Domů » Recenze » Redmi Go recenze: Android za 2 tisíce

Redmi Go recenze: Android za 2 tisíce

Před nedávnou dobou oddělilo čínské Xiaomi ze svého portfolia několik sub-brandů, mezi něž patří také řada Redmi, která reprezentovala levnější zařízení se skvělým poměrem cena/výkon. Novinka s prostým názvem Redmi Go odkazuje na použitý operační systém, kterým není Android s nadstavbou MIUI, ale čistá podoba určená pro nejlevnější přístroje se zeleným robotem ve znaku. Jak si Redmi Go vedl v naší recenzi? Jedná se o spolehlivého parťáka pro nenáročné uživatele?

xiaomi redmi go 9
Redmi Go je zástupce z nejlevnějších vod

Obsah balení a design: žádné překvapení se nekoná

Ve standardní bílé krabičce, v jejímž rohu se nenápadně skrývá logo mateřské společnosti Xiaomi, se nenachází praktický žádné překvapení – 1A adaptér doplňuje microUSB kabel a nezbytné manuály společně se sponkou na vyjmutí SIM karty či microSD karty. Vzhledem k tomu, že Redmi Go cílí na ty největší šetřílky a nenáročné uživatele, není se chudému obsahu balení co divit.

xiaomi redmi go 8
Redmi Go: v balení najdete jen to nejnutnější

Po designové stránce jsem se celou dobu nemohl ubránit pocitu, že použitý design už jsem zkrátka někde viděl. V podobném designovém duchu byl vyveden například levný Xiaomi Redmi 5A, takže v tomto směru se jedná o pouhou recyklaci. To ale není vysloveně na škodu, stejně jako použití plastové konstrukce.

xiaomi redmi go 11
Design bohužel nectí nejnovější trendy. Ale telefonu s cenou 2 tisíce korun to odpustíte.

Telefon se dobře drží v jedné ruce, úchop je jistý a palcem jsem byl schopen obsloužit většinu přední strany. Konzervativní design zároveň nevzbuzoval větší pozornost, což se nedá říci o testované barevné variantě, kterou byla modrá. Za tu musím Redmi pochválit, neboť v zástupu černých a šedých placek se jedná o velmi příjemné zpestření. Pro zaryté konzervativce jsou nicméně k dispozici i tradiční barvy.

xiaomi redmi go 4
Starší konektor zamrzí, ale nepřekvapí

Unibody konstrukce zajišťuje bytelnost a dobré řemeslné zpracování je zárukou, že se nikde nic neprohýbá ani nevrže. Telefon je zkrátka vzhledem k ceně velmi kvalitní, což ještě před pár lety ani zdaleka nebyl standard. Na pravém boku přístroje nalezneme kolébku pro ovládání hlasitosti a vypínací tlačítko, jež jsou vhodně umístěné a mají příjemnou tuhost.

xiaomi redmi go 7
3,5mm výstup pro připojení sluchátek nesmí chybět

Na spodní straně je kromě reproduktoru, který na danou kategorii hraje obstojně, také konektor microUSB. Ten sice nevítáme s nadšením, nicméně jeho přítomnost je pochopitelná. Na levé straně jsou umístěny dva šuplíčky pro dvě nanoSIM karty a microSD karty. Zde musím Redmi pochválit za to, že nezvolilo hybridní slot. Na horní hraně je už jen druhý mikrofon pro redukci šumu a 3,5mm výstup pro připojení sluchátek.

Kvalita hovorů je na dobré úrovni, volajícího jde slyšet čistě a jasně, protistrana si rovněž na špatnou kvalitu hovoru nestěžovala. Ze zvukového výstupu se linou příjemné tóny a svou povinnost zkrátka splní bez výraznějších přešlapů.

xiaomi redmi go 5
Logo výrobce a certifikace jsou takřka neviditelné

Bohužel chybí pro Xiaomi typický infračervený senzor, což se vzhledem ke škrtům nedá příliš vyčítat. Na zadní straně se nachází pouze fotoaparát s přisvětlovací LED diodou. Čtečku otisků prstů byste hledali marně, nicméně opět se budu opakovat – u takto levného přístroje se nedá hovořit o neopodstatněném nedostatku. Rozměry zařízení jsou 140,4 x 70,1 x 8,4 mm a váha se zastavila na příjemných 137 gramech.

Displej a parametry: Redmi Go se nemá za co stydět

S úhlopříčkou 5″ se displej Redmi Go řadí mezi ty kompaktnější. Zařízení tak jde částečně proti proudu zvětšování uhlopříčky i u levných zařízení, za což má rozhodně plus. Rozlišení 1280 x 720 pixelů nikoho na zadek neposadí, nicméně na menším displeji je jemnost 294 ppi, takže z viditelného rastru není třeba mít strach.

xiaomi redmi go 2
Displej je bez problémů čitelný i na přímém slunci

Typ displeje je IPS, což se pozitivně podepsalo na pozorovacích úhlech a barevném podání, které nijak nevybočuje z běžné normy. Svítivost 380 nitů je pro běžné použití dostačující, i když na venkovním sluníčku už čitelnost není ideální. Barevný gamut je na 72 % NTSC, což v praxi není vůbec špatné barevné podání. Večer si můžete nechat aktivovat noční režim, který se stará o redukci nežádoucího modrého světla.

Hardwarové parametry Redmi Go
Systém: Android 8.1
Rozměry: 140,4 x 70,1 x 8,4 mm, Hmotnost: 137 gramů
Čipset: Qualcomm Snapdragon 425, quad-core 1,4 GHz Cortex-A53
RAM: 1 GB, Interní paměť: 8 GB, Pam. karta:
Displej: IPS LCD, 5", HD, 720 × 1280 px
Hlavní fotoaparát:
Druhý fotoaparát:
Třetí fotoaparát: , Přední kamera: 5 Mpx, f/2.2
Bluetooth: 4.1, Wi-Fi: 802.11 b/g/n, NFC:
, GPS:
, Konektor: microUSB
Baterie: 3000 mAh Li-Ion, Rychlé nabíjení:
, Bezdrátové nabíjení:

Uvnitř telefonu tepe úsporný čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 425 s taktem 1,4 GHz, který doplňuje grafický akcelerátor Adreno 308. V AnTuTu benchmarku jsme průměrem tří testů naměřili hodnotu 32 465 bodů.

Z paměťových variant disponuje Redmi Go pouze jednou, a to 8 GB vnitřní paměti a 1 GB paměti RAM. V obou případech se nejedná o dechberoucí hodnoty, nicméně v kombinaci s Androidem Go nejsou takto nízké hodnoty nijak výrazně limitující. Vnitřní paměť lze navíc rozšířit až o 128 GB, pokud by vám dostupná paměť nestačila (po prvním spuštění je volných 4,6 GB).

xiaomi redmi go 3
S aplikacemi byl problém jen ve výjimečných případech

V případě konektivity Redmi Go takřka nic neschází. Zařízení podporuje všechna česká LTE pásma, stejně jako WiFi 802.11 b/g/n, škoda jen, že se nepřipojí na 5GHz síť. Bluetooth se dočkal pouze verze 4.1, základ v podobě gyroskopu, akcelerometru, proximity a světelného senzoru, digitálního kompasu, GPS nebo FM rádia ochuzen nijak nebyl. O absenci NFC se není třeba zmiňovat, v rámci portfolia Xiaomi se jedná o běžný jev.

Redmi Go a výdrž baterie

Vestavěná baterie má kapacitu slušných 3 000 mAh, což v kombinaci s úsporným procesorem, malým displejem s HD rozlišením a dobře optimalizovaným systémem dává tušit, že výdrž bude silnou stránkou tohoto modelu.

Pokud jej budete používat střídměji, není téměř třídenní výdrž žádnou výjimkou. Při extra úsporném režimu se můžete dostat dokonce i na čtyři dny, byť ke konci dne už budete mít problém. Já jsem jej v praxi dobíjet cca za 1,5 až 2 dny provozu. Výdrží tedy Redmi Go příjemně překvapil. Absence rychlého nabíjení asi nikoho nepřekvapí – z nuly na sto tedy telefon dobijete až za zhruba 3 hodiny.

Fotoaparát a záznam videa: tady zázraky nečekejte

Redmi Go disponuje dvojicí fotoaparátů – předním 5Mpx se světelností f/2.2 a zadním 8Mpx se světelností f/2.0, přisvětlovací diodou a funkcí HDR. Začněme předním fotoaparátem, který většina uživatelů bude používat na focení selfies. Kvalita výsledných fotografií není příliš dobrá, výsledky jsou použitelné v podstatě jen za velmi dobrých světelných podmínek. Detaily hodně splývají a fotky trpí neostrostí, nicméně jako nouzovka do Stories poslouží dobře.

xiaomi redmi go 12
Fotografovat doporučujeme jen za příznivých světelných podmínek

Zadní fotoaparát je na tom o něco lépe. Za dobrých světelných podmínek dokáže pořídit přijatelné fotografie, tu a tam dokonce s dobrým vykreslením detailů a částečnou ostrostí (nezapomínejme, že se bavíme o telefonu za dva tisíce). Režim HDR není příliš agresivní a umí vykouzlit hezké momentky i v mírném protisvětle. I při focení makra je zde náznak o zachování detailů a barevné podání fotografií je na dobré úrovni.

To vše nicméně platí pouze za dobrých světelných podmínek. Jakmile slunce zapadne za obzor či se pokusíte něco vyfotit v ne příliš dobře osvětleném interiéru, naplno poznáte limity fotoaparátu.

Šum rapidně stoupá, udržet fotografie ostré je oříšek a barevné podání přestává odpovídat realitě. Přisvětlovací dioda je poměrně slabá a výrobce ji do telefonu osadil spíše do počtu. Více než při fotografování ji využijete jako svítilnu.

Xiaomi Redmi Go: camera demo (Full HD)

Video telefon zvládá nahrávat maximálně ve Full HD rozlišení při 25 snímcích za vteřinu. Kvalita záznamu ale zcela odpovídá ceně telefonu. Za dobrého světla jsou výsledky ještě přijatelné, i když ani v tomto případě nepočítejte s příliš dobře prokreslenými detaily, v šeru už ale výrazně klesá snímkovací frekvence a detaily se začínají výrazně slévat. Vzhledem k absenci jakékoliv stabilizace je záznam také celkem dost roztřesený. Jako nouzovka to ale postačí.

Operační systém: úsporný Android s mírnou nadstavbou

Softwarovou stránku zajišťuje Android Go ve verzi 8.1 Oreo. Přítomnost starší verze trochu zamrzí, stejně jako poslední bezpečnostní aktualizace z ledna letošního roku. Kdo se těší na opravdu čistou verzi systému, bude zklamán: v Redmi Go běží ve výchozím stavu Mint Launcher.

Ten nicméně není vůbec na škodu, neboť do systému přidává užitečné funkce, jako například možnost použít vlastní sadu ikon, upravit si mřížku rozložení položek na ploše nebo řazení aplikací ve vysunovací nabídce všech aplikací. Redmi výchozí nabídku odlehčených aplikací od Googlu doplňuje o pár nutností v podobě audio přehrávače či vlastního prohlížeče. K němu mám ostatně jednu výhradu – při prvním spuštění prohlížeč Mint Browser žádá o celou plejádu práv, včetně přístupu k telefonním hovorům.

Co se týče rychlosti a svižnosti, při běžné zátěži jen výjimečně narazíte na záškub či zamrznutí. Do paměti se vleze 9 aplikací, což v drtivé většině případů bohatě postačuje. Telefon si poradil nejen s odlehčenými aplikacemi, ale také s těmi běžnými, jako jsou Spotify či IDOS. Složitější aplikace typu Facebook Pages Manager jsou při spouštění pomalejší, nicméně stále je lze normálně používat. Obdobná situace je také u her, kdy jednodušší hříčky ve stylu Mini Metro telefon hravě zvládl.

Některé aplikace nicméně vykazovaly mírné problémy. Oblíbená RSS čtečka Palabre měla problém načíst můj účet, aplikace Podcasty přímo od Googlu zase vyžadovala jako výchozí aplikaci Google, nikoli Google Lite. Občas se mi při aktivnějším používání stalo, že aplikace se z paměti telefonu nechtěly načíst a bylo třeba je manuálně ukončit, klávesnice se občas rovněž vizuálně zasekla, ale přitom psala dále a v několika případech vibrační motorek vibroval déle, než bylo nutné.

Redmi Go recenze: závěrečné hodnocení

Redmi Go je bezesporu povedený kousek. S cenou okolo dvou tisíc korun se řadí do kategorie nejlevnějších telefonů, které se hodí pro nenáročné uživatele či děti. Nejlevnější kategorie byla především v minulosti spojená s velmi nekvalitními kousky, které v žádném případě nešlo s klidným svědomím doporučit.

xiaomi redmi go 10
Redmi Go patří mezi nejlevnější smartphony na trhu. Výbava ale není vůbec špatná.

To ovšem v tomto případě neplatí. Redmi Go je rozhodně dobrý kauf v segmentu levných telefonů. Telefon je překvapivě svižný a v důležitých oblastech příliš nezaostává. Občasný zásek či problém s aplikací se dá překousnout, neboť na každodenní používání to prakticky nemá vliv. Pokud hledáte kompaktní a dostupný telefon, s Redmi Go určitě nesáhnete vedle.

Redmi Go

6.6

Design a zpracování

7.0/10

Výkon a optimalizace

7.4/10

Hardwarová výbava

5.2/10

Kvalita fotografií a videa

5.1/10

Výdrž baterie

8.2/10

Klady (+)

 • kvalitní konstrukce
 • výdrž baterie
 • povedený displej
 • nízká cena

Zápory (–)

 • horší kvalita fotografií a videa
 • občasné záseky systému
 • obyčejný design
 • pouze microUSB konektor

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

16 komentářů

 1. Hodně velká zoufalost..

  • Zoufalost? Proc? Spoustu lidi nepotrebuji/ani nechteji drahy telefon a staci jim jednoduchy low-end smartphone, co ma whatsapp nebo messenger. To ani nezminuju trhy jako Afrika, Indie a dalsi, kde lidi proste na lepsi penize nemaji.

  • To je videt na prichozich migrantech z Afriky jak na lepší a peníze nemají, mají iPhone. :-D

  • A proto ma spoustu zemi v Africe GDP okolo 20tis na rok. Proto spoustu tehle migrantu obetovali vsechno, zaplatili extremni sumy paserakum jen aby se dostali do Evropy.. Zpet na novinky.

  • Nikdo se tady nebaví o migrantech, ale o největších světových trzích. Za mě také palec nahoru :)

  • Bavil jsem se o tom s kamarádem, který pracuje v MiStore v Plzni. Víš jak velká je poptávka po tomto telefonu? Až neuvěřitelně veliká. Samozřejmě, žádají je většinou spoluobčané z UK a jim podobní, kteří penězi nehýří, ale očividně jim vyhovuje :-)

 2. Proč ne, nicméně mi přijde lepší si místo tohoto koupit redmi 5a.

  • Ačkoli recenzent lehce setřel kvalitu fotek, tak výsledný „jen“ 8Mpx s 1,25μm/px při f/2.0 (iPhone 6 má jaké hodnoty, byť při o 0,25μm větším pixelu? [odkaz] ;) výstup je min. vizuálně lepší, než právě z 13Mpx při f/2.2 Redmi 5A, 6A.

   [odkaz]
   vs.
   [odkaz]

   Barvy a expozice jsou za dobrého světla min. o třídu výš ne-li nejvýš. Díky dobré světelnosti a i solidní velikosti px je dokonce hezky vidět do stínů – kdo to kdy viděl u total low-endu?

   Ostření má pravda trochu pomalejší, neb pouze kontrastní, ale za ty prachy {aktuálně již jen 1750,- Kč (!) [odkaz] }, co bychom ještě chtěli :)

   Tedy i z pohledu kamery lze tento kousek (za nějž si Redmi potažmo Xiaomi rozhodně zaslouží pochvalu) určitě doporučit.

 3. Tak dá se sehnat i pod 1 800 Kč s DPH, takže za ty prachy pro nenáročného uživatele nebo jako záložní telefon proč ne.

 4. Naprostá zoufalost.

  • Nevidím jediný důvod tohoto komentáře.
   Ano, i já si za mobil rád připlatím a takový mobil by pro mé potřeby nebyl použitelný, ale rozšíření portfolia určitě vidím jako dobrou věc. Osobně čekám na představení Poco F2 a pak se rozhodnu mezi Mi 9 a právě Poco F2 (uvidím ještě, jak na tom bude Sony Xperia 1)
   Kdyby to všichni dělali jako Apple, tak by si většina lidí nemohla pořídit ani mobil, tzn. když má nějaká značka v portfoliu mobily s cenovkou od 1800 korun, tak jedině plus.

  • +++1

 5. Recenze tady čtu poměrně rád. Co mi chybí a posunulo by to vaše recenze o level výše jsou měření. Například standardizovaný test výdrže baterie (třeba přehráváním videa či refreshen webové stránky), který byste provedli u každého zařízení. To samé s dobou nabíjením baterie. Ideálně i track GPS s gfx daty. To že Vám telefon vydržel den až den a půl je fajn , ale nedá se to k ničemu přirovnat narozdíl od řekněme , telefon vydržel přehrávat video 12 hodin. Byly by to jistě zajímavé informace do katalogu a značně by to mohlo pomoci s výběrem zařízení.

 6. Skvela sance pro uniho, jak konecne vymenit svoje bazarove TCL za novy telefon.

 7. Do paměti se vleze 9 aplikací – tomu mám rozumět jak? A digitální kompas nemá. Ale jinak jako druhý telefon mi vyhovuje.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).