Domů » Recenze » Recenze Samsung Gear VR: vstupenka do světa virtuální reality

Recenze Samsung Gear VR: vstupenka do světa virtuální reality

Virtuální realita je v posledních měsících často skloňované téma a věnovat se mu snaží většina výrobců elektroniky. Nejdále je v tomto směru HTC Vive (recenze), nicméně pořizovací náklady na tuto „velkou“ virtuální realitu nejsou zrovna nejmenší, nehledě na to, že musíte vlastnit výkonný počítač.

Mnohem dostupnější jsou řešení, kdy se pro zobrazování obsahu využívá displej chytrého telefonu. S tím jako první přišel Google, který představil jednoduchou krabičku CardBoard, do které stačilo vložit telefon a mohli jste se nechat vtáhnout do světa virtuální zábavy.

Výrazně ucelenější a především kvalitnější řešení ale poskytuje Samsung, který společně s modely Galaxy S8 & Galaxy S8+ (recenze) představil novou generaci brýlí pro virtuální realitu Gear VR (verze 2017), která obsahuje dvě redukce – jednu na microUSB konektor, druhou na novější USB-C. Díky tomu brýle využijete nejen s letošními Galaxy S8 & Galaxy S8+, ale také s Galaxy S7, Galaxy S7 edge, Galaxy Note5, Galaxy S6 edge+, Galaxy S6 a Galaxy S6 edge. Doporučena cena VR setu (brýle + ovladač) je 3 999 Kč, což rozhodně není málo. Některé e-shopy set nabízejí o několik stokorun levněji.

Součástí balení je ovladač do ruky, který vám v podporovaných hrách a aplikacích umožní dosáhnout vyšší míry interakce. V hlavním menu funguje jako ukazovátko, ve hrách s ním zase můžete přesouvat předměty nebo zaměřovat nepřátele. Mimochodem, když jsem v roce 2016 testoval předchozí generaci se Samsungem Galaxy S6, docházelo po delším hraní k přehřívání telefonu. U Galaxy S7 ani Galaxy S8 se už ale nic takového neděje.

Před koupí si brýle raději vyzkoušejte

Virtuální realita je dnes považována za novou dimenzi zábavy. Někomu ale delší nošení brýlí a sledování dění na displeji z těsné blízkosti, navíc ve virtuálním prostoru, příliš dobře nedělá. Ve svém okolí jsem se při testování Gear VR setkal i s řadou záporných reakcí; někoho například po pár minutách hraní začne bolet hlava, jinému se zase může začít dělat nevolno. Mně samotnému nedělalo problém ani hodinové hraní, ale u několika kamarádu virtuální realita příliš ohlasu nesklidila. Rozhodně tedy před koupí doporučuji vyzkoušet, jak budete „vstup“ do virtuálního světa snášet.

Brýle samotné jsou vyrobeny z plastu; uchycení na hlavě zajišťuje gumová páska a aby vás plastové tělo netlačilo, je v místě, kde dochází ke kontaktu s obličejem příjemné polstrování. Nápis Oculus na levém boku dává tušit, že si Samsung pro spolupráci na vývoji brýlí i samotných aplikací vybral silného partnera; ostatně spolupráce s Oculusem probíhá už od první generace brýlí Gear VR.

Po vložení telefon do brýlí a následné aretaci už je stačí jen nasadit na hlavu a můžete se pustit do virtuální zábavy. Stejně jako u předchozích generací, se i zde na pravém boku brýlí nachází dotyková ploška, tlačítka Zpět + regulace hlasitosti, a potvrzovací klávesa. Vzhledem k tomu, že se v balení nachází i bezdrátový ovladač, který zastane ty samé funkce, využíval jsem tlačítek na brýlích opravdu jen sporadicky (například pro regulaci hlasitosti).

Samotné brýle váží 345 gramů, s telefonem Galaxy S8+, který jsem pro testování používal, hmotnost stoupne na 518 gramů, což už při používání je znát; po nasazení rozhodně doporučuji gumové pásky utáhnout, aby vám brýle nepadaly, ale zase to nepřežeňte, aby vás nepříjemně netlačily. A pokud nosíte dioptrické brýle, nemusíte se obávat, bez problémů se s nimi do Gear VR „vejdete“.

Vítejte ve virtuálním světě

Jakmile si brýle nasadíte, ocitnete se ve virtuálním pokojíčku, kde najdete obchod s aplikacemi a hrami, obrazovku se zakoupenými tituly a další VR aplikace, jako například galerii fotografií či webový prohlížeč. Přiznám se, že prohlížet webové stránky či multimediální obsah z telefonu ve virtuálním prostředí mi příliš k srdci nepřirostlo, mnohem více legrace si ale logicky užijete s herními tituly.

Samsung Gear VR (2017): ukázka prostředí

Samsung se chlubí, že aktuálně je jich v nabídce už více než 600. Některé jsou zdarma, některé jsou placené. Ty, za které nemusíte platit, se bohužel rychle „okoukají“ a pokud si budete virtuální reality chtít užít naplno, nevyhnete se investicím do dalších titulů. Ty nejlevnější pořídíte od 0,99 USD, nicméně virtuální zážitek v takovém případě odpovídá ceně.

Bez investic do nových titulů se neobejdete

Výrazně větší požitek budete mít z titulů jako End Space, Ocean Rift, Esper 2, Drop Dead či Dark Days, nicméně tam už se cena pohybuje od osmi do deseti dolarů (cca 180 až 230 Kč). Z dalších placených titulů mohu doporučit Land’s End (5,99 USD), Star Chart (4,99 USD), Wands (5,99 USD), Rangi (4,99 USD) či strašidelnou hříčku The Hospital (2,99 USD). Všechny tyto zmiňované navíc podporují ovladač.

Ve virtuálním pokojíčku vidíte také své přátele, kteří Gear VR používají a případně jsou online – s těmi můžete komunikovat ve virtuálním světě, na multiplayer ve hrách ale zapomeňte. Jednotlivé hry a aplikace nakoupíte nejen skrze brýle ve virtuálním světě, ale také přímo v telefonu skrze pěkně zpracovanou aplikaci Oculus.

Let's VR: Drop Dead - Gear VR gameplay

V té se navíc čas od času objevují výhodné balíčky s hrami za výhodnější ceny, či slevové akce, v rámci kterých lze placené tituly získat zdarma nebo s drobnou úsporou. Úplně nejvíc mě z her bavil Drop Dead, Ocean Rift a Apollo 11, u kterých jsem vydržel sedět hodiny. Mimochodem, Ocean Rift je nabízet i v bezplatné demo verzi, která rozhodně stojí za vyzkoušení.

Gear VR ale není jen o hrách – najdete zde řadu aplikací, skrze které lze prohlížet 360stupňová videa. Kromě té od Samsungu (#BeFearless) je to například Discovery VR, Disney Movies VR, Facebook 360či Gala360.

Ocean Rift Long Trailer

Příjemné je, že nové hry a aplikace do obchodu Oculus přibývají poměrně rychle, a samozřejmě i ty bezplatné, přesto je nutné pro vyšší míru zábavy počítat s investicí alespoň 1000 Kč do dalších titulů, protože jak jsem avizoval výše, ty bezplatné vás brzy přestanou bavit.

Recenze Samsung Gear VR: závěrečné hodnocení

Nechcete-li investovat velké peníze do „velké“ virtuální reality od HTC (nemluvě o pořizovacích nákladech výkonného PC), může být pro vás řešení od Samsungu zajímavou volbou, a do karet tomu nahrává i to, pokud už vlastníte některý z jeho vlajkových modelů (od Galaxy S6 výše). Investice téměř 4 000 Kč ale rozhodně není zanedbatelná, nehledě na to, že dalších alespoň 1 000 Kč budete muset utratit za kvalitnější hry a aplikace.

Před časem jsme na SMARTmanii testovali také virtuální realitu od Xiaomi, která stojí zhruba 1 700 Kč. Kvalitou zpracování jsou brýle na podobné úrovni, nicméně v případě řešení od Samsungu je obrovskou přidanou hodnotou obchod s aplikacemi Oculus a bezdrátový ovladač.

Všechny smartphony, které Gear VR podporuje, sice disponují Quad HD rozlišením, nicméně nepočítejte s tím, že by byl obraz nijak výrazně jemný – na zobrazovací panel telefonu se díváte z poměrně velké blízkosti, a navíc je ještě vše zvětšené skrze optickou čočku, takže v brýlích rozhodně nečekejte tak jemný obraz, jako když se na displej díváte bez nich.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Pokud si srovnám kvalitu titulů, které jsem testoval před více než rokem na předchozí generaci Gear VR, je zde vidět obrovský posun kupředu, což tedy není ani tak vlastnost brýlí, ale spíše samotná platformy, která jednoduše pro vývojáře začíná být atraktivní.

Samsung Gear VR

8.5

design a zpracování

8.9/10

pohodlnost nošení

8.4/10

ovládání a konektivita

8.5/10

obslužný software

8.2/10

Klady (+)

 • kvalitní zpracování
 • herní ovladač v balení
 • kvalita placených titulů
 • obchod s aplikacemi Oculus
 • zážitek z virtuální reality

Zápory (–)

 • vyšší cena oproti konkurenci
 • další investice do her
 • každému nemusí vyhovovat
 • jen pro vybrané Samsung telefony

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

5 komentářů

 1. Hledám špatně nebo se skutečně nedozvídáme, zda se bavíme či ne o Google Daydream platformě?

  • Galaxy S8/S8+ dostal update s podporou pro Daydream teprve nedávno, v době psaní recenze Gear VR ji ještě neměl. Naopak Note8, který je s touto sadou také kompatibilní, má podporu pro Daydream od začátku.

 2. Půjde ten ovladač dokoupit samostatně a použít ke staršímu modelu Samsung Gear VR (SM-R323)? Tohle je model SM-R324 (v článku neuvedeno) označovaný jako „verze 2017“. Mobil Pohotovost totiž dává celkem zajímavou nabídku: [odkaz]. Za odpověď děkuji.

  • Dobrý den, zda půjde Bluetooth ovladač dokoupit samostatně netuším, nicméně s loňskou verzí Gear VR funfuje bez potíží :)

 3. daji se použít i na iphone7,?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).