TOPlist

Recenze OnePlus Nord N10 5G: šedá myška průměru

OnePlus Nord N10 uvod

OnePlus je v našich končinách známý především jako výrobce „zabijáků” vlajkových lodí. Poslední dobou se nicméně zaměřuje na střední třídu, která na rozdíl od vlajkových lodí zažívá rozkvět. Meziroční zlepšení vlajkových lodí je totiž čím dál tím menší, zatímco loňská střední třída se jen těžko může srovnávat s tou letošní.

OnePlus Nord N10 2
Jak si OnePlus Nord N10 5G poradí s konkurencí?

Po marketingově úspěšném modelu Nord přichází další zařízení od OnePlus z této série s označením N10 5G. Jak dopadl dostupný telefon s podporou 5G, se dozvíte z naší recenze.

Design a konstrukce

Po konstrukční stránce nás nečeká žádné překvapení – sklo vepředu, rám a záda z plastu. Konstrukce je pevná, telefon se dobře drží v ruce a je pohodlné s ním pracovat. Designové rozhodnutí použít lesklý plast na zádech ale nechápu. OnePlus Nord N10 je doslova magnetem na otisky prstů.

OnePlus Nord N10 11
Čtečka otisků prstů by mohla být spolehlivější

Design pokračovatelů modelu Nord doznal mírných změn, především v podobě fotoaparátů na zadní straně, které se fyzicky zvětšily v duchu dnešních trendů a čtečce otisků prstů, která se rovněž přesunula na záda. To vše v rozměrech 163 x 74,7 x 9 mm a hmotnosti 190 g.

Ačkoli je řemeslně i přes drobné přešlapy OnePlus Nord N10 5G zpracován dobře, nemůžu se ubránit pocitu, že se jedná o stereotypní nudu, která kopíruje dnešní trendy. Bohužel se také vytratila originální modrá barva, která se do značné míry podílela na snadné rozpoznatelnosti modelu OnePlus Nord.

Parametry a funkce

Přední straně dominuje 6,49″ IPS displej s rozlišením 1080 x 2400 pixelů (jemnost 406 ppi), výřezem pro přední fotoaparát a 90Hz obnovovací frekvencí. Čitelnost na přímém slunci je dobrá, stejně jako pozorovací úhly a barevné podání, kterému pomáhá plný sRGB standard. Rámečky by sice mohly být tenčí, ale to už bych byl hnidopich.

OnePlus Nord N10 10
Parametry jsou ve střední třídě konkurenceschopné

Pod kapotou se nachází osmijádrový Snapdragon 690 5G, doplněný grafikou Adreno 619L, 6 GB RAM a 128 GB vnitřní paměti s možností rozšíření o microSD karty. Tato kombinace si v benchmarku AnTuTu vysloužila hezkých 274 898 bodů a nutno podotknout, že telefon šlape jako po drátkách.

Hardwarové parametry OnePlus Nord N10

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 10, čipset: Qualcomm Snapdragon 690 5G, octa-core, 2× 2,0 GHz Kryo 560 Gold + 6× 1,7 GHz Kryo 560 Silver, GPU: Adreno 619L, RAM: 6 GB, interní paměť: 128 GB, pam. karta:
Rozměry: 163 × 74,7 × 9 mm, hmotnost: 190 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,49", IPS LCD, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2400 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.1, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4300 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 64 Mpx, f/1.8, 1/1.72", 0.8µm, PDAF, druhý: 8 Mpx, širokoúhlý, f/2.3, 119˚, třetí: 5 Mpx, portrétový, f/2.4, čtvrtý: 2 Mpx, makro, f/2.4, selfie kamera: 16 Mpx, f/2.1, Full HD video, HDR

Z ostatní výbavy nechybí Bluetooth 5.1 s podporou APT-x, všechny lokalizační standardy, USB-C, 3,5mm jack, NFC či podpora sítí páté generace. Ta stále není příliš rozšířená na našem území, proto je její otestování problematické.

OnePlus Nord N10 7
Podporu sítí 5. generace prozatím moc otestovat nelze

Chybí bohužel odolnost proti vodě a prachu standardu IP, nicméně zde najdeme alespoň základní, blíže nespecifikovanou, odolnost proti postříkání vodou. Čtečka otisků prstů je poměrně spolehlivá, nicméně by mohla být rychlejší.

Nabíjení a výdrž baterie

Baterie má kapacitu 4 300 mAh, kterou doplňuje rychlé 30W nabíjení. Nabíječku, která tyto rychlosti podporuje, naštěstí najdete přímo v balení. Pokud jde o výdrž, tak OnePlus Nord N10 5G nijak nevybočuje z dobrého standardu. Náročným dnem vás protáhne bez větších potíží, při střídmém využívání můžete dosáhnout i na celé dva dny.

OnePlus Nord N10 6
Výdrž na baterii je na velmi dobré úrovni

Při přehrávání Full HD videa na maximální jas po dobu jedné hodiny klesla kapacita baterie o 10 procent, což je dobrý výsledek. Nabíjení je velmi rychlé, alespoň pokud jde o nabití z 0 na 50 procent, které telefon stihne okolo půl hodiny. Do plna se poté zvládne dobít za zhruba hodinku a půl.

Operační systém

OnePlus Nord N10 5G pohání operační systém Android ve verzi 10 s nadstavbou OxygenOS. Zmínit musím největší zklamání, neboť OnePlus přislíbilo pouze jednu velkou aktualizaci. Pokud si však na aktualizace nepotrpíte, systém dokáže nabídnout dostatek funkcí a možností přizpůsobení.

Hlavní předností je plynulý systém bez náznaku zaseknutí, který doplňují široké možnosti úprav. Upravit si v rámci systému můžete podobu a tvar ikon, jejich velikost či dokonce takové drobnosti, jako je barva zvýraznění a odstínu. Nechybí ani populární tmavý režim či filtr modrého světla. Potěší minimum předinstalovaných aplikací.

Nepřehlédněte – Recenze OnePlus Nord N100: Číňan ze severu, který trochu zabloudil

Nevýhodou, která pro někoho však nemusí hrát zásadní roli, je, že OnePlus Nord N10 5G dostane pouze jednu velkou aktualizaci.

Fotografie a záznam videa

OnePlus Nord N10 5G dává uživatelům k dispozici čtveřici fotoaparátů. Hlavní 64Mpx senzor Omnivision OV64B se světelností f/1.79 a velikostí pixelů 0,70 µm, širokoúhlý fotoaparát s 8 Mpx a světelností f/2.25 a dvojici snímačů „do počtu” – makro objektiv a senzor hloubky ostrosti, oba shodně s 2Mpx a světelností f/2.4. Na přední straně je ještě selfie fotoaparát s 16 Mpx a světelností f/2.0.

OnePlus Nord N10 9
Fotoaplikace je přehledná a jednoduchá na ovládání

Za dobrých světelných podmínek nabídne hlavní fotoaparát velmi kvalitní snímky, které jsou bohaté na detaily, jsou dobře prosvětlené, netrpí na množství šumu či výrazné neostrosti. Dynamický rozsah je taktéž velmi dobrý, drobnou poznámku mám jen k barevnému podání, které je realistické a pro někoho možná méně atraktivní.

Širokoúhlý fotoaparát je na tom o poznání hůř, šum je výraznější, detaily jsou neostré , barevné podání je zkreslené a dynamický rozsah se hlavnímu senzoru nemůže ani zdaleka rovnat. Mějte proto na paměti, že s širokáčem žádnou parádu neuděláte, pokud nemáte takřka dokonalé světelné podmínky.

Za horších světelných podmínek a v noci těží hlavní fotoaparát z dobré světelnosti a relativně přesné teploty světla, bohužel v detailech výrazně ztrácí. Přesto jsou noční snímky na danou kategorii relativně kvalitní. Širokoúhlý snímač v noci raději nepoužívejte, neboť má tendenci posouvat barevnou škálu do zelena, chybí mu detaily a ostrost. Na průměr se dostanou fotky jen ve chvíli, kdy máte k dispozici dostatek pouličního osvětlení.

Fotoaplikace nabízí ještě digitální 2x zoom, který je použitelný. Díky vysokému rozlišení neztrácí snímky výrazné množství detailů a zoom tak může naplno využít předností hlavního senzoru. Zmínit musím ještě dva doprovodné fotoaparáty – lepší makro pořídíte hlavním fotoaparátem a hloubka ostrosti sice funguje spolehlivě, ale s trochou snahy by bokeh efekt šel vytvořit softwarově.

Tip: Snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde.

Video zvládne OnePlus Nord N10 5G natáčet ve 4k při 30 snímcích za sekundu. Pokud si potrpíte na plynulejších 60 snímků, musíte sáhnout po Full HD rozlišení. K dispozici je také speciální režim 4K Cine, který natáčí video ve 21:9 a snaží se napodobit filmovou kvalitu. Natáčení videa patří mezi silné stránky OnePlus Nord N10 5G.

I bez optické stabilizace se snímky výrazně neklepou, netrpí na agresivní přeostřování, poradí si se změnou expozice a mají poměrně vysokou míru detailů i v případě, že plynule během natáčení využijete zoom. Zvuk taktéž musím pochválit, jelikož se v dané kategorii jedná o nadprůměr, který si neporadí jen se silným větrem. V noci jde pochopitelně kvalita rapidně dolů, zde se vyplatí sáhnout po nižším rozlišení a natáčet na místech s dostatkem pouličního osvětlení.

Závěrečné hodnocení

OnePlus se pokusil rozšířit své řady ve střední třídě pod značkou Nord, která úspěšně vzbudila velká očekávání. Realita je ovšem taková, že modely N100 a N10 5G jsou spíše šedým průměrem, který bude mít problémy zaujmout širokou veřejnost stejně, jako původní OnePlus Nord. Ten měl k dispozici alespoň skvělý marketing.

OnePlus Nord N10 14
OnePlus Nord N10 5G si v testu nevedl vůbec špatně, ale něco tomu zkrátka chybí

Mezi hlavní přednosti OnePlus Nord N10 5G patří kvalitní displej s podporou 90Hz, Bluetooth 5.1 s APT-x, dostatek výkonu pro práci i hry, rychlé 30W nabíjení a dobrá výdrž, podpora sítí 5. generace, odladěný operační systém či kvalitní fotografie za dobrého světla a nadprůměrné video. Nedostatkem je poté fádní design bez snahy o inovaci, horší snímky z širokoúhlého fotoaparátu, jen jedna velká aktualizace operačního systému či chybějící odolnost proti vodě a prachu.

OnePlus Nord N10 4
OnePlus Nord N10 5G bohužel neudělá stejnou díru do světa, jako původní OnePlus Nord

Za cenu 7 590 korun se jedná o zajímavou volbu, nicméně konkurence je v těchto vodách až příliš nelítostná. Obstát v souboji s Xiaomi Mi 10T Lite, Samsungem A51 či Realme 7 5G není vůbec jednoduchý úkol, který má relativně nová značka na našem trhu před sebou.

OnePlus Nord N10

N10 Frame
7.9

Design a zpracování

6.7/10

Výkon a optimalizace

8.4/10

Hardwarová výbava

7.8/10

Kvalita fotografií a videa

8.2/10

Výdrž baterie

8.6/10

Klady

  • kvalitní 90Hz displej
  • dostatek výkonu pro práci i hry
  • Bluetooth 5.1 s APT-x
  • podpora 5G sítí
  • kvalitní fotografie a nadprůměrné video
  • rychlé 30W nabíjení a dobrá výdrž baterie

Zápory

  • fádní design
  • horší snímky z širokoúhlého fotoaparátu
  • absence voděodolnosti
  • přislíbena jen jedna velká aktualizace systému
Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku