Domů » Recenze » Recenze Xiaomi Red Rice: Nad očekávání vydařený smartphone

Recenze Xiaomi Red Rice: Nad očekávání vydařený smartphone

Xiaomi Red Rice se svým 4,7″ displejem a čtyřjádrovým procesorem láká na skvělý poměr cena/výkon a potěší také vyladěnou a kvalitní nadstavbou MIUI. Podepsala se nízká cena nějakým zásadním způsobem na kvalitě?

Xiaomi je v tuto chvíli jedním z největších výrobců smartphonů na čínském trhu, mimo domovský kraj se však telefony od této značky shánějí špatně. Situace se však postupně mění k lepšímu a v současnosti již není problém sehnat v České republice některý z modelů Xiaomi se standardní dvouletou zárukou a českou lokalizací.

V dnešní recenzi se zaměříme na nejlevnější model značky známý jako Hongmi nebo Red Rice (což je pouze překlad čínského názvu). V Číně jej lze sehnat za dechberoucí cenu okolo 3 000 Kč, u nás je však třeba počítat s nutností uhrazení spousty poplatků a ani v případě šedého dovozu cena neklesá pod 5 000 Kč. I za tuto částku má však smartphone co nabídnout, jelikož výbavou se může srovnávat se smartphony jako Samsung Galaxy S III nebo HTC One X, což byly ještě před rokem a půl vlajkové lodi těchto značek s cenou pohybující se okolo 15 000 Kč.

  

Xiaomi Red Rice láká především na 4,7palcový displej s HD rozlišením (720 x 1280 px), čtyřjádrový procesor nebo osmimegapixelový fotoaparát. Vyzdvihnout musíme také nadstavbu MIUI, která je známá především mezi uživateli zajímajícími se o alternativní Android ROM. Srovnávat ji s ledovým klidem můžeme i se zavedenými konkurenčními nadstavbami jako třeba TouchWiz nebo Sense, v mnoha ohledech je MIUI dokonce překonává. Je na tomto smartphonu vůbec něco špatně? Nakolik cena ovlivnila kvalitu a použitelnost zařízení? I to vám prozradíme dnešní recenzi.

Za zapůjčení děkujeme internetovému obchodu XiaomiMobile.cz, kde si telefon můžete zakoupit

Klady

 • kvalitní nadstavba MIUI (optimalizací i možnostmi)
 • skvělý displej
 • obstojný fotoaparát
 • solidní výkon
 • poměr cena/výkon
 • dva sloty na SIM kartu
 • podpora USB Host
 • slušná výdrž

Zápory

 • chybí podsvícení tlačítek pod displejem
 • Absence NFC
 • malá vnitřní paměť

Xiaomi Red Rice láká na nízkou cenu. Kde jej ale koupit nejlevněji?

Obsah balení: Jen to nejnutnější

Xiaomi své smartphony vždy dodává ve velmi jednoduchých kartonových krabičkách s logem společnosti v pravém dolním rohu a přesně tak je to i u modelu Red Rice. Nutno ale podotknout, že co balení ztratilo na designu, to dohání z hlediska pevnosti, o poškození zařízení při přepravě bychom se tak rozhodně nebáli.

- - -

Obsah pak mimo samotný smartphone tvoří jen baterie (z čehož tedy vyplývá, že ji lze ze zařízení vyjmout) a nabíječka s oddělitelným microUSB kabelem. Sluchátka či pouzdro zde nehledejte, někde se ale šetřit muselo a toto nám zrovna připadá jako správné místo.

Videopohled

Xiaomi Red Rice (Hongmi)

Vzhled a konstrukce

Jestliže v něčem většina čínských smartphonů zaostává za produkty „zavedenějších výrobců“, pak jsou to rozměry a hmotnost. Na Xiaomi Red Rice je to velmi dobře patrné, jelikož okolo 4,7palcového displeje je rámeček zbytečně široký, díky čemuž je velký jako některá zařízení s obrazovkou pětipalcovou. Konkrétní rozměry činí 137 × 69 × 9,9 mm, hmotnost poté 158 gramů. Pro porovnání – Samsung Galaxy S4 (recenze) s o 0,3 palce větším displejem je velký 136,6 × 69,8 × 7,9 mm a těžký 130 gramů, přičemž zejména u druhé jmenované položky je rozdíl vcelku zásadní.

- - -

Samotná kvalita zpracování je ale obstojná. Odnímatelný zadní kryt sice při tvrdším stisknutí umí lehce zavrzat, nejedná se ale o nic katastrofálního a na svém místě drží velmi dobře. Chválíme umístění kolébkového ovladače a odemykací klávesy na bok zařízení – obojí je velmi dobře dostupné a jistý tchaj-wanský výrobce by se mohl učit.

-

Mimochodem, během testování si několik lidí myslelo, že mám v ruce Nokii a přisuzuji to mimo jiné právě bočním klávesám, jež jsou umístěny a provedeny velmi podobně jako právě u smartphonů řady Lumia.

- - -

- - -

Z hlediska designu pak mohou zaujmout jen červené kontextové klávesy, které se na černém podkladu lehce vyjímají, avšak jinak na těle telefonu žádné výstřelky nehledejte. Jinými slovy – neurazí, nenadchne. Ocenili bychom, kdyby senzorová tlačítka byla podsvícena, takto se ve tmě můžete jednoduše splést.

-

Úchop v ruce není úplně ideální, což dáváme za vinu především rozměrům a tvaru, který na ergonomii (s výjimkou umístění bočních tlačítek) mnoho nepobral. Tvarově i velikostně mi smartphone částečně připomínal Nokii Lumia 625, již jsem k testu převzal o několik měsíců dříve.

- - -

Displej: Eso v rukávu

Hned na úvod kapitoly předesílám, že displej je jednou z nejsilnějších zbraní recenzovaného modelu. Již samotné parametry, tedy úhlopříčka 4,7 palce, IPS panel a rozlišení 720 x 1280 px, slibují velmi solidní podívanou a praxe tuto skutečnost potvrzuje. Obrazovka nabídne skvělé barevné podání, obstojnou jemnost, bezproblémovou čitelnost na slunci či vynikající citlivost na doteky.

- - -

Jisti si nejsme jen krycím sklíčkem (podle výrobce zde má být Gorilla Glass 2), jelikož během testování, kdy byl smartphone nošen buď osamoceně v kapse a posléze i v pouzdře, se na něm objevily dva mikroškrábance. Nákupem fólie tak rozhodně neprohloupíte, byla by totiž škoda si nechat kazit tak pěknou podívanou škrábanci.

Hardware a zvuk: Stoprocentní Číňan

Xiaomi Red Rice je osazeno procesorem Mediatek MT6589T postaveným na čtyřech jádrech Cortex-A7, která pracují na frekvenci 1,5 GHz. Doplňuje jej grafický akcelerátor PowerVR SGX544MP a 1GB operační paměť. Pohled na parametry tedy slibuje solidní výkon a své sliby následně dodržuje. Mnohem častěji než na nedostatek výkonu narazíte na problémy s kompatibilitou (kvůli použitému procesoru) a kupříkladu s hrami od Gameloftu si moc zábavy neužijete.

Na nejnáročnější tituly Xiaomi nestačí, většinu 3D her však utáhne bez větších problémů. Naprosto s přehledem pak smartphone zvládá video ve Full HD rozlišení a malým bonusem budiž, že v zátěži se telefon téměř nezahřívá, což bývá u čínských telefonů velmi častým jevem. Výkon jsme změřili pomocí tří benchmarků a výsledky jsou následující:

 • AnTuTu: 15 874
 • Quadrant Standart: 2 865
 • Smartbench 2012: 1 387/2 482

  

Vnitřní paměť činí pouhé 4 GB, ze kterých máte volných cca 2,7 GB. Ty jsou rozdělené na dvě části – první nabídne kapacitu 791 MB, druhá, fungující jako virtuální SD karta, pak 822 MB. Naštěstí nechybí slot pro paměťové karty microSD (do 32 GB) a výrobce na ni umožňuje přesouvat data aplikací. 1GB operační paměť je solidním standardem této kategorie a pro plynulý běh systému bohatě postačuje. Po spuštění je volno přibližně 470 MB.

 

Zvukový výstup nabídne vcelku standardní kvalitu a na běžný poslech bez problému postačí, zarazilo mne však softwarové nastavení u výchozího přehrávače. Jestliže je mezi zaměstnanci Xiaomi nějaký člen kapely, musel to být bubeník, jelikož takto přebassovaný zvuk se opravdu jen tak nevidí. Veškeré výšky zanikají, středy jsou upozaděny a vaše pozornost je směřována pouze a jen na bassy, kterých bude příliš snad i na přívržence takovéhoto podání zvuku.

 

Problém vyřeší alternativní přehrávač z Obchodu Play a dodatečná úprava ekvalizérů. Chválíme naopak hlasitý reproduktor na zadní straně, jenž umí hrát vskutku nahlas a vyzvánění tak nepřeslechnete ani na rušné ulici.

Baterie a výdrž: Z řady nevybočuje

Vyjímatelný akumulátor nabídne kapacitu 2 000 mAh, což naznačuje, že výsledky budou spadat maximálně do lehkého nadprůměru. O tragédii se ale rozhodně nejedná – Xiaomi Red Rice totiž vydrží i dva celé dny běžného používání (včetně brouzdání po internetu a poslouchání hudby) se dvěma aktivními SIM kartami. I pokud budete velmi nároční, nebude problém dostat se na jeden den výdrže, což samozřejmě platí do chvíle, než začnete hrát hry. V takovém případě začne baterie mizet raketovým tempem, což však není výtka, jelikož se jedná o naprosto standardní jev.

Celkově tak výdrž můžeme zhodnotit jako solidní nadprůměr, ačkoliv prostor ke zlepšení zde samozřejmě je. Provedli jsme také standardizovaný test výdrže zahrnující neustále přehrávání Full HD videa do sluchátek s maximálním jasem, poloviční hlasitostí, vyjmutými SIM kartami a aktivovanou WiFi. Smartphone se vypnul po 4 hodinách a 49 minutách, což je spíše podprůměrná hodnota.

Operační systém, MIUI, bonusové aplikace

Společným znakem všech smartphonů od Xiaomi je použití upraveného Androidu zvaného MIUI. Je pozoruhodné, že ROM vyvíjená nezávislými vývojáři je lepší, než mnoho ROM přímo od výrobců, kteří mají pro vývoj paradoxně mnohem lepší podmínky. MIUI totiž nabídne velmi kvalitně provedenou grafiku, takřka perfektní optimalizaci a v neposlední řadě i mnoho doplňkových funkcí. Samotný Android ve verzi 4.2.2 „Jelly Bean“ budete rozpoznávat jen stěží, jelikož nějakým způsobem přepracovány byly snad všechny myslitelné prvky systému.

  
Hlavní obrazovky s aplikacemi a widgety

Začněme tedy na zamykací obrazovce. Ve spodní polovině obrazovky se nachází kruh, jehož popotažením dolů telefon odemknete. Můžete jej však posunout také do stran či nahoru, čímž můžete spustit aplikaci pro telefonování, zprávy nebo fotoaparát. Pokud se přehrává hudba, objeví se na zamykací obrazovce ještě tlačítka pro pozastavení či posunutí skladby. Jakmile se dostanete na pohotovostní obrazovku, budete marně hledat tlačítko pro vstup do menu. Podobně jako u iPhonu se zde totiž všechny aplikace automaticky přidávají na jednotlivé plochy. Ve spodní části se pak nachází prostor pro čtyři zástupce nejoblíbenějších programů.

 

S notifikační lištou si vývojáři MIUI pořádně pohráli. Lze vybrat, zda budete mít pouze jednu s několika přepínači a oznámeními či dvě – jednu se zástupci, druhou s notifikacemi. Zastavme se u grafické stránky věci. Veškeré prvky systému jsou po asijsku hezky barevné a zakulacené, dívá se na to vskutku dobře. Ikonky mají relativně jednotný vzhled a i různé nabídky jsou přinejmenším podle mého názoru velmi vydařené. Přítomna je kompletní česká lokalizace (nikoliv poločeská, jakou můžeme znát z některých jiných čínských smartphonů).

 

Systémové aplikace doznaly oproti standardnímu Androidu zásadních změn a to povětšinou nejen po grafické stránce. Opět do dokazuje, že MIUI je vskutku jednou z nejrozsáhlejších a současně nejvydařenějších nadstaveb Androidu vůbec. Mimo standardní záležitosti typu seznam kontaktů či kalendář, na něž se zaměříme v příslušných kapitolách, zmiňme alespoň několik dalších základních aplikací.

   

Potěší Správce souborů obsahující všechny důležité funkce v kombinaci s jednoduchým, avšak přehledným prostředím. Aplikace Při startu vám umožní nastavit, které programy se mohou spouštět i hned po spuštění přístroje a které ne, Anti Virus pak popisuje název samotný. Jednou z výhod MIUI je možnost si měnit vzhled pomocí mnoha dostupných témat; pro tyto případy je připravena speciální aplikace Témata. Trochu mě ovšem zarazilo, že mnoho z nich je potřeba zakoupit za tzv. MiKredity, jež se směnují za skutečné peníze a to ne zrovna levně. Např. deset MiKreditů stojí 3 USD (65 Kč), přičemž za jedno téma jich obvykle necháte šest. Najdete zde ale i bezplatné kousky a na jejich kvalitě to nutně nemusí být poznat, tudíž stačí hledat.

  

Zmiňme ještě několik praktických záležitostí jako třeba Svítilna, záznamník nebo kompas, vše bez problému funkční a současně dobře vypadající. Kvalitně je vyvedena také vestavěná kalkulačka, která nabídne i pokročilejší funkce.

Ačkoliv se nejedná o aplikaci jako takovou, musím se pozastavit také u skvělého multitaskingu. Ten spustíte podržením domečku a nechybí v něm možnost ukončit všechny aplikace či některé uzamknout v paměti tahem dolů tak, aby se automaticky nevypínaly.

Multimédia: Zde problémy nehledejte

Již v kapitole Hardware a zvuk jsme se stačili zmínit o tom, že si Xiaomi Red Rice bez problému poradí s přehráváním Full HD videa a to i pomocí vestavěného přehrávače. Ten však nenabízí žádné pokročilejší funkce typu podpora titulků a tak doporučujeme sáhnout po alternativě v Obchodě Play.


Chválíme naopak vestavěný hudební přehrávač, kterému až na absenci ekvalizéru (který by se v tomto případě opravdu hodil) není příliš co vytknout. Prostředí je velmi vydařené (především pokud máte k albům stažené obrázky, což však přehrávač dokáže i za vás) a potěší i podpora bezztrátového formátu FLAC. Výrobce nezapomněl ani na FM rádio, jenž nabídne obstojnou citlivost a poslech je tak bezproblémový.

  

Telefonování, zprávy, organizace a dualSIM

Aplikace Kontakty nabídne jednoduchý, avšak přehledný design a vcelku běžné rozhraní. Rozdělena je na tři záložky – Poslední (výpis hovorů), Vše (tedy seznam konaktů) a Skupiny (zde název mluví za vše). Klasický číselník pak lze vysunout ve spodní části první jmenované kategorie. Ani klient pro SMS Zprávy se ničím nevyjímá – jednotlivé SMS jsou klasicky rozděleny do konverzací a pokud vám nějaká přijde, můžete na ni odpovědět či ji rovnou smazat ve vyskakujícím dialogovém okně. Příjem signálu je bezproblémový a kvalita hovorů taktéž, ocenil bych ale hlasitější sluchátko.

  
Aplikace Kontakty

Nejdůležitějším prvkem pro organizaci je Kalendář. Ten nabídne standardní funkčnost v čele se synchronizací s Google účtem, denním a měsíčním přehledem, opakovanými událostmi a podobně. Zmiňme také přítomné Poznámky, které jsou velmi jednoduché a na rychlé zapsání nějaké myšlenky se mohou hodit. Hodiny mimo (moment překvapení) chronograf nabízejí také stopky, časovač a budíky. Poslední jmenované lze samozřejmě opakovat, nastavit u nich dobu odkládání či připsat k nim nějakou poznámku.

 

Zmínit samozřejmě musíme i skutečnost, že Xiaomi Red Rice je dualSIM. Pod zadním krytem tedy naleznete dva sloty na SIM karty standardního formátu a v nastavení sekci „Správa SIM“. Zde můžete určit například na které SIM bude aktivní datové připojení (obě zároveň to být nemohou), jaká bude aktivní při roamingu a podobně.

 
Správce SIM karet a psaní textových zpráv s možností výběru přes kterou SIM text odeslat

Pokud se chystáte odeslat zprávu, máte pro každé telefonní číslo vyhrazeno jedno tlačítko odeslat, při telefonování se vás pak po stisknutí ikonky „Volat” telefon optá, jakou SIM chcete použít. Vše tedy funguje jednoduše, ale velmi dobře a jako dualSIM Xiaomi poslouží naprosto bez problému.

Konektivita, prohlížení internetu: Kvalitní základ

V „červené rýži” se ukrývá standardní trio zahrnující WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0 a GPS s digitálním kompasem. WiFi nabídne vcelku standardní citlivost a nemůžeme proti ní říci křivého slova. S procesory MediaTek bývá často spojována špatně funkční GPS, v našem kousku však fungovala naprosto bezchybně. Fix byl až překvapivě rychlý (telefon zaměřil signál i v prvním patře rodinného domu) a navigování samotné probíhalo bez potíží. S NFC či LTE nepočítejte, v této cenové kategorii se nad tím ale dá přimhouřit oko.

Prohlížení internetu je na velkém a jemném displeji jedna radost. Základní prohlížeč, který je součástí MIUI, zaujme svižností i stabilitou (během testování nám spadl všehovšudy jednou) a dobře hodnotíme i jednoduché, avšak dobře ovladatelné prostředí. Rychlost posouvání je ukázková, což platí i pro gesta typu pinch-to-zoom.

Fotoaparát a video

Xiaomi Red Rice nabídne osmimegapixelový snímač od Samsungu, tedy ten samý, jaký je použit například v Samsungu Galaxy S4 Mini. A výsledky tomu odpovídají, jelikož kvalita fotografií je na danou cenovou kategorii překvapivě obstojná. Potěší solidní barevné podání i hloubka ostrosti, snad jen za horších světelných podmínek je na snímcích až příliš mnoho šumu. Pozor si dejte zejména při pořizování nočních snímků, kde kvalita není příliš dobrá. Na momentky či jako obrázkový zápisník však fotoaparát poslouží na výbornou.

- - -

- - -

- - -
Další snímky včetně odkazu pro stažení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- - -
S bleskem a bez blesku

S kvalitou videa je to o něco horší, občas záznam působí zvláštně „roztahaným“ dojmem. Z počátku jsme podezřívali, že to způsobuje softwarová stabilizace obrazu, ale žádná taková funkce v aplikaci není integrovaná. Mrkněte se sami na přiloženou ukázku a ihned budete vědět o čem je řeč.

Xiaomi Red Rice (Hongmi): Full HD camera demo

Prostředí fotoaparátu je jednoduché, avšak vydařené. Nečekejte nijak zásadní nával funkcí – mimo spoušť (nacházející se vpravo uprostřed obrazovky) zde naleznete jen několik barevných filtrů a možnost fotit panoramata. Je možné se proklikat k náročnějšímu nastavení, kde můžete zvolit například sytost barev, kontrast, ostrost a další podobné záležitosti.

  
Nastavení fotoaparátu a záznamu videa

Potěší také skutečnost, že během natáčení můžete fotografovat. Zvuk spouště je sice poněkud otravný, v nastavení ho ale lze deaktivovat. Zamrzí snad jen skutečnost, že jako jediná část systému nám aplikace pro fotografování přišla poněkud zpomalená a místy nereagovala příliš svižně. Doufejme, že toto výrobce napraví v některé z aktualizací.

Konkurence: Bude to mít těžké

Na prvné pohled by se mohlo zdát, že to Xiaomi bude mít poměrně jednoduché, ale opak je pravdou a v této cenové kategorii najde řadu soupeřů. Jmenujme třeba LG Optimus L9 II nabízející srovnatelně kvalitní displej, taktéž dobře optimalizovaný Android ve verzi 4.2 „Jelly Bean“ a osmimegapixelový fotoaparát.

 
LG Optimus L9 II

Strádá v oblasti procesoru a nenabídne funkci dualSIM, láká však na o ždibec větší baterii a především výrazně menší rozměry a hmotnost. Škoda jen, že si oproti Xiaomi budete muset připlatit alespoň 500 Kč. Jako druhého soupeře zmiňme Prestigio Multiphone 5044 DUO nabízející velmi obdobnou výbavu, avšak o 0,3 palce větší displej a téměř čistý Android 4.2 (zdali je toto pro vás výhodou či ne posuďte sami). Je sice ještě o několik milimetrů delší, potěší však o nějakých 30 gramů nižší hmotnost.

 
Prestigio Multiphone 5044 DUO

Velmi podobně jako výše zmíněné Prestigio bude i Huawei Ascend G700 lákat na o 0,3 palce větší displej, podepsalo se to však na rozměrech, které jsou ještě o něco větší než u Xiaomi. Jinak se jedná o velmi podobné smartphony, kdy Huawei láká na o trochu větší baterii a Red Rice zase na podporu dvou aktivních SIM karet. Není-li vám po chuti Android, zaujmout může Samsung Ativ S s Windows Phone 8. I ten nabídne 4,7palcový displej s HD rozlišením, srovnatelně výkonný, byť dvoujádrový procesor a Xiaomi předčí velkou 2300mAh baterií. Opět však nenabízí Dual SIM.

Závěr: Tenhle Číňan se vyplatí

Sečteno podtrženo, pokud sháníte slušně vybavený dualSIM do šesti tisíc korun a překousnete-li nepatrně větší rozměry, pak Xiaomi Red Rice v podstatě nemá vážnější konkurenci. A pokud si vystačíte s jednou SIM, taktéž vám jej můžeme s ledovým klidem doporučit. Potěší především fantastickým displejem, obstojným výkonem, dobrou výdrží a v neposlední řadě také slušným fotoaparátem.

Xiaomi Red Rice láká na nízkou cenu. Kde jej ale koupit nejlevněji?

Nadstavba MIUI možná někomu nemusí vyhovovat svým pojetím, funkcí ale nabízí hromadu a provedením nezaostává za žádným z konkurentů, ba je dokonce i v něčem předčí. Pominete-li drobné chybky jako nepodsvícená tlačítka pod displejem a absenci NFC, nabídne vám Xiaomi Red Rice za cenu 6000 Kč opravdu hodně muziky.

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

32 komentářů

 1. Martin P. (neregistrovaný)

  Hype v podobě „levných“ Čínských telefonů pokračuje.

  Docela by mě zajímalo jaké všechny povolení a certifikace případný dovozce u výrobků obstaral. Co třeba takové CE ale nikoliv Cina Export ale Conformite Europeenne.

  Případně jak doplnil telefon o sadu v Číně zakázaných Google aplikací a o plnohodnotnou češtinu.

  • Ondra (neregistrovaný)

   Cestinu tam nahrava napr. Xiaomimobile.cz ve spolupraci s miui.cz jak to delaji ostatni zedejsi prodejci nevim, doporučuji nejdrive vyzkouset telefon a pak byt proti němu.

  • zaty (neregistrovaný)

   A co vam na tom hype vadi? Kupte si to, co vam vyhovuje a nam ostatnim nechte moznost volby. S cinskymi telefony mam uz 2 roky ty nejlepsi zkusenosti. Co se tyce CE, zkuste neco nastudovat, treba [odkaz] Delal jsem par let v IT distribuci a vim, ze prohlaseni o shode je naprosto trivialni proces, zvlast u mobilu. Predpokladam, ze dovozci jako Mironet,CZC a treba i xiaomimobile.cz si tyhle veci osefovali, protoze jinak by z toho mohli mit opravdu problemy. Nahrat do mobilu google aplikace je otazka par minut a cestina je uz obsazena v AOSP, takze neni potreba ji pridavat. V pripade MIUI je tento proces i pro laika na par minut. Tak priste si nastudujte vice informaci, nez budete psat blaboly.

  • zaty (neregistrovaný)

   Mimochodem Google aplikace v Cine zakazany nejsou, pouze se neprobouraji pres Great china (fire)wall, ale vetsina prodejcu, kteri prodavaj do evropy, uz mobily dodava s predinstalovanymi Google apps.

  • Hnz (neregistrovaný)

   „Delal jsem par let v IT distribuci a vim, ze prohlaseni o shode je naprosto trivialni proces, zvlast u mobilu.“

   Tak velkou hloupost jsem už dlouho neslyšel. Poku jste prostě vydali papír dále nic neřešili je to jeden z možných přístupů. Není však správný a koledujete si o pokutu 10M za neoprávněné vydané prohlášení shody. Je sice pravdou, že tato pokuta ještě nenyla nikdy udělena, ale co není může být. Jinak CE u telekomunikačních zařízení je naopak velice složité. A to se nezmiňuji o nadcházejícím RoHS 2.

   Jinak přes 5 let se živím vývojem měřící techniky, takže v této oblasti mám myslím velké množství zkušeností.

 2. Měl jsem již několik telefonů od ryze čínských výrobců (ThL, Xiaomi, Zopo) a nikdy tam s češtinou nebyl problém. Byla tam už v základu.

  Koukám, že nejlepší kecy má ten, kdo evidentně v životě tyto telefony nedržel v ruce, protože pak by musel vědět jaké plácá nesmysly.

 3. Olda (neregistrovaný)

  Osobně jsem moc rád za levné mobily z Číny a je až s podivem, že tak levné kousky mohou nabídnout takovou hodnotu.

  Vlastnil jsem různé telefony už z dob Windows Mobile, často s cenou přes 10 tis. Kč. Moje nejhorší investice byla do HTC Touch HD, šílený telefon za šílenou cenu. Poslední EU telefon byl u mě SE Xperia Pro. Ten mě dorazil finálně, nespolehlivá GPSka, chybami zasekaný oficiální přechod na Android 4 a nutné restarty mě donutily telefon prodat.

  A protože značkové mobily obsahovaly vždy různé druhy problémů a mě už vadilo neustálé vyhazování peněz za tak špatná zařízení, rozhodl jsem se zkusit čistého číňana.

  Na webu se mi zalíbil THL W100, ač mi nevyhovovala jeho velikost a výdrž aku nakonec jsem ho koupil výhodně jako nový na ebay v aukci za 2660Kč včetně všech poplatků.

  Telefon mám asi 3 měsíce a šlape naprosto perfektně. Když se ohlédnu za sumou, kterou jsem za něj zaplatil furt se směju.

  Pro mě osobně dnes značkové telefony nemají žádný smysl. Když mi ten číňan padne na zem, nebude to tolik bolet a přitom nabízí výborný výkon i stabilitu.

  Když to shrnu, díky za Xiaomi, že máme na výběr. Přesně takhle má fungovat tržní hospodářství, někdo najde díru na trhu a už to frčí.

  Hongmi je výborný telefon, a i vzhledem k ceně není důvod ke kritice.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   -pokud telefon je vadný od výroby měl jste ho vrátit. Tedy pokud jste ho nekoupil z bazaru nebo čínského loupežníka.

   -pokud lidé budou dodržovat celní a daňové předpisy tak rozhodně nebude ten telefon tak levný

   -tžní hospodářství funguje i bez Xiaomi. Ono ještě vědět co to je že? Co ale okolo levných telefonů z Číny je obcházení zákona. Tedy spousta lidí se snaží obejít clo, platbu DPH. Případně to že obchod zprostředkovává jí tak obcházejí ještě i jiné.

   -Hongmi je naprosto průměrný telefon. Velikost paměti je opravdu výsměch k čemu pak čtyřjádro!?!, ne moc kompatibilní GPU. V balení není handsfree. Pokud si za to řeknou okolo 5800 až 6800 tak fakt nic moc. Pokud chte šetřit je tu třeba Nokia Lumia 6xx a 5xx nebo kupte nějakého androida v baziku. Pokud jste hračička a chcete kvalitní HW opět sáhnete jinam.

  • Olda (neregistrovaný)

   – nemám čas se handrkovat s reklamačním oddělením a řešit soft/hard chyby, těžko se dovolám práva, (telefony jsem kupoval vždy nové)

   – telefon z Číny jsem koupil legálně a zaplatil DPH, clo se u mobilů nevybírá

   – jen paušalizuješ

   – hongmi je nadprůměrný telefon co se HW týká a výjimečný co se UI týká (můj názor). Neznám jiného výrobce, který by tolik investoval do UI, navíc natolik povedeného.

   – Nokie a jiné WP jsou podle mě stále mobily na půli cesty. OS je ještě v plenkách.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Aha takže třeba u LG\ Sony \ HTc kde by chyby které by byly na reklamaci a třeba vrácení peněz vadí. Za to prakticky nereklamovatelný Čínan, kde musíte doufat že to i někdy opravý komunita je v pořádku lol

   -clo se samozřejmě platí, ale od cca 150€ a víc

   Pokud Hongmi jer nadprůměrný telefon, jak se to pozná? Průměrná baterka, podprůměrná paměť, průměrný fotoaparát, nekompatibilní grafický chip, bez NFC, v balení není handsfree. Co na tom je nadprůměr?!?! Véééélké LCD a čtyři jádra po vzoru rčení „čím víc proužků tím víc adidas“ opravdu nadprůměrný telefon nedělá.

   WP pro lidi, kteří přecházení z hloupých telefonů anebo možná i Symbianu a chtějí jednoduchost (moc toho nechtějí) a spolehlivost je Nokia s WP ideální

  • jradar (neregistrovaný)

   Bohužel musím reagovat, protože píšete nepravdy… Pokud by ta Nokia byla tak bezproblémová, šel bych do ní.. A ten číňan je za 5000 a zkuste si na Heuréce přečíst hodnocení… a třeba takový Huawei, je taky číňan a dělá skvělé telefony… a co třeba blbej číňan Lenovo, koupil divizi notebooků Sony, já už ty kecy fakt nemůžu… smiřte se s tím, že číňani ovládaj trh elektroniky a to, že nejsem zrovna in, že jsem nekoupil korejskej S4, to mi fakt hlava nebere…

 4. Bobromilzviškova (neregistrovaný)

  Nevím jak vy, ale já bych se s čínským neznámým telefonem připadal jako strašná socka a styděl bych se za sebe, dělal bych vše proto, abych ho nemusel ukazovat

  • Protože seš snob.

  • Lukáš (neregistrovaný)

   Rád bych věděl z jakého důvodu?jo už vím…ona vlastně česká logika říká,že co je levný,to je šunt…s takovým přístupem se pak nesmíme divit,že telefony tu šplhají normálně přes hranici 15 tisíc korun.Prosím,pokud jste telefon z Číny nikdy v ruce nedržel,tak to nekomentujte…mám Zopo zp950+ a ve chvíli,kdy ho někde vytáhnu a řeknu kolik stál,tak ho všichni chtějí taky,protože je to velmi dobrý telefon s cenou 5000,-…

  • Zrovna tohle Zopo je nádhernej telefon, stejně tak Xiaomi Red Rice. Bohužel některé čínské telefony jsou hrozný kaše co se týče designu a taky bych se je styděl vytáhnout z kapsy. Kdyby mi nevadil Android, tak Zopo ZP950+ je pro mě jasnej favorit.

  • Bublina (neregistrovaný)

   Ano, i takovví idioti mezi námi žijí. Bohužel. A pak jdou k volbám. Bohužel.

  • kilemt (neregistrovaný)

   A volí Němcovou, co?

  • rimtom (neregistrovaný)

   Dobrý den, uvažuji o koupi zopo zp950+. Čtu zde , že ho vlastníte. Můžete mi, prosím napsat jak jste spokojen? Zajímá ně hl. fotoaparát, navigace, jdou nahrát app z google play? Děkuji moc za odpověď. Tomáš

 5. Bobromilzviškova (neregistrovaný)

  telefon plní funkci společenskou, ukazuje na jistý vkus a i prestiž, když někde vytáhnete HTC ONE, Samsung galaxy S4, Xperii Z1, tak si lidé pomyslí, „jo, ten na to má, to asi bude člověk na úrovni“, kdyžto u čínského telefonu si každý řekne, „to je nějaká socka bez vkusu, musí si kupovat levný,ošklivý, nekvalitní telefon od číňanů, pche…“ To vaše zopo je nevkusná kopírka S4, věc co tak okatě něco kopíruje a přiživuje se bych si už teprve nekoupil.

  • netrolluj!

  • maser (neregistrovaný)

   Hehe…jasně, když kdejakej pasák, dealer, taxikář, přidavač na stavbě… vytáhne S4, tak si každý pomyslí, že je to člověk na úrovni:D

  • Majkkkl (neregistrovaný)

   To je ale blbost! Takže abych nebyl socka, musím mít mobil za patnáct litrů? To je myšlení blba… Telefon normálnímu člověku slouží a pokud laciný strojek tu službu udělá, proč si hrát na snoba, zvláště u tak spotřebního zboží? Měl jsem léta HTC HD2 a místo abych ho vyhodil a koupil si nějakou „in“ novinku, nahrál jsem do něj Andoid 4.2 a funguje jako víno. Nic mě nedonutí kupovat telefon za 15000 jen proto, ze na to mám…

 6. Potrebujem nejaky rezervny mobil, idealne dualsim a sudiac podla tejto recenzie, uz som ho nasiel :) inak dufam, ze ta 2-rocna zaruka plati a staci poslat telefon k distributorovi… btw. nevie niekto, ako dlho trva vyriesenie pripadnej reklamacie? Riadi sa zakonmi CR/SR?

 7. Ivan (neregistrovaný)

  Pokud koupíš telefon u tuzemského prodejce, řídí se záruka tuzemskými pravidly, vymahatelnost může být ale jiná věc.

  Telefon je pro mnohé i společenská věc, stejně jako hodinky, šperky, boty či auto. Ale ne pro všechny a ne všichni jezdí v prestižních vozech, mnozí to berou jako užitečnou věc denní potřeby a koupí si na co mají a co splní jejich potřeby. Tenhle telefon má asi potenciál se uchytit, já bych ho sice nechtěl ale určitě pochopím lidi, kteří si ho koupí u tuzemského prodejce.

 8. AS (neregistrovaný)

  Chcel som vás upozorniť MIUI nie je NADSTAVBA ako napríklad TouchWiz. Je to nová ROM-ka rovnako ako Cyanogen. Nadstavba je vlastne čistý android zo zmeneným launcherom + menu a také blbosti. ROM je v podstate vlastný os s jadrom androidu.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Jej ty jsi to zamotal. ROM je to vše dohromady je jedno jestli je to čistý, upravený. To je to čemu se říká hovorově ROM, je to prostě něco jako distribude Linuxu.

   MIUI je komunitní ROM , Samsung je firemní ROM. To jak si nazvou GUI je nepodstatné. To je čistě obchodní název, který používají pro reklamní účely.

   Důležité je, že Samsung ROM neseženete bez TouchWiz, stejnak MIUI není zase bez toho jejich GUI.

   Jinak původní MIUI začínalo postavené na CyanogenMOD

 9. xiaomi@hush.com (neregistrovaný)

  Pokud někoho telefony Xiaomi zaujaly, může mi napsat na: [odkaz]

  Můžu poradit nebo nasměrovat.

 10. Dobrý den pane Hrmo, opět pěkná recenze. Omlouvám se za OT: koumám, že jste nakonec zakotvil u Lumie 1020. Je tak? Díky

  • Dobrý den, díky – nicméně recenzi psal kolega Martin, já připravoval pouze videopohled :) jinak ano, jako primární telefon nyní používám Lumii 1020, rozepisoval jsem se o tom například v tomto článku [odkaz]

 11. Robert Rupert (neregistrovaný)

  No, myslím, že bych si tento telefon asi nekoupil, jelikož podle mě se za kvalitu platí:) Ale začátečníkům proč ne.

  • jradar (neregistrovaný)

   Obávám se, že už to není pravda… platí se za reklamu… Protože má třeba takovej Samsung perfektní reklamu, neznamená, že je nejkvalitnější… Nokia má ve svých telefonech spoustu chyby a její cena padá jak výtahem… Pokud bych už neměl Sony Z1, tak bych neváhal ani minutu…. mně se ten telefon líbí a i vzhledově…

 12. Lukas (neregistrovaný)

  Tak jsem již pár dnů majitelem tohoto telefonu. Přecházel jsem ze SGS 3 ( bohužel docházelo k samovolným restartům a telefon prostě dosloužil ). To, jak píše kolega výše, že je telefon otázkou společenské prestiže , je pravda tak maximálně na základní škole. Mám dost nadstandardní příjmy, ale telefon beru jako pracovní nástroj a jde mi hlavně o funkčnost celku a ne to, abych mohl v hospodě machrovat s nejnovějším a nejnašlapanějším zařízením. Také telfon dostává dost zabrat a kdyby došlo k nějakému poškození, bude mě to rozhodně míň bolet u telefonu za 6k, než u telefonu za 15. Každopádně musím říct, že jsem z telefonu po pár dnech používání skutečně nadšený. Má vše, co potřebuji ( dual sim, GPS, Wifi, atp. ) a spoustu věcí navíc. Prostředí a nadstavba MIUI je super. Doinstaloval jsem aplikace od googlu a vše funguje, jak má. Za mě doporučuji všemi deseti. V této cenové kategorii je to opravdu perfektní stroj. Pokud má někdo jakýkoliv dotaz, rád poskytnu informace na mailu [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).