TOPlist

Recenze Vodafone Smart V8: výhodná nabídka

Ačkoliv značka Vodafone není zavedená zrovna jako výrobce telefonů, na našem trhu mají smartphony s jejím logem již poměrně dlouhou tradici. Před nedávnem byla oznámena obměna nabídky trojicí smartphonů, které opět slibují velice příjemný poměr ceny a výkonu. Dnes recenzovaný Smart V8 je nejvybavenější z nich, nezaplatíte za něj ale více, než 6000 Kč. Recenze nejlevnějšího modelu Smart E8, který stojí necelých 2 300 Kč, si můžete přečíst zde.

Za tuto cenu dostanete specifikace na pomezí nižší střední a střední třídy. Jmenovitě je to 5,5palcový FullHD displej, osmijádrový procesor Snapdragon 435, 3 GB RAM a špičková konektivita. Výrobce se také chlubí čistým Androidem v nejnovější verzi 7.1.1 a slibuje zlepšení v oblasti aktualizací.







Nepřehlédněte

Trio nových telefonů Vodafone Smart: zaujmou cenou i designem

Je Vodafone Smart V8 stále tak výhodnou nabídkou jako jeho předchůdci? Abychom to zjistili, podrobili jsme jej redakčnímu testu.

Konstrukce a design: i dvakrát dražší by dostal pochvalu

Přestože telefon cenově spadá sotva do střední třídy, zpracování tomu rozhodně nenapovídá. Zařízení obepíná kovový rám, přední strana je pak kompletně zakryta zakřiveným ochranným sklem Dragontrail. Dobrý dojem dělají záda z broušeného hliníku, která přerušují jen v horní a spodní části plastové kryty antén. Vše na svém místě sedí jako přibité a nelze než pochválit výrobce za to, že se na konstrukci nesnažil šetřit.

Spodní hrana hostí kromě microUSB konektoru také dvě mřížky, reproduktor se však nachází pouze pod jednou z nich a kvalitou zrovna neoslní. Pravý bok je domovem kolébkového ovladače hlasitosti, z nějakého nepochopitelného důvodu se však výrobce rozhodl odemykací tlačítko umístit mírně nad prostředek levé strany. Bez přehmatu na něj dosáhnete horko těžko, s dodávaným flipovým pouzdrem je pak situace ještě o něco zábavnější. Nad ním se ještě nachází hybridní šuplík na dvě nanoSIM či microSD kartu.

Na zadní straně se kromě mírně vystupující čočka fotoaparátu a čtečka otisků. Ta sice nereaguje úplně bleskově, nejde však o nic tragického. Přestože je telefon díky 5,5palcovému displeji poměrně velký (156 × 76 × 7,99 mm) a těžký (166 g), díky lehce zaoblenému tenkému tělu se v ruce drží překvapivě dobře. Povrch ani není nijak výrazně kluzký, pády by tak na denním pořádku být neměly.

Displej: zlatý standard

Stejně jako dvě předchozí generace Vodafone smartphonu za 6000 Kč, i Smart V8 dostal do vínku 5,5palcový IPS displej s rozlišením 1080 x 1920 px, což znamená jemnost 401 ppi. O jeho ochranu se stará krycí sklíčko Dragontrail, díky kterému je výrazně sníženo nebezpečí škrábanců.

K samotnému zobrazení nelze mít výhrad, barvy jsou syté a věrné, široká je také škála nastavení jasu. Na nejnižší nastavení si můžete pohodlně číst ve tmě, na to nejvyšší zase máte šanci něco přečíst i s přímo dopadajícím světlem. Automatická regulace též funguje naprosto bezchybně.

Hardware, zvuk, konektivita: na pomezí tříd

Zatímco konstrukce i displej telefon řadí i po bok výrazně dražších zařízení, v oblasti hardwaru je situace slabší. Hnacím motorem je totiž osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 435, který nabídne dostatek výkonu pro základní hraní či plynulý běh většiny aplikací, neporadí si ale například se 4K videem. V AnTuTu jsme naměřili 47 511 bodů. Příjemnými doplňky jsou naopak 3 GB RAM a 32GB interní úložiště, dále rozšířitelné pomocí paměťových karet.

Vedle microUSB konektoru na spodní straně se nachází pod jednou z mřížek hlasitý reproduktor. Vyzvánění dokáže přehrát tak, že jej nepřeslechnete ani v hlučnějším prostředí, kvalita je však především při vyšší hlasitosti opravdu špatná. Žádné problémy jsme naopak neobjevili u zvukového výstupu, pro poslech je tak Smart V8 naprosto dostačující.

Tip: Kompletní parametry Vodafone Smart V8 včetně srovnávače najdete v našem katalogu smartphonů.

Velice dobře je na tom Smart V8 v oblasti konektivity. Na internet se připojíte pomocí WiFi nebo LTE, pomocí obojího si navíc i zavoláte. Nechybí samozřejmě Bluetooth 4.0 a GPS, s jejíž rychlostí a stabilitou jsme nezaznamenali žádné potíže. Poslední položkou v seznamu je NFC.

Baterie a výdrž: jednodenní klasika

Vodafone Smart V8 je osazen baterií s kapacitou 3000 mAh, což je hodnota spíše průměrná. A totéž můžeme říct i o výdrži. Spoleh je na to, že telefon vydrží jeden celý den, naopak dva dny bez nabíječky už vyžadují mírné sebeovládání. Nabíjení není z nejrychlejších, z nuly na sto se nicméně dostanete za stále přijatelné dvě hodiny a patnáct minut.

Systém, aplikace: čistě a aktuálně

Vodafone tradičně vsadil na systém v čisté podobě, pouze s drobnými vylepšeními jako jsou třeba rychlí zástupci na odemykací obrazovce. Konkrétně jde o aktuální Android 7.1.1 Nougat, výrobce navíc slibuje, že se polepší v otázce podpory.

Nad rámec standardu zde naleznete také několik aplikací především od Vodafonu. Jde mimo jiné o aplikace pro sms a volání přes GSM, ale i přes WiFi a LTE. Bohužel, bez SIM od Vodafone vám budou pouze na překážku. Co naopak potěší začínající uživatele jsou tipy a triky, které se po prvním spuštění začnou zobrazovat a uživatele naučí i ty největší základy práce s Androidem.

I přes nijak úchvatný hardware je na tom telefon skvěle s plynulostí. Nezadýchá se při běžných činnostech ani třeba při využívání módu dvou aplikací na jedné obrazovce. Během testování jsem se také nesetkal s jediným pádem aplikace či restartem.

Fotoaparát: fotograf, nikoliv kameraman

Vystouplá a rozměrná čočka fotoaparátu na zadní straně vzbuzuje naději, že by mohla podávat dobré výkony. A vskutku to tak je. Fotoaparát disponuje rozlišením 16 Mpx a za dobrých světelných podmínek dokáže pořídit obstojné snímky s dobrým podáním barev i vykreslením detailů. Snímač si příliš dobře neporadí s většími výkyvy světla, s jeho snižující se intenzitou pak samozřejmě roste výskyt šumu, ve své cenové kategorii jde každopádně o jeden z lepších fotoaparátů.

Fotoaparát kvůli použitému procesoru zaznamená pouze Full HD video, zde už je to s kvalitou slabší. Mikrofon je bohužel nevalné kvality, zaznamenaný zvuk tak nemá šanci zamaskovat svůj původ. Příliš dobré není ani vykreslení detailů, navíc je zde přítomno poměrně dost šumu i za dobrého světla a do toho kamera příliš často přeostřuje.

Aplikace fotoaparátu byla obohacena o spoustu funkcí. Stěžejní je šestice módů, mezi nimiž naleznete jednak režimy pro noční snímek či fotografii s dlouhou expozicí, jednak i manuální mód s možností ručně ostřit či nastavovat čas závěrky. Faktem ale je, že nabídky nejsou úplně logicky rozvrženy a místy budete v prostředí aplikace trochu tápat. V základním režimu toto nicméně není problém, jde o klasické rozvržení se spouští, přepínačem režimů a vstupem do galerie na pravé straně doplněné o rychlé přepínače základních funkcí na straně levé.

Závěrečné hodnocení recenze Vodafone Smart V8

Vodafone Smart V8 sice není dokonalý, ale bezpochyby se jedná o smartphone zajímavý hned z několika hledisek. Za šest tisíc totiž dostanete naprosto prémiově zpracované zařízení s velmi kvalitním displejem a svižným systémem v čisté a aktuální podobě. Vyzdvihnout určitě zaslouží také 16Mpx fotoaparát, který podává s ohledem na cenovou hladinu velice kvalitní výsledky. Škoda jen, že u videa je již situace horší a navíc je pouze ve Full HD rozlišení.

V této ceně jsou k dostání i telefony s papírově větším výkonem, nehodláte-li ale telefon nějak zásadně zatěžovat, neměli byste stran absence 4K videa tento handicap pocítit. Výhodou úsporného procesoru je naopak skutečnost, že i s ohledem na průměrnou 3000mAh baterii se vždy můžete spolehnout na to, že vám telefon od rána do večera vydrží. Škoda jen, že se nedostalo na USB-C a rychlejší nabíjení.

Pokud sháníte spolehlivý a kvalitně vyrobený smartphone s 5,5palcovým displejem za rozumné peníze a jste si vědomi zmíněných nedostatků, pak není důvod Smart V8 nedoporučit.

Vodafone Smart V8

Vodafone Smart V8
7.2

design a zpracování

7.9/10

výkon a optimalizace

7.4/10

hardwarová výbava

7.2/10

kvalita fotografií a videa

7.3/10

výdrž baterie

6.3/10

Klady

  • kvalitní zpracování
  • dobře optimalizovaný Android 7.1.1
  • velká interní paměť
  • příznivá cena
  • povedený Full HD displej
  • nekompromisní konektivita
  • podpora VoLTE a VoWiFi

Zápory

  • absence 4k záznamu, průměrný zvuk u videa
  • špatně umístěné odemykací tlačítko
  • nemá USB-C konektor
  • slabší procesor
  • průměrný zvuk z reproduktoru
Autor článku Martin Pavlović
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

Kapitoly článku