Domů » Recenze » Recenze Sony Xperia Tablet Z: Všestranný tablet se skvělou výbavou

Recenze Sony Xperia Tablet Z: Všestranný tablet se skvělou výbavou

Nový tablet od Sony láká na výborné hardwarové parametry, tenké tělo, podporu datových přenosů i voděodolnou konstrukci. Překážkou může být vyšší cena. Více prozradí naše recenze.

Sony Xperia tablet Z je letošním vlajkovým modelem japonského výrobce v kategorii tabletů. Jak již název napovídá, najdeme u něj řadu podobností se současným nejlepším telefonem v nabídce Sony – Xperia Z (recenze). Na první pohled je shodný hranatý minimalistický design. Společný mají i výkonný hardware a klíčovou vlastnost, kterou chtějí obě zařízení převýšit konkurenci, a tou je zvýšená odolnost vůči prachu a vodě s certifikací IP55 a IP57.

Jakožto dlouholetý uživatel iPadu jsem byl v očekávání, jak se bude s nejnovějším tabletem s Androidem pracovat. Jelikož až na pár výjimek měla loňská generace tabletů s tímto operačním systémem své mouchy, jak v podobně slabší nabídky optimalizovaných aplikací, tak horší výdrže baterie a méně kvalitním hardwarovému zpracování. Sony na vývoji tabletů opravdu zapracovalo a najdeme v něm prakticky všechny myslitelné funkce, podpořené výkonným hardwarem a dobře optimalizovaným uživatelským rozhraním. Zároveň se však cena dostala na úroveň iPadu a hybridních zařízení s Windows 8.

Přemýšlíte o nákupu voděodolného tabletu Xperia Tablet Z? Podívejte se, kde jej sehnat nejlevněji…

Klady (+)

 • dílenské zpracování, design, tloušťka a hmotnost
 • dobře optimalizovaný systém
 • 10,1″ displej s vysokým rozlišením 1920 x 1200 px
 • zvýšená odolnost vůči vodě a prachu (IP55 a IP57)
 • infračervený port, využití jako TV ovládač
 • stereo reproduktory

Zápory (-)

 • citlivost na WiFi signál
 • povrch je náchylný na otisky prstů
 • kvalita fotografií a videa
 • doba nabíjení
 • vyšší cena

Obsah balení

Balení zařízení je skromné. Po otevření krabice na vás vykoukne tablet chráněný folií. Pod ním se nachází redukce do zásuvky, USB kabel s koncovkou microUSB a nutný balíček manuálů. Nic dalšího v balení nenalezneme.

- - -

Balení tak odpovídá většina tabletů na trhu a pouzdro nebo sluchátka si budete muset dokoupit. Vzhledem k vyšší ceně je to ale škoda a rozhodně bychom očekávali alespoň sluchátka či ochranné pouzdro pro přenášení.

Videopohled

Sony Xperia Tablet Z

Překvapí svou lehkostí a tloušťkou

Podle obrázků na internetu jsem se obával, že tablet s ostrými hranami bude nepohodlný při držení, jak tomu bylo u jiných modelů v minulosti. Opak byl však pravdou a zařízení do ruky padne perfektně. Design je minimalistický, hranatý, bez rušivých elementů. Na fotografiích jsem se nemohl zbavit dojmu z podobnosti s iPadem Mini, díky odlišným užitým materiálům však v ruce působí jinak.

- - -

Když jsme u srovnání s jablečnými tablety, pokud užíváte klasický iPad, okamžitě vás překvapí hmotnost Xperie. Je o více než 100 gramů lehčí a takový rozdíl výrazně zvedá komfort při držení v ruce, které vás nebudou bolet ani při dlouhodobějším používání.

- - -

- - - 

Všechny vstupy do tabletu jsou chráněny pevnými záslepkami, které mají zabránit vniknutí vody a prachu. Je to nepohodlné při připojování sluchátek nebo nabíječky, ale je to nutnost, pokud chcete zachovat odolnost. Jedná se o klíčovou vlastnost zařízení. Musím říct, že možnost vzít si tablet bez obav do vany nebo do bazénu je užitečnější než se na první pohled zdá.

Sony Xperia Tablet Z: Waterproof test (IP57)

Odolnost jsem poctivě ozkoušel, když jsem tablet nechal plavat v bazénu, případně ve vaně užíval na přehrávání filmů. Nemusíte se bát, že by se vám utopil. Jen si dejte pozor na pečlivé uzavření všech krytek na těle zařízení, například po připojených sluchátkách.

- - -

Přes precizní zpracování nalezneme na tabletů pár slabších míst. Jedním z nich je umístění stereo reproduktorů na bocích zařízení. Při držení na šířku je velmi často zakrýváte rukou, tudíž je jejich projev deformovaný a hůře slyšitelný. Dalším negativem je vysoká náchylnost na otisky prstů. V případě displeje to nikoho nepřekvapí, ale na zadní straně je to nepříjemné.

- - -

Upatlaná záda trochu kazí dojem z pěkného designu tabletu. Zároveň je díky použitým materiálům zdlouhavé otisky dostat pryč. I přes svou velikost je Xperia Tablet Z skutečně tenké a lehké zařízení, které nás svou konstrukcí a dílenským zpracováním přípejmně překvapilo.

Pohled pod kapotu: Výkonný hardware

Jak jsem zmínil na začátku recenze, Xperia Tablet Z designově i výkonem vychází z telefonu Xperia Z. Tablet pohání procesor od Qualcommu s označením S4 Pro, který se řadí mezi špičku. Operační paměť RAM má kapacitu 2 GB. Testovaný model disponoval 16 GB interní paměti (v prodeji jsou i verze s větší kapacitou, v ČR se ale oficiálně prodává jen 16GB varianta) a po prvním zapnutí je dostupných okolo deseti gigabajtů. Paměť je možné rozšířit paměťovou kartou miroSDXC až o dalších 64 GB.


Výsledky benchmarků: AnTuTu, SmartBench 2012 a 3D Mark Ice Strom Extreme

Výkon odpovídá špičce v nabídce zařízení s Androidem. Při běžném používání nebudete na nic čekat a úkony jsou plynulé. Horší je to však se stabilitou některých aplikací, které jednoduše nemohou být optimalizované na všechna zařízení v nabídce. Tudíž čas od času uvidíte zaseknutí nebo pád aplikace. Tablet se při delším užívání lehce zahříval, ale určitě tím nevybočuje z průměru. Problémy tablet nemá ani při hraní těch nejnáročnějších her jako je například Real Racing 3. Pro komunikaci s příslušenstvím se přímo nabízí NFC modul, jehož anténu najdeme na zadní straně.

U dražší varianty najdeme slot na microSIM kartu, kterou lze využívat pro datové přenosy (GSM/3G/LTE), telefonovat však s tabletem nelze. S citlivostí na signál nemá tablet problémy a v terénu data svištěla jako o život. Levnější verze podporu datových přenosů přes sítě operátorů postrádá a spolehnout se u ní budete muset jen na WiFi. A to může být občas trochu komplikovanější…

Horší citlivost na WiFi

Největším nedostatkem spojeným s hardware pro mě byl špatný příjem signálu WiFi. Tam, kde jiná zařízení mají poloviční signál, se mi s Xperii stávalo, že jsem se nepřipojil vůbec. Pár vlastníků telefonu Xperia Z mě upozornilo, že pozorují podobný problém a zahraniční diskuzní fóra hovoří o tom samém. Vyřešit by to naštěstí měla brzká systémová aktualizace, tak doufejme, že s jejím vydáním Sony nebude příliš dlouho otálet.

Displej: Jemné rozlišení, jen pozor na škrábance

TFT TN  panel má věrohodné podání barev a lehce nadprůměrnou čitelnost na slunci. Výborné jsou pozorovací úhly. Rozlišení 1920 x 1200 pixelů vám poskytne dostatečnou jemnost pro čtení textů a hraní her. Na druhou stranu, v přímém srovnání s retina displejem u iPadu působí jako chudší příbuzný. Dalším nedostatkem je poměr displeje – 16:9. Vím, že takto je konstruována většina tabletů s Androidem, dokonce i s Windows 8/RT, ale nepovažuji to za optimální. Při takovém poměru není snadné prsty dosáhnout po celém displeji, držení na výšku také nepůsobí prakticky.

- - -

Tento problém ještě umocňují tabletové aplikace pro Android, které jsou často jen roztaženou verzí aplikace pro telefon. Dosáhnout v nich na všechny ovládací prvky vyžaduje jistou dávku akrobacie. Na displeji se nachází vrstva, která má usnadnit pohyb prstu po skle a to se daří na jedničku, horší je však její náchylnost k drobným škrábancům. Během testování jsem tablet nosil v pouzdře a zacházel s ním velmi opatrně, přesto jsem pár drobných zářezů po týdenním testování nalezl.

Výdrž baterie

Výdrž baterie bych označil za průměrnou. Pokud přecházíte s tabletu s Androidem, budete se k nabíječce vracet po zhruba stejné době. Pokud si Xperii pořídíte po iPadu, budete muset očekávat výdrž kratší o zhruba 10 procent. Jedním z nedostatků je vyšší doba vybíjení v pohotovostním režimu. K slabší výdrži přispívá i horší příjem WiFi, jelikož se často pohybujete na nízké úrovni signálu a zařízení se tak vybíjí rychleji.

   
Porovnání výdrže tabletů a nastavení Stamina režimu

Představu o srovnání výdrže baterie si můžete udělat i v tabulce, které shrnuje testy serveru Engadget. Velmi mě překvapila doba nabíjení, která překonala i iPad třetí generace a pohybovala se okolo osmi hodin. Často se mi stávalo, že jsem jednoduše neměl čas nabíjení tabletu dokončit. Po vzoru jiných modelů s Androidem od japonského výrobce nabízí zařízení takzvaný režim „Stamina“. Při používání jsem výrazné prodloužení výdrže nezaznamenal, v pohotovostním režimu ano. Na druhou stranu přijde o některé funkce na pozadí a tablet vás nebude upozorňovat na nové události ani push notifikace.

Fotoaparát a záznam videa

Tablety jsou málokdy obdařeny kvalitním fotoaparátem, jelikož jejich užití je spíše okrajové. Sony se alespoň rozhodlo užít čip Exmor R s rozlišením osm megapixelů. Výsledná kvalita fotografií je však spíše podprůměrná. Na fotografiích je často drobný šum a postrádáme také vyšší ostrost. Na zařízení se nenachází blesk, který by pomáhal v hůře osvětlených místech.

  

  

Rozhraní fotoaparátů se Sony povedlo, většina ovládacích prvků je snadno dostupných a rychle nastavíte požadované funkce. Kvalita fullHD videa je v porovnání s dnešními smartphony lehkým zklamáním. Vím, že fotoaparáty jsou běžnou součástí tabletů, nepovažuji je však za důležité.

Jejich užití je minimální a levnější variantu bez fotoaparátu by jistě uvítali jak spotřebitelé, tak firmy, které se snaží minimalizovat vynášení informací. Na druhou stranu, pokud budete chtít s tabletem fotit třeba studijní dokumenty nebo jiné texty, poslouží vám vestavěná optika dobře.

Operační systém a prostředí

Kdo držel nějaký z novějších telefonů od Sony, bude na tabletu Xperia Z jako doma. Jedná se o operační systém Android ve verzi 4.1 „Jelly Bean“ s nadstavbou, kterou výrobce označuje TimeScape UI. Zároveň si Sony zaslouží pochvalu za to, že tablet není přeplněn zbytečným balastem navíc a většinu z bonusových programů navíc můžete odinstalovat.

  

Prostředí působí příjemný nerušivým dojmem. Základ je velmi podobný tomu na loňském modelu Xperia Tablet S (recenze). Se dvěma ikonami ve spodním okraji displeje, které se chovají jako zástupci k miniaplikacím a dálkovému ovladači. Zároveň se zde nachází na horní straně místo, kam můžete umístit své oblíbené zástupce programů a her. Ti zůstávají dostupní při procházení ploch a nabídek aplikací. Je dobré si tam umístit prohlížeč, e-mail a další často užívané nástroje.

  

Systém samotný je optimalizovaný dobře a narazil jsem na minimum záseků nebo problémů. Hůře je na tom celý ekosystém Androidích aplikací pro tablety. Pokud je užíváte dlouho, možná vám to nepřijde, ale při přechodu z jiné platformy ihned vidíte nepraktické rozmístění ovládacích prvků. Jedním z důvodů bude to, že se často jedná jen o roztaženou verzi pro telefon.

  

Sony do systému přidalo vlastní nástroje pro prohlížení obrázků, hudby a videa. Aplikace pro procházení obrázků nevybočuje ze standardu. Hudební přehrávač pod tradičním označením Walkman patří k tomu lepšímu. Nabízí široké nastavení a možnosti třídění hudby. Zároveň umožňuje pomocí služby Gracenote stáhnout informace o přehrávaných skladbách.

  

Videopřehrávač už tak použitelný nebyl. Může sice pomocí Gracenote získat informace o filmech, ale práce s titulky je nulová a často se mi stávalo, že přehrávač nechtěl nahrané video pustit. Naštěstí to rychle vyřešila instalace jiného videopřehrávače z Google Play.

Ovládání TV a mini-aplikace

Jak jsme viděli i na jiných zařízení Xperia, i Tablet Z kolekci mini-aplikací, které mohou běžet nad ostatními. Není to tak užitečné jako více oken na zařízeních od Samsungu, ale využití naleznete. V nabídce se nacházejí funkční programy jako kalkulačka a ovládač televize. Zároveň do nabídky můžete přidat některé z vašich widgetů.

  

Zamrzí, že není možné jich spustit více najednou. Musím přiznat, že přes počáteční skepsi jsem ovládání TV přes vestavěný infraport užíval velmi často. Pokud sedíte s tabletem před televizí, je spuštění widgetu rychlejší, než sahat po klasickém ovladači. Zároveň nastavení a spárování proběhlo velmi snadno i s vícero zařízeními.

  

Konkurence

Tablet Sony Xperia Z to bude mít těžké nejen kvůli ceně.Na českém trhu se tablet prodává ve dvou variantách (vždy s 16 GB interní pamětí) – základní WiFi verze stojí 12 990 Kč a drazší varianta s podporou datových přenosů přes GSM/3G/LTE se prodává za 15 990 Kč. Byť Sony přineslo precizně zpracované zařízení v líbivém designu, konkurence na trhu s tablety v této cenové kategorii je vysoká. Tablet v základní WiFi stojí bezmála 13 tisíc korun, za tu cenu pořídíte Apple iPad nejnovější generace nebo Samsung Galaxy Note 10.1 s 3G modulem. Verze obohacená o 3G připojení od Sony vás vyjde na 16 tisíc korun, čímž opět kopíruje cenu iPadu. Zároveň si v podobné cenové kategorii můžete vybrat z nabídky tabletů a hybridních zařízení s Windows 8.

 
Jedním z konkurentů pro Xperia Tablet Z je i starší Samsung Galaxy Note 10.1

Sony vs. Android

Pokud bych si měl vybrat mezi zařízením s Androidem, dal bych přednost Sony kvůli kvalitnějšímu provedení, subjektivně hezčímu designu a kvalitnějšímu displeji. Na druhou stranu, Samsung Galaxy Note 10.1 má co nabídnout v podobně podpory více oken, nižší ceny (včetně verze s 3G). Jedná se sice již o prakticky rok staré zařízení, v běžném provozu však nepozorujete zpomalení. Zároveň se v nabídce nachází řada tabletů nižší cenové kategorie, které sice nenabídnou takové rozlišení, tak kvalitní zpracování, ale práce na nich bude vzhledem k operačnímu systému velmi podobná. Zajímavou alternativou za podstatně zajímavější cenu je rovněž tablet Nexus 10; ten se však v České republice oficiální cestou neprodává.

Sony vs. Windows

Při porovnání s tablety s operačním systémem od Microsoftu je to hlavně o vašich potřebách. Záleží na tom, jaké činnosti provádíte. Pokud chcete často využívat Office, je jasné, že Windows jsou lepším řešení. Naopak, pokud tablet užíváte hlavně na konzumaci obsahu a správu sociálních sítí, je Android lepší volba. Sony na rozdíl od většiny zařízení s Windows nabízí přijatelné rozměry a hmotnost, což zvyšuje mobilitu zařízení a použitelnost v terénu. Plusem je i delší výdrž baterie oproti současným tabletům s Windows 8.

Sony vs. iPad

Při porovnaní s tabletem Apple iPad to má Xperia Tablet Z těžší. Pokud vysloveně nechcete odolnost vůči vodě nebo specifické funkce, které nabízí Android, pak iPad s retinou mimo rozměrů a váhy vyniká prakticky ve všem – lepší displej, delší výdrž baterie, rychlejší nabíjení, lepší optimalizace softwaru a použitelnější aplikace. Zároveň netrpí na problémy s připojením k WiFi a nabízí jistější podporu v budoucích aktualizací. Dále mi poměr displeje 4:3 přijde pro tablet vhodnější pro většinu činností, mimo sledování filmů.

Závěrečné hodnocení: Za kvalitu se platí

Pokud hledáte kvalitní tablet s Androidem a cena pro vás není překážkou, pak vám koupi modelu Xperia Tablet Z můžeme s klidným svědomím doporučit. Rozhodně se jedná o nadprůměrné zařízení nejen co se týče hardwarových parametrů, ale i po stránce designu.

Velkou výhodou je, že si jej s sebou můžete vzít do vany a nemusíte se obávat, že se poškodí při nechtěném pádu, stejně tak mu nebude vadit venkovní používání při dešti, o čemž jste se mohli přesvědčit z našeho přiloženého testu.

Přemýšlíte o nákupu voděodolného tabletu Xperia Tablet Z? Podívejte se, kde jej sehnat nejlevněji…

Velkou výhodou je podpora datových přenosů u dražší varianty, u WiFi verze se budete muset spolehnout pouze na okolní přístupové body nebo si nasdílíte internet z mobilního telefonu. Právě citlivost na WiFi vidíme jako jeden z největších nedostatků tohoto jinak skvěle vybaveného tabletu a doufejme, že Sony nebude s vydáním aktualizace, která citlivost zlepší, příliš dlouho váhat.

Přemýšlíte o nákupu voděodolného tabletu Xperia Tablet Z v levnější WiFi verzi? Podívejte se, kde jej sehnat za nejlepší cenu…

Díky sympatické tloušťce a nízké hmotnosti vás ani přes větší úhlopříčku displeje nebudou při dlouhodobém používání tabletu bolet ruce. Sony se u designu nepouštělo do žádných experimentů a tablet se drží křivek chytrého telefonu Xperia Z, takže kladné body dáváme i za celkový vzhled a dílenské zpracování. Jen škoda té vyšší ceny, která nahrává do karet konkurenci; za kvalitu se zkrátka platí a Sony to moc dobře ví.

David Podzimek

15 komentářů

 1. T.Z. (neregistrovaný)

  Jasně že problém bude opět cena. Si ty zkurvenci myslí že sme všichni milionáři nebo co? Já nejsem zrovna chudák ale tyhle cenovky co dávají na nové modely sou uplně neskutečné přitom vyprdnou každý měsíc pomalu nový model celý z plastu s nulou invence. Ale možná jsem sám komu nepadají z řiti stokoruny. A myslim že bude hůř..

  • Tak zrovna u Android tabletů, které jsou v rozsahu 2-20k hořekovat nad cenou… Ano, iOS tablety jsou pro někoho drahé, WRT tablety jsou pro někoho drahé, W tablety jsou pro někoho drahé, ale Android tablety….

  • cenu urcuje trh ;) Nedavno jsem koupil tablet s W8, neco to stalo, ale jsem spokojen. Nikdo te nenuti, jak pise UNI, daji se koupit levne, dokonce i s retina displejem.

   Spis me zarazi, ze posledni dobou skoro u vsech tabletu vidim mezi minus citlivost wifi… a to i u hodne drahych tabletu.

 2. K tomu displeju.. kazdy sony telefon a rovnako aj tento tablet sa uz z vyroby dodava s nalepenou ochrannou foliou, takze aj keby ste ho poskrabali, nevadi :)

 3. Jak víte, že tam je IPS?

  • Naše chyba, už je to opravené. Správně je samozřejmě TFT LCD.

  • Cože, oni tam práskli TN matrici? No tak to je drsný. Měl jsem za to, že v dané třídě je prostě Applem nasazený std. IPS (tak jak drží všichni ostatní „zančkový“ výrobci) a nikdo si nedovolí jít níže. Hustý.

   Na druhou stranu, TNko má mizerné pozorvací úhly, které recenze vyzdvihhuje…. To zase spíše poukazuje na IPS. Nevěřím, že by tam za ty peníze nedali IPS (akočli Xperia Z…).

   TFT LCD to samozřejmě je, každé dnes produktované LCD v tomto segmentu (a TV, telefony, atd.) obsahuje TFT. To je dnes std. Ostatně, tak jako je tomu u AMOLEDů.

  • „TFT LCD“ je absolutne nic nerikajici pojem…

  • UNI: ja predpokladam, ze je tam TNko. Kdyz do maleho a drazsiho Zetka daji TNko, nebudou davat to vetsiho a levnejiho tabletu IPS, ze.. Proste Sony…

  • ano, je tam TN panel.

  • Petko (neregistrovaný)

   A jak ste na to prisli, ze tam je TN panel??? Nikde to neni specifikavano …SONY do tabletu dava vyhradne IPS displeje..vid predchozi tablety P,S. SONY to nikde nespecifikuje ale pouziva IPS panely Panasonic /teda Sko malo/

 4. Dax21 (neregistrovaný)

  Někde jsem četl, že 4G verze oproti Wifi verzi nepodporuje micro SDXC karty. Je to pravda, jelikož 64GB paměťovka by hodně pomohla a jen s Wifi si v současnosti nevystačím.

 5. Rolls (neregistrovaný)

  Zajímvé že se v žádné recenzi nepíše, že když držíte tablet s palci na rámečku, stačí sebemenší tlak a „rozvlní“ se display a stačí trosku prohlnout, nebo zatlačit na záda a spouští se aplikace …

 6. David (neregistrovaný)

  Opravdu to do ted nikdo neopravil? 1920×1200 a 16:9? Umite nekdo z redakce vubec pocitat?

 7. Kopeček (neregistrovaný)

  Poměr rozliseni dyspleje nemusi byt stejny jako pomer velikosti stran tabletu. ty ťunťo

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).