příjemnější ovládání..:)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).