Každoroční barcelonský veletrh MWC je pro mobilní nadšence takovým menším svátkem. Na něm výrobci představují své novinky na nadcházející sezónu a nejinak tomu bylo u Sony, které kromě několika zařízení představilo i telefon spadající do nižší střední třídy. Uživatelům nabídne USB-C konektor, 32GB interní paměť ale také bohužel starší Android 8.1., nicméně cenovka kolem 5 tisíc korun zní poměrně sebevědomě. Dokáže si Sony Xperia L3 prosadit své místo na trhu? Telefon nám dorazil do redakce, kde jsme jej otestovali a dojmy přinesli v dnešní recenzi.
Sony Xperia L3: skromnost po všech stránkách
Nenápadná bílá krabička obsahuje kromě telefonu pouze 5V napájecí adaptér, céčkový kabel a pár příruček. To je vše – místo se nenašlo ani na sluchátka, silikonový obal nebo alespoň fólii, která by ochránila displej před drobnými šrámy. Snad jej dostatečně ochrání krycí sklo Gorilla Glass 5.
Podobná výbava se dle informací objevuje i u dražších modelů Xperia 10 a 10 Plus (recenzi si můžete přečíst zde), což je poměrně velký přešlap. Zařízení s cenovkou blížící se k 10 tisícům korun si bezesporu zaslouží bohatší obsah balení. Ale nyní zpět k naší “el trojce”.

Levnější Xperia se rozhodla nenásledovat šlépěje svých vybavenějších bratříčků a super protáhlé tělo se zde neobjeví. Celkový vzhled působí poměrně fádně a tuctově – nenajdete zde žádné designové výstřelky v podobě výřezu či jiných prvků. Zrovna námi testovaná černá varianta působí nejvíce konzervativním dojmem, nicméně je ještě na výběr mezi zlatým a stříbrným provedením.
Jednotlivé proporce činí 154 x 72 x 8,9 mm a hmotnost ukazuje příjemných 156 gramů. Telefon se drží poměrně jistě a i navzdory plastové konstrukci v ruce příliš neklouže. Povrch je lesklého charakteru, takže se snadno zašpiní otisky prstů. Znova jsem zalitoval chybějícího obalu, protože během pár dní testování se na zádech objevily škrábance.

Rozmístění ovládacích prvků se nevymyká standardu – na pravé straně je umístěna čtečka otisků prstů. Je zasazena přímo do konstrukce, sedí přesně na palec a její rychlost je na cenové poměry celkem ucházející. Odemčení přístroje je její jedinou úlohou, například projíždění fotek v galerii nebo jinou volitelnou funkci nezvládá, nicméně to jsme ani neočekávali. Zároveň je to vedle klasických bezpečnostních prvků jediná možnost odemčení – rozpoznání pomocí obličeje telefon neumí.
Nad čtečkou se nachází odemykací tlačítko, pod ní je ovládání hlasitosti. To je umístěno poněkud nešťastně, protože se musíte palcem hodně přehmátnout a slovo “pohodlnost” bych zde zrovna nepoužil.
Výstup reproduktoru a dobíjecí konektor USB-C je tradičně na spodní straně. Pozitivním prvkem je plnohodnotné využití slotu na dvěma nanoSIM kartami a navíc microSD paměťovkou do maximální kapacity 512 GB. Šuplíček na levém boku sice vyjmete i bez pomoci špendlíku, nicméně se připravte na restartování zařízení při pohybu kartového slotu.
Na své si přijdou i posluchači hudby, kteří nepřišli o 3,5mm jack, který obsadil horní stranu nové Xperie. Prohlídku přístroje uzavírá zadní strana, které dominuje duální fotoaparát ve svislém provedení s přisvětlovací diodou a logo výrobce uprostřed.

Displej Sony Xperia L3: HD+ je krokem zpět
Zobrazovač s úhlopříčkou 5,7 palce pokrývá téměř 72 procent čelní strany a nabízí dnes standardní poměr stran 18:9. Z nějakého záhadného důvodu se výrobce rozhodl použít na první pohled hrubší rozlišení HD+ (720 x 1570 pixelů). Výsledná jemnost činí pouhopouhých 303 ppi bodů, což vás při užívání nijak zásadně neomezuje, na druhou stranu konkurence umí dělat mnohem jemnější displeje.
Pozorovací úhly i čitelnost na přímém osvětlení je bezproblémová, samozřejmostí je adaptivní jas nebo vyvážení bílé. Škoda jen chybějící funkce filtru modrého světla. Panel obepínají ze všech poměrně silné rámečky a pod ním vznikla celkem masivní brada bez jakýchkoliv prvků. Přední kamera v horní části přístroje nabízí maximální rozlišení 8 megapixelů, vedle ní se nachází notifikační dioda.
Výdrž baterie: dvoudenní životnost na jeden zátah
Vnitřnosti nové Xperie zcela odpovídají dané cenové kategorii nižší střední třídy. Pro ukládání uživatelských dat slouží 32GB interní paměť. Systém si z koláče ukousne necelých 10 GB, nicméně možnost dodatečného rozšíření až o 512 GB vám to nemusí dělat vrásky. Místo srdce v telefonu tepe čip Mediatek MT6762 Helio P22 spolu s operační pamětí 3 GB RAM. To sice není v cenové relaci rarita, nicméně o gigabajt více operační paměti by přece jen vypadala lépe.
Nenáročnému uživateli to překážkou v užívání nebude, nepotýkal jsem se s vážnějšími zádrhely, natož pády aplikací nebo systému. Samozřejmě pak zapomeňte na hraní nejnovějších titulů se vyšších grafických konfiguracích. Benchmark AnTuTu zhodnotil výkon telefonu 77 958 body. Výbavu uzavírá FM rádio, NFC, Bluetooth 5.0, A-GNSS (GPS + GLONASS) a samozřejmě všechna česká LTE pásma.
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: 154 × 72 × 8,9 mm, hmotnost: 156 g, zvýšená odolnost: ne
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 3300 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
Akumulátor s kapacitou 3 300 mAh vás nejspíše úplně neohromí, nicméně se dočkáme rychlého dobíjení, o kterém vás v průběhu barevně informuje notifikační dioda. Zajímavostí je, že právě nejlevnější model má také nejsilnější kapacitu baterie (Xperia 10 má 3 000 mAh, Xperia 10 Plus pak 2 870 mAh). To v kombinaci se slabším procesorem a horším rozlišením dělá zajímavého kandidáta v oblasti výdrže na jedno nabití.
Sony do svého modelu implementoval funkci adaptivního nabíjení, kdy systém sleduje proces výkonu nabíjení baterie podle preferencí uživatele. Výdrž baterie na jedno nabití se při střídmějším používání blíží ke dvěma dnům, náročnější uživatelé sáhnou po nabíječce zhruba po dni a půl. Nabití z nuly do plného stavu je záležitostí zhruba 1 hodiny a 40 minut.
Operační systém: připravte se na starší Oreo
Zde bych se rád vyjádřil dle mého názoru k jednomu z největších přešlapů. Ano, na pokraji roku 2019 máme v rukách model běžící na starším Androidu 8.1 Oreo. Ono v zásadě nejde o velké drama, nicméně je Sony dle mnohých považován za výrobce s velmi dobrou pověstí co se týče aktualizací systému. V tuto chvíli nemáme dostupné informace, jestli se nejnovějšího Androidu 9 Xperia L3 vůbec dočká, nicméně jsme k tomuto skeptičtí.
Po dobu testování nám přišly dvě menší aktualizace, které nepřinesly žádné viditelné funkce a netýkalo se to ani bezpečnostních záplat (ty jsou stále z prosince 2018). Dalším přešlapem je před nainstalovaný balast v podobě antiviru AVG, obchodu Amazon nebo aplikace PlayStation. Částečně se jich lze zbavit – bohužel antivirus je možné pouze zakázat. Optimalizaci systému zvládlo Sony tradičně na jedničku – s pády, zamrzáním či samovolným restartováním se setkáte jen velmi zřídka – pokud vůbec.
Fotoaparát Sony Xperia L3: na momentky bohatě postačí
Pro pořizování snímků slouží hlavní fotoaparát, který nabízí maximální rozlišení 13 megapixelů – k docílení bokeh efektu vám pomůže sekundární čočka s 2mpx rozlišením. Výčet funkcí je celkem skromný – kromě možnosti nastavení hloubky ostrosti nabízí fotoaparát režim panorama nebo selfie, kde si před pořízením snímku můžete upravit kontury obličeje. Zvládne i 4násobné digitální přiblížení.
Zajímavostí je, že i přední kamerka zvládá rozostřená pozadí na snímcích a to i za použití jedné čočky. Focení večerních selfíček není díky světelnosti f/2,0 úplným zázrakem – pomocníkem budiž rozsvícení displeje, které simuluje blesk. Přední kamera se také hodí pro skupinky lidí, její záběr je 84° a maximální velikost snímků je 8 megapixelů. Úhlel záběru primární čočky je plných 80 stupňů.
Při ideálních světelných podmínkách produkuje Xperia L3 velmi slušné snímky s dostatečnou barevnou věrností a pěknými detaily. Na makro snímky bych ji určitě nepoužil, nicméně pro běžného uživatele jako běžné momentky bohatě postačí. Škoda, že Sony nezařadilo mezi foto funkce i dnes velmi populární umělou inteligenci pro rozpoznávání objektů a automatické nastavení parametrů fotoaparátu, které zvládají i telefony v této cenové kategorii.
Tip: všechny snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout/stáhnout zde.
Takto jste odkázaní na automatické nastavení, popřípadě si parametry musíte nastavit manuálně. S horšími světelnými podmínkami klesá ostrost a narůstá šum, ale díky světelnosti objektivu f/2,2 jsme neměli přehnaná očekávání a telefonu v dané kategorii to rádi odpustíme.
Videa je možné natáčet v maximálním rozlišení Full HD s frekvencí 30 snímků za vteřinu, nepočítejte s žádnou formou stabilizace (OIS ani EIS). Videosnímky však příliš neurazí a odpovídají cenové kategorii telefonu. S ubývajícím světlem a nastupujícími horšími světelnými podmínkami si Xperia L3 příliš poradit neumí, ale nelze ji to vyčítat.
Sony Xperia L3 recenze: závěrečné hodnocení
Sony Xperia L3 je smartphone, který si najde své příznivce. Za velmi nízkou cenu nabídne USB-C (který stále není samozřejmostí) s rychlým nabíjením, nadprůměrnou výdrž baterie a na svoji třídu slušný fotoaparát.
Negativní stránkou je zastaralá verze operačního systému, menší interní paměť a hrubší displej. Největším nepřítelem samotného telefonu je ale jeho cena, kterou bych si vzhledem k výbavě představoval nejméně o tisíc korun nižší. Věřím, že za necelé 4 tisíce by se stal trhákem, ale mezi konkurencí to rozhodně nebude mít jednoduché.
Pokud se poohlédneme po konkurenci, nabízí se jen o pár stovek dražší Huawei P Smart 2019 (recenze), který nabídne dvojnásobnou interní paměť, větší a jemnější displej, vylepšené focení za nízkého světla nebo odemknutí pomocí obličeje. A jeho bratránek Honor 10 Lite (recenze) k tomu nabídne lepší čelní kameru. V čínské stáji Xiaomi můžeme naleznout kupříkladu model Mi A2 (recenze) s čistým Androidem v kovovém provedení, který nabídne 64 GB interní uložiště a duální 20mpx fotoaparát.
Sony Xperia L3

Klady
- odladěný systém
- přítomnost UBS-C
- rychlé nabíjení
- slušná výdrž baterie
- bokeh efekt na obou fotoaparátech
Zápory
- hrubší displej
- starší Android 8.1
- malá interní paměť
- snadno poškrabatelná záda
- vyšší cena