TOPlist

Recenze reproduktoru Marshall Emberton: přenosná stylovka se slušným zvukem

Marshall Emberton recenze 2

Marshall už delší dobu není jen značkou produkující kytarové zesilovače. Kromě řady sluchátek se v nabídce objevilo i množství menších či větších bezdrátových reproduktorů. Velmi zajímavá je například řada Portable, jejíž nejmenšího zástupce s označením Emberton jsme dostali na recenzi.

Jedná se o jednoduše přenosný a odolný reproduktor s cenou okolo 4 000 Kč. Atraktivní design pak určitě nebude jedinou výhodou tohoto reproduktoru.

Obsah balení a vzhled

Obsah balení Marshallu Emberton je velmi skromný. Nenajdete zde ani adaptér pro nabíjení. Jediným příslušenstvím je nabíjecí kabel a papírové manuály. Po rozbalení reproduktoru z ochranné fólie ale vykoukne kus velmi hezky zpracované elektroniky. V nabídce jsou dvě barevné varianty – Black a Black and Brass. Já jsem obdržel temnou variantu Black and Brass, která se mi osobně líbí určitě více.

Marshall Emberton 723
Marshall Emberton je opravdu kompaktní

Matný černý design je doplněn plastickým zlatým logem a zlatým joystickem pro ovládání na horní straně. V jeho blízkosti najdete také méně nápadné tlačítko pro párování přes Bluetooth a ukazatel stavu baterie. Na pravém boku sídlí USB-C konektor pro nabíjení. Jinak je reproduktor takovou nenápadnou černou symetrickou cihličkou, což oproti divočejším designům některých levnějších konkurentů určitě hodnotím pozitivně.

Marshall Emberton 696
Na boční straně je USB-C konektor pro nabíjení

S hmotností 0,7 kg a rozměry 68 x 160 x 76 mm je Emberton velmi dobře přenosný. Výrobce uvádí krytí IPX7, takže ani krátké ponoření do vody by nemělo reproduktoru uškodit. Pogumované tělo pak reproduktor uchrání v případě nějakých menších pádů. Jedinou výtkou v oblasti mobility je absence jakékoliv karabiny nebo poutka pro přichycení např. na batoh.

Funkce a parametry

Tím nejzásadnějším na celém reproduktoru jsou dva 10W měniče, které zvládnou vyprodukovat zvuk o akustickém tlaku 87 dB SPL. Frekvenční rozsah se pohybuje od 60 Hz do 20 kHz. Ačkoliv ostatní modely z řady Marshall Portable disponují jack konektorem pro kabelové připojení, Emberton jako nejpřenosnější model využívá pouze Bluetooth 5.0.

Marshall Emberton 709
Horní strana ukrývá dvě tlačítka a ukazatel stavu baterie

Jediným podporovaným kodekem je SBC, marně tedy budeme hledat kvalitnější kodeky aptX nebo AAC. Ve výbavě pak chybí také vestavěný mikrofon např. pro spolupráci s hlasovým asistentem.

Z hlediska ovládání bych rád pochválil vícesměrový ovladač, který se mi osvědčil. Poměrně jednoduše zajistí přepnutí skladby nebo úpravu hlasitosti. Například oproti JBL Xtreme, které má několik pogumovaných tlačítek a při pohledu z úhlu není hned příliš jasné, které piktogramy jsou které, tohle je opravdu funkční řešení. Praktický je také světelný ukazatel úrovně nabití baterie.

Marshall Emberton 687
Jednoduchý design stále funguje

Emberton nespolupracuje s žádnou aplikací, nenabídne tedy žádné doplňující funkce v podobě ekvalizéru nebo širšího nastavení. V podstatě je to velmi jednoduché zařízení, které má za úkol jedinou činnost, a tu zvládá poměrně dobře.

Zvukové podání

Výhodou Embertonu je umístění reproduktorů z obou stran. Ideální je tedy pokládat jej do prostoru, pak je zvuk jednoznačně nejlepší. Subjektivní hlasitost reproduktoru je opravdu vysoká, takže jsem se většinou pohyboval někde okolo 60 % a potenciál výkonu ani v plné míře nevyužil. Při maximální hlasitosti je pak už samozřejmě slyšet, že měniče nejsou ve své komfortní zóně a celková kvalita zvuku upadá.

Marshall Emberton 728
Reproduktor může ležet…

Ačkoliv jsou v těle umístěny dva reproduktory, o stereo efektu se v tomto případě příliš nedá hovořit. Už ze své podstaty se tedy jedná o monofonní zdroj zvuku. To ale u přenosného reproduktoru asi není žádným velkým překvapením.

Celkově jsem při poslechu měl pocit upřednostnění basových frekvencí na úkor středů. Některé dobře známé skladby tedy občas zněly až příliš basově. Taktéž se zvyšováním hlasitosti více vystupovaly basy a výšky oproti středům, které se postupně v okolních frekvencích utápěly. Při tišším poslechu jsem měl naopak pocit lépe vyrovnaného zvuku, takže určitě záleží na úrovni hlasitosti poslechu, kterou zvolíte.

Marshall Emberton 725
…nebo stát

Je však nutno zmínit, že Emberton nemá sloužit jako hlavní poslechové zařízení, ale spíše přenosný doplňkový reproduktor pro cestování nebo pobyt u vody. Takový úkol může splnit docela dobře a drobné zvukové nedostatky budou prominuty především díky slušné výdrži na baterii nebo voděodolnosti. Je nutno myslet také na kompaktní rozměry, které samy o sobě kvalitnímu zvukovému výkonu příliš nenahrávají.

Baterie a výdrž

Jednou ze silných stránek Marshallu Emberton má být výdrž na baterii. Výrobce uvádí více než 20 hodin provozu a rychlé dobití na 5 hodin provozu za pouhých 20 minut. Kompletní nabití má proběhnout za tři hodiny.

Marshall Emberton 717
Ukazatel baterie

Dle mých zkušeností proběhne plné nabití i za dvě hodiny a půl, samozřejmě ale záleží také na použitém adaptéru. Celková výdrž pak hodně závisí na hlasitosti, kterou využíváte. Při poslechu spíše tišším jako podkres k jiným činnostem se k avizovaným 20 hodinám určitě dostanete.

Když naopak reproduktor trochu více potrápíte, výdrž o nějakou tu hodinu či dvě klesne, vždy byste se ale měli dostat přes patnáct hodin, což je pro většinu uživatelů určitě zcela dostačující.

Závěrečné hodnocení

Marshall Emberton má jednoduchý úkol. Je nejmenším zástupcem řady Portable, jednoznačně by tedy měl být nejlépe přenosným reproduktorem celé řady. To bezesporu je a díky pogumovanému povrchu a krytí IPX7 vyhoví i venkovnímu použití.

Zvukově se určitě nejedná o špatný reproduktor, má však své mouchy, a proto bych jej doporučil spíše jen jako doplněk pro příležitostné použití na cestách. Emberton se nechlubí chytrými funkcemi ani širšími možnostmi nastavení. I díky tomu je velmi jednoduše ovladatelný a na život s ním si rychle zvyknete.

Marshall Emberton 670
Plastické logo Marshall

Pokud byste naopak rádi chytřejší reproduktor i s podporou hlasových asistentů, podíval bych se spíše po něčem, jako je Sonos Roam. U něj ale bude potřeba přidat navrch nějakou tisícovku, protože Marshall Emberton nyní seženete za cenu okolo 3 590 Kč.

Pokud si tedy vystačíte se základními funkcemi a oceníte spíše kvalitní design a slušnou výdrž na baterii, Emberton je jasnou volbou. Jestliže jsou vaše priority nastavené trochu jinak, na trhu se v dnešní době nabízí hromada zajímavých přenosných reproduktorů, které vašim požadavkům vyhoví.

Marshall Emberton

prenosny reproduktor marshall emberton cerna mosaz
8.2

Design a zpracování

9.5/10

Funkce a výbava

7.0/10

Kvalita zvuku

7.5/10

Výdrž baterie

8.6/10

Klady

  • voděodolnost IPX7
  • elegantní design
  • slušná výdrž na baterii
  • vícesměrový joystick pro ovládání

Zápory

  • pouze kodek SBC
  • chybějící mikrofon
  • chybějící jack konektor
  • zvukový přednes má své limity
Autor článku Adam Bělunek
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

Kapitoly článku