Domů » Recenze » Recenze chytré žárovky Xiaomi Mi LED Smart Bulb: osvětlení na povel

Recenze chytré žárovky Xiaomi Mi LED Smart Bulb: osvětlení na povel

Čínská společnost Xiaomi to s dobýváním našich domácností myslí skutečně vážně, což lze poznat především z jejich širokého portfolia chytrých gadgetů do domácnosti. My jsme si v dnešní recenzi posvítili na chytrou žárovku Mi LED Smart Bulb, která hraje všemi barvami. Xiaomi ji poskytuje jakožto naprostý základ chytré domácnosti, který se obejde bez hubu či jiného univerzálního propojovacího zařízení. Jak obstála v našem testu? Hodí se také do vaší domácnosti? Nejen to se dozvíte v naší recenzi.

chytrá žárovka Xiaomi Mi LED Smart Bulb
Xiaomi Mi Smart Light Bulb vypadá dobře, i když nesvítí

Obsah balení a design: nic navíc a žádné překvapení

Po rozbalení kompaktního balení na nás vykoukne pouze samotná žárovka a malý manuál, ve kterém najdete všechny podstatné rady pro obsluhu. Více od balení nečekejte, ostatně co víc byste také chtěli. Žárovka na první dotek působí robustně, k čemuž jí pomáhá také váha 222 gramů. Nosit po kapsách ji nicméně nebudete, proto se nejedná o žádný zásadní problém.

V balení najdete jen naprostý základ

Po designové stránce působí žárovka s rozměry 12 x 5,5 centimetrů robustně a mírně futuristicky. Osvětlující LED dioda se skrývá pod plastovou ochranou, což sice nepůsobí tak luxusně jako sklo, nicméně nemáte naproti tomu takové obavy z toho, že ji nedopatřením rozbijete.

Typ závitu je E26, který je kompatibilní se svítidly vyrobenými pro závity E27, což je naprostý standard většiny stropních svítidel. Výrobce zároveň nedoporučuje kvůli možnému poškození její instalaci do stolních lampiček a lamp s nastavitelnou intenzitou světla.

Aplikace a chytré funkce: spousta světla a barev

Nebyla by to ale chytrá žárovka, kdyby nešla ovládat přes aplikaci. K připojení k domácí síti využijete aplikaci Mi Home a Wi-Fi IEEE 802.11 b/g/n 2.4GHz. Párování je snadné, stačí žárovku zašroubovat do světla a to následně zapnout.

V aplikaci pak párování probíhá takřka automaticky. Pokud ji z nějakého důvodu potřebujete uvést do továrního nastavení, stačí vypínač pětkrát zapnout a vypnout.

Po spárování si můžete naplno užít barevné rozpětí 16 milionů barev a světelný tok 600 lumenů. Přímo z aplikace Mi Home lze snadno nastavit jas a teplotu bílé barvy (od 1700 do 6500 kelvinů), vlastní barvu z širokého barevného spektra, zvolit barvu z fotografie či obrázku nebo funkci flow, která ve vámi nastavené rychlosti střídá několik barev.

Ačkoli se jistě jedná o efektní funkce, které oslní nejednu návštěvu, nejvíce budete pravděpodobně využívat klasické bílé barvy. V té totiž žárovka nejvíce vynikne.

Co jistě oceníte především, je ovládání na dálku pomocí smartphonu, případně možnost nastavení časovače pro vypnutí a zapnutí světel. Výhodou je také možnost ovládat vícero žárovek najednou, pokud je přiřadíte do jedné místnosti. Na novou úroveň se využitelnost posune v případě, že v domácnosti využíváte chytrý reproduktor s Google Assistantem.

chytrá žárovka Xiaomi Mi LED Smart Bulb
Chytrá žárovka používá standardní závity, takže ani ve vaší domácnosti nebudete mít problémy s instalací

Ten vám totiž umožní ovládat Mi LED Smart Bulb hlasem, což je jistě pohodlnější, než pro zhasínání a rozsvěcování neustále sahat po mobilním telefonu. S pomocí hlasových příkazů zvládnete takřka vše, co z aplikace Mi Home. Výhodou je poté možnost zařadit světla do rutin, které využívání žárovky značně zautomatizují a dají jí hlubší smysl. Kromě možnosti ovládání přes Google Home (Android) žárovky podporují i integraci do HomeKitu od Applu (iPhone).

Závěr: kvalitní světlo za rozumný peníz

Pokud hledáte chytré osvětlení, které splní svůj účel a přitom nezruinuje rodinný rozpočet, je Xiaomi Mi LED Smart Bulb skvělou variantou. Za cenu 809 korun se jedná o skvělý poměr cena/výkon, který uspokojí i náročnějšího uživatele. Díky své jednoduchosti jak při obsluze, tak při samotné instalaci, se jedná o vhodné zařízení pro začátečníky v oblasti chytré domácnosti.

Chytrá žárovka patří s váhou 222 gramů mezi cvalíky

Ani tak ale žárovka není bez much. Teplotu barvy lze nastavit pouze pomocí posuvníku, nikoli konkrétním zadáním teploty v kelvinech, což je nepříjemné ve chvíli, kdy najdete tu správnou teplotu a třeba nechtěně ji změníte. Diskotékové funkce jsou pak efekty trochu navíc, které příliš nevyužijete.

Přečtěte si takérecenze Xiaomi Mi Smart Sensors: základ chytré domácnosti

Při volbě konkrétní barvy mě pak zamrzelo zhoršení osvětlovacích podmínek a celkové nepříjemné působení na oči, kvůli čemuž jsem od měnění barev rychle opustil.

Mi Home
Mi Home
Autor: Xiaomi Inc.
Cena: zdarma

Obecně lze ale Xiaomi Mi LED Smart Bulb doporučit. Jedná se o kvalitní produkt, který zvládá základ na jedničku. Funkce navíc jistě někteří uživatelé ocení, nicméně Xiaomi by mohlo více zapracovat na některých aspektech, především na ovládací aplikace, aby zážitek z používání byl takřka dokonalý.

Xiaomi Mi LED Smart Bulb

8

Design a zpracování

9.0/10

Svítivost

6.5/10

Kvalita mobilní aplikace

8.5/10

Klady (+)

  • snadná instalace
  • pohodlné ovládání přes aplikaci
  • podpora Google Home & Apple HomeKit
  • není potřeba mít žádný centrální hub
  • dobrý poměr cena/výkon

Zápory (–)

  • horší svítivost

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments