TOPlist

Recenze Xiaomi Mi 6: čínský dravec s několika šrámy na duši

Výrobky čínské společnosti Xiaomi se v rukou českých zákazníků již pěkně zabydlely. Telefony této značky většinou lákají na zajímavý poměr ceny a výkonu, přičemž hlavním nedostatkem je ve většině případů absence českých LTE pásem.

Stejně tak je tomu bohužel i u námi recenzovaného modelu Mi 6, kterému k dokonalosti chybí pouze málo, byť vcelku důležitých věcí. Jak nový topmodel uspěl celkově? Na to vám odpoví naše recenze.

Video recenze Xiaomi Mi 6

Konstrukce: kluzký a křehký

Balení telefonů od společnosti Xiaomi bývá spíše skromné. V krabičce modelu Mi 6 však naleznete o něco pestřejší nabídku příslušenství. Kromě telefonu se v něm nachází nabíjecí adaptér, kabel s konektorem USB-C, ochranné TPU pouzdro, redukce z USB-C na 3,5mm jack a povinná literatura.

Samotný telefon je vyroben převážně ze skla a kovu, což jasně dává vědět, že odolnost bude na velice nízké úrovni. Zadní strana je kompletně skleněná a po stranách zahnutá pro pohodlný úchop. Ačkoliv vypadají skleněná záda luxusně a krásně, po praktické stránce se jedná o absolutní krok vedle.

Záda si pamatují nejen otisky prstů a časté pokládání telefonu na hrubší povrch, ale jsou také velice kluzká a jestliže nechcete riskovat pád telefonu na zem, použití přiloženého TPU pouzdra je, dá se říci, nutností. Při focení nám v redakci telefon spadl na zem z přibližně jednoho metru; následky byly katastrofální a celá skleněná zadní strana praskla, o čemž se můžete přesvědčit na přiložených snímcích.

Kromě již zmíněného skla se na zadní straně také nachází duální fotoaparát s dvoutónovou přisvětlovací diodou a logo společnosti Xiaomi. Obě skleněné plochy, tedy záda telefonu a displej, jsou rozdělené lesklým kovovým rámečkem.

Na pravé straně se usídlila kolébka na ovládání hlasitosti a tlačítko pro zapnutí a vypnutí telefonu. Dolní stranu pak okupuje moderní USB-C nabíjecí konektor a dvojice mřížek. O stereo reproduktory se bohužel nejedná – vlevo je mikrofon a vpravo reproduktor, druhý, a o poznání slabší, repráček tvoří sluchátko telefonu.

Zvukový přednes je poměrně kvalitní a nechybí ani výrazná basová složka. Stereo reproduktory zařízení od HTC do kolen ale nedostane. Aby byl výčet kompletní, je potřeba zmínit i rozměry a váhu. Ty činí 145.2 x 70.5 x 7.5 mm a váha se zastavila na 168 gramech. Pokud pominu extrémně kluzká záda, telefon se drží velice dobře a ovládání jednou rukou je poměrně snadné.

Displej: vynikající podívaná

Přední straně dominuje 5,15palcový IPS displej s Full HD rozlišením. Výsledná jemnost tedy činí 428 pixelů na palec, což potěší i ty nejnáročnější. Subjektivně hodnotím displej jako výborný. Nechybí mu věrné podání barev, živost a perfektní je také viditelnost na přímém slunci.

Displeji není jednoduše co vytknout a v případě, že by vám barevné nastavení přesto nevyhovovalo, v nastavení si lze pohrát s barevnou teplotou či kontrastem. Pro noční čtenáře je také připraven režim čtení pro šetření očí v noci, který zmírní či úplně vypne vyzařování modré barvy z displeje.

Pod displej výrobce umístil dvojici, respektive trojici, senzorových tlačítek, která jsou lehce podsvícená. Třetí senzorové tlačítko zde supluje velice rychlá a přesná čtečka otisků prstů, kterou lze využít jako domovskou klávesu. Tento způsob použití čtečky chválím. Je to funkční a návykové.

Kladné body si výrobce zaslouží také za funkci probuzení telefonu poklepáním. Always On naopak chybí, ale vzhledem k použitému displeji (technologie IPS), nelze tento fakt brát jako negativum.

Specifikace: Snapdragon 835 a 6GB porce RAM

Pod kapotou Xiaomi Mi 6 se nachází víceméně nejlepší možný hardware současnosti. Osmijádrovým Snapdragonem 835 od Qualcommu se chlubí například vlajkové lodě společností Sony a Samsung (Galaxy S8 a Xperia XZ Premium) a nyní se k nim připojuje i Xiaomi. Procesoru je k dispozici velkorysá 6GB RAM a grafický akcelerátor Adreno 540.

V kombinaci s 64GB vnitřním úložištěm, které je bohužel nerozšiřitelné, se jedná o jedno z nejvybavenějších a nejvýkonnějších zařízení na trhu. S Real Racing 3, Riptide GP, Unkilled či Vainglory nebudete mít žádný problém. Po zapnutí telefonu máte k dispozici zhruba 54 GB volného prostoru a v případě RAM paměti jsou při běžném používání volné přibližně 4 GB.

Tip: Kompletní parametry Xiaomi Mi 6 včetně srovnávače najdete v našem katalogu smartphonů.

Výkonné komponenty ale neznamenají vše. I přesto, že má námi testované Xiaomi v benchmarku AnTuTu přes 182 tisíc bodů a na telefonu spustíte jakoukoliv hru z obchodu Google Play, prostředí je občas váhavé a někdy můžete postřehnout zaváhání přístroje nebo neplynulou animaci. Nejedná se ale o nic strašného a tyto drobné neduhy, jak sami doufáme, vyřeší jedna z nadcházejících aktualizací.

Mi 6 se může kromě výkonného hardwaru pochlubit také podporou Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, infraportem či NFC čipem. Zamrzí akorát chybějící podpora FM rádia, a co je podstatnější, absence 800MHz LTE pásma, které v České republice převládá. Na odlehlejších částech republiky se tak bohužel k LTE síti nepřipojíte.

xiaomimi6_07

A aby nebylo těch chybějících věcí málo, zmínit musím také absenci 3,5mm jack konektoru. Tento „trend“ do velké míry přinesla společnost Apple a jak se zdá, dodržuje ho také konkurence. Hudbu si tedy poslechnete buďto s bezdrátovými sluchátky, anebo využijete přiložené redukce a dlužno dodat, že zvukový výstup je bez výhrad výborný.

Baterie: běžný standard

Nižší a střední nižší třída telefonů od společnosti Xiaomi se pyšní několikadenní výdrží. To bohužel neplatí pro model Mi 6. V útrobách telefonu se nachází baterie s kapacitou 3 350 mAh, což je vzhledem k úhlopříčce displeje (5,15 palců) poměrně slušná hodnota. V zařízení se však nachází výkonný čipset a obří porce RAM, které zdánlivě dobrou výdrž zhoršují a řadí ji do šedého průměru. Při šetrnějším používání se dostanete horko těžko na dva dny výdrže. Pokud dáte telefonu zabrat, nabíjet budete pravidelně každý večer.

xiaomimi6_01

V průběhu testování jsem měl neustále zaplá data, Wi-Fi, synchronizaci a přes den jsem učinil několik hovorů, poslal desítky zpráv a brouzdal na internetu. Pokud jsem přibližně na hodinu využil i navigaci, v závěru dne jsem byl na jednotkách procent.

xiaomimi6_06

Ve štychu mě ale Xiaomi Mi 6 nikdy nenechalo. Nevalnou výdrž vynahrazuje alespoň podpora rychlonabíjení. Telefon podporuje technologii Qualcomm Quick Charge 3.0, se kterou dokážete nabít telefon z 15 na 100 % za přibližně 1 hodinu a 25 minut. Bezdrátového nabíjení jsme se ale nedočkali, což je škoda.

Uživatelské prostředí: pěkné, přehledné, ale…

Uživatelské prostředí MIUI asi netřeba nijak zdlouhavě představovat. Tuto nadstavbu vyvíjí samotné Xiaomi a je oblíbené zejména pro svou jednoduchost a propracovanost. S jistou dávkou nadsázky se dá říci, že se jedná o prostředí iOS postavené na Androidu 7.1.1 – na domácí obrazovce vidíte například všechny nainstalované aplikace, menu aplikací zde nenajdete.

Načítání nejpoužívanějších aplikací jako je Telefon, Zprávy, Fotoaparát či internetový prohlížeč Chrome je bleskurychlé, a ani animace vás nebudou zdržovat. Záporné body si výrobce zaslouží akorát za občasné váhání telefonu nad některými úkony. Například při spouštění některých her nebo při instalaci nových aplikací jsem obdržel zprávu o chybách. Software by ještě nějaký ten pátek na doladění potřeboval.

Nutno však dodat, že telefon jsme dostali poměrně brzo, přičemž samotná ROM neobsahovala základní aplikace od Googlu, a to včetně obchodu Google Play. Ten jsme museli pospolu s ostatními službami doinstalovat externími balíčky. Posledním šrámem v systému je také počet předinstalovaných aplikací. Ihned po zapnutí telefonu strávíte přes 20 minut mazáním naprosto neužitečných aplikací v čínštině, které pouze zabírají místo.

Fotoaparát: nejlépe fotící Xiaomi

Telefony od společnosti Xiaomi se kvalitními fotoaparáty nikdy nevyznačovaly. O to větší bylo překvapení, když jsme se dozvěděli, že model Mi 6 v sobě integruje dva 12Mpx snímače s výbornou světelností f/1.8, optickou stabilizací a dvojnásobným optickým zoomem. Už samotný pohled na specifikace dává vědět, že půjde o solidní fotomobil. A opravdu tomu tak je.

Fotografie vypadají výborně – pořízené snímky jsou ostré a mají živé a mírně přesaturované barvy, což většina uživatelů spíše ocení. Mírnou kritiku si ale zaslouží agresivnější post-processing, v některých scénách je totiž patrný úbytek detailů. Jinak jsou ale fotografie vyvážené a fotoaparát zde odvádí výtečnou práci. Velice se mi také líbilo focení ve zhoršených světelných podmínkách a v šeru. Fotografie byly stále ostré, dostatečně detailní a s nízkým šumem.

Poměrně dobře je na tom i natáčení videí – telefon si hravě poradí s 4K rozlišením a kvalitně natočeným Full HD videem. Jde vidět, že optická stabilizace odvádí dobrou práci, na nejlepší fotomobily ale přesto nemá a video nedosahuje takových kvalit jako například Galaxy S8 či iPhone 7 (Plus). Kromě výše zmíněného zamrzí i možnost natáčet ve Full HD rozlišení při 60 snímcích za sekundu.

V neposlední řadě je třeba zmínit dvojnásobný optický zoom. V nativní aplikaci se nachází malá ikonka 2x, pomocí které přiblížíte fotografovanou scénu – zoomování je skokové a ne plynulé jako v případě iPhone 7. Zoom funguje poměrně spolehlivě, ale i přesto měl telefon někdy problém se zaostřováním. Nejlépe si telefon vedl při fotografování blízkých scén. V případě focení krajiny a vzdálených objektů už nastaly problémy s rozpoznáváním. Celkově nejde o nic dramatického a v případě makra dosáhnete opravdu pěkných snímků.

Klasická fotografie vs. dvojnásobný optický zoom

Závěrečné zhodnocení recenze Xiaomi Mi 6

Model Mi 6 se staví do čela společnosti Xiaomi a jde do boje proti těm nejlepším vlajkovým lodím konkurenčních výrobců. Přesto se nemůžu ubránit dojmu, že na elitu konkurence Mi 6 strádá hned v několika aspektech, ale není to nic závažného a ze značné míry to omlouvá cena. V internetovém obchodě Beryko je 64GB verze Xiaomi Mi 6 k dostání za 12 800 Kč, za 128GB verzi dáte 14 500 Kč.

Zleva LG G6, Xiaomi Mi 6 a Honor V8 Pro
Zleva LG G6, Xiaomi Mi 6 a Honor V8 Pro

Společnosti Xiaomi se podařilo vyrobit výkonné monstrum, které nabídne například nejvýkonnější čipset současnosti, Snapdragon 835, a obří porci RAM (6 GB). Na výbornou si také vedl fotoaparát, který podával konstantní výsledky a překvapuje především při focení za zhoršených světelných podmínek. Dojem z telefonu paradoxně kazí luxusní materiály v podobě skla. Nejedná se o nic praktického a zcela jistě budete k pohodlnému ovládání potřebovat obal. Toho si je vědomo i Xiaomi a jeden dostanete rovnou s telefonem. Nepotěší ani absence microSD karet a 3,5mm výstupu pro připojení sluchátek.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Tím největším zklamáním pro české spotřebitele je však chybějící 800MHz LTE pásmo, díky kterému si nebudete moci užít rychlého internetu v odlehlých oblastech – typicky vesnice, venkov a vnější hranice měst.

Na trhu to nebude mít model Mi 6 zrovna lehké, ale vzhledem k dobře postavené ceně může obstát. Souboj s Galaxy S8 od Samsungu, G6 od LG či U11 od HTC Xiaomi Mi 6 pravděpodobně prohraje, pokud je však pro vás cena prioritou číslo 1, je tato novinka jasná volba, se kterou nešlápnete vedle.

Xiaomi Mi 6

Xiaomi Mi 6
8.2

design a zpracování

8.6/10

výkon a optimalizace

7.9/10

hardwarová výbava

8.6/10

kvalita fotografií a videa

8.6/10

výdrž baterie

7.2/10

Klady

  • vysoký výkon
  • kvalitní fotoaparát
  • elegantní design
  • kompaktní rozměry
  • vynikající displej
  • rychlé nabíjení a USB-C
  • přijatelná cena

Zápory

  • průměrná výdrž baterie
  • náchylný na škrábance
  • optimalizace systému
  • chybí 3,5mm jack
  • nemá bezdrátové nabíjení
Autor článku Xaver Jandura
Xaver Jandura
Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

Kapitoly článku