TOPlist

Recenze Xiaomi Mi 5s Plus: téměř dokonalý tabletofon

Smartphone Xiaomi Mi 5s, který jsme před nedávnem otestovali, byl na trh uveden společně s větším sourozence. Tento model nese označení Mi 5s Plus. Na první pohled se od sebe oba dva telefony liší svým designem, ale přesto toho mají společného více, než se na první pohled zdá.







Nepřehlédněte

Recenze Xiaomi Mi5s: v novém kabátku, avšak se stejným nedostatkem

Vnitřek stejný, vnějšek odlišný

Xiaomi Mi 5s Plus dostal do výbavy 5,7palcový IPS displej. Rozlišení Full HD je ovšem bohužel shodné jako u menšího modelu, takže výsledná jemnost činí „pouze“ 386 ppi. Běžným okem jednotlivé pixely nejspíše neuvidíte, přesto by panel s rozlišením Quad HD rozhodně neškodil.

xiaomimi5splus05

Větší displej se pochopitelně podepsal také na větších celkových rozměrech. Ty dosahují hodnot 154,6 × 77,7 × 8 milimetrů a zvýšila se také hmotnost na výsledných 168 gramů. Mi 5s Plus se zkrátka řadí mezi tabletofony. Díky systémové vychytávce, kdy stačí prstem přejet po senzorových klávesách pod displejem a tím dojde ke zmenšení celého prostředí, nečiní problémy ani ovládání jednou rukou.

Čtečka otisků prstů, která je u modelu Mi 5s integrovaná do klávesy Domů, se v tomto případě přestěhovala na kovová záda. Rychlost a přesnost snímání je na výborné úrovni. U zad ještě chvilku zůstaneme. Kromě kartáčovaného povrchu, který v reálu vypadá opravdu parádně, se zde nachází také další odlišnost. Ano tušíte správně, jde o duální fotoaparát, který je navíc doplněn o přisvětlující diodu.

Po stránce výkonu na tom není Xiaomi Mi 5s Plus vůbec špatně. Čipset Qualcomm Snapdragon 821 se čtyřmi jádry a maximálním taktem 2,35 GHz se aktuálně řadí k absolutní špičce na trhu. Námi testovaná varianta disponovala 4 GB operační paměti a 64 GB vnitřním úložištěm, ale k dostání je ještě verze se 6 GB RAM a 128GB úložištěm. Podpora paměťových karet bohužel chybí.

xiaomimi5splus08

Tradiční slabinou smartphonů od Xiaomi je konektivita. Konkrétně jde o podporu českých LTE pásem, kde většinou chybí podpora 800 a 900MHz sítí. Stejný problém bohužel trápí také Mi 5s Plus. Na venkově si rychlý mobilní internet neužijete. Ve zbývajících ohledech si však telefon vede velmi dobře a ve výbavě nechybí například dvoupásmová Wi-Fi, Bluetooth, infraport či NFC.

xiaomimi5splus07

Akumulátor v těle nabízí kapacitu 3800 mAh. Kvůli výkonnému čipsetu jsme neočekávali žádnou výbornou výdrž, ale testovaný kousek si vedl opravdu velmi dobře. Při běžném používání jsme museli vyhledat elektrickou zásuvkou ob den. Svůj podíl na celkové dobré výdrži má jistě také „pouze“ Full HD displej, který je energeticky méně náročný než panely s vyšším rozlišením. Nabíjení probíhá prostřednictvím konektoru USB-C na spodku telefonu.

Prostředí MIUI, kterému je rozumět

Operační systém Android s nadstavbou MIUI je jedním z poznávacích znaků tohoto čínského výrobce. Několik posledních smartphonů Xiaomi, které nám prošly redakcí, spoléhalo na systém MIUI v8. V době testování byl systém bohužel dostupný pouze v čínštině a v angličtině a překlad značně pokulhával.

Mi 5s Plus se nám ovšem dostal do rukou s počeštěnou verzí systému, která byla velmi stabilní a zároveň rychlá. Kvalitní byl rovněž překlad. Česká komunita uživatelů a vývojářů tedy odvádí dobrou práci.

S duálním fotoaparátem k lepším výsledkům

Jak jsem se zmínil o několik odstavců dříve, Xiaomi Mi 5s Plus disponuje duálním fotoaparátem. Pro tohoto výrobce není duální fotoaparát žádná novinka, setkat jsme se sním mohli u modelu Redmi Pro (recenze). V tomto případě ovšem slouží dvojice 13megapixelových senzorů k jinému účelu než k záznamu rozdílné hloubky obrazu.

Mi 5s Plus využívá stejný princip jako například Huawei P9 (recenze). Jeden ze senzorů snímá pouze v černobílém spektru a dokáže tak zachytit lépe kontrast a detaily a druhý se stará o snímání barev. Výsledná fotografie je složená z těchto dvou snímků.

img_20170215_122257

Kvalita fotografií je opravdu velmi dobrá. Snímky mají věrné barevné podání, pěkně vykreslené detaily a za dobrého osvětlení také nízkou hladinu šumu. Ten se objeví až s ubývajícím světlem.

Podobné je to také s kvalitou videa. Smartphone dokáží nahrávat v maximálním rozlišení 4K při frekvenci 30 snímků za sekundu. Je škoda, že Xiaomi nepřidalo podporu optické stabilizace. Ta se u smartphonů s duálními fotoaparáty příliš neobjevuje, ale například Huawei Mate 9 (recenze) ji nabízí.

Kvalita videí odpovídá kvalitě fotografií. Lehce horší je to s dynamickým rozsahem a citelně chybí stabilizace obrazu, ale jinak nemáme záběrům pořízeným během dobrého osvětlení co vytknout. Horší je to při natáčení v šeru, kdy telefon velmi často nechtěně přeostřuje a pořízená videa jsou v podstatě nepoužitelná. Doufáme, že se podaří tuto chybu odstátnit v některé z následujících softwarových aktualizací.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Závěrečné hodnocení recenze Xiaomi Mi 5s Plus

Xiaomi Mi 5s Plus je velmi podařený tabletofon. Jeho největším hendikepem je omezená podpora českých LTE pásem (zejména 800 MHz), ale ve zbývajících ohledech si vede testovaný kousek bravurně. Na českém trhu se tato novinka prodává za přibližně 14 360 korun, což je velmi příznivá částka vzhledem k nabízené výbavě. Pokud tedy hledáte pěkně vypadající smartphone s velkým displejem a nevadí vám omezená podpora LTE, je Xiaomi Mi 5s Plus rozhodně vhodným kandidátem.

Xiaomi Mi 5s Plus

Xiaomi Mi 5s Plus
8.4

design a zpracování

8.4/10

výkon a optimalizace

8.9/10

hardwarová výbava

8.2/10

kvalita fotografií a videa

8.5/10

výdrž baterie

8.2/10

Klady

  • výborné dílenské zpracování
  • velmi vysoký výkon
  • optimalizovaný systém
  • kvalita fotografií a videí
  • rychlá a přesná čtečka otisků prstů
  • slušná výdrž

Zápory

  • nekompletní podpora českých LTE
  • větší rozměry
  • pouze Full HD displej
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku