Zdroj: Michael Chrobok

Recenze Tesla Smart Thermostatic Valve: chytré vytápění pod palcem

Jedním ze základních principů chytré domácnosti není mít velké množství spotřebičů na povel skrze smartphone, ale automatizovat chod domácnosti tak, aby zvýšil náš komfort a zároveň optimalizoval náklady. Jedním z ideálních chytrých doplňků do domácnosti, které se hodí především v zimních měsících, jsou chytré hlavice radiátoru.

 • hlavním lákadlem chytrých hlavic od Tesly je cena 790 Kč
 • hlavice nabízejí spoustu možností skrze automatizace
 • nechybí propojení s Google Home a Amazon Alexa

S těmi nedávno přišla na trh společnost Tesla Smart, čímž rozšířila své portfolio, do kterého spadají například venkovní i interiérové kamery, dávkovače krmiva a vodní fontány pro mazlíčky či čističky vzduchu. Jak Tesla Smart Thermostatic Valve zapadá do ekosystému Tesly? A co všechno umí? Nejen na tyto otázky odpoví naše recenze.

Obsah balení a design

Chytrá hlavice od Tesly designové ceny sbírat asi nebude. Bílý plast je sice elegantní, nicméně hranaté tvary příliš sexy nejsou – především z toho důvodu se Tesla Smart Thermostatic Valve hodí především do míst, kam nezvete návštěvy či kde nebude příliš na očích. Pokud hledáte reprezentativnější model, sáhněte spíše po hlavici s přídomkem Style.

Stavový displej je nicméně příkladně čitelný a dostatečně jasný, tlačítka pod ním mají jasný stisk, který vás nenechá na pochybách. Škoda jen anglických popisků, na které si ale rychle zvyknete.

Tesla Smart Radiator Valve 1
V balení najdete všechno podstatné

V balení najdete kromě hlavice také celou řadu redukčních kroužků, díky kterým ji můžete nasadit prakticky na jakýkoli typ topení, a dvojici AA baterií, které se starají o napájení.

Tesla Smart Thermostatic Valve | Obsah balení

Společně s chytrými hlavicemi je nutné zakoupit také Tesla Smart ZigBee Hub, který se postará o propojení hlavice s domácí sítí a mobilní aplikací. Hub samotný není ničím zvláštní – jedná se o malou bílou plastovou krabičku. K ní dostanete nejen microUSB kabel, ale také adaptér, což rozhodně chválím.

Instalace a parametry

Tesla Smart Thermostatic Valve má rozměry 55,3 x 54 x 98,3 milimetrů, jeho přesnost je 0,5 °C, s bránou se propojuje skrze protokol ZigBee IEEE 802.15.4 a dvě tužkové baterie jej zvládnou napájet po dobu až 18 měsíců.

Tesla Smart Radiator Valve 7
Instalaci zvládne opravdu každý

Instalaci chytré hlavice zvládne prakticky každý, pokud má alespoň základní znalost toho, jaký typ hlavice má jeho topení. Stačí jen uvolnit prstenec, který drží hlavici na regulačním ventilu, následně ji sundat, a pak už jen připevnit hlavici novou a tu přitáhnout. K dispozici jsou také redukce na standardy M30, M28, Danfoss, RA, RAV a RAVL, což zajišťuje kompatibilitu se všemi běžně rozšířenými standardy. Našroubování není složité, jen před ním nezapomeňte vložit do hlavice baterie.

Tesla Smart ZigBee Hub | Párování s mobilní aplikací

Po našroubování hlavice na topení je potřeba zprovoznit ZigBee Hub – chytrá aplikace od Tesly vás naštěstí celým procesem provede. ZigBee Hub umí být občas tvrdohlavý, což se stalo v mém případě, nicméně po chvíli zkoušení se mi jej přece jen podařilo spárovat. Párování probíhá v rámci aplikace Tesla Smart, nicméně Hub má vlastní rozhraní, které je mírně odlišné, přesto velmi snadné na orientaci. Zamrzí ovšem některé nelokalizované texty, které jsou v angličtině.

Chytrá domácnost a funkce

Základní funkcí Tesla Smart Thermostatic Valve je pochopitelně přesné nastavení teploty, a to jak z chytrého telefonu, tak přímo z hlavice. Teplotu lze upravovat po půl stupních a změna se projeví prakticky okamžitě. Automatický režim snímá teplotu v těsné blízkosti topení, tudíž naměřená teplota nemusí přesně odpovídat teplotě v celé místnosti – z tohoto důvodu je lepší si nastavit korekci teploty (dle vašich preferencí), nebo mít hlavici nastavenou na manuální režim, pakliže vám automatická regulace nebude vyhovovat. Jen kvůli nastavení teploty si nicméně chytrou hlavici pořídí málokdo. Naštěstí toho má hlavice od Tesly v rukávu daleko více.

Tesla Smart Radiator Valve 10
Aplikace je přehledná, jen je škoda polovičaté lokalizace

Zajímavou možností je individuální přizpůsobení režimů komfortního vytápění a ekologického vytápění. V rámci těchto režimů si lze nastavit přesnou teplotu, jaká vám vyhovuje, a pak už ji jen rychle nastavit buď z aplikace, nebo pomocí tlačítka na hlavici. U komfortního vytápění se přitom hledí především na vám příjemnou teplotu, u ekologického zase na šetrnost k peněžence.

Mezi užitečné funkce chytré hlavice od Tesly patří detekce otevřeného okna – v případě, kdy chcete v zimě jen na chvíli vyvětrat, hlavice rozpozná pokles teploty v místnosti a adekvátně tomu upraví vytápění (konkrétní teplotu si můžete nastavit). Jakmile okno zavřete, hlavice se automaticky vrátí na původní hodnotu.

Samozřejmostí je také časování vytápění. Díky této funkci nebudete vstávat do nevytopeného domu či bytu, stejně tak zajistí, abyste neusínali v přetopené místnosti. Pokud aplikaci povolíte přístup k poloze, v rámci automatizací lze také nastavit, že jakmile se budete blížit k domovu, hlavice zvedne teplotu, případně pokud domov opustíte, topení se ztlumí či rovnou vypne.

Hlavici nechybí ani možnost nastavit si dětský zámek, aby dítě nedopatřením neovlivnilo plynulý chod vaší domácnosti. Užitečnou funkcí je také ochrana před zamrznutím či prázdninový režim, který umožní nastavit v konkrétním období režim vytápění. Pokud na automatizaci režimů zapomenete, můžete využít režim turbo, který vytopí vaši místnost v co nejkratším čase.

Tesla Smart Radiator Valve 8
Nastavit topení lze jak z aplikace, tak přímo z hlavice

Zmínit musím také motorek, který se stará o automatické utahování/přitahování ventilu. Ten sice v tiché místnosti uslyšíte, nicméně během konverzace či při puštěné televizi jej nemáte šanci zaregistrovat. Stejně tak nehrozí, že by vás zvuk motorku v noci probudil.

Ta pravá kouzla ale přicházejí v rámci automatizace při propojení vícero produktů od Tesly. Možností, jakým způsobem vytápět tu kterou místnost, v jakou denní dobu či konkrétní hodinu, je skutečně nepřeberně. V kombinaci s venkovním senzorem můžete rovněž nechat řídit vnitřní teplotu podle vnějších vlivů, což posouvá automatizaci na úplně novou úroveň.

‎Tesla Smart
‎Tesla Smart
Cena: zdarma
 • ‎Tesla Smart Screenshot
 • ‎Tesla Smart Screenshot
 • ‎Tesla Smart Screenshot
 • ‎Tesla Smart Screenshot
 • ‎Tesla Smart Screenshot

Tesla Smart Thermostatic Valve je taktéž kompatibilní s běžnými standardy chytré domácnosti, jako je Google Home či Amazon Alexa – kompatibilita s Apple HomeKit bohužel chybí. V rámci kompatibilních standardů můžete zapnout/vypnout danou hlavici, případně si nastavit konkrétní teplotu. Výhodou je také možnost zapojení hlavice do rutin.

Závěrečné hodnocení

Chytrá hlavice radiátoru Tesla Smart Thermostatic Valve je užitečný pomocník, obzvláště v zimních měsících. Efektivním vytápěním se dá nejen zvednout pohodlí v rámci domácnosti, ale také ušetřit nějaké ty peníze. Se zapojením automatizací pak můžete mít teplotu v domě pod kontrolou i ve chvíli, kdy se budete nacházet na druhém konci republiky.

Tesla Smart Radiator Valve 6
Tesla Smart Thermostatic Valve nabízí hodně muziky za málo peněz

Hlavní předností chytré hlavice od Tesly je jednoduchá instalace, spolehlivé fungování, možnost ovládání z aplikace i přímo z hlavice, široké možnosti automatizace, napojení na Google Home a Amazon Alexa či příjemná cena. Nevýhodou je méně reprezentativní vzhled, chybějící podpora Apple HomeKit či občasné texty v angličtině.

Za cenu 790 Kč se jedná o velmi zajímavou nabídku – konkurenční hlavice se často prodávají za dvojnásobek ceny, mnohdy i za mnohem více. Například řešení od Netatmo vyjde v základu okolo pěti tisíc korun, a i když dostanete v balení rovnou dvě hlavice, stále vychází Tesla Smart výhodněji. A to i za předpokladu, že si k chytrým hlavicím musíte také dokoupit ZigBee Hub za 690 Kč.

Tesla Smart Thermostatic Valve

8.4

Design a zpracování

7.5/10

Kvalita a spolehlivost

8.8/10

Hardwarová výbava

8.5/10

Funkcionalita

8.5/10

Integrace s chytrou domácností

8.3/10

Mobilní aplikace

8.6/10

Klady

 • jednoduchá instalace
 • spolehlivé a funkční
 • možnost ovládání z aplikace i přímo z hlavice
 • široké možnosti automatizací
 • podpora Google Home a Amazon Alexa
 • příznivá cena

Zápory

 • obyčejný vzhled
 • chybí podpora pro Apple HomeKit
 • některé texty jsou v angličtině
Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku