Revoluce v ovládání: Tactus představuje první haptický displej na světě

Nedávno jsme vás informovali o technologii transparentních displejů, jejichž vývoj se prozatím nachází v plenkách. Dnes se pro změnu podíváme na velice zajímavý koncept haptického displeje, za kterým stojí společnost Tactus Technology. Té se podařilo vytvořit speciální vrstvu pro dotykové displeje, která dokáže vygenerovat reálná tlačítka na dotykové ploše. Pokud si nyní říkáte, že se jedná o vtip, tak věřte, že není. Ano, společnosti Tactus se podařilo jako první na světě vynalézt deformovatelný taktilní povrch, jehož devízou je schopnost generovat fyzické objekty na dotykovém displeji, které může uživatel skutečně vidět, ale především cítit.

   

Celý projekt stojí na mikrofluidní technologii, která umožňuje, aby tlačítka doslova „vystoupila“ z dotykové vrstvy. V případě, že fyzické prvky již nejsou potřeba, opět „ustoupí“ zpět do displeje, bez zanechání jakýchkoliv stop. Velmi působivá je i skutečnost, že tuto dynamickou vrstvu lze aplikovat na současné displeje, u kterých zároveň plní funkci krycího skla. Pokud vás zajímá energetická náročnost, tak ta je dle slov výrobce minimální a na výdrž smartphonu má zanedbatelný vliv.

Tactus Technology Introduction

Velikost, tvar, rozložení i umístění tlačítek se dá přizpůsobit pro potřeby konkrétního uživatelského rozhraní, z čehož plyne, že se objeví přesně tam, kde mají. Jak se zdá, tak problémem není ani škálování velikosti a tak výrobce počítá s použitím na chytrých telefonech, tabletech, noteboocích a dokonce i na televizorech. S komerčním nasazením bychom se měli setkat už v průběhu roku 2013. Společnost Tactus Technologies není jediná, která se zabývá výzkumem haptických displejů. Prototyp panelu s hmatovou odezvou už loni představil například Senseg a reálné zařízení jsme si dokonce mohli osahat na letošním MWC v Barceloně.

Zdroj

Autor článku
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku