Domů » Recenze » Recenze Nokia Lumia 925: Finka, co se umí odlišit

Recenze Nokia Lumia 925: Finka, co se umí odlišit

Nokia celkem rychle rozšiřuje portfolio modelové řady Lumia s Windows Phone 8. Doteď si byly hodně podobné, ale dnes testovaný model je jiný. V čem se liší a jaké novinky nabízí, vám prozradíme v našem testu.

Je to již rok a nějaký ten měsíc, co světlo světa spatřila první Lumia s označením 800 (recenze). Svět si tehdy málem sedl na zadek, včetně mě. Design ve stylu oblíbené Nokin N9, k tomu novotou vonící Windows Phone 7.5 a Carl Zeiss fotoaparát, to přeci musí být trhák. Bohužel nebyl. Přijetí novinky bylo vřelé, prodeje však přes masivní marketingovou podporu vlažné. Se značným zpožděním následovala Lumia 900, která sice nabídla komfort většího displeje, ale tvary jejího těla již nebyly tak ladné. Prostě kompromis a nakonec nezvládnutá aktualizace na Windows Phone 8 tento model svým způsobem zabily a nepomohl ani Batman.

Pro starší Lumie tedy zůstala jen verze Windows Phone 7.8, která je dnes prakticky bez jakékoli podpory, takže mrtvá. A pak následovala smršť dalších barevných Lumií, které ale neměly ani špetku kouzla původní Lumie 800, která je ještě dnes nádherným smartphonem. Všechny další uvedené modely se ale řadily do střední a nižší střední třídy, pořád na trhu chyběla bomba, která by nahradila původní vlajkovou Lumii 900, ač ona zase takovou bombou nebyla. A tak se po řadě spekulací a odkladů i na našem trhu objevila bájná Lumia 920, která je ale známá spíš kvůli své přemrštěné ceně a nadměrné váze. Její cena padala rychleji, než by kdokoli čekal a dnes ji lze označit za poměrně dobrou koupi. Jenže pořád je to barevný a plastový smartphone, snažící se napodobit ladné křivky původní Lumie 800, leč zcela marně.

Takže pokud by nastala utopická situace a na světě nebyly ke koupi jiné smartphony než z řady Nokia Lumia, i dnes zcela neochvějně sáhnu po povedené Lumii 800. Respektive udělal bych to tak dodnes, do chvíle, než se mi do ruky dostala testovaná Lumia 925, která se konečně výrazně odlišuje a má co nabídnout.

V dnešním článku se zaměřím hlavně na přístroj jako takový, jeho fotoaparát a doplňkové funkce. O systému Windows Phone 8, včetně aktualizace Amber, byly již popsány stohy papíru, takže nemá smysl pořád dokola omílat již mnohokrát napsané. Pokud se však chcete dozvědět více, rozhodně byste neměli minout tyto články:

Klady (+)

 • design a zpracování
 • kvalitní displej s vyšší citlivostí na dotyk
 • výborná čitelnost na přímém slunci
 • rychlý a stabilní systém
 • bonusový software Nokia (foto, mapy, navigace)
 • kvalitní fotoaparát s optickou stabilizací
 • odemknutí telefonu poklepáním na displej
 • hodiny na „vypnutém“ displeji
 • aplikace Data Sense pro úsporu přenesených dat

Zápory (-)

 • zpracování slotu na microSIM kartu
 • stále chybí některé aplikace
 • microUSB na horní hraně
 • zahřívání při běžném používání
 • chybějící notifikace na vypnutém displeji
 • jen průměrná výdrž baterie
 • lupa pod displejem umí jen Bing
 • pomalejší reakce při práci s fotografiemi
 • absence některých pokročilých funkcí fotoaparátu

Obsah balení

Všechny Lumie mají plus mínus stejnou krabičku lišící se obrázky na ní. Novinkou u Lumie 925 je textilní poutko, které usnadňuje „vyjetí“ krabičky s telefonem z „garáže“. Uvnitř pak najdeme kromě jehly na vysunutí slotu pro microSIM ještě microUSB kabel, adaptér do zásuvky, návody a vcelku obstojně hrající sluchátka.

- - -

Osobně jsem měl problém s jejich držením v uchu, ale to je subjektivní záležitost a nejspíš ji vyřeší přibalené nástavce do uší. I tak bych ale asi pro delší poslech hudby volil jiná sluchátka než tato. Nehrají vyloženě zle, ale basová složka je celkem nevýrazná, což mně osobně vadí a nespraví to ani vestavěný ekvalizér, kterým Lumia 925 disponuje. Alespoň, že mají ovládání na kabelu a nemusíte tak pokaždé sahat pro telefon do kapsy nebo tašky.

Videorecenze na Nokia Lumia 925

Nokia Lumia 925

Design a zpracování: Hliníkové boky a polykarbonátová žádá

Předchozí Lumie, minimálně ty s polykarbonátovým unibody tělem, se vyznačovaly perfektním zpracováním, slušnou odolností proti poškrábání a na omak příjemnými materiály. Ty, u kterých byly použity výměnné kryty, už těchto kvalit nedosahovaly. Plasty působily dost laciným dojmem a slícování jednotlivých dílů rozhodně nebylo příkladné. Jako by se Nokia vrátila o několik let zpět, kdy produkovala telefony s oboustranně výměnnými a také vrzajícími kryty. Když si vzpomenu na 3210, 3310 nebo 6510 po několika týdnech používání, chovaly se jako desítky let stará almara :-)

- - -

I přes chválu na účet unibody konstrukce a použitých plastů stále čím dál tím víc sílily hlasy, že by Nokia měla sáhnout po nějakém ušlechtilejším materiálu. U Lumie 920 jsme se nedočkali, ale novinka to vynahrazuje. Kromě dobře známého polykarbonátu na zádech, který můžete mít v černé, stříbrné nebo námi testované bílé barvě, přidává i stříbrné hliníkové boky. Ty jsou příjemné do ruky, telefon se díky nim dobře drží a hlavně, celkový dojem z něj je výrazně luxusnější než u plastové Lumie 920. Konečně máte dojem, že držíte v ruce relativně drahý telefon, který si svým zpracováním svoji cenu ospravedlní. To se o starším modelu nedalo říct ani s notnou dávkou sebezapření.

- - -

Drobnou vadou na kráse jsou čtyři černé proužky na bocích, předěly pro antény, protože pod kovem by jinak moc signálu nepřijaly. Tyto ale u některých předprodukčních variant nebyly, respektive byly v barvě kovového rámečku. Takto narušují čistotu designu, a kdyby si je Nokia odpustila, udělala by mnohem lépe.

- - -

Čelní strana je vždy černá, krytá Gorilla Glass sklem druhé generace a kromě displeje obsahuje i tři dobře známá senzorová tlačítka a mikrofon pod ním a výstup reproduktoru, logo výrobce a druhou kamerku (1,2 Mpix) nad ním. Ostatní čidla jsou v černé barvě dobře skryta, takže přední část svojí přítomností nenarušují.

- -

Levý bok je prázdný, pravý disponuje dvojtlačítkem ovládání hlasitosti, tlačítkem pro vypnutí a zapnutí telefonu a spouští fotoaparátu. Prostřední tlačítko budete potřebovat méně než kdy dříve, protože Lumii 925 „probudíte“ i dvojitým poklepáním na displej. No a to poslední jmenované je dar z nebes, pro toho, kdo se smartphonem často fotí. Nabídne totiž podstatně větší komfort než ťukání na displej.


Zobrazení informací o čase v pohotovostním stavu

Spodní hrana je stejně jako levý bok prázdná, což nevěští nic dobrého. Proč? Protože microUSB konektor je na horní hraně, mezi slotem pro microSIM a konektorem pro 3,5 mm jack. Za tohle řešení by „inženýři“ zasloužili za uši. V podstatě s tím značně zkomplikovali nabíjení v autě v držáku při navigaci nebo použití dokovacích stojánků.

Záda telefonu kromě čočky 8,7 Mpix fotoaparátu a dvojité přisvětlovací LED diody nabídnou ještě nezbytná loga a popisky, otvor hlasitého reproduktoru a tři stříbrné kontakty. Pokud byste nevěděli, k čemu jsou, pak vězte, že novinka nenabízí integrované bezdrátové dobíjení, ale pro tuto funkci si musíte dokoupit speciální kryt. A ten se s dobíjecími obvody telefonu spojí právě přes tyto tři kontakty.

- -

Jako celek je, i přes drobné prohřešky, Lumia 925 velmi pěkný a dobře udělaný telefon. Doufám, že Nokia v tomto trendu bude pokračovat a vrátí se tak k dobré řemeslné práci, kterou dříve zvládala na jedničku a bude produkovat pohledné a dobře zpracované telefony ze zajímavých materiálů.

Hardware a výkon

Z pohledu celého trhu na tom Lumia 925 není moc dobře a její hardwarovou výbavu lze označit za průměrnou až slabší. Ale jak víme, Windows Phone pro plynulý běh nevyžaduje tak výkonné železo, takže dvoujádrový Snapdragon S4 Plus o frekvenci 1,5 GHz, grafika Adreno 225 a 1 GB RAM by měly stačit. Jak si ale ukážeme později, jsou aplikace či operace, na které prostě nestačí a silnější hardware by pro tyto případy jistě nebyl na škodu.

  

Dále je „na palubě“ WiFi s podporou standardů 802.11 a/b/g/n, s možností DLNA a vytvoření hotspotu. Následuje podpora LTE, kterého se dočkáme snad i u nás, GPS a GLONASS, FM rádio a NFC, které v menu stále najdeme pod trochu hloupým překladem „přiblížit+odeslat“. Jako by jednoduché NFC bylo málo cool.

Celek doplňuje 16 GB interní paměti (uživatel má k dispozici cca 13,5 GB), k dispozici bude i varianta s 32 GB, ale jen v režii operátora Vodafone, který má na tuto verzi celosvětovou exkluzivitu. Slot pro microSD kartu bohužel chybí, jak je u většiny Windows Phone telefonů zvykem.

Skvěle čitelný displej

Dozajista velkým lákadlem je displej. 4,5 palce úhlopříčka s rozlišením 768 x 1280 bodů jsou naprosto dostatečné parametry. Použitá AMOLED technologie pak naznačuje úsporu energie, zajímavé barevné podání a ostré pozorovací úhly. Doplněno o technologie PureMotion HD+ a ClearBlack, můžeme s klidem říct, že displej patří k tomu lepšímu, co dnes pořídíte.


Displej nabízí skvělou čitelnost na přímém sluníčku

Nejvíce se jeho kvality projeví na přímém slunci, kdy je jeho čitelnost špičková a třeba Samsung Galaxy S4 v tomto srovnání zcela propadl. Ostatní výrobci by si měli v tomto ohledu vzít z Nokie příklad. Za slunečných dní, jako jsou v posledních týdnech, je displej Lumie 925 to nejlepší. Regulace jasu samozřejmě probíhá automaticky dle intenzity okolního světla. Nově si také můžete přizpůsobit barvy displeje, konkrétně sytost a odstín. Od přirozených, přes vylepšené až po živé. Rozdíly jsou hodně znatelné a každý si najde to svoje nastavení.

- -
Nastavení barevného podání displeje, srovnání se Samsungem Galaxy S4

Stejně jako Lumia 920, i novinka disponuje zvýšenou citlivostí a můžete ji tedy ovládat v rukavicích či nějakými předměty. Jak ale ukázal praktický test, který provedl můj kolega, kožené rukavice na motorku už ale nezvládne.

  

Novinkou je „rychlý přehled“, v originále Glance screen. Jak už jsem psal, Lumia 925 při „vypnutém“ displeji zobrazuje hodiny. Ty tam mohou být pořád, 15 minut nebo se objeví po mávnutí rukou nad telefonem. Dodnes jsem ale nepochopil, proč se zobrazují jen hodiny a ne ikonky notifikací. Považuji to za hrubě nevyužitý potenciál displeje a nové funkce. Snad se dočkáme v některém z dalších updatů.

Baterie a výdrž

Li-Ion baterie s kapacitou 2000 mAh neslibuje žádné extra dobré výsledky a osobně nechápu, proč se Nokia bojí vložit do svých telefonů akumulátory s vyšší kapacitou. Nedávno představené LG G2 není o moc větší než Lumia 925, ale jeho baterie disponuje kapacitou 3000 mAh, a to je sakra rozdíl.

 

Zpočátku jsem Lumii 925 používal jako druhý telefon, čistě na hraní, a to na jedno nabití vydržela bez problémů celé dva dny. Její využití zahrnovalo sociální sítě, pořizování fotek a videí, jejich nahrávání na SkyDrive a Instagram, surfování po webu a vůbec celkové zkoumání, co je nového v systému po aktualizaci na verzi s označením Amber.

Jakmile se Lumia 925 přesunula na pozici primárního telefonu a do využití zapadly ještě hovory, e-maily, WhatsApp a využití GPS, výdrž šla rapidně dolů a byl jsem rád, když telefon ustál jeden pracovní den. Nabíječky v tašce a v autě se tak opět staly nutnou realitou.

Při sledování videa s jasem nastaveným na 50% úroveň a poloviční hlasitostí (do sluchátek) se telefon přihlásil o dobití téměř po šesti hodinách. Při testu procházení webových stránek přes WiFi, opět s polovičním podsvícením, došlo k vybití akumulátoru po 5 hodinách a 20 minutách.

Fotoaparát a záznam videa: Exceluje na všech frontách

Fotoaparát bude, stejně jako v případě starší Lumie 920, určitě velkým tahákem a vyznavače mobilní fotografie by Lumia 925 neměla nechat chladnými. Její optika a čip jsou zase o něco lepší než u starší sestřičky (mimo jiné přibyla jedna čočka navrch, takže jich je celkem šest a čip je o něco větší, takže na něj dopadne více světla) a subjektivně tak novinka podává lepší výsledky, hlavně za denního světla. V tom Lumia 920 nebyla tak jednoznačná, jako v případě nočních fotek.


Z aplikace pro fotografování můžete přistupovat i do dalších nástrojů pro práci s fotoaparátem

Ty i u Lumie 925 zůstávají na velmi vysoké úrovni kvality a denní fotky se ještě o kousek zlepšily. Dostanete tak do ruky fotomobil podávající špičkové výsledky, ale rozhodně ho nemohu označit za úplného krále. Řadí se bok po boku iPhone 5 či Samsung Galaxy S4. Fotí všechny plus mínus stejně, Lumia 925 navíc exceluje v nočních fotkách. U těch důležitějších, tedy za denního světla, výslednou kvalitou nijak nepřevyšuje dříve uvedené konkurenty, spíše naopak. Některé fotky trpí znatelnou kompresí a tím způsobenou ztrátou detailů. Lumia má také celkem potíže s protisvětlem (ne nutné přímým, ale i s bočním) a výrazně světlá a zároveň tmavá místa v jedné scéně jí také činí potíže. Musíte tedy přemýšlet nad celkovou kompozicí focené scény a úhlem, ze kterého jí fotíte.

- - -

- - -

Velkou výhodou je optická stabilizace, kterou měla už Lumia 920. Ta pomáhá hlavně při špatných světelných podmínkách, kdy jsou automatikou nastaveny delší expoziční časy. Oproti tomu Nokia ještě přidává ISO s nejvyšší citlivostí 3200, což expoziční časy zase zkracuje. Výsledky překvapivě netrpí zvýšeným šumem. Nutno uznat, že za špatného světla technologie PureView opravdu funguje.

- - -
Další fotografie si můžete prohlédnout v naší galerii

- - -

Prostředí fotoaparátu je stejné jako dříve. Jednoduché, intuitivní, rychlé, dobře ovladatelné. Zcela jasnou výhodou oproti konkurentům je hardwarová spoušť, která při namáčknutí zaostří a po domáčknutí pořídí snímek. Všelijaké náhražky v podobě využití tlačítek hlasitosti a podobně tomuto řešení nikdy nemohou konkurovat.

Oproti jiným mi ale chyběla možnost ovládat fotoaparátu a video z jednoho rozhraní. Nutnost přepínat se mezi těmito módy a hlavně absence funkce pro pořizování obrázků během natáčení videa jsou, alespoň z mého pohledu, pro moderní fotomobil neodpustitelnými chybami.

Zajímavá je možnost přístupu do dalších aplikací využívající fotoaparát přímo z kontextového menu. Pochopím to u aplikací jako je Twitter a podobně. Ale funkce jako panorama a další, by dle mého měly být integrovány přímo v uživatelském rozhraní a ne v externí aplikaci. To už ale předbíhám, protože na tyto nadstandardní funkce se podíváme v další kapitole.

Operační systém, prostředí a software

O Windows Phone 8 bylo řečeno vše, několikrát, pak znovu a nakonec i to, co snad ani řečeno být nemělo. Pokud vás tedy v posledních měsících zmínky o tomto operačním systému minuly, o čemž ale dost pochybuji, zabrouzdejte v článcích a recenzích, které jsem uvedl na začátku dnešní recenze.

  

Pozitivní zprávou jistě je, že se Lumia 925 bude prodávat už s aktualizací GDR2 a Nokia Amber. Ta přidává pár drobných vylepšení navrch, jako například hodiny na vypnutém displeji, již zmíněné „probuzení“ telefonu dvojitým poklepáním, rychlejší ostření fotoaparátu, Bluetooth Low Energy, Data Sense, filtrování hovorů a SMS, nastavení funkce pro hardwarovou spoušť fotoaparátu, ztišení vyzvánění otočením displejem dolů, vylepšené zálohování a další.

Na světlo světa se také dostávají informace o plánované aktualizaci s označením GDR3, která by měla přinést ještě více praktických funkcí. Pokud ale patříte mezi ty, jenž volají po notifikačním centru, máte smůlu. Útěchou tak bude alespoň vypínání spuštěných aplikací přímo z ovládání multitaskingu. Konečně!

  

Pokud už uvažujete o Windows Phone 8, je Nokia jasná volba, a to hlavně díky bonusovému softwaru, který dává do vínku svým smartphonům. V případě Lumie 925 jde hlavně o HERE Drive+ a HERE Maps a pak pokročilejší fotografické funkce, o kterých si více řekneme později. Pokud by vám to snad nestačilo, Store nabízí sekci se softwarem právě od Nokie.

Nadstandardní funkce, fotografické aplikace

Jak už je zvykem, Nokia svým telefonům vždy přibalí nějaký ten bonusový software navíc. Na kvalitní mapy a propracovanou navigaci jsme si již zvykli. Na některé fotografické funkce, jako je panorama také, ale tato oblast je dále rozvíjena a přidávány další a další funkce, které jsou buď úplně nové, nebo je mnohdy známe z konkurenčních produktů.

 

Jak už jsem psal, tyto funkce jsou vždy řešeny samostatnými aplikacemi. Osobně to nepovažuji za zrovna šťastné řešení a uvítal bych, kdyby byly integrovány přímo do prostředí fotoaparátu. Takhle, pokud chcete během focení využít některou z pokročilejších funkcí, musíte přejít do jiné aplikace, což prostě není pohodlné.

Nokia Cinemagraph vám umožní vytvářet pohyblivé obrázky. Ne videa, ale statickou fotografii a v ní animované části. Funguje to tak, že telefon nasnímá sérii snímků a po následné analýze vám dá na výběr, které části chcete mít animované, vždy tam, kde během snímání probíhal nějaký pohyb. Dá se s tím užít celkem dost legrace, avšak aby byl výsledek kvalitní, je vždy potřeba dopředu promyslet kompozici scény.

 
Pro zobrazení animace klikněte na obrázek, každý animovaný GIF má zhruba 1,5 MB

Nokia Smart Cam je celkem novinka, která nabídne pokročilé funkce jako je Nejlepší snímek, Akční snímek, Zaostření pohybu, Změnit obličeje a Odebrání pohybujících se objektů. Všechny uvedené fungují dobře, ale na můj vkus pomalu. Zde je vidět, že při výpočtech se hardware telefonu zadýchá a takto náročné operace vyžadují silnější hardware. Samsung Galaxy S4 disponující stejnými funkcemi, s nimi pracuje citelně rychleji.

Panorama snad netřeba představovat. S jednoduchým a intuitivním průvodcem vytvoříte vcelku obstojné panoramatické fotky. Konkurence má však focení tohoto typu lépe zpracované, protože pokud se s Lumií netrefíte do vyznačených kruhů, budou výsledné fotky celkem kostrbaté.

Photo Beamer je skvělý nápad, jak přenést fotky do PC a tím je ukázat ostatním. V prohlížeči v PC si najedete na adresu www.photobeamer.com. Tam se vám zobrazí QR kód. V telefonu si spustíte aplikaci Photo Beamer, vyberete fotku, kterou chcete přenést, načtete QR kód a voilà, fotka se zobrazí na obrazovce PC. Funguje to spolehlivě, pokud máte obě zařízení připojená k dostatečně rychlému internetu.

 

V případě EDGE na tuto funkci předem zapomeňte. Po přenosu můžete obrázek samozřejmě uložit do počítače. Má to však svá ale. Při přenosu dochází k viditelné ztrátě kvality, takže fotky jsou vážně jen na ukázku. Také je lze zobrazovat jen po jedné, což je na ukládání více fotek zcela nepraktické. Jinak jde ale o výborný nápad.

Tvůrčí studio je tu pro případy, že si chcete s fotkami trochu pohrát. Můžete je zaostřovat a rozmazávat, zvýraznit konkrétní barvy nebo dělat koláže z více fotek naráz. Chcete-li popustit uzdu své kreativitě, je toto ta správná aplikace pro vás.

  

Doufejme, že se již brzy dočkáme i aplikace Nokia Pro Cam, která se poprvé představila v Lumii 1020 a která vám umožní manuální ovládání fotoaparátu. To Nokii posune opět o pěkný kus dál před konkurenci, která nic podobného zatím nenabízí.

 

Dále je k dispozici novinka v podobě aplikace Data Sense. Ta doposud citelně chyběla. Jde o přehled využití dat z mobilní sítě a WiFi. Vše přehledně na jednom místě, včetně možnosti nastavení datového limitu a upozornění na jeho vyčerpání. Zároveň aplikace umí omezit přenos dat na pozadí, pokud se blížíte k vyčerpání limitu.

Konkurence

Konkurence je, v cenové hladině, ve které se Lumia 925 pohybuje, poměrně silná a záleží pouze na tom, kolik jste ochotni do nového smartphonu investovat, co od něj očekáváte a jaké jsou vaše preference ve věci operačního systému a konkrétního výrobce. A pokud netrváte na oficiální distribuci, jsou vaše možnosti ještě širší. Z těch zajímavějších alternativ jmenujme například konkurenci ve vlastních řadách, tedy Nokii Lumia 920. Ta je sice levnější než novinka, ale pominu-li právě cenu, osobně nevidím jeden jediný důvod, proč dát přednost staršímu modelu před novým. Dalším konkurentem je Samsung Ativ S, který nabízí větší displej a nižší cenu.

Pokud nejste vyhraněni jen pro systém Windows Phone 8, můžete volit i z velmi zajímavých top modelů, jako je Sony Xperia Z, Huawei Ascend D2, loňský Samsung Galaxy SIII a nebo letošní Samsung Galaxy S4, který ale pravděpodobně bude z neoficiální distribuce. Právě poslední jmenovaný se ve fotografických funkcích Lumii 925 vyrovná a v těch pokročilejších, jako je panorama, akční snímek a další ji předčí, nehledě na to, že z pohledu uživatelského komfortu a ovládání nabízí při focení víc, protože rozsah jeho nastavení a pokročilejších funkcí je širší.

Závěrečné hodnocení: Konečně Lumia s velkým „L“

Subjektivně je Lumia 925 po dlouhé době Nokia, kterou bych si klidně pořídil. Sice bych chvíli bojoval s použitým operačním systémem, ale časem bych si asi zvykl, i když by mi stejně chyběla notná dávka aplikací, funkcí a „fičurek“, které nabízí konkurence. A teď nemyslím nutně jen Android. Alespoň pro mě je u Lumie 925 největším tahákem její vzhled, zpracování, fotoaparát a k němu přidružené drobnosti jako třeba hardwarová spoušť.

Pro koho je tedy Lumia 925 určena? Rozhodně pro všechny, kterým sedl Windows Phone, ale dosavadní Lumie jim přišly buď málo vybavené, nebo moc barevné, plastové či dokonce zbytečně těžké a mohutné (ano, narážím na dle mého nepovedenou Lumii 920). Novinka totiž klame tělem a v ruce působí menší, než ve skutečnosti je. Kromě všech výhod a nevýhod použitého systému pak nabídne špičkový displej s vynikající čitelností na přímém slunci, relativně dostatečnou výdrž a díky podpoře značky i nadstandardní softwarové doplňky, ať už týkající se fotografování nebo map a navigace.
Drobnosti jako je nevyměnitelná baterie, absence microSD slotu nebo microUSB konektor pak už překousnete, protože u Lumie s nimi prostě musíte počítat. Posledním faktorem je cena. Nokia před uvedením na trh přišla s lehkým snížením a oficiální doporučená cena při startu prodeje tak bude 12 990 Kč. Oproti „přestřelené“ Lumii 920 je to výrazně méně, vůči konkurenci je to tak nějak akorát. Dá se ale očekávat pokles, i když asi ne tak rychlý jako u předchůdce a lehce nad hranicí deseti tisíc korun bude novinka rozhodně zajímavou koupí. Zvláště pak nechcete-li čekat na již představenou Lumii 1020, ale zároveň chcete to nejlepší, co vám dnes Windows Phone 8 může nabídnout.

Marek Hajn

Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
119 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments