TOPlist

Vyzkoušeli jsme HTC Vive: Nejlepší virtuální realita (video)

Tchajwanské HTC společně s Valve na loňském Mobile World Congressu představili vývojářskou verzi virtuální reality Vive, na kterou letos v Barceloně navázali finálním modelem, který si už mohou pořídit běžní spotřebitelé. Cena sice není zrovna dvakrát lidová – předobjednat si jej na oficiálních stránkách i s poštovným můžete za 960 euro, což je zhruba 26 000 Kč s termínem doručení v květnu. Ale možná se vyplatí nespěchat, protože v České republice bychom se zahájení prodeje měli dočkat také během května za cenu okolo 24 000 Kč.

Pro využívání virtuální reality je nutné vlastnit výkonný počítač s procesorem Intel Core i5/AMD FX 8350, grafickou kartu NVIDIA GeForce GTX 970/AMD Radeon R9 290 nebo lepší, 4 GB+ RAM a systém Windows 7 SP1 nebo novější. Počáteční investice není zrovna zanedbatelná, nicméně zážitek ze samotného hraní a pohybu ve virtuálním světě je naprosto dechberoucí. Na Steamu rovněž najdete aplikaci, která vám pomůže s otestováním vašeho PC.

Videopohled na HTC Vive

Prodejní verze přichází s s řadou vylepšení

HTC od loňského rok u spolupracuje s několika tisícovkami vývojářů, díky čemuž se Vive uplatní nejen v herním průmyslu, obchodu a automobilovém průmyslu, ale také ve vzdělávání nebo zdravotnictví. Prodejní verze je také kompaktnější a je vybavena vylepšeným systémem popruhů, které poskytují headsetu lepší stabilitu i vyvážení. My jsme ji zkoušeli zhruba 30 minut a na hlavě nám nijak nevadila.

HTC Vive

Vylepšení doznaly také zobrazovací panely, které mají nyní vyšší jas. Rozlišení zůstalo stejné jako u vývojářských prototypů, tedy 2160 x 1200 pixelů, respektive 1080 x 1200 px na jedno oko.Čas od času si během hraní všimnete mírného rastru, který by se dal odstranit vyšším rozlišením, není to ale nic výrazného. Skvělé je, že virtuální realitu mohou používat i uživatelé s dioptrickými brýlemi.

Aby byl váš zážitek ve virtuálním světě co nejrealističtější a mohli jste provádět interakci s prostředím, jsou k dispozici dva bezdrátové ovladače s haptickou odezvou, které poslouží jako vaše virtuální ruce. V jednotlivých titulech s nimi můžete například střílet, malovat nebo manipulovat s předměty. A pokud vás hraní příliš pohltí a hrozí, že byste během vašeho pohybu narazili do zdi, Vive vás ve většině titulů upozorní, že máte udělat pár kroků nazpět, případně se před vámi (v brýlích) objeví virtuální mříž, díky které poznáte, že dál nemá cenu chodit.

HTC Vive obsahuje přední kamerku, díky které se kdykoliv můžete podívat, co se nachází před vámi – myšleno v reálném světě. A využití kamerky se samozřejmě nabízí i přímo v samotných hrách. Na přední straně brýlí najdeme celkem 32 senzorů pro přesné měření vašich pohybů. Posledním dílem skládačky je dvojice senzorů, které je nutné umístit do rohů místnosti. Ty se starají o zaznamenávání vašeho pohybu v prostoru.

O kreativní pohyby není nouze

Na člověka, který si s Vive hraje, je celkem legrační podívaná. Zatímco vy se naplno soustředíte na pohyby ve virtuálním světě, navenek vaše kreace připomínají nemotorný tanec, takže o zábavu má postaráno i vaše okolí. Jirka i David se při hraní často tolik rozvášnili, že to málem několikrát ovladačem schytala i naše redakční kamera.

Ovladače a senzory jsou bezdrátové, pouze z náhlavního zařízení vede několik kabelů do počítače, o které jsme během testování občas zakopávali. Vyřešit by se to dalo jejich zavěšením ke stropu, nicméně v testovací místnosti to nebylo realizovatelné. Právě kabely zatím vidím jako jednu z největších překážek – bezdrátově by to samozřejmě bylo mnohem pohodlnější, tak třeba se dočkáme u některé z dalších generací; přece jenom se jedná o vůbec první vlaštovku.

Vzhůru do světa nul a jedniček

A jaký je virtuální svět s HTC Vive v praxi? Jedním slovem fantastický. Společně s kolegou Davidem Preissem jsem si vyzkoušeli několik titulů, které nás doslova pohltily a my po skončení nešetřili superlativy. A ve virtuální realitě se líbilo nejen nám, ale i dalším návštěvníkům akce Audio Video Show Praha, kde bylo možné si na Technet.cz stánku Vive otestovat.

My jsme si z patnáctky dem vyzkoušeli například stavbu virtuálního sněhuláka, kterého jsme si mohli vyzdobit podle svých představ. Tvůrčí schopnosti jsme museli zapojit při stavění vlastního automobilu á la Flintstoneovi, který bylo nutné poskládat z dostupných dílů volně poházených po hrací ploše. Interakce s prostředím byla skvělá a pobavilo nás, že některé předměty jsme dokonce mohli roztahovat či jinak měnit jejich tvar.

Originální byl rovněž simulátor kuchyně, kde jste z dostupných surovin měli uvařit chutný pokrm. Tady už k dokonalosti celé simulace chyběla snad jen vůně pravé svíčkové a cinkání příborů. Uklidňující podívané se vám pro změnu dostaví při simulátoru podvodního světa, kde kolem vás v těsné blízkosti propluje obrovská velryba.

Pamatujete si na mobilní hru Flight Control? I takové demo jsme si vyzkoušeli s Vive. Vaše osoba je zasazena do 3D prostředí ostrova, na který musíte navádět letadla v prostoru okolo vás. A nemyslete si, nestačí jen mávnout rukou a nakreslit čáru k runwayi. Letadlo je potřeba navést velice precizně a právě tady jsem si uvědomil, jak hodně jsou ovladače citlivé a jak drobné pohyby dokážou v reálnem čase rozpoznat.

Naprostou lahůdkou nakonec byla hra Portal, ve které se objevíte v prostředí laboratoře a dostanete za úkol opravit poškozeného robota. To v praxi znamenalo posbírat předměty ve vašem okolí a umístit je na správná místa. Portal nenabízí jen skvělou grafiku, ale i precizní animace prostředí a pokročilé efekty, které vás ihned vtáhnout do děje. Ten okamžik, když se pod vámi propadne podlaha, si budu ještě dlouho pamatovat.

Další na řadu přišla jednoduchá střílečka, ve které jste likvidovali útočící zombies. Do pravé ruky jednu zbraň, do levé druhou a můžete vyrazit. Samozřejmě nesmíte zapomínat nabíjet a především dobře mířit. A když už si myslíte, že je po všem, zezadu na vás vyskočí další zombie, které se lekl snad každý, kdo si Vive vyzkoušel.

Přiznám se, že HTC Vive mě doslova uchvátilo. Pohlcení virtuálním světem je tak reálné, že po několika minutách hraní ztratíte přehled o tom, kde se nacházíte a naplno se ponoříte do světa nul a jedniček. A přesně takhle si představuji hraní v jednadvacátem století. Vive je produkt, který má skvěle nakročeno a troufám si tvrdit, že v tomto případě zájemce neodradí ani vyšší pořizovací náklady. Teď ještě aby bylo k dispozici dostatečné množství kvalitních titulů a virtuální zábava může naplno začít.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku