- Řada Redmi Note 13 představuje to nejlepší ve střední třídě
- Základní model Redmi Note 13 zaujme nízkou cenou a lákavou výbavou
- Kvůli jakým funkcím byste se o Redmi Note 13 měli zajímat?
Nová řada Redmi Note 13 od Xiaomi nabízí širokou paletu 5 telefonů střední a vyšší střední třídy. Vybere si ten nejambicióznější zákazník i ten nejvíce šetřivý. Dnes se blíž pod lupou podíváme na ten úplně nejzákladnější model – Redmi Note 13 4G, který v základní paměťové variantě stojí necelých 5 tisíc korun.
V českých obchodech je konkrétně k mání varianta 6/128 GB za 4 790 Kč. Ta zaujme ty spořivější, kteří chtějí mít telefon s výbornou výbavou, ale za co nejnižší cenu. Všechny ostatní zaujme vyšší varianta 8/256 GB za 5 590 Kč, opět včetně DPH.
Kdo by si nevybral ani tak, může sáhnout po jednom z dalších modelů řady Redmi Note 13. Model Note 13 Pro láká na 200Mpx fotoaparát a o dost vyšší výkon (k mání je verze s čipsetem Helio G99 Ultra nebo Snapdragon 7s Gen 2), nejvyšší Note 13 Pro+ zase na šíleně rychlé 120W nabíjení.
Minimalistický design
Xiaomi u řady Redmi Note 13 vsadilo na velmi minimalistický design. Nejlépe je to vidět u základního modelu. Záda z plastu jsou plochá, celá lesklá a narušují je pouze prvky v horní polovině: trio kamer, LED přisvícení a stříbrné kontrastní nápisy.
Minimalismus byl zachován i po stranách. Telefon má krásně zarovnané strany, takže na nich dokáže bez většího problému stát. Z nabídky barev doporučujeme rozhodně pastelovou zelenou nebo světle modrou, ani černá ale neudělá ostudu.
V neposlední řadě je důležitá ergonomie. Novinka je sice velká, jak současný trend káže, nicméně mobil je až příjemně lehký (188 gramů), a tak se dobře drží. Příkladné je také umístění tlačítek na pravém boku, jejich velikost a jistý stisk – ať už jde o vypínací čudlík, nebo kolébku pro regulaci hlasitosti.
Odolnost IP54
Ve srovnání s loňskou generací se Xiaomi zlepšilo i v ohledu odolnosti proti různým vnějším vlivům. Redmi Note 12 disponoval odolností IP53, letos přichází mírně lepší certifikace IP54. Co to přesně znamená? Dle oficiální definice je takové zařízení částečně odolné proti prachu (není specifikováno jak moc „částečně“) a odolné proti vodě stříkající ze všech úhlů.
108Mpx fotoaparát
Pokud chceme porovnávat loňskou a letošní generaci, co se týká kamery, vychází novinka o dost lépe. Hlavní snímač s rozlišením 108 Mpx nabízí clonu f/1.8, 24mm ohniskovou vzdálenost, fázové ostření a elektronickou stabilizaci obrazu. Díky hybridnímu výřezu nabízí také 3× bezztrátový zoom. Oproti 48Mpx foťáku z loňska jde o velký posun.
Zbytek fotovýbavy je podobný až stejný. Širokoúhlý snímač se 120° úhlem záběru a rozlišením 8 Mpx, dále 2Mpx makro (pro tyto účely lze využít i zoom z hlavního snímače). Selfie kamerka má nově 16Mpx rozlišení. Telefon umí nahrávat video pouze v rozlišení Full HD při 30 fps.
Velká baterie s rychlým nabíjením
Velká baterie a rychlé nabíjení je něco, co zákazníci ve střední třídě vyžadují nejčastěji. Redmi Note 13 jim přesně tohle slibuje. Nabídne velký akumulátor s kapacitou 5000 mAh typu lithium-polymer. Tato baterie zajišťuje výdrž na 2 plné pracovní dny, nesmíte ale po telefonu chtít raketovou vědu.
Nabíjení je i po roce s výkonem až 33 W. Xiaomi jen trochu upravilo svůj předpoklad pro nabíjení: z 1 na 50 % se dostanete za 29 minut, plné nabití „sfouknete“ za 70 minut. V balení čeká na každého zákazníka i odpovídající 33W nabíječka a USB-C/USB-A kabel.
A ještě několik drobností…
To hlavní jsme probrali. Redmi Note 13 však nabízí i několik dalších drobností, zajímavostí, nebo zkrátka prvků, o kterých by byla určitě škoda neinformovat. Jde například o:
- stereo reproduktor – telefon disponuje plnohodnotným reproduktorem dole a nahoře, díky čemuž lze vytvářet oblíbený stereo efekt
- 3,5mm audiojack – přestože to dnes není běžné, základní model Redmi Note 13 disponuje klasickým 3,5mm jackem pro sluchátka
- čtečka otisků v displeji – o zobrazovači mnoho slov nepadlo, tak tedy: jde o 6,67″ AMOLED panel se 120Hz frekvencí a rozlišením Full HD+, kromě jiného je v něm ale uložena optická čtečka otisků prstů
- virtuální RAM – kdyby vám nestačilo 6 či 8 GB operační paměti, kterou připravil výrobce, můžete ji rozšířit virtuálně na úkor úložiště, a to o 4, 6 nebo 8 GB.