Bezdrátová sluchátka se pomalu, ale jistě stávají standardem. Horší kvalita a vysoká cena, která je doprovázela především v jejich začátcích, je ta tam a v dnešní době už není problém sehnat adekvátní bezdráty, které nezruinují rozpočet. Realme Buds Air Neo aspirují na titul nejlepších bezdrátových sluchátek do tisícovky – jestli na to skutečně mají, se dozvíte z naší recenze.
Design a provedení
Při prvním pohledu vás sluchátka nenechají na pochybách, že tenhle design jste už někdy viděli. Hádáte správně – Realme Buds Air Neo si na nic nehrají a bez ostychu kopírují Apple Airpods. Ani zkušené oko technika na první dobrou nedokázalo sluchátka identifikovat, to se povedlo až při bližším ohledání. Trochu mě jen zamrzela očividná lež „designed by realme“, která je vytištěna na zadní straně pouzdra.
Pár drobných odchylek bychom jistě našli, ať už se jedná o rozměry, přesné tvary či hmotnost. Přesto se stále jedná o čistou vykrádačku designu Applu, byť v tom nejlepším možném smyslu slova. Rozměry jsou příjemné, provedení elegantní a i po delším používání je znát, že se jedná o poctivou kopii, nikoli jen o rychlé parazitování. O tom svědčí i barevné varianty – kromě tradiční bílé jsou k dispozici i v zelené a červené variantě.
Na pouzdru najdete navíc oproti originálu jen párovací tlačítko. Notifikační dioda oznamuje zahájení párování a stav baterie, na spodní straně je pro nabíjení připraven obstarožní konektor microUSB. Sluchátka se z krabičky nevyjímají zrovna snadno, nepomáhá tomu ani pant s velmi volnou aretací. Ta přispívá k okamžitému zaklapnutí, jakmile jen trochu s pouzdrem pohnete.
Ještě za zmínku stojí pohodlnost sluchátek při nošení. Jedná se o klasické pecky applovského střihu, takže pokud vám v uších nesedí, máte prostě smůlu. Mě osobně začaly uši bolet po zhruba dvou hodinách nošení, což je jen o něco později, než je tomu v případě originálu. I tak ale doporučuji alespoň vyzkoušet na originálech, zda máte ty správné proporce dle Applu. Jednou větou ještě obsah krabičky – kromě sluchátek a nabíjecího pouzdra nic jiného nehledejte.
Parametry a funkce
Nejprve rozměry – sluchátka mají 40,5 mm x 16,59 mm x 17,70 mm a jedno váží 4,1 g, nabíjecí pouzdro má rozměry 51, 3 mm x 45,25 mm x 25,3 mm a hmotnost 30,5 g. Sluchátka mají 13mm měniče, odezvu 119,2 ms, frekvenční rozsah 20Hz-20000Hz a citlivost -88dB. Odolnost IPX4 je mezi sluchátky už standardem, stejně jako podpora kodeků SBC a AAC a propojení skrze Bluetooth 5.0.
Obě sluchátka fungují nezávisle na sobě, nenajdeme zde tak schéma master-slave. Pro párování můžete využít také Google Fast Pair, kde stačí jen jednou kliknout a máte spárováno. Sluchátka umí také dotykové ovládání, které lze přizpůsobit v aplikaci. O správné fungování se stará procesor R1 True Wireless Chip.
Sluchátkům se ale nevyhnuly také přešlapy. Jedním z nich je microUSB, které už u dnešní elektroniky podle mě nemá své místo. Osobně mi chyběla detekce vytažení sluchátka z ucha, takže bylo potřeba pokaždé hudbu zastavovat ručně. A výtku mám také k samotnému dotykovému ovládání. Odezva jednoduše není příliš dobrá a než příkaz doputuje ze sluchátek do telefonu, tak to trvá někdy i dvě vteřiny.
Doprovodná aplikace
Jako doprovodná aplikace slouží Realme Link a je bohužel dostupná pouze pro operační systém Android. Skrze aplikaci můžete pochopitelně sluchátka aktualizovat, nastavit jim ekvalizér nebo využít možnosti zapnutí režimu s nízkou latencí, zvýraznit basovou složku a také zvýšit maximální hlasitost sluchátek. Minimálně poslední dvě funkce doporučuji mít zapnuté stále.
Tím nejdůležitějším je ale nastavení dotykového ovládání. Nastavit můžete každé sluchátko zvlášť a to jak při dvojitém poklepání, trojitém poklepání či podržení. Kromě klasik typu přeskočení skladby a vrácení se na předchozí skladbu, lze také nastavit pozastavení hudby či vyvolání hlasového asistenta. Dvojitým poklepáním rovněž přijímáte hovor, podržením naopak ukončujete.
Kvalita hudby a hovorů
Hudební test samozřejmě v případě sluchátek nesmí chybět a ani tentokrát jsem se nevyhnul zkoušce na Bohemian Rhapsody od Queen, soundtracku k filmu Nespoutaný Django a klasice v podobě Ve sluji krále hor od Edwarda Griega. Světe div se – na danou cenovou kategorii tento zátěžový test sluchátka nezvládla vůbec špatně.
Sluchátka mají vzhledem k peckové konstrukci poměrně hutné basy, které naštěstí nedominují zvukovému projevu. Středy už tak zázračné nejsou a mají tendenci stát trochu v pozadí. V případě podcastů jsou ale hlasy čisté a jasné. Výšky jsou relativně v pořádku, jen v případě setkání více nástrojů mají tendenci se slévat dohromady.
Bohemian Rhapsody dopadla nad mé očekávání, jak rockové části, tak ty operní neodhalily žádné výrazné slabiny. Nespoutaný Django už dal sluchátkům trochu zabrat, některé skladby nevyšly úplně podle představ, ale stále podaly na svou cenu obdivuhodný výkon. Na norském skladateli si ale vylámaly zuby – není se co divit, závěrečná fáze Ve sluji krále hor je pro většinu sluchátek tvrdý test. Zvuky se zde slévaly a sluchátka vydávala spíše hluk než zvuk, ale to jim s klidným svědomím mohu odpustit.
Kvalita hovorů v případě Realme Buds Air Neo rozhodně stojí za zmínku. Ačkoli se sluchátka nechlubí žádnou speciální technologií na vylepšování kvality hovorů, tak v této oblasti jednoduše excelují. Protistrana neměla problémy s kvalitou hovoru ani v případě, kdy jsem procházel rušnou ulicí s projíždějícími autobusy či silným větrem. Stejně tak já neměl problém protistranu slyšet čistě a jasně. Troufnu si říct, že se v této cenové kategorii jedná o zlatý standard.
Výdrž na baterii
Baterie bývá kámen úrazu u bezdrátových sluchátek, nicméně v případě Realme Buds Air Neo se jedná o krásný standard. Sluchátka samotná zvládnou až 3 hodiny přehrávání, což z praxe mohu potvrdit. Nabíjecí pouzdro poté drží dalších 14 hodin přehrávání, nicméně má to jednu vadu – kolik energie mu ještě zbývá, se nedozvíte. Notifikační dioda ukazuje pouze, zda je nabito či potřeba nabít. U sluchátek se úroveň nabití dozvíte z aplikace.
Pouzdro má kapacitu baterie 160 mAh a nabíjí se zhruba hodinu a půl. V dané cenové kategorii se jedná o veskrze standardní hodnoty, což je velmi příjemné, neboť podle mého názoru jsou pro běžného posluchače dostačující. Po dvou hodinách mě stejně z tvaru sluchátek začnou bolet uši, takže mě ani nemrzí, že je musím na chvíli odložit.
Závěrečné hodnocení
Nejprve jsem byl ze sluchátek rozpačitý. Přeci jen, jedná se o čistou kopii Airpods od Applu, což bych u značky, která má ambice tvořit kvalitní zařízení nižší a střední třídy, nečekal. Po dvou týdnech testování mě ale sluchátka docela dost nadchla, protože i přes to, že se silně inspirují jinde, se jedná o kvalitní kus elektroniky.
Pozitivem je jednoznačně zvuk, který v této cenové kategorii bývá kamenem úrazu. Realme Buds Air Neo zkrátka zní na pecky velmi dobře a to samé platí i o telefonních hovorech, ve kterých se mohou měřit i se sluchátky za dvojnásobek ceny. Výdrž na baterii je sice standardní, ale v tomto případě se jedná o klad, odolnost IPX4 taktéž potěší. Největší devízou je ale cena – za 990 Kč moc lepších bezdrátových pecek neseženete, mezi klony Airpodů tím tuplem ne.
I tak mají ale sluchátka nějaká ta negativa. Obstarožní microUSB je ostuda, odezva dotykového ovládání je tristní, chybějící detekce vytažení z ucha taktéž odpustit nemůžu. Vykradený design taktéž může někomu vadit, stejně jako ergonomie samotných pecek, po kterých vás mohou bolet uši.
Celkově vzato se ale v dané kategorii jedná o kvalitní kousek elektroniky, na kterém se dá do budoucna stavět. Nejedna velká značka elektroniky začala kopírováním úspěšnějších kolegů a často se postupem času vypracovala až na špičku na trhu. Realme Buds Air Neo jsou kvalitní kopii Apple Airpods a doufám, že příště zvládne Realme sluchátka na podobné úrovni, bez zbytečných přešlapů a konečně s vlastním designem.
Realme Buds Air Neo
Klady
- dobrý zvuk
- nízká cena
- odolnost IPX4
- dobrá výdrž na baterii
- spolehlivé Bluetooth spojení
Zápory
- okopírovaný design Applu
- starší microUSB konektor
- pomalá odezva dotykového ovládání
- chybějící detekce vytažení z ucha
- provedení pecek nemusí sedět každému