TOPlist

Recenze Samsung Galaxy A3 (2017): kompaktní, drahý, ale šikovný

Samsung letošní přírůstky do řady Galaxy A považuje za klíčové, čemuž ostatně nasvědčuje i masivní kampaň provázející jejich uvedení do prodeje. Oproti loňským modelům jsou novinky zaoblenější a mimo dalších vylepšení také nabídnou odolnost proti vodě. I tentokrát však jihokorejský výrobce nasadil poměrně sebevědomou cenu, v případě dnes testovaného Galaxy A3 jde o takřka devět tisíc korun. Má za to co nabídnout, nebo je příplatek za image zkrátka příliš vysoký?

Voda mu nevadí

Pokud vás štve naprosto minimální počet obstojných reprezentativních telefonů s displejem menším, než pět palců, Galaxy A3 je smartphonem, který by vás měl zajímat. Obrazovka s úhlopříčkou 4,7 palce znamená rozměry 135,4 x 66,2 x 7,9 mm, hmotnost 135 gramů poté pocit kompaktnosti jen umocňuje.

Letošní modely řady Galaxy A prošly mírným zaoblením a velice jim to prospělo v otázce ergonomie. Kluzké skleněné povrchy sice přirozeně stále nepůsobí úplně jistě a zvýšené opatrnosti dbejte při pokládání na byť jen nepatrně šikmý hladký povrch, zakulacené okraje však samotný úchop činí výrazně jistějším.

img02

Nemusíme asi dodávat, že především u testované černé varianty se na lesklém krytu velmi aktivně usazují otisky prstů. Oproti předchůdcům ale nabízí certifikaci IP68, což v praxi znamená, že mu nevadí voda ani prach. Telefon jsme nechali v napuštěné vaně po dobu 2 hodin a přežil naprosto bez úhony. Voda letošním novinkám řady Galaxy A zkrátka nevadí, a na to by zákazníci mohli slyšet.

img03

Když nestandardní rozložení neznamená špatné

Atypické je umístění tlačítek ovládajících hlasitost, které se uhnízdily na levém boku nahoře. Slot na SIM a microSD karty se tak nachází na horní straně zařízení a odemykací klávesa tradičně na pravém. Nad ní je umístěn hlasitý reproduktor, takže při držení na bok si jej nejednou zakryjete, jde ale pouze o zvyk. Kvalita není ani na nejvyšší hlasitost, kterou jen tak nepřeslechnete, vyloženě špatná, už kvůli rozměrům je ale jasné, že basy si v tomto případě berou dovolenou.

galaxya5_02

V hardwarovém tlačítku Domů pod displejem se nachází čtečka otisků prstů. Její reakce sice není vždy úplně blesková, ale zdržovat vás nebude a oproti zadání PIN kódu či gesta samozřejmě nějakou tu chvíli stále ušetříte.

Tip: Přečtěte si také naši recenzi Samsungu Galaxy A5 (2017)

Celkově konstrukci nelze zhodnotit jinak, než kladně. Z hlediska praktičnosti sice neexceluje, takovou daň však zaplatíte u každého telefonu kombinujícího skleněné povrchy s kovovým rámem. Hodnotný a solidní dojem, jež konstrukce vytváří, je nicméně odměnou.

Výbava skromná, ale postačující

Už jsme si zvykli na to, že řada Galaxy Alpha poměrem ceny a výkonu nikdy konkurenceschopná nebude. Novinka v tomto ohledu rozhodně není výjimkou. Na 4,7palcovém AMOLED displeji nabídne rolišení 720 x 1280 px, jemnost tak není zdaleka špičková, na druhou stranu ale ani vyloženě špatná.

galaxya5_10

Velice rychle jsem si zvykl na funkci AlwaysON, která nahrazuje notifikační diodu – na displeji neustále svítí čas, datum, stav baterie a ikony aplikací, jež vás o něčem notifikují. Za noc byl úbytek baterie přibližně 10 %, o zásadního žrouta se tak nejedná. Samsung do systému implementoval i režim pro omezení modrého světla, který můžete aktivovat ručně nebo si nastavit automatickou aktivaci ve stanovený čas.

funkce AlwaysON na Galaxy A3 (2017)
funkce AlwaysON na Galaxy A3 (2017)

V útrobách zařízení se nachází osmijádrový procesor Exynos 7870 doplněný o 2GB operační paměť. Díky 14nm technologii a úsporným jádrům Cortex-A53 nemá čip velké nároky na přísun energie, výkonu pro HD rozlišení přitom nabízí dostatek. Neměli byste se tak setkat s tím, že by vám nějaká hra odmítala fungovat, pravdou ale je, že u některých náročnějších úkonů se telefon umí na chvíli zamyslet. Pro konkrétnější představu jsme vyzkoušeli také AnTuTu benchmark, kde Galaxy A3 získal přes 45 000 bodů.

Tip: Srovnejte si parametry všech tří novinek řady Galaxy A (2017) přehledně vedle sebe. Kompletní specifikace Galaxy A3 najdete zde.

Větší zklamání se odehrává na poli interní paměti. V této cenové kategorii již 16 GB není zrovna konkurenceschopná hodnota, u Samsungu je pak od počátku volných pouze necelých 10 GB. Slot pro paměťové karty naštěstí přítomen je a nechybí ani možnost přesouvat na toto úložiště aplikace.

galaxya5_03

Velká překvapení se nekonají ani v oblasti konektivity. Nechybí žádná u nás používaná frekvence LTE, dostalo se i na NFC. Novinkou je USB-C konektor, rychlost přenosu je však pouze dle standardu USB 2.0 a kvůli absenci MHL navíc nepřipojíte žádné příslušenství. Potěší alespoň infračervený port, kterým můžete ovládat televizor a připojené spotřebiče.

Malá velká baterie

Údaj 2 350 mAh v kolonce baterie nepůsobí zrovna uklidňujícím dojmem a na dnešní dobu to vskutku není mnoho. I menší, byť o něco tlustší, Xperia X Compact, nabídne o 350 mAh více. Praxe však přinesla velice příjemné překvapení. Kombinace úsporného AMOLED displeje s energeticky nenáročným procesorem znamená, že jeden den vám telefon při náročnějším používání vydrží s bohatou rezervou, příliš snahy nemusíte vyvinout ani pro dvoudenní výdrž.

galaxya5_08

Škoda jen, že rychlé nabíjení podporuje až model Galaxy A5. S dodávanou nabíječkou s 1,55A výstupem se tak na poloviční kapacitu dostanete za zhruba 50 minut, do plna si počkáte lehce přes dvě hodiny. Nijak katastrofální hodnoty, s ohledem na velikost akumulátoru však mohly být lepší.

Na Nougat si počkáme. Zabezpečená složka potěší

Samsung má kdovíproč v oblibě telefony na trh uvádět s neaktuální verzí systému Android a Galaxy A3 není v tomto ohledu výjimkou. Ne snad, že by verze 6.0 Marshmallow byla zaostalá, ale s ohledem na cenu zařízení bychom raději, kdybychom Nougat dostali rovnou a ne pouze příslibem bez konkrétního termínu.

Nadstavba TouchWiz se výrazně pozvedla v otázce optimalizace a telefon reaguje svižně, jakkoliv někteří konkurenti to umí ještě trochu lépe. Systém obsahuje několik příjemných funkcí nad rámec, mezi nimi schopnost pořizovat screenshoty zachycující celou možnou oblast posunutí nebo aplikaci Game Launcher. Ten seřadí všechny hry do jedné složky, vypne během hraní upozornění a umožní díky plovoucímu tlačítku vyvolat nabídku s možností pořizování screenshotů a videí či rychlého přepnutí na jinou aplikaci.

Zajímavým prvkem je Zabezpečená složka. V té můžete mít aplikace zcela oddělené od zbytku telefonu, tedy například e-mailového klienta s jinými účty či galerii s jinými fotografiemi, ale samozřejmě i další aplikace, jako je Facebook nebo Instagram. Pro přístup k nim pak musíte naskenovat prst nebo zadat heslo. Velice užitečné například tehdy, kdy půjčujete pracovní telefon dětem na hraní, nebo pokud vedete „dvojí život“ :-)

Obstojný fotograf s minimem dovedností

Zadní strana telefonu je domovem pro 13Mpx fotoaparát se světeností f/1.9 a jednotónovou přisvětlovací diodou. Výčet funkcí tím v podstatě končí, snímač neobsahuje žádné pokročilé funkce a zapomenout tak musíte na optickou stabilizaci či duální ostření jako u Galaxy S7. Mnoho možností nenabízí ani aplikace, obsahuje několik základních režimů, v tom manuálním navíc můžete hýbat pouze s ISO, citlivostí bílé a způsobem ostření (ruční však chybí).

galaxya5_09

Kvalita fotografií je velmi dobrá. Pochválit musíme věrné podání barev, stejně tak i ostrost a focení makra. Digitální šum výrazně stoupá se zhoršujícími se světelnými podmínkami, kde by určitě prospěla chybějící optická stabilizace. Při focení v šeru a ve tmě se vám tak čas od času povede vyfotit mírně rozmazaný snímek, kterému navíc budete muset odpustit některé detaily. Za dobrého světla ale „á-trojka“ fotí skvěle.

Videosekvence můžete nahrávat maximálně ve Full HD rozlišení se třiceti snímky za vteřinu, kde si zároveň nelze nevšimnout poměrně časté snahy přeostřovat. Obrazová kvalita je však na velmi dobré úrovni. Jen škoda, že kvůli absenci stabilizace obrazu je v některých případech záznam trochu roztřesený. Na své si přijdou také příznivci selfie fotografií, pro které Samsung připravil 8Mpx přední kamerku; ta za dobrého světla fotí velmi pěkně a zajistí vám kvalitní autoportréty.

Je drahý? Toť otázka. Hodnocení recenze Samsung Galaxy A3 (2017)

Jak už jsem zmínil v začátku recenze, startovací cena 8 999 Kč je poměrně vysoká a pohled do specifikací vám ji rozhodně neospravedlní. Jakkoliv zde nic podstatného nechybí, konkurence v této cenové hladině zkrátka umí být dál. Výkon není nijak dechberoucí, malá interní paměť taktéž zrovna neoslní a trochu zamrzí i absence rychlého nabíjení.

galaxya5_05

Na druhou stranu, právě výdrž baterie patří mezi jedno z příjemných překvapení, stejně tak i fotoaparát, ač s velmi základními možnostmi nastavení. Displej sice nabídne pouze HD rozlišení, jemnost je však zcela dostačující a obrazová kvalita velice dobrá. Funkci AlwaysON neustále zobrazující čas a notifikace si oblíbíte rychle. Softwarově je telefon podařený, škoda jen ne zcela aktuální verze Androidu. Funkce Zabezpečená složka je nicméně užitečnou inovací.

Poměr ceny ku výkonu tak opravdu nebude tím, proč si telefon zakoupit. Jestliže ovšem sháníte reprezentativní a kompaktní smartphone, jemuž nechybí žádná zásadní funkce a nebude vás limitovat pomalým procesorem či nepoužitelným fotoaparátem, mohl by naopak Galaxy A3 být velice zajímavou volbou.

Samsung Galaxy A3 (2017)

Samsung Galaxy A3 (2017)
7.6

design a zpracování

8.6/10

výkon a optimalizace

7.1/10

hardwarová výbava

6.4/10

kvalita fotografií a videa

7.3/10

výdrž baterie

8.4/10

Klady

  • elegantní zpracování
  • kvalitní displej
  • kompaktní rozměry
  • dobrá výdrž baterie
  • povedený fotoaparát
  • přítomnost USB-C
  • voděodolné tělo
  • čtečka otisků prstů

Zápory

  • vysoká cena
  • fotoaparát bez stabilizace obrazu
  • absence rychlého nabíjení
  • zatím běží na Androidu 6.0
  • usazování otisků prstů
Autor článku Martin Pavlović
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

Kapitoly článku