Čínská značka Vivo je na našem trhu stále ještě nováčkem. Po první vlaštovce v podobě přímého předchůdce Vivo Y70 (recenze) to společnost zkusila ještě s vlajkovým modelem X60 Pro 5G (recenze), přičemž ani v jednom případě nešlápla vysloveně vedle. Vivo Y72 navazuje na první pokus značky se etablovat na našem trhu – podaří se smartphonu ze střední třídy v tvrdé konkurenci něčím zaujmout?
Design a konstrukce
Vizuální stránka Vivo Y72 příliš neoslní – rozměry 164 x 75,3 x 8,5 milimetrů a hmotnost 193 gramů nikterak nevybočuje z běžného průměru, stejně jako plastová konstrukce. K její úpravě na zadní straně mám jednu zásadní výhradu, neboť je doslova magnetem na otisky prstů a drobné škrábance.

Pouzdro v balení s tímto problémem naštěstí pomůže a k zahození není ani nalepená ochranná fólie na displeji či základní drátová sluchátka. Kvůli své plastové konstrukci a poměrně vysoké hmotnosti se telefon vcelku špatně drží v ruce a nepříjemně klouže. Na zajímavosti mu dodává alespoň duhová barevná varianta, neboť konzervativní černomodrý odstín tentokrát příliš nezaujme.
Zadní strana je domovem modulu fotoaparátu, který až nápadně připomíná letošní modely OnePlus. Na pravém boku je kolébka hlasitosti a čtečka otisků prstů ukrytá ve vypínacím tlačítku. Rámečky na přední straně jsou poměrně tlusté, čemuž příliš nepomáhá ani poměrně výrazný kapkovitý výřez.
Parametry a funkce
Přední straně dominuje 6,58″ IPS displej s rozlišením 1080 x 2408 pixelů (401 ppi). Displej má poměrně dobrý kontrast a pozorovací úhly, stejně jako věrné podání barev. Na sluníčku si jas s maximální hodnotou 460 nitů sice poradí, hitparáda to ale není. Celkově vzato se jedná o zobrazovací panel, který nikterak nevybočuje z nižší střední třídy, nicméně konkurence už pokročila směrem kupředu.

Uvnitř telefonu najdeme čipset MediaTek Dimensity 700 5G, který doplňuje grafika Mali-G57, 6/8 GB RAM a 128 GB vnitřní paměti, kterou lze rozšířit o microSD karty. V benchmarku AnTuTu si Vivo Y72 odneslo 342 927 bodů, což bohatě stačí na běžnou práci i trochu náročnější hry, byť počítejte s tím, že občas budete muset snížit detaily.
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: 164 × 75,3 × 8,5 mm, hmotnost: 193 g, zvýšená odolnost: ne
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.1, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 5000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
Z ostatní výbavy nechybí podpora sítí 5. generace, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.1, všechny relevantní polohové systémy, NFC, 3,5mm audio konektor, USB-C či čtečka otisků prstů, která je v rámci své třídy poměrně rychlá a spolehlivá.
Nabíjení a výdrž na baterii
O přísun energie se stará baterie s kapacitou 5000 mAh, která při běžném používání udrží telefon v provozu celý den, a pokud se trochu uskromníte, můžete se na jedno nabití dostat až na dva dny. Vybít telefon za méně než jeden pracovní den je poměrně kumšt a ani s častým hraním her to není jednoduché.

O nabíjení se postará přibalený adaptér o výkonu 18 W, který je v této třídě standardem, nicméně konkurence zvládá nabíjet rychleji. Dodávaný adaptér doplní Vivo Y72 šťávu za zhruba hodinu a půl.
Operační systém
Operačním systémem Vivo Y72 je Android 11 s nadstavbou Funtouch OS 11.1. Samotná nadstavba je poměrně svižná a dobře odladěná, nechybí jí důležité funkce jako tmavý režim či filtr modrého světla, nicméně pokud jde o množství funkcí, nemůže se s robustnějšími nadstavbami od Samsungu či Xiaomi rovnat. Byť přítomnost herního režimu jistě hráče potěší.

Za zmínku stojí softwarová podpora, kterou Vivo telefonu přislíbilo. Pokud Vivo dodrží slovo, mohl by model Y72 obdržet tříletou softwarovou podporu, což by mu garantovalo Android 14. Tři roky jsou nicméně dlouhá doba a v případě modelů střední třídy se mohou priority společnosti ještě změnit.
Fotografie a záznam videa
Vivo Y72 sází na sestavu tří fotoaparátů, která se skládá z hlavního 64Mpx snímače se světelností f/1.8 a PDAF, širokoúhlého objektivu s rozlišením 8 Mpx a clonou f/2.2 a makro fotoaparátu s rozlišením 2 Mpx a světelností f/2.4. Na přední straně se nachází selfie fotoaparát s rozlišením 16 Mpx a světelností f/2.0.

Za dobrých světelných podmínek předvádí Vivo Y72 veskrze průměrnou a nevyváženou podívanou. Fotografie nemají nejlepší kontrast, automatické HDR občas nerealisticky vytáhne barevné podání, snímkům chybí prostorový efekt či dostatek detailů a občas není problém narazit i na neostrosti. K dispozici máte také 2x digitální zoom, ten ale podává podprůměrné výsledky a hodí se spíše jako nouzové řešení.
Širokoúhlý objektiv nedostatky hlavního fotoaparátu ještě násobí a přidává k nim velký sklon k přepalům a příliš velké zkreslení v okrajích fotografií. Makro objektiv dopadl o něco lépe, než jsem čekal, nicméně pro průměrný výsledek potřebujete dostatek světla. Trochu mě zklamalo, že oba objektivy jsou skryty pod malým tlačítkem objektivy a nejsou dostupné v rámci rychlého přepínače.
Za zhoršujících se světelných podmínek vám noční režim umožní používat pouze hlavní fotoaparát, což chválím. Hlavní snímač podává v noci podprůměrné výsledky – snímky nemají dobré barevné podání, jsou neostré a plné šumu a o chybějících detailech se snad ani není potřeba zmiňovat. Pokud se vám podaří s Vivo Y72 pořídit dobrou noční fotku, bude se jednat patrně o náhodu.
Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde
Video lze natáčet maximálně v rozlišení Full HD při 60 snímcích za sekundu. Ačkoli by telefonu 4K slušelo více, musím ocenit střídmost výrobce a jeho sázku na nižší rozlišení s vyšší snímkovací frekvencí. Škoda jen, že širokoúhlý objektiv zvládá pouze Full HD při 30 fps.
Záznamu 60 snímků za sekundu sluší, bohužel ale celý dojem sráží absence alespoň elektronické stabilizace. Videa jsou na můj vkus příliš roztřesená, nicméně smartphone zvládne poměrně rychle přeostřovat, má reálné barevné podání a zvládá zobrazit vcelku velké množství detailů. Dojem sráží akorát horší záznam zvuku a natáčení za zhoršených světelných podmínek, které je plné šumu.
Závěrečné hodnocení
Vivo Y72 je typickým zástupcem střední třídy, který sice nenadchne, ale ani neurazí. Před pár lety by se jednalo o skvělý telefon, který by šlo velmi snadno doporučit, nicméně v roce 2021 jde o nijak nevýrazný smartphone, který si své zákazníky najde spíše omylem. Konkurence totiž dokáže dostat na trh zajímavější telefony, a to i s podporou 5G.

Předností Vivo Y72 je kvalitní displej, dostatek výkonu i pro hraní her, skvělá výdrž na baterii, podpora sítí 5. generace, přislíbená tříletá softwarová podpora či bohaté prodejní balení. Slabinou smartphonu je fádní design, méně kvalitní fotografie v noci, natáčení videa pouze ve Full HD, chudší nadstavba nebo absence rozdílového parametru.

Za cenu 6 799 Kč se jedná o dražšího následovníka jeho předchůdce, který kromě vyššího výkonu příliš mnoho nenabízí. Za podobnou cenu lze pořídit podstatně lépe vybavenou konkurenci od Realme, Oppo nebo Xiaomi. Aby tohle Vivo dokázalo zaujmout, bude muset výrobce hodně ubrat na ceně.
Vivo Y72

Klady
- kvalitní displej
- dostatek výkonu i pro hraní her
- skvělá výdrž na baterii
- podpora 5G
- tříletá softwarová podpora
- bohaté prodejní balení
Zápory
- fádní design
- méně kvalitní fotografie v noci
- natáčení videa pouze ve Full HD
- chudší nadstavba
- absence rozdílového parametru oproti konkurenci
- vyšší cena oproti konkurenci