TOPlist

Recenze Xiaomi Mi5s: v novém kabátku, avšak se stejným nedostatkem

Smartphone Xiaomi Mi5 (recenze) byl velmi očekávaným modelem. S jeho představením si dal výrobce opravdu načas a uvedl jej až rok a půl po předchůdci. Po půl roce Xiaomi představilo aktualizovanou verzi svého high-endového kousku, který dostal označení Mi5s.

Na první pohled se novinka od svého předchůdce téměř neliší. Při bližším zkoumání se ovšem přeci jen rozdíly najdou, a to jak po stránce vzhledu, tak i uvnitř smartphonu. Jsou všechny změny krokem k lepšímu nebo výrobce šlápl vedle? Na první pohled se jedná o téměř ideální kousek. Přesto má některé mouchy, které odhalíme v dnešní recenzi.

xiaomimobile_bannerZa zapůjčení děkujeme internetovému obchodu XiaomiMobile.cz

Videorecenze

Obsah balení

S bohatým obsahem balení se u produktů značky Xiaomi příliš nesetkáváme a ani Mi5s není výjimkou. Telefon dorazil v obyčejné bílé krabičce pouze s jednoduchým popisem.

img01

Minimalistický je také obsah balení. Kromě smartphonu je součástí balení pouze sada uživatelských příruček, špendlík pro vyjmutí slotu pro karty nanoSIM a pochopitelně napájecí adaptér s odpojitelným kabelem USB-C. Sluchátka ani žádné další příslušenství bohužel v krabičce nenajdete.

Konstrukce a design: sklo vystřídal kov

Xiaomi Mi5s je nepatrně větší i těžší než předchůdce. Měří 146 × 70 × 8,3 mm a váží 145 gramů. I tak se telefon řadí v dnešní době spíše k těm kompaktnějším.

img12

Čelní straně vévodí displej s úhlopříčkou 5,15 palců. Nad ním se nachází reproduktor, čelní 4megapixelová kamera a také notifikační LED. Tlačítko Home umístěné pod displejem prošlo proti předchůdci značnou proměnou. Klasické tlačítko nahradila pouze dotyková ploška, jako je tomu například u nových iPhonů. V té je navíc integrovaná čtečka otisků prstů.

Xiaomi Mi5s je jedním z prvních telefonů, který dostal do výbavy ultrazvukovou čtečku otisků prstů. Ta by měla nabídnout vyšší přesnost i rychlost, a navíc je možné ji integrovat i pod sklo. V tomto případě se ovšem výrobci čtečka příliš nepovedla. Většina konkurenčních smartphonů nabízí spolehlivější řešení. I dříve testovaný model Mi 5 podával v tomto ohledu lepší výsledky.

img16

Základ konstrukce tvoří kovový boční rámeček, na který plynule navazují záda přístroje. Ty již nejsou vyrobené z tvrzeného skla, ale z matného kovu. Na povrchu nejsou vidět otisky prstů a kov také přeci jen lépe odolá případným pádům. Boky zad jsou zaoblené, což přispívá k lepšímu držení telefonu. V horním rohu je umístěna čočka hlavního 12megapixelového fotoaparátu, která je navíc doplněna o dvojici přisvětlovacích LED.

Datový a napájecí konektor USB-C se nachází klasicky uprostřed spodní hrany smartphonu. Ač by se mohlo na první pohled zdát, že je Mi5s vybaven dvojicí reproduktorů, není tomu tak. Pod levou mřížkou se totiž ukrývá pouze mikrofon a hlasitý reproduktor se nachází pouze na pravé straně.

Na pravém boku naleznete tlačítko Power a kolébku pro ovládání hlasitosti a na opačném boku slot pro dvojici karet nano SIM. Xiaomi Mi5s bohužel nedisponuje slotem pro paměťovou kartu.

Na horní hraně je umístěný pouze 3,5mm konektor jack. Předchůdce byl vybaven i infraportem, který bylo možné využít pro dálkové ovládání domácích spotřebičů, u testované novinky ovšem toto rozhraní nepochopitelně chybí.

Designově se novinka od svého předchůdce příliš neliší. Lehce větších rozměrů si na prví pohled nikdo nevšimne a jedinými viditelnými změnami jsou tak jiné tlačítko Home a samozřejmě materiál zad. Pevnost konstrukce i kvalita zpracování je špičková a smartphone se může v tomto ohledu směle měřit s vlajkovými modely konkurenčních výrobců.

Displej: špičková podívaná

Displej s úhlopříčkou 5,15 palce disponuje rozlišením Full HD, tedy 1080 × 1920 pixelů. Xiaomi opět vsadilo na panel s technologií IPS, což se ukázalo být jako výborná volba. Barevné podání i pozorovací úhly jsou prvotřídní a ocenit musíme také dobře fungující automatickou regulaci jasu.

img08

Do testu se nám dostala bohužel dostala levnější nabízená varianta s „obyčejným“ dotykovým displejem. Dražší verze ovšem podporuje technologii Force Touch. Displej je tak schopný rozeznat sílu stisku, což v kombinaci s upraveným uživatelským rozhraním urychlí a usnadní ovládání telefonu. Obdobnou technologii nabízí i konkurenční Apple již od minulé verze iPhonů.

Hardware, zvuk a konektivita: LTE zase pokulhává

Již Xiaomi Mi 5 se řadil k výkonnostní špičce a Mi5s posouvá laťku ještě o něco výše. Jeho výkon totiž zajišťuje čip Snapdragon 821, což je v současné době nejvýkonnější model z nabídky Qualcommu. Tento čipset nabízí celkem čtyři jádra Kryo z nichž první dvě mají maximální takt 1,6 GHz a druhá dvojice dokonce 2,15 GHz. Díky grafickému čipu Adreno 530 si budete moci užít i hraní těch nejnáročnějších mobilních her.

  • AnTuTu benchmark: 133 696 bodů
  • 3DMark Ice Storm Unlimited: 27 135 bodů
  • Basemark OS II: 2 322 bodů

Operační paměť s kapacitou 3 GB je u high-endových kousků pouze průměrná hodnota, ale i tak zůstávalo při běžném provozu volných zhruba 700 MB. Z vnitřního 64GB úložiště zůstalo při prvním spuštění volných 55 GB. Kvůli absenci slotu pro paměťovou kartu není bohužel rozšíření kapacity možné. Na trhu je však dostupná ještě dražší varianta, která nabídne rovnou 128GB úložiště a navrch ještě o 1 GB operační paměti navíc a displej s podporou technologii Force Touch.

img02

Reproduktor umístěný na spodní hraně se svou kvalitou řadí do běžného průměru. Potěší jeho vysoká hlasitost, ale samotný přednes je spíše průměrný. K telefonu nejsou dodávaná žádná sluchátka, ale samotný sluchátkový výstup nabízí slušnou kvalitu přednesu.

Smartphony značky Xiaomi má jistě většina z vás spojené s omezenou podporou českých LTE pásem. Mi5s bohužel není výjimkou a chybí mu podpora LTE na frekvenci 800 MHz. Pokud se pohybujete ve větších městech, potom tento nedostatek příliš nepocítíte. Zájemci, kteří bydlí na venkově a chtějí rychlý mobilní internet budou ovšem zklamáni.

Ostatní možnosti konektivity jsou prvotřídní. Ve výbavě nechybí dvoupásmová WiFi, Bluetooth a NFC. Chybí snad jen infraport pro dálkové ovládání domácích zařízení. Kromě GPS si telefon rozumí také S GLONASS a BDS, takže je určení polohy opravdu bleskurychlé.

Baterie a výdrž: nenadchne ani nezklame

Pod kovovými zády se ukrývá akumulátor s kapacitou 3200 mAh. Kvůli výkonné hardwarové výbavě ovšem neočekávejte žádnou zázračnou výdrž. Při lehce náročnějším využití se telefon přihlásí o dobití každý den. Na dvoudenní výdrž se sice můžete dostat, ale budete muset aktivovat úsporné funkce a omezit používání smartphonu.

img04

Nepotěší dodávaný adaptér, který nabízí výstupní proud pouze 1 A. Nabíjení tak trvá více jak 2 hodiny. Telefon samotný ovšem podporuje standard Qualcomm Quick Charge 3.0, takže při využití výkonnějšího adaptéru je možné nabíjení výrazně urychlit.

Systém a prostředí: klasika od Xiaomi

Kromě neúplného LTE je pro smartphony značky Xiaomi charakteristický také operační systém, respektive jeho grafická nadstavba MIUI. V našem případě se jednalo o osmou generaci MIUI, jejímž základem je Android ve verzi 6.0.1 Marshmallow.

Ikony aplikací nejsou umístěné v samostatné nabídce, ale řadí se rovnou na jednotlivé plochy. Launcher je velmi svižný a pokud by vám nevyhovovala jeho výchozí podoba, můžete se stáhnout některý z celé řady grafických motivů, které jej změní k nepoznání.

Upravit se dá dokonce i podoba notifikační lišty. Ve výchozím stavu se zobrazují notifikace aplikací i přepínače systémových funkcí na jedné kartě. Pokud by vám tato podoba nevyhovovala, můžete si zvolit variantu, kdy jsou notifikace i přepínače na samostatné kartě.

Grafická proměna se dotkal také nabídky nastavení. Položky mají lehce odlišné řazení, než je tomu u čisté verze systému Android, ale žádná položka nechybí. Pro urychlení je navíc možné využívat vyhledávání. Součástí systému jsou samozřejmě i nástroje jako například galerie, aplikace pro hovory nebo psaní zpráv a další. Ty obsahují stejné funkce jako znáte z jiných telefonů, proměnou prošel jen jejich vzhled.

U nových telefonů značky Xiaomi je problém s lokalizací systému do češtiny, což se bohužel týká i testovaného kousku. Na výběr je tak pouze angličtina, případně čínština. Kdy se objeví lokalizovaná verze ROM zatím není jisté, ale česká komunita uživatelů a vývojářů ji určitě brzy nabídne.

S lokalizací se pojí i další problém, kterým jsou bonusové aplikace. Ty jsou pouze v čínštině, takže pro české uživatele nepoužitelné. Navíc je nelze ani jednoduše odinstalovat, a tak pouze zbytečně zabírají místo v paměti. Lokalizovaná ROM by měla být těchto přebytečných aplikací již zbavená.

Celkově je ovšem systém svižný a designově podařený. Až bude dostupná také verze s českým překladem a bez zbytečných aplikací, nebudeme moci v podstatě nic vytknout.

Fotoaparát a záznam videa: nový král fotomobilů?

Fotoaparát je jedním z hlavních lákadel Xiaomi Mi5s. Výrobce novinku vybavil senzorem Sony IMX378, což je v současné době snad vůbec nejlepší fotografický čip mezi smartphony. Jeho rozlišení je sice „pouze“ 12 megapixelů, ale znalejší uživatelé vědí, že rozlišení není všechno. Stejný senzor nabízejí i nové Pixely od Googlu.

Aplikace fotoaparátu je identická jako u jiných smartphonů tohoto čínského výrobce. I když se na první pohled zdá jednoduchá, obsahuje celou řadu snímacích režimů, mezi kterými nechybí ani manuální mód. Ten ocení především pokročilí uživatelé, kteří mohou využít plného potenciálu čipu IMX378. Ručně si můžete upravit hodnotu citlivosti ISO, vyvážení bílé, čas závěrky a můžete dokonce i manuálně zaostřovat.

Výsledné snímky se řadí ke špičce mezi smartphony. Líbilo se nám věrné barevné podání, výborná ostrost i vykreslení detailů, slušný dynamický rozsah i nízká hladina šumu. Snímky pořízené ve tmě už si tolik chvály nezaslouží. Objevuje se na nich šum a detaily splývají. Konkurenční Samsung Galaxy S7 v horších světelných podmínkách podá lepší výkon.

Xiaomi Mi5s zvládá pořizovat videa v maximálním rozlišení 4k při frekvenci 30 snímků za sekundu. Zvolit si můžete i nižší rozlišení Full HD (1920 × 1080 pixelů), ale vyšší snímkové frekvence se dočkáte pouze v režimu pro pořizování slowmotion videí. V tomto módu zvládne smartphone zaznamenat až 120 snímků za sekundu, ovšem pouze v rozlišení 1280 × 720 pixelů.

Tip: Všechny fotografie v plném rozlišení si můžete prohlédnout/stáhnout zde

Kvalita pořízených videí je výborná. Spokojeni jsme byli opět s barevným podáním, dynamickým rozsahem i vykreslením detailů. Mi5s podporuje stabilizaci obrazu, i když pouze elektronickou (předchůdce Mi5 přitom disponoval optickou). Její účinnost je poměrně slušná, konkurence si však v tomto ohledu většinou vede o něco lépe.

Pochválit musíme ovšem rychlé automatické zaostřování. Během dne k samovolnému přeostřování prakticky nedocházelo, horší to bylo v šeru či ve tmě. Fotoaparát bude v případě modelu Mi5s rozhodně jedním z lákadel. Senzor Sony IMX378 podává velmi slušné výsledky a zejména za dobrých světelných podmínek budete z výsledných snímků nadšeni. Nezklame vás ale ani za horšího světla.

Závěrečné hodnocení

Model Mi5s je velmi povedený telefon, který má snad jen jeden šrám. Ano, mám na mysli neúplnou podporu českých LTE sítí, což odradí celou řadu potenciálních zájemců. Pokud víte, že LTE pásmo na frekvenci 800 MHz oželíte, dostanete za 12 tisíc korun telefon, který nabízí po všech stránkách špičkovou výbavu.

OnePlus 3 (recenze) i jeho modernizovaná varianta s přídomkem T nabídnou v podstatě identický výkon i cenu. Výhodou Xiaomi jsou kompaktnější rozměry, lepší fotoaparát a v současné době také lepší dostupnost. OnePlus ovšem nabídne kompletní podporu LTE a pro někoho bude také lákadlem systém OxygenOS.

img03

Konkurentem bude také předchozí model Xiaomi Mi 5 (recenze). Za stejnou cenu si můžete pořídit verzi se 4 GB RAM a 128GB úložištěm. Starší čipset se na výsledném výkonu podepíše minimálně a jediným znatelným rozdílem je tak fotoaparát. V případě LTE jsou na tom oba modely stejně.

Testovaný model je zdařilou evolucí vrcholu nabídky značky Xiaomi. Pokud telefonu odpustíte jeho nedostatky, dostanete za své peníze opravdu výborný kousek, který obstojí snad ve všech situacích. Pokud by výrobce přidal podporu kompletního českého LTE, jednalo by se o bestseller.

Xiaomi Mi5s

Xiaomi Mi5s
8.2

design a zpracování

8.5/10

výkon a optimalizace

9.1/10

hardwarová výbava

8.2/10

kvalita fotografií a videa

7.7/10

výdrž baterie

7.5/10

Klady

  • velmi vysoký výkon
  • povedený displej
  • kvalitní dílenské zpracování
  • kompaktní rozměry
  • kvalita fotografií ve dne
  • poměr cena/výkon
  • displej rozpozná sílu stisku

Zápory

  • chybí LTE pásmo 800 MHz
  • absence optické stabilizace
  • chybí slot na pam. kartu
  • nekompletní lokalizace OS
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku