TOPlist

Recenze Xiaomi Mi 5: Bojovník se šrámem na duši

Xiaomi si s odhalením plnohodnotného následovníka modelu Mi4 dalo na čas a Mi 5 představilo až po roce a půl po předchozí generaci. Ten byl se šestnácti miliony prodanými kusy velmi úspěšný a očekávání od nástupce tak rozhodně nebyla nízká.

Výrobce si nicméně dal záležet a Xiaomi Mi 5 je velice slibný smartphone s výbornou hardwarovou výbavou. Do vínku dostal výkonný procesor Qualcomm Snapdragon 820, 5,15palcový Full HD displej, dva sloty na SIM kartu a v neposlední řadě také 16Mpx fotoaparát s čipem od Sony.

recenze Xiaomi Mi 5

Již na tomto místě však musíme zmínit také jeden zásadní problém. Xiaomi opět nepřidalo podporu nejen u nás používaných LTE pásem 800 a 900 MHz, a tak si v našich končinách rychlá data až tolik neužijete. Pro mnoho potenciálních zájemců jde o příliš velký kompromis, někteří jsou mu však tento šrám schopni odpustit.

Jak potvrdilo naše testování, i tentokrát jde o velmi povedené zařízení, které je navíc k mání za (s přihlédnutím k výbavě) velmi sympatickou cenu, byť při nákupu z Číny stále vychází výhodněji. Strádá na konkurenci i v jiných ohledech než jen LTE, nebo ji naopak překonává? Nejen na tuto otázku hledejte odpověď v následujících řádcích.

Za zapůjčení děkujeme e-shopu XiaomiMobile.cz, kde si novinku můžete předobjednat

Videorecenze

Obsah balení: Jen to nejnutnější

V domovské Číně se Xiaomi Mi5 prodává za velice nízkou cenu a jedním z míst, kde se tato skutečnost projevuje, je balení. Mimo samotný telefon zde totiž naleznete pouze stručný návod, sponku na vyjmutí šuplíčku pro dvě nanoSIM karty a nabíječku s oddělitelným USB-C kabelem. Ten má, na rozdíl od Nexusu 5X, nový konektor pouze na jednom konci, přičemž druhý je standardní USB.

img07

V našem případě také nechyběla redukce z čínské zásuvky do české, nemusí to však být samozřejmostí. Nemusíme vám totiž asi připomínat, že značka Xiaomi na českém trhu oficiálně nepůsobí a telefony se zde prodávají skrze distributory.

Konstrukce a design: Skleněný elegán

Xiaomi Mi5 je k dostání ve dvou verzích – zatímco ta standardní má skleněná záda, v prodeji bude také varianta Pro se zády keramickými. My jsme do redakce dostali první jmenovanou, ani zde však nebudete ze zpracování zklamáni. Skleněné povrchy v kombinaci s kovovým rámečkem jsou osvědčenou kombinací a i v tomto případě působí hodnotně.

Výrobci se podařilo zachovat na velmi příjemné úrovni i rozměry a hmotnost. Konkrétní čísla jsou 144,6 x 69,2 x 7,3 mm, respektive 129 gramů (keramická verze je těžší o 10 gramů). Především druhý jmenovaný parametr má za následek příjemné překvapení po uchopení, vzhledem k velikosti je telefon totiž opravdu lehoučký. Škoda jen nenápadného černého rámečku okolo displeje, bez něj mohlo být Xiaomi Mi 5 ještě o něco kompaktnější.

K samotné kvalitě zpracování taktéž nelze mít výhrad. Vše lícuje perfektně a konstrukce nevydává žádné nepatřičné zvuky. Jen odolnost proti pádům bude nejspíše kvůli skleněným povrchům horší, to je však vlastnost použitého materiálu. Šuplíček na levém boku ukrývá dvojici slotů pro nanoSIM, paměťovou kartu do telefonu ale nedostanete.

Zcela standardní je také rozmístění ovládacích prvků. Odemykací tlačítko spolu s kolébkovým ovladačem jsou dobře dostupné na pravém boku a čelní strana obsahuje hardwarovou klávesu Domů se čtečkou otisků prstů a dvojici podsvětlených senzorových tlačítek. Ta jsou místo piktogramem označena pouze dvěma tečkami a zpočátku je tak ovládání lehce matoucí, zvyknout si je však dílem okamžiku. Mad displejem má své místo ještě notifikační dioda, která umí svítit několika barvami

Čtečka otisků prstů

V cenových hladinách, kde se Xiaomi Mi5 pohybuje, začíná být čtečka otisků prstů samozřejmostí. Dnes recenzovaný smartphone tedy netvoří výjimku a výrobce u něj zvolil umístění do tlačítka Domů. Reakce čtečky jsou bleskurychlé a není ani potřeba být při přikládání prstu příliš precizní. Vše je tedy v naprostém pořádku.

img04

Displej: Full HD stačí, drahoušku

Ani Xiaomi se nevyhnulo trendu zvětšování úhlopříček, rozdíl však není nijak markantní. Konkrétní číslo zde činí 5,15 palce a rozlišení je 1080 x 1920 px (428 ppi). Většina konkurentů se již chlubí Quad HD rozlišením, v praxi je ovšem největší rozdíl oproti Full HD ve spotřebě energie a současně rozhodně nelze říct, že by obrazovka u Xiaomi Mi 5 v otázce jemnosti jakkoliv strádala. Quad HD u konkurenčních modelů dává smysl také ve spojení s virtuální realitou, nicméně Xiaomi zatím nic takového nepřichystalo a Full HD je tedy zcela v normě.

img06

IPS panel nabídne věrné a dostatečně živé podání barev, velký je také rozsah jasu. Zatímco nejnižší úroveň je taková, že se na displej dá hledět i uprostřed noci, nejvyšší umožní poměrně pohodlné čtení i za přímého světla. Automatika zde taktéž funguje na jedničku.

Hardware, zvuk a konektivita: Business class

V útrobách Xiaomi Mi 5 se nachází současná vlajková loď portfolia Qualcommu, 64bitový procesor Snapdragon 820. Se čtyřmi Kryo jádry na frekvenci 1,8 GHz (u 64GB & Pro varianty dokonce 2,15 GHz) a grafickým akcelerátorem Adreno 530 se řadí k naprosté špičce na trhu a oproti předchůdci by dle slov výrobce navíc neměl trpět na problémy s přehříváním. V kombinaci se 3GB RAM (u keramické Pro verze dokonce 4 GB) tak zařízení nabídne dostatek výkonu na veškeré myslitelné úkony a to i s rezervou na několik následujících let.

img01

U standardní varianty si můžete vybrat mezi 32 a 64 GB interní paměti, Pro verze nabídne rovnou 128 GB. Slot na paměťové karty bohužel k dispozici není, avšak místa je i u základní verze dostatek (konkrétně jde o 24,4 GB). Přesto je škoda, že výrobce při konstrukci na slot na microSD zapomněl.

Výkon jsme změřili pomocí několika benchmarků a to s těmito výsledky:

 • AnTuTu: 111 202 bodů
 • 3DMark SlingShot ES 3.1: 2 081 bodů
 • Geekbench 3: 4 657/1 944 bodů

Spodní hrana předstírá, že obsahuje stereoreproduktory, pod levou mřížkou se však skrývá pouze mikrofon a žádné příjemné překvapení se tak nekoná. Zvuk umí být dostatečně hlasitý a ani kvalitou na tom není nijak špatně. Výstup do sluchátek je čistý a vyvážený, tudíž s dobrými sluchátky se dočkáte obstojných výsledků.

K dispozici je také WiFi 802.11 a/b/g/n/ac (citlivost je zcela standardní), Bluetooth 4.2 a GPS s dostatečnou citlivostí. Nechybí ani infračervený port, který v kombinaci s aplikací Mi Remote poslouží k ovládání televizí, DVD přehrávačů a podobných zařízení, či NFC.

Zásadní problém je ovšem v podporovaných frekvencích LTE. Chybí zde totiž pásma 800 MHz (hlavní pro ČR) a 900 MHz (Vodafone), čímž je značně omezena použitelnost na našem území a některých okolních zemích. Právě to bude pro spoustu potenciálních zájemců natolik zásadní nedostatek, že Xiaomi z výběru vyřadí. Doufejme, že do budoucna výrobce svůj přístup k této věci konečně změní, to čekání je už celkem únavné.

Baterie a výdrž: Filmový maratonec

Uživatelsky nevyměnitelný akumulátor má kapacitu 3000 mAh. To není nijak oslnivá hodnota, avšak je třeba vzít v potaz, že obrazovka nemá QHD rozlišení a procesor Snapdragon 820 je oproti předchůdcům úspornější.

V praxi se nicméně žádný zázrak nekoná a při aktivním používání se příliš výrazně přes jeden den bez nabíječky nedostanete. Budete-li však skromnější, můžete dosáhnout i dvojnásobku a pomoct vám k tomu mohou i úsporné režimy. K dispozici je několik základních profilů s různým stupněm omezení, vytvořit si však můžete i vlastní a sami zvolit, jak razantně má telefon ukončovat aplikace a data na pozadí nebo jak moc snížit jas.

Příjemná je naopak podpora rychlonabíjení (Qualcomm Quick Charge 3.0), díky které zabere nabití „z nuly na sto“ necelou hodinu a půl. Velice nás poté překvapil výsledek standardizovaného testu výdrže, který zahrnuje přehrávání HD videa ve smyčce s polovičním jasem a hlasitostí vedenou do sluchátek. Telefon totiž vydržel těžko uvěřitelných 15 hodin. Pokud však nebudeme brát v potaz toto číslo, pak se Xiaomi Mi5 v této oblasti zařazuje jen do lehkého nadprůměru a ve výsledku se opět jedná o jednodenní smartphone, kterému však i po náročném dni zbude nějaká ta rezerva. Na celý další den už to ale povětšinou nevystačí.

Systém, aplikace: Tradičně skvělé MIUI

Jako již tradičně je operačním systémem Android, tentokrát ve verzi 6.0. Zcela k nepoznání jej však mění podařená nadstavba MIUI 7, jež jej upravuje jak z hlediska rozložení ovládacích prvků, tak i po grafické stránce, a nutno dodat, že celkem výrazně. Veškeré aplikace se tak ukládají na domovské plochy, kde je můžete třídit do složek a prokládat widgety. Notifikační lišta je rozdělena na dvě karty a přeskládáno bylo také nastavení.

Prostředí nabídne širokou míru přizpůsobitelnosti a přímo v telefonu můžete vybírat ze stovek online dostupných témat (často jsou však placená) či tapet na pozadí. I v základní podobě však systém působí uhlazeně, uspořádání je vesměs logické a celkový dojem pozitivní. Výtečná je také optimalizace, systém reaguje na vaše povely okamžitě a s pády aplikací se budete setkávat jen velice sporadicky.

K dispozici je poměrně široká škála předinstalovaných aplikací, dost z nich je však v čínštině a pro našinec jsou spíše překážkou. Naštěstí je většinu z nich možné odinstalovat. Z těch, co naopak lze označit za užitečné, zmiňme především správce telefonu. Ten umožní jednak pročišťovat paměť od nepotřebných souborů, blokovat vybraná telefonní čísla či sledovat využití dat.

Za zmínku rozhodně stojí také pokročilá správa povolení pro aplikace, která souvisí s Androidem 6.0. Pokud tak některý z programů žádá přístup k nějakému potenciálně nebezpečnému oprávnění (určení lokace, odesílání SMS atd.), systém vás rovnou požádá o povolení.

MIUI prostředí se vyznačuje širokými možnostmi nastavení. Lze například nastavit akce na dlouhý či krátký stisk senzorových tlačítek, přiřadit určité barvy notifikační diody k vybraným událostem, využívat nejrůznější gesta či aktivovat různé pokročilé funkce, které vám zpříjemní používání systému. Rozhodně se tedy jedná o komplexní, rychlou a stabilní nadstavbu.

Výrobce neopomněl ani kancelářský balík, který zde zastupuje WPS Office. Nechybí také sada praktických utilit jako záznamník zvuku, správce souborů či poznámkový blok. Softwarová výbava je tak více než dostatečná a ačkoliv pro nás jsou některé čínské aplikace pouze překážkou, díky možnosti je odinstalovat to nebudeme považovat za nedostatek.

Fotoaparát a video: Špičkám v oboru šlape na paty

Xiaomi Mi5 dostalo do vínku 16Mpx fotoaparát od Sony (IMX298), který je doplněn dvoutónovým LED bleskem. Jedním z klíčových parametrů je čtyřosá optická stabilizace, kterou doplňuje rychlé fázové ostření, jehož kvality oceníte nejen při záznamu videa, kdy je přeostřování velice rychlé. Objektiv fotoaparátu navíc kryje odolné safírové sklíčko.

Samotné snímky taktéž můžeme označit za povedené, a to zejména za dobrého světla. Barvy jsou věrné a úroveň detailů obstojná. Místy je možné pozorovat drobnou neostrost v rozích a za zhoršených světelných podmínek kvalita klesá o něco více, než u konkurence, nicméně celkově si fotoaparát Xiaomi Mi5 stále odnáší kladné hodnocení. 4Mpx přední kamerka poté spadá spíše do průměru, na běžné facebookové selfie je však plně dostačující.

Všechny fotografie v původním rozlišení si můžete stáhnout zde

Dostačující je také kvalita zaznamenávaného 4k videa (30 fps), u kterého chválíme věrnost barev i slušnou ostrost obrazu, ale opět platí, že s horším světlem jde kvalita záznamu rapidně dolů. Obraz pak začíná být málo ostrý a objevuje se vysoké množství šumu. Nahrávaný zvuk poté ihned prozrazuje svůj původ v mobilním telefonu, v tomto ohledu na tom ale konkurence není lépe.

Aplikace pro fotoaparát působí velmi jednoduše, nabídka funkcí je však poměrně bohatá. Základní plocha obsahuje rozměrnou spoušť, přepínač fotoaparátů a nastavení blesku. K dispozici je také volič HDR módu, který se může aktivovat i automaticky.

Posunutím nahoru/doprava se dostanete k výběru barevných filtrů, na druhé straně se poté ukrývá volba režimu a vstup do nastavení. Z módů určitě stojí za zmínku rybí oko, „tilt-shift“ objektiv a rovnání, které se snaží fotku správně srovnat ještě během jejího samotného pořizování. Asi nejdůležitější je však manuální režim. V něm totiž můžete manuálně ostřit, sami volit čas závěrky a další parametry, které jsou v ostatních případech ponechány na automatice.

Závěrečné hodnocení: S kompletním LTE by to byl trhák

Pokud bych se nacházel v zemi, kde absence LTE pásem 800 a 900 MHz není relevantní, pak je hodnocení Xiaomi Mi 5 velmi jednoduché. Jde o jeden z nejpovedenějších smartphonů, který v současnosti můžete zakoupit a za nejvybavenější konkurencí strádá snad jen v oblasti rozlišení displeje. Full HD obrazovka je oproti Quad HD nicméně úspornější a praktický rozdíl přitom velmi minimální, proto tento fakt nemůžeme považovat za nevýhodu.

Výčet pozitivních vlastností je dlouhý – je zde velmi výkonný procesor, který je navíc oproti předchůdci úspornější a nepřehřívá se. Kvalitní je také integrovaný fotoaparát, ačkoliv za horšího světla oproti některým konkurentům lehce strádá. Pochvalu si výrobce odnáší také za provedení; kombinace skla a kovového rámečku působí hodnotně a potěší také nízká hmotnost.

Nedostatků není mnoho, nicméně tím nejvýraznějším stále zůstává zmíněná nekompletní podpora LTE pásem. Zamrzet také může nepřítomnost slotu na microSD kartu, který bychom ocenili více, než sekundární slot na SIM kartu; vystačit si tedy budete muset jen s interní pamětí. Alespoň, že je možné vybírat ze třech verzí. Optimalizace je na skvělé úrovni již nyní a prostředí MIUI obsahuje spoustu zajímavých funkcí a vylepšení. V době psaní recenze ještě nebyla dostupná česká lokalizace a systém byl v angličtině, nicméně to by se mělo brzy změnit.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Nemožnost využívat po velké části našeho území rychlá data je hodně dobrým důvodem, proč zvolit některého z konkurentů. Pokud si však na výše uvedené nepotrpíte, pak získáte velice schopný smartphone s přijatelnou cenou.

Základní model s 3 GB RAM a 32GB úložištěm u nás zakoupíte za 11 999 Kč, 64GB verzi za 13 999 Kč a speciální Pro edici s keramickými zády, 4 GB RAM a 128GB interní paměti seženete za 17 999 Kč včetně DPH.

Xiaomi Mi 5

Xiaomi Mi 5
8.1

Design a zpracování

8.5/10

Výkon a optimalizace

9.0/10

Hardwarová výbava

8.0/10

Kvalita fotografií a videa

7.5/10

Výdrž baterie

7.5/10

Klady

 • výkonný hardware
 • povedený displej
 • kvalitní zpracování
 • obstojný fotoaparát
 • funkce MIUI 7, optimalizace
 • přijatelná cena

Zápory

 • nepodporuje LTE 800 & 900 MHz
 • chybí slot na microSD kartu
 • systém je zatím v angličtině
 • přítomnost čínských aplikací
Autor článku Martin Pavlović
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

Kapitoly článku