TOPlist

Recenze Xiaomi Mi Smart Sensors: základ chytré domácnosti

Zařídit si chytrou domácnost je v dnešní době snadnější, než se zdá. Nejedna z velkých společností se vydala tímto směrem, což výsledné produkty zjednodušuje a zlevňuje. Dobrým příkladem je čínská firma Xiaomi, která se do budování vlastního ekosystému chytré domácnosti pustila s pořádnou vervou. Dobrý začátek pro každého je balíček Mi Smart Sensors. Jak obstály v našem testu? Jedná se o dobré základní řešení? Nejen odpovědi na tyto otázky se dozvíte v naší recenzi.

Obsah balení a design: plejáda senzorů

V podlouhlé kartonové krabičce v elegantní bílé barvě naleznete hned několik senzorů, kterým vévodí nezbytný propojovací hub. Ze senzorů máte na výběr ze dvou pohybových a dvou senzorů, které detekují otevření/zavření dveří či oken. Výběr doplňuje speciální tlačítko, které má různé druhy využití. Celou sestavu završují nezbytné manuály, jehla pro manuální resetování a náhradní nálepky.

V balení naleznete nejen spoustu senzorů, ale také náhradní oboustranné pásky

Po designové stránce je vše čisté a uhlazené. Bílá barva nemusí být nutně praktická do každého interiéru, nicméně po chvíli přestanete vnímat, že máte umístěné senzory po celém domě a o nenápadnost jde především. Pochvalu musím sklonit také oboustranným lepícím podložkám, které drží skutečně dobře na dřevě i na plastu.

Rozhodně tedy nemusíte mít strach ze samovolného pádu. Senzory pro své fungování využívají běžné typy knoflíkových baterií, které si v případě potřeby snadno vyměníte i sami doma.

Chytrý hub a senzory: nezbytný základ

Nejdůležitějším gadgetem v celé výbavě je hub, který má příjemný kruhový tvar s perforacemi pro reproduktor. Na zadní straně je pouze zástrčka přímo do zásuvky, na horní jedno tlačítko, které ovládá LED diody po obvodu hubu. Párování skrze aplikaci Mi Home je jednoduché a zvládne jej opravdu každý. Hub, kromě toho že propojuje všechny ostatní senzory, má také mnoho praktických využití.

Hub funguje také jako noční lampička

Jednou z jeho primárních využití je alarm, k čemuž opět slouží propojení s ostatními senzory. Upozornění si tak můžete nastavit pro případy, kdy někdo otevře dveře či okno nebo když se ve vašem domě pohybuje někdo nežádoucí. Pochopitelně si můžete nastavit časový úsek před spuštěním nepříjemného zvuku, kdy můžete alarm deaktivovat.

‎Xiaomi Home
‎Xiaomi Home

Druhým praktickým využitím je noční lampička, ke které slouží LED diody po obvodu hubu. Barvu si lze nastavit dle libosti, přičemž nechybí ani možnost automatického rozsvěcování či zhasínání podle zadaného času nebo možnosti nastavit si různé barvy pro každou denní dobu. Dalším možným využitím je nastavit hub pro buzení, nebo v kombinaci s dodaným tlačítkem jako bezdrátový zvonek.

Se senzorem pohybu budete vědět, kde se co šustne

Instalace dodávaných senzorů je jednoduchá, v rámci aplikace či manuálu se také dozvíte tipy, jak senzory do prostoru umístit tak, aby fungovaly co možná nejlépe. Senzory pro detekci otevřených a zavřených dveří či oken fungují na principu magnetu a jsou poměrně spolehlivé. Při testování všech dodávaných senzorů se nevyskytly žádné problémy s rozpoznáním pohybu či otevření/zavření.

Senzor otevření dveří vám spolehlivě práskne vaše potomky, kteří se večer vyplíží ven

Zajímavou vychytávkou je také chytré tlačítko. Jeho využití záleží na naprogramování v aplikaci, přičemž je schopno rozpoznat hned několik příkazů naráz. Konkrétně rozpozná jedno stisknutí, dvojí stisknutí a stisknutí a podržení. Ke každému z těchto způsobů kliknutí lze přiřadit jinou funkci.

Například jedno kliknutí může fungovat pro rozsvícení světla hubu, dvojí stisknutí může zapnout/vypnout alarm a kliknutí a podržení může třeba vypnout a zapnout všechny světla v domě. V kombinaci s chytrým osvětlením či jinými gadgety od Xiaomi se využitelnost tlačítka ještě znásobuje.

Aplikace Mi Home: kontrola především

Z aplikace Mi Home máte naprostou kontrolu nad vším, co se ve vašem domě či bytě děje. Zde nejen že párujete všechna chytrá zařízení od Xiaomi k sobě, ale také je přiřazujete do jednotlivých místností a především vytváříte rutiny. Obecně platí, že čím více chytrých zařízení od Xiaomi doma máte, tím větší možnosti se vám nabízí.

Pro dobrou funkčnost je lepší umístit senzor do výšin

Se základní sadou dokážete především zabezpečit svůj domov, pokud senzory nastavíte do kooperace s hubem jakožto domácí alarm. Možnosti základní sady jsou bohužel poměrně limitující, proto pro alespoň základní použitelnost doporučuji zakoupit také nějaké chytré žárovky. S nimi můžete využít senzory pohybu také pro rozsvěcování a zhasínání světel, což využitelnost posouvá o krok dále.

V rámci nastavování rutin a automatizace se Xiaomi rozhodně vyřádilo. Automatizace funguje na jednoduchém principu pokud/tak. Například pokud senzor rozpozná otevření dveří, tak vám může třeba poslat notifikaci, rozsvítit světlo v chodbě nebo uskutečnit nějakou delší sérii příkazů. Nebo to udělat všechno najednou.

Automatizace lze také pravidelně opakovat, či je spouštět jen v určité denní doby. Pokud třeba chodíte zadními dveřmi z domu během dne často, nebudete chtít každé jejich otevření hlásit. Naopak večer vás jistě bude zajímat, kdy se váš potomek vyplížil z domu.

Chytré tlačítko je překvapivě dobrý pomocník

Velikou nevýhodou je nemožnost využít těchto automatizací v rámci Google Assistanta (Google Home), Alexy od Amazonu či Apple HomeKit. Xiaomi sice podporuje spoustu svých zařízení z chytré domácnosti pro využití také s chytrými asistenty, jejich základní sada senzorů mezi ně bohužel nepatří.

Pokud ale neholdujete právě chytrým asistentům, z aplikace nastavíte vše potřebné. Zrovna v případě základní sady senzorů mi nemožnost propojení s Assistantem ani příliš nevadila – jakmile jednou najdete optimální nastavení, už jej jen tak měnit nebudete.

Závěr: dobrý základ pro chudého příbuzného

Xiaomi Mi Smart Sensors Set je rozhodně dobrým výchozím bodem pro vybudování chytré domácnosti a její automatizaci. Senzory se primárně soustředí na zabezpečení domácnosti před zloději, což může být například pro menší panelákové byty ne zrovna dvakrát použitelná funkce. Nicméně do větších domů s vícero přístupovými místy se rozhodně využití najde.

Velkým pozitivem je také možnost nastavit si do detailu různé scénáře automatizace, které vám usnadní život a ušetří čas. Pokud je nastavíte správně, nedovede si bez nich už představit pohodlný život. Nevýhodou je naopak nutnost dokoupit další chytrá zařízení, neboť Mi Smart Sensors Set je skutečně pouhý chudý základ.

Přečtěte si takérecenze chytré žárovky Xiaomi Mi LED Smart Bulb: osvětlení na povel

Nemožnost propojení s chytrými asistenty je také zklamáním. Obecně lze ale říct, že za cenu 2 699 korun se jedná o velmi dobré řešení pro začátečníky, kteří chtějí začít budovat chytrou domácnost.

Xiaomi Mi Smart Sensors

Xiaomi Mi Smart Sensors
7.6

Design a zpracování

8.9/10

Integrace do chytré domácnosti

5.4/10

Kvalita mobilní aplikace

8.4/10

Klady

  • jednoduchá instalace
  • množství senzorů
  • snadné nastavení rutin v aplikaci

Zápory

  • nespolupracuje s Google Home a Apple HomeKit
  • nutný centrální hub
  • obsah balení by mohl být bohatší
Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku