TOPlist

Recenze Nubia RedMagic 6S Pro: starý kabát s novými vnitřnostmi

Nubia red magic 6s pro clanek

Čínská značka Nubia není v našich končinách příliš známá, nicméně mezi hráči má poměrně solidní jméno – herní smartphony RedMagic patří mezi to nejlepší, co si můžete s ohledem na mobilní hraní pořídit. Nejnovější model 6S Pro je poslední iterací herního smartphonu od Nubie, který opět nabídne špičkové parametry.

  • Nubia RedMagic 6S Pro je inovovanou variantou původního RedMagic 6
  • novinkou je výkonnější čipset, tišší ventilátor a několik dalších drobností
  • za necelých 18 tisíc se stále jedná o skvělý telefon

Design a zpracování

Po stránce designu není moc co rozebírat – Nubia RedMagic 6S Pro vypadá na chlup stejně jako jeho sourozenec bez přídomku Pro v názvu – rozměry 169,9 x 77,2 x 9,5 milimetrů a hmotnost 215 gramů jsou prakticky totožné a rozdíl v praxi nepoznáte. Tělo je kombinací hliníkové slitiny a skla, která na papíře zní velmi luxusním dojmem, v ruce nicméně smartphone stále působí trochu lacině.

Nubia RedMagic 6S Pro 2
Nubia RedMagic 6S Pro vypadá stále vcelku elegantně

Ostré a agresivní křivky doplňují červené detaily a LED podsvícené logo výrobce se dvěma proužky na zadní straně. Hrany jsou ostřejší, což lehce znepříjemňuje používání jednou rukou. Přední strana je bez moderního výřezu, vše podstatné se vešlo do rámečků okolo displeje.

Kromě tradičních tlačítek na těle najdeme ještě něco navíc, konkrétně dvě dotyková tlačítka, která při hraní slouží jako programovatelné triggery, nastavitelnou dotykovou plošku na zádech a speciální červený posuvník, který nejenže aktivuje herní režim, ale rovněž zapne aktivní ventilátor, jehož výdechy jsou na levé i pravé hraně.

Nubia RedMagic 6 2
Rozdílů oproti Nubii RedMagic 6 není mnoho

Výtku mám k umístění USB-C na spodku telefonu. Ačkoli se jedná o standardizované umístění, pro herní smartphone je to spíše minus. Při hraní je totiž vhodné telefon připojit ke zdroji energie a kabel trčící z telefonu značně ztěžuje pohodlný úchop. Takový ROG Phone 5 od Asusu má toto podchyceno lépe – na těle nabízí hned dva USB-C konektory. Obdobně špatné umístění má i 3,5mm audio konektor.

Displej a hardwarová výbava

Pokud jde o výbavu, není tenhle kousek absolutní špičkou, v souboji s těmi nejlepšími ale neztrácí dech. Displej typu AMOLED o velikosti 6,8 palců dostal rozlišení 1080 x 2400 pixelů (jemnost 387 ppi), 8bitové barvy, maximální jas 700 cd/m², kontrastní poměr 1000000:1, HDR10+, obnovovací frekvenci 165 Hz a odezvu na dotyk 720 Hz. Panel nemá žádné výraznější chyby, barevné podání je příkladné, odezva perfektní a čitelnost na přímém slunci adekvátní.

Nubia RedMagic 6S Pro 1
Hardwarové parametry jsou stále špičkové

Ačkoli honba za čísly do značné míry herní telefony definuje, neškodilo by zapřemýšlet nad užitečností některých parametrů. Obnovovací frekvence 165 Hz je úctyhodná, nicméně reálně nepřináší žádný užitek. Naopak její používání poznáte na výdrži baterie, která rapidně klesá. Hry pro Android s touto obnovovací frekvencí povětšinou neumějí pracovat, takže na pohled nemáte šanci poznat rozdíl oproti 120 Hz. Troufnu si říci, že většina lidí nepozná rozdíl ani oproti 90 Hz.

Čipset Qualcomm Snapdragon 888+ je doplněný grafikou Adreno 660, 12/16 GB LPDDR5 RAM a 128/256 GB UFS 3.1 vnitřní paměti bez možnosti rozšíření o microSD karty. V benchmarku AnTuTu smartphone získal 869 801 bodů, což je více než u drtivé většiny dnešních telefonů. Tento výkon vám postačí na jakoukoli hru v plných detailech a ještě vám hodně výkonu zbude.

Nubia RedMagic 6S Pro 7
Displej je hlavní předností Nubie RedMagic 6S Pro

Z ostatní výbavy nechybí podpora sítí 5G, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.0 s podporou aptX, všechny relevantní polohové systémy, USB-C, NFC, 3,5mm jack či stereo reproduktory s podporou Dolby Atmos a DTS/DTS X. Čtečka otisků prstů se nachází pod displejem a je poměrně rychlá a spolehlivá. Mrzí mě jen absence zvýšené odolnosti proti vodě a prachu, nicméně s aktivním ventilátorem to není jednoduchý úkol.

Zmínit rozhodně musím také systém chlazení. Ten zajišťuje ventilátor s maximální rychlostí 20 000 otáček za minutu (nárůst oproti RedMagic 6 o 2 tisících otáčkách) a 59 lopatkami, chladicí vzduchový kanál, supravodivá měděná fólie, termální gel, grafen a velká výparníková komora. Ani při náročnějším hraní se telefon příliš nezahřívá, byť teplo pochopitelně v rukou pocítíte.

Ventilátor je poměrně hlučný i při nižších otáčkách a spouští se nejen při hraní, ale také v případě rychlého nabíjení, což nepovažuji za úplně nejšťastnější. Přece jenom, nikdo asi netouží po tom, aby z nabíjejícího telefonu slyšel zvuk točícího se větráčku. Naštěstí jde ale tuto „inovaci“ pro nabíjení vypnout. Nubia se sice chlubí, že větráček je tišší než u jeho předchůdce, nicméně si myslím, že do opravdu tichého ventilátoru má RedMagic 6S Pro pořád ještě daleko.

Baterie a výdrž

Baterie dostala kapacitu 5050 mAh a podporu rychlého 66W nabíjení. K takto rychlému nabíjení vám ovšem nepomůže adaptér přibalený v krabici, ten má maximální výkon 33 W. Chybí mi jen bezdrátové nabíjení, které se do těla patrně už nevešlo. Zamrzí absence 120W nabíjení, které je sice pro Nubii k dispozici, ovšem pouze v čínské verzi.

Nubia RedMagic 6S Pro 8
Běžný den zvládne Nubia RedMagic 6S Pro s přehledem

Jestli nebudete telefon v žádném ohledu šetřit, budete mít maximální jas, 165Hz obnovovací frekvenci a neodepřete si nějaký ten náročnější herní titul v doprovodu aktivního chlazení, výdrž budete počítat v hodinách. Střídmější nastavení vám může vynést okolo 11 hodin, pokud vsadíte na nižší obnovovací frekvenci a omezíte některé funkce.

Při používání Nubie RedMagic 6S Pro jako běžného telefonu se dostanete pohodlně na jednodenní výdrž, s trochou snahy i na den a půl, ale to už musíte provádět hodně magie v nastavení a omezování funkcí. Nabíjení zvládne doplnit 50 % baterie za cca 40 minut, do plna je to pak něco málo přes hodinu. Rychlejší adaptér tyto časy ještě o něco zkrátí.

Operační systém

Operačním systémem je Android ve verzi 11 s nadstavbou RedMagic 4.0. Ta nabízí široké možnosti nastavení, především v oblasti LED notifikací, herního režimu či displeje a jeho Always-on režimu. Prostředí je dobře odladěné, nikde se nic neseká a na nic dlouho nečekáte. U takto výkonného smartphonu bych ani nic jiného nečekal.

Nubia RedMagic 6S Pro 16
Nadstavba má své nedostatky

Trochu mě zamrzelo, že tenhle kousek, stejně jako její předchůdce, nemá plně lokalizovaný systém. Poměrně často se v softwaru či doprovodných aplikacích objevuje angličtina a čínština, což nepůsobí příliš dobře. Naštěstí jde ale o věci, které by měla opravit další aktualizace.

RedMagic 4.0 je každopádně jednou z těch chudších nadstaveb. Přizpůsobení není jeho silnou stránkou, a jestli plánujete přechod z vybavenější nadstavby typu One UI či EMUI, budete hodně zklamáni tím, že co jste považovali za samozřejmost (například vlastní témata, sady ikon či bohaté vyhledávání), zde prostě nenajdete. Na druhou stranu dostanete například specializované prostředí Game Space, které aktivujete posuvníkem a v rámci něhož si můžete nastavit externí příslušenství (například přídavný větrák, sluchátka či hardwarový ovladač), chování telefonu během hraní či rychlost ventilátoru.

Mobilní hraní

Herní telefon jsem pochopitelně musel využít také pro hraní. Při hraní jsem sáhl jak po jednodušších titulech ve stylu Crash Bandicoot: On The Run, tak po náročnějších hrách jako Call of Duty Mobile či Civilization VI.

Nebudu chodit dlouho kolem horké kaše – na hry je tahle novinka jako stvořená. Herní režim si můžete přizpůsobit tak, aby vás během herní seance nikdo nerušil a aby zároveň telefon dodal maximální možný výkon. Kapacitní triggery s odezvou 450 Hz dodají hraní potřebnou hloubku a v kompetitivním hraní také určitou výhodu, kterou hráči na běžných telefonech zkrátka nemají. Novinkou je také třetí dotykové tlačítko na zádech v černém proužku mezi názvem telefonu a logem. Ačkoli musím pochválit snahu přidat více přizpůsobitelných tlačítek, během používání jsem je až tak často nevyužíval.

Nubia RedMagic 6S Pro 17
Nubia RedMagic 6S Pro je pro hraní doslova stvořená

Nevýhodou je, že plný potenciál telefonu jednoduše nemáte kde využít. V Google Play prakticky nenajdete žádnou hru, která by potřebovala 12 GB RAM, výkon Snapdragonu 888+ a především 165Hz displej. S parametry se tak můžete pochlubit známému, který vám rozhodně odkývá, jak jsou ty hry rychlejší a plynulejší, v praxi by nicméně rozdíl oproti telefonu s polovičním výkonem a nižší obnovovací frekvencí nepoznal.

Fotoaparát a záznam videa

Fotoaparáty nejsou nejsilnější disciplínou Nubie, i když podle parametrů to tak nevypadá. Hlavní fotoaparát ISOCELL Samsung GW3 dostal rozlišení 64 Mpx, světelnost f/1.79, velikost senzoru 1/1.97, velikost pixelů 0.80 µm. Druhým senzorem je CMOS Hynix HI-846 s rozlišením 8 Mpx, světelností f/2.2 a velikostí pixelů 1.12 µm. Trojici uzavírá 2Mpx makro snímač se světelností f/2.4. Na přední straně pak najdeme selfie fotoaparát s rozlišením 8 Mpx a světelností f/2.0. Jinými slovy se jedná o totožnou sestavu jako v případě RedMagic 6.

Nubia RedMagic 6S Pro 12
Fotoaparát je největší slabinou smartphonu

Za dobrých světelných podmínek umí Nubia RedMagic 6S Pro produkovat lehce nadprůměrné snímky. Fotky jsou barevně věrné, netrpí na množství šumu a jsou ostré na těch správných místech. Občas se nicméně stane, že některé detaily automatika spojí dohromady a HDR sem tam vytvoří nepříjemný přepal. V nabídce máte ještě 2x a 5x digitální zoom, který je použitelný jen v nejnižším možném přiblížení.

Za zhoršujících se světelných podmínek a v noci už hlavní fotoaparát neudělá takřka žádnou parádu. V interiérech má problémy s ostrostí snímků a některé části postrádají detaily. V noci je problém s ostrostí, teplotou barvy, vysokým šumem či s odlesky od pouličního osvětlení. Noční režim je zkrátka nepřesvědčivý a na danou cenovou kategorii nedostačující.

Širokoúhlý fotoaparát už se konečně neukrývá v režimu Pro, což ovšem neznamená, že by se nějak výrazně zlepšila jeho kvalita. Širokáč stále trápí málo detailů, občasné rozmazání, přepaly a nepřesvědčivé HDR z širokoúhlého objektivu dělá fotoaparát pro občasné použití.

Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde

Video můžete na RedMagic 6S Pro natáčet až v rozlišení 8K a 30 fps, nicméně mnohem lepší variantou je nižší 4K a 60 snímků za sekundu. Na maximální rozlišení pokud možno nenatáčejte – více pixelů znamená více šumu, méně kvalitnější záznam a zbytečně nafouklý soubor, pro který jen obtížně najdete využití. Jestli chcete nahrávat prvotřídní videa v 8K na YouTube či si je přehrát na své nové televizi, raději sáhněte po jiném obsahu.

Rozlišení 4K a 60 snímků za sekundu je už trochu jiné kafe. Plynulost 60 snímků za sekundu je prvotřídní, nicméně i za dobrých světelných podmínek má hlavní snímač příležitostné potíže. Zamrzelo mě pomalejší ostření a také občasné zmatky s vyvážením bílé. Zvuk je taktéž vcelku průměrný a postrádá dynamiku. Zamrzí také elektronická stabilizace pouze do rozlišení 4K a podprůměrná kvalita nahraného zvuku.

Noční záběry nedostatky jen prohlubují. Videa za horších světelných podmínek trpí na nedostatek světla, pomalé ostření, horší vyvážení bílé či nedostatek detailů. Na jednu stranu se mi příčí vyčítat hernímu smartphonu horší fotoaparáty a nepřesvědčivé natáčení videa, na druhou stranu ovšem Nubia chce za svůj stroj poměrně dost peněz a fotoaparáty jsou zkrátka důležitou součástí moderních telefonů.

Závěrečné hodnocení

Nubia RedMagic 6S Pro je mírnou evolucí předchozího modelu, který si Nubia mohla s klidem odpustit. Změn oproti předchůdci je zanedbatelné množství a při běžném používání je prakticky nemáte šanci zaznamenat. Mnohem zajímavější byl úkrok stranou v podobě Nubie RedMagic 6R, který ukrývá špičkové parametry herního smartphonu v decentním těle.

Nubia RedMagic 6S Pro 15
Nubia RedMagic 6S Pro není špatný telefon, ale změn by přece jenom mohlo být více

Výkonnější čipset, lepší ventilátor, mírně vylepšený displej a rychlejší nabíjení jsou jediné výraznější benefity, které dostanete oproti předchůdci. Vylepšená verze 6S Pro naopak převzala všechny nevýhody, kterými trpěl i jeho předchůdce, tedy hlučný ventilátor, horší fotoaparát v nočním režimu, jen průměrné natáčení videa, nekompletně přeložený systém, pouze 128 GB interní paměti bez možnosti rozšíření či nevyužitelný hardwarový potenciál kvůli nedostatku herních titulů.

Nubia RedMagic 6S Pro 14
Pokud hledáte výkonný telefon, ale nepotřebujete absolutně to nejlepší, je RedMagic 6S Pro dobrou volbou

S příchodem nejnovějších čipsetů, jako je Snapdragon 8 Gen 1 či MediaTek Dimensity 9000, je nákup herního smartphonu se starším čipem na pováženou. Pokud si herní telefon chcete koupit s vědomím nejlepších možných parametrů, raději si počkejte na nástupce. Jestli vám nicméně nevadí trochu starší specifikace, které i tak nabídnou brutální výkon, za cenu 699 euro (cca 17 800 Kč) za verzi s 16 GB RAM a 256 GB vnitřní paměti se jedná o solidní volbu.

Nubia RedMagic 6S Pro

Nubia RedMagic 6S Pro nahled
8.7

Design a zpracování

8.7/10

Výkon a optimalizace

9.8/10

Hardwarová výbava

9.5/10

Kvalita fotografií a videa

7.2/10

Výdrž baterie

8.4/10

Klady

  • skvělý 165Hz AMOLED displej
  • brutální výkon
  • rychlé 66W nabíjení
  • vylepšený ventilátor a programovatelné tlačítko navíc

Zápory

  • ventilátor je stále poměrně hlučný
  • horší fotoaparát v nočním režimu
  • kvalita záznamu videa
  • občasné chyby v lokalizaci
Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku