Domů » Recenze » Recenze Nokia Lumia 925: Finka, co se umí odlišit

Recenze Nokia Lumia 925: Finka, co se umí odlišit

Nokia celkem rychle rozšiřuje portfolio modelové řady Lumia s Windows Phone 8. Doteď si byly hodně podobné, ale dnes testovaný model je jiný. V čem se liší a jaké novinky nabízí, vám prozradíme v našem testu.

Je to již rok a nějaký ten měsíc, co světlo světa spatřila první Lumia s označením 800 (recenze). Svět si tehdy málem sedl na zadek, včetně mě. Design ve stylu oblíbené Nokin N9, k tomu novotou vonící Windows Phone 7.5 a Carl Zeiss fotoaparát, to přeci musí být trhák. Bohužel nebyl. Přijetí novinky bylo vřelé, prodeje však přes masivní marketingovou podporu vlažné. Se značným zpožděním následovala Lumia 900, která sice nabídla komfort většího displeje, ale tvary jejího těla již nebyly tak ladné. Prostě kompromis a nakonec nezvládnutá aktualizace na Windows Phone 8 tento model svým způsobem zabily a nepomohl ani Batman.

Pro starší Lumie tedy zůstala jen verze Windows Phone 7.8, která je dnes prakticky bez jakékoli podpory, takže mrtvá. A pak následovala smršť dalších barevných Lumií, které ale neměly ani špetku kouzla původní Lumie 800, která je ještě dnes nádherným smartphonem. Všechny další uvedené modely se ale řadily do střední a nižší střední třídy, pořád na trhu chyběla bomba, která by nahradila původní vlajkovou Lumii 900, ač ona zase takovou bombou nebyla. A tak se po řadě spekulací a odkladů i na našem trhu objevila bájná Lumia 920, která je ale známá spíš kvůli své přemrštěné ceně a nadměrné váze. Její cena padala rychleji, než by kdokoli čekal a dnes ji lze označit za poměrně dobrou koupi. Jenže pořád je to barevný a plastový smartphone, snažící se napodobit ladné křivky původní Lumie 800, leč zcela marně.

Takže pokud by nastala utopická situace a na světě nebyly ke koupi jiné smartphony než z řady Nokia Lumia, i dnes zcela neochvějně sáhnu po povedené Lumii 800. Respektive udělal bych to tak dodnes, do chvíle, než se mi do ruky dostala testovaná Lumia 925, která se konečně výrazně odlišuje a má co nabídnout.

V dnešním článku se zaměřím hlavně na přístroj jako takový, jeho fotoaparát a doplňkové funkce. O systému Windows Phone 8, včetně aktualizace Amber, byly již popsány stohy papíru, takže nemá smysl pořád dokola omílat již mnohokrát napsané. Pokud se však chcete dozvědět více, rozhodně byste neměli minout tyto články:

Klady (+)

 • design a zpracování
 • kvalitní displej s vyšší citlivostí na dotyk
 • výborná čitelnost na přímém slunci
 • rychlý a stabilní systém
 • bonusový software Nokia (foto, mapy, navigace)
 • kvalitní fotoaparát s optickou stabilizací
 • odemknutí telefonu poklepáním na displej
 • hodiny na „vypnutém“ displeji
 • aplikace Data Sense pro úsporu přenesených dat

Zápory (-)

 • zpracování slotu na microSIM kartu
 • stále chybí některé aplikace
 • microUSB na horní hraně
 • zahřívání při běžném používání
 • chybějící notifikace na vypnutém displeji
 • jen průměrná výdrž baterie
 • lupa pod displejem umí jen Bing
 • pomalejší reakce při práci s fotografiemi
 • absence některých pokročilých funkcí fotoaparátu

Obsah balení

Všechny Lumie mají plus mínus stejnou krabičku lišící se obrázky na ní. Novinkou u Lumie 925 je textilní poutko, které usnadňuje „vyjetí“ krabičky s telefonem z „garáže“. Uvnitř pak najdeme kromě jehly na vysunutí slotu pro microSIM ještě microUSB kabel, adaptér do zásuvky, návody a vcelku obstojně hrající sluchátka.

- - -

Osobně jsem měl problém s jejich držením v uchu, ale to je subjektivní záležitost a nejspíš ji vyřeší přibalené nástavce do uší. I tak bych ale asi pro delší poslech hudby volil jiná sluchátka než tato. Nehrají vyloženě zle, ale basová složka je celkem nevýrazná, což mně osobně vadí a nespraví to ani vestavěný ekvalizér, kterým Lumia 925 disponuje. Alespoň, že mají ovládání na kabelu a nemusíte tak pokaždé sahat pro telefon do kapsy nebo tašky.

Videorecenze na Nokia Lumia 925

Nokia Lumia 925

Design a zpracování: Hliníkové boky a polykarbonátová žádá

Předchozí Lumie, minimálně ty s polykarbonátovým unibody tělem, se vyznačovaly perfektním zpracováním, slušnou odolností proti poškrábání a na omak příjemnými materiály. Ty, u kterých byly použity výměnné kryty, už těchto kvalit nedosahovaly. Plasty působily dost laciným dojmem a slícování jednotlivých dílů rozhodně nebylo příkladné. Jako by se Nokia vrátila o několik let zpět, kdy produkovala telefony s oboustranně výměnnými a také vrzajícími kryty. Když si vzpomenu na 3210, 3310 nebo 6510 po několika týdnech používání, chovaly se jako desítky let stará almara :-)

- - -

I přes chválu na účet unibody konstrukce a použitých plastů stále čím dál tím víc sílily hlasy, že by Nokia měla sáhnout po nějakém ušlechtilejším materiálu. U Lumie 920 jsme se nedočkali, ale novinka to vynahrazuje. Kromě dobře známého polykarbonátu na zádech, který můžete mít v černé, stříbrné nebo námi testované bílé barvě, přidává i stříbrné hliníkové boky. Ty jsou příjemné do ruky, telefon se díky nim dobře drží a hlavně, celkový dojem z něj je výrazně luxusnější než u plastové Lumie 920. Konečně máte dojem, že držíte v ruce relativně drahý telefon, který si svým zpracováním svoji cenu ospravedlní. To se o starším modelu nedalo říct ani s notnou dávkou sebezapření.

- - -

Drobnou vadou na kráse jsou čtyři černé proužky na bocích, předěly pro antény, protože pod kovem by jinak moc signálu nepřijaly. Tyto ale u některých předprodukčních variant nebyly, respektive byly v barvě kovového rámečku. Takto narušují čistotu designu, a kdyby si je Nokia odpustila, udělala by mnohem lépe.

- - -

Čelní strana je vždy černá, krytá Gorilla Glass sklem druhé generace a kromě displeje obsahuje i tři dobře známá senzorová tlačítka a mikrofon pod ním a výstup reproduktoru, logo výrobce a druhou kamerku (1,2 Mpix) nad ním. Ostatní čidla jsou v černé barvě dobře skryta, takže přední část svojí přítomností nenarušují.

- -

Levý bok je prázdný, pravý disponuje dvojtlačítkem ovládání hlasitosti, tlačítkem pro vypnutí a zapnutí telefonu a spouští fotoaparátu. Prostřední tlačítko budete potřebovat méně než kdy dříve, protože Lumii 925 „probudíte“ i dvojitým poklepáním na displej. No a to poslední jmenované je dar z nebes, pro toho, kdo se smartphonem často fotí. Nabídne totiž podstatně větší komfort než ťukání na displej.


Zobrazení informací o čase v pohotovostním stavu

Spodní hrana je stejně jako levý bok prázdná, což nevěští nic dobrého. Proč? Protože microUSB konektor je na horní hraně, mezi slotem pro microSIM a konektorem pro 3,5 mm jack. Za tohle řešení by „inženýři“ zasloužili za uši. V podstatě s tím značně zkomplikovali nabíjení v autě v držáku při navigaci nebo použití dokovacích stojánků.

Záda telefonu kromě čočky 8,7 Mpix fotoaparátu a dvojité přisvětlovací LED diody nabídnou ještě nezbytná loga a popisky, otvor hlasitého reproduktoru a tři stříbrné kontakty. Pokud byste nevěděli, k čemu jsou, pak vězte, že novinka nenabízí integrované bezdrátové dobíjení, ale pro tuto funkci si musíte dokoupit speciální kryt. A ten se s dobíjecími obvody telefonu spojí právě přes tyto tři kontakty.

- -

Jako celek je, i přes drobné prohřešky, Lumia 925 velmi pěkný a dobře udělaný telefon. Doufám, že Nokia v tomto trendu bude pokračovat a vrátí se tak k dobré řemeslné práci, kterou dříve zvládala na jedničku a bude produkovat pohledné a dobře zpracované telefony ze zajímavých materiálů.

Hardware a výkon

Z pohledu celého trhu na tom Lumia 925 není moc dobře a její hardwarovou výbavu lze označit za průměrnou až slabší. Ale jak víme, Windows Phone pro plynulý běh nevyžaduje tak výkonné železo, takže dvoujádrový Snapdragon S4 Plus o frekvenci 1,5 GHz, grafika Adreno 225 a 1 GB RAM by měly stačit. Jak si ale ukážeme později, jsou aplikace či operace, na které prostě nestačí a silnější hardware by pro tyto případy jistě nebyl na škodu.

  

Dále je „na palubě“ WiFi s podporou standardů 802.11 a/b/g/n, s možností DLNA a vytvoření hotspotu. Následuje podpora LTE, kterého se dočkáme snad i u nás, GPS a GLONASS, FM rádio a NFC, které v menu stále najdeme pod trochu hloupým překladem „přiblížit+odeslat“. Jako by jednoduché NFC bylo málo cool.

Celek doplňuje 16 GB interní paměti (uživatel má k dispozici cca 13,5 GB), k dispozici bude i varianta s 32 GB, ale jen v režii operátora Vodafone, který má na tuto verzi celosvětovou exkluzivitu. Slot pro microSD kartu bohužel chybí, jak je u většiny Windows Phone telefonů zvykem.

Skvěle čitelný displej

Dozajista velkým lákadlem je displej. 4,5 palce úhlopříčka s rozlišením 768 x 1280 bodů jsou naprosto dostatečné parametry. Použitá AMOLED technologie pak naznačuje úsporu energie, zajímavé barevné podání a ostré pozorovací úhly. Doplněno o technologie PureMotion HD+ a ClearBlack, můžeme s klidem říct, že displej patří k tomu lepšímu, co dnes pořídíte.


Displej nabízí skvělou čitelnost na přímém sluníčku

Nejvíce se jeho kvality projeví na přímém slunci, kdy je jeho čitelnost špičková a třeba Samsung Galaxy S4 v tomto srovnání zcela propadl. Ostatní výrobci by si měli v tomto ohledu vzít z Nokie příklad. Za slunečných dní, jako jsou v posledních týdnech, je displej Lumie 925 to nejlepší. Regulace jasu samozřejmě probíhá automaticky dle intenzity okolního světla. Nově si také můžete přizpůsobit barvy displeje, konkrétně sytost a odstín. Od přirozených, přes vylepšené až po živé. Rozdíly jsou hodně znatelné a každý si najde to svoje nastavení.

- -
Nastavení barevného podání displeje, srovnání se Samsungem Galaxy S4

Stejně jako Lumia 920, i novinka disponuje zvýšenou citlivostí a můžete ji tedy ovládat v rukavicích či nějakými předměty. Jak ale ukázal praktický test, který provedl můj kolega, kožené rukavice na motorku už ale nezvládne.

  

Novinkou je „rychlý přehled“, v originále Glance screen. Jak už jsem psal, Lumia 925 při „vypnutém“ displeji zobrazuje hodiny. Ty tam mohou být pořád, 15 minut nebo se objeví po mávnutí rukou nad telefonem. Dodnes jsem ale nepochopil, proč se zobrazují jen hodiny a ne ikonky notifikací. Považuji to za hrubě nevyužitý potenciál displeje a nové funkce. Snad se dočkáme v některém z dalších updatů.

Baterie a výdrž

Li-Ion baterie s kapacitou 2000 mAh neslibuje žádné extra dobré výsledky a osobně nechápu, proč se Nokia bojí vložit do svých telefonů akumulátory s vyšší kapacitou. Nedávno představené LG G2 není o moc větší než Lumia 925, ale jeho baterie disponuje kapacitou 3000 mAh, a to je sakra rozdíl.

 

Zpočátku jsem Lumii 925 používal jako druhý telefon, čistě na hraní, a to na jedno nabití vydržela bez problémů celé dva dny. Její využití zahrnovalo sociální sítě, pořizování fotek a videí, jejich nahrávání na SkyDrive a Instagram, surfování po webu a vůbec celkové zkoumání, co je nového v systému po aktualizaci na verzi s označením Amber.

Jakmile se Lumia 925 přesunula na pozici primárního telefonu a do využití zapadly ještě hovory, e-maily, WhatsApp a využití GPS, výdrž šla rapidně dolů a byl jsem rád, když telefon ustál jeden pracovní den. Nabíječky v tašce a v autě se tak opět staly nutnou realitou.

Při sledování videa s jasem nastaveným na 50% úroveň a poloviční hlasitostí (do sluchátek) se telefon přihlásil o dobití téměř po šesti hodinách. Při testu procházení webových stránek přes WiFi, opět s polovičním podsvícením, došlo k vybití akumulátoru po 5 hodinách a 20 minutách.

Fotoaparát a záznam videa: Exceluje na všech frontách

Fotoaparát bude, stejně jako v případě starší Lumie 920, určitě velkým tahákem a vyznavače mobilní fotografie by Lumia 925 neměla nechat chladnými. Její optika a čip jsou zase o něco lepší než u starší sestřičky (mimo jiné přibyla jedna čočka navrch, takže jich je celkem šest a čip je o něco větší, takže na něj dopadne více světla) a subjektivně tak novinka podává lepší výsledky, hlavně za denního světla. V tom Lumia 920 nebyla tak jednoznačná, jako v případě nočních fotek.


Z aplikace pro fotografování můžete přistupovat i do dalších nástrojů pro práci s fotoaparátem

Ty i u Lumie 925 zůstávají na velmi vysoké úrovni kvality a denní fotky se ještě o kousek zlepšily. Dostanete tak do ruky fotomobil podávající špičkové výsledky, ale rozhodně ho nemohu označit za úplného krále. Řadí se bok po boku iPhone 5 či Samsung Galaxy S4. Fotí všechny plus mínus stejně, Lumia 925 navíc exceluje v nočních fotkách. U těch důležitějších, tedy za denního světla, výslednou kvalitou nijak nepřevyšuje dříve uvedené konkurenty, spíše naopak. Některé fotky trpí znatelnou kompresí a tím způsobenou ztrátou detailů. Lumia má také celkem potíže s protisvětlem (ne nutné přímým, ale i s bočním) a výrazně světlá a zároveň tmavá místa v jedné scéně jí také činí potíže. Musíte tedy přemýšlet nad celkovou kompozicí focené scény a úhlem, ze kterého jí fotíte.

- - -

- - -

Velkou výhodou je optická stabilizace, kterou měla už Lumia 920. Ta pomáhá hlavně při špatných světelných podmínkách, kdy jsou automatikou nastaveny delší expoziční časy. Oproti tomu Nokia ještě přidává ISO s nejvyšší citlivostí 3200, což expoziční časy zase zkracuje. Výsledky překvapivě netrpí zvýšeným šumem. Nutno uznat, že za špatného světla technologie PureView opravdu funguje.

- - -
Další fotografie si můžete prohlédnout v naší galerii

- - -

Prostředí fotoaparátu je stejné jako dříve. Jednoduché, intuitivní, rychlé, dobře ovladatelné. Zcela jasnou výhodou oproti konkurentům je hardwarová spoušť, která při namáčknutí zaostří a po domáčknutí pořídí snímek. Všelijaké náhražky v podobě využití tlačítek hlasitosti a podobně tomuto řešení nikdy nemohou konkurovat.

Oproti jiným mi ale chyběla možnost ovládat fotoaparátu a video z jednoho rozhraní. Nutnost přepínat se mezi těmito módy a hlavně absence funkce pro pořizování obrázků během natáčení videa jsou, alespoň z mého pohledu, pro moderní fotomobil neodpustitelnými chybami.

Nokia Lumia 925: Camera demo

Zajímavá je možnost přístupu do dalších aplikací využívající fotoaparát přímo z kontextového menu. Pochopím to u aplikací jako je Twitter a podobně. Ale funkce jako panorama a další, by dle mého měly být integrovány přímo v uživatelském rozhraní a ne v externí aplikaci. To už ale předbíhám, protože na tyto nadstandardní funkce se podíváme v další kapitole.

Operační systém, prostředí a software

O Windows Phone 8 bylo řečeno vše, několikrát, pak znovu a nakonec i to, co snad ani řečeno být nemělo. Pokud vás tedy v posledních měsících zmínky o tomto operačním systému minuly, o čemž ale dost pochybuji, zabrouzdejte v článcích a recenzích, které jsem uvedl na začátku dnešní recenze.

  

Pozitivní zprávou jistě je, že se Lumia 925 bude prodávat už s aktualizací GDR2 a Nokia Amber. Ta přidává pár drobných vylepšení navrch, jako například hodiny na vypnutém displeji, již zmíněné „probuzení“ telefonu dvojitým poklepáním, rychlejší ostření fotoaparátu, Bluetooth Low Energy, Data Sense, filtrování hovorů a SMS, nastavení funkce pro hardwarovou spoušť fotoaparátu, ztišení vyzvánění otočením displejem dolů, vylepšené zálohování a další.

Na světlo světa se také dostávají informace o plánované aktualizaci s označením GDR3, která by měla přinést ještě více praktických funkcí. Pokud ale patříte mezi ty, jenž volají po notifikačním centru, máte smůlu. Útěchou tak bude alespoň vypínání spuštěných aplikací přímo z ovládání multitaskingu. Konečně!

  

Pokud už uvažujete o Windows Phone 8, je Nokia jasná volba, a to hlavně díky bonusovému softwaru, který dává do vínku svým smartphonům. V případě Lumie 925 jde hlavně o HERE Drive+ a HERE Maps a pak pokročilejší fotografické funkce, o kterých si více řekneme později. Pokud by vám to snad nestačilo, Store nabízí sekci se softwarem právě od Nokie.

Nadstandardní funkce, fotografické aplikace

Jak už je zvykem, Nokia svým telefonům vždy přibalí nějaký ten bonusový software navíc. Na kvalitní mapy a propracovanou navigaci jsme si již zvykli. Na některé fotografické funkce, jako je panorama také, ale tato oblast je dále rozvíjena a přidávány další a další funkce, které jsou buď úplně nové, nebo je mnohdy známe z konkurenčních produktů.

 

Jak už jsem psal, tyto funkce jsou vždy řešeny samostatnými aplikacemi. Osobně to nepovažuji za zrovna šťastné řešení a uvítal bych, kdyby byly integrovány přímo do prostředí fotoaparátu. Takhle, pokud chcete během focení využít některou z pokročilejších funkcí, musíte přejít do jiné aplikace, což prostě není pohodlné.

Nokia Cinemagraph vám umožní vytvářet pohyblivé obrázky. Ne videa, ale statickou fotografii a v ní animované části. Funguje to tak, že telefon nasnímá sérii snímků a po následné analýze vám dá na výběr, které části chcete mít animované, vždy tam, kde během snímání probíhal nějaký pohyb. Dá se s tím užít celkem dost legrace, avšak aby byl výsledek kvalitní, je vždy potřeba dopředu promyslet kompozici scény.

 
Pro zobrazení animace klikněte na obrázek, každý animovaný GIF má zhruba 1,5 MB

Nokia Smart Cam je celkem novinka, která nabídne pokročilé funkce jako je Nejlepší snímek, Akční snímek, Zaostření pohybu, Změnit obličeje a Odebrání pohybujících se objektů. Všechny uvedené fungují dobře, ale na můj vkus pomalu. Zde je vidět, že při výpočtech se hardware telefonu zadýchá a takto náročné operace vyžadují silnější hardware. Samsung Galaxy S4 disponující stejnými funkcemi, s nimi pracuje citelně rychleji.

Panorama snad netřeba představovat. S jednoduchým a intuitivním průvodcem vytvoříte vcelku obstojné panoramatické fotky. Konkurence má však focení tohoto typu lépe zpracované, protože pokud se s Lumií netrefíte do vyznačených kruhů, budou výsledné fotky celkem kostrbaté.

Photo Beamer je skvělý nápad, jak přenést fotky do PC a tím je ukázat ostatním. V prohlížeči v PC si najedete na adresu www.photobeamer.com. Tam se vám zobrazí QR kód. V telefonu si spustíte aplikaci Photo Beamer, vyberete fotku, kterou chcete přenést, načtete QR kód a voilà, fotka se zobrazí na obrazovce PC. Funguje to spolehlivě, pokud máte obě zařízení připojená k dostatečně rychlému internetu.

 

V případě EDGE na tuto funkci předem zapomeňte. Po přenosu můžete obrázek samozřejmě uložit do počítače. Má to však svá ale. Při přenosu dochází k viditelné ztrátě kvality, takže fotky jsou vážně jen na ukázku. Také je lze zobrazovat jen po jedné, což je na ukládání více fotek zcela nepraktické. Jinak jde ale o výborný nápad.

Tvůrčí studio je tu pro případy, že si chcete s fotkami trochu pohrát. Můžete je zaostřovat a rozmazávat, zvýraznit konkrétní barvy nebo dělat koláže z více fotek naráz. Chcete-li popustit uzdu své kreativitě, je toto ta správná aplikace pro vás.

  

Doufejme, že se již brzy dočkáme i aplikace Nokia Pro Cam, která se poprvé představila v Lumii 1020 a která vám umožní manuální ovládání fotoaparátu. To Nokii posune opět o pěkný kus dál před konkurenci, která nic podobného zatím nenabízí.

 

Dále je k dispozici novinka v podobě aplikace Data Sense. Ta doposud citelně chyběla. Jde o přehled využití dat z mobilní sítě a WiFi. Vše přehledně na jednom místě, včetně možnosti nastavení datového limitu a upozornění na jeho vyčerpání. Zároveň aplikace umí omezit přenos dat na pozadí, pokud se blížíte k vyčerpání limitu.

Konkurence

Konkurence je, v cenové hladině, ve které se Lumia 925 pohybuje, poměrně silná a záleží pouze na tom, kolik jste ochotni do nového smartphonu investovat, co od něj očekáváte a jaké jsou vaše preference ve věci operačního systému a konkrétního výrobce. A pokud netrváte na oficiální distribuci, jsou vaše možnosti ještě širší. Z těch zajímavějších alternativ jmenujme například konkurenci ve vlastních řadách, tedy Nokii Lumia 920. Ta je sice levnější než novinka, ale pominu-li právě cenu, osobně nevidím jeden jediný důvod, proč dát přednost staršímu modelu před novým. Dalším konkurentem je Samsung Ativ S, který nabízí větší displej a nižší cenu.

Pokud nejste vyhraněni jen pro systém Windows Phone 8, můžete volit i z velmi zajímavých top modelů, jako je Sony Xperia Z, Huawei Ascend D2, loňský Samsung Galaxy SIII a nebo letošní Samsung Galaxy S4, který ale pravděpodobně bude z neoficiální distribuce. Právě poslední jmenovaný se ve fotografických funkcích Lumii 925 vyrovná a v těch pokročilejších, jako je panorama, akční snímek a další ji předčí, nehledě na to, že z pohledu uživatelského komfortu a ovládání nabízí při focení víc, protože rozsah jeho nastavení a pokročilejších funkcí je širší.

Závěrečné hodnocení: Konečně Lumia s velkým „L“

Subjektivně je Lumia 925 po dlouhé době Nokia, kterou bych si klidně pořídil. Sice bych chvíli bojoval s použitým operačním systémem, ale časem bych si asi zvykl, i když by mi stejně chyběla notná dávka aplikací, funkcí a „fičurek“, které nabízí konkurence. A teď nemyslím nutně jen Android. Alespoň pro mě je u Lumie 925 největším tahákem její vzhled, zpracování, fotoaparát a k němu přidružené drobnosti jako třeba hardwarová spoušť.

Pro koho je tedy Lumia 925 určena? Rozhodně pro všechny, kterým sedl Windows Phone, ale dosavadní Lumie jim přišly buď málo vybavené, nebo moc barevné, plastové či dokonce zbytečně těžké a mohutné (ano, narážím na dle mého nepovedenou Lumii 920). Novinka totiž klame tělem a v ruce působí menší, než ve skutečnosti je. Kromě všech výhod a nevýhod použitého systému pak nabídne špičkový displej s vynikající čitelností na přímém slunci, relativně dostatečnou výdrž a díky podpoře značky i nadstandardní softwarové doplňky, ať už týkající se fotografování nebo map a navigace.
Drobnosti jako je nevyměnitelná baterie, absence microSD slotu nebo microUSB konektor pak už překousnete, protože u Lumie s nimi prostě musíte počítat. Posledním faktorem je cena. Nokia před uvedením na trh přišla s lehkým snížením a oficiální doporučená cena při startu prodeje tak bude 12 990 Kč. Oproti „přestřelené“ Lumii 920 je to výrazně méně, vůči konkurenci je to tak nějak akorát. Dá se ale očekávat pokles, i když asi ne tak rychlý jako u předchůdce a lehce nad hranicí deseti tisíc korun bude novinka rozhodně zajímavou koupí. Zvláště pak nechcete-li čekat na již představenou Lumii 1020, ale zároveň chcete to nejlepší, co vám dnes Windows Phone 8 může nabídnout.

Marek Hajn

Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

119 komentářů

 1. Vcelku jsem se bál, když jsem zjistil, že recenze se ujme Marek Hajn, nicméně musím říct, že jsem příjemně překvapený a recenze se mi zdá povedená, kritiku si samozřejmě v určitých oblastech zaslouží jak WP tak Lumia, ale vcelku nabízí poměrně slušně vybavený balíček s řekneme dobrou cenou, která už dnes je pod 12 tisíc korun, samozřejmě ne z oficiální distribuce.

  • A čeho jste se, prosím vás, bál? ;)

   Snažím se být objektivní i když jde o WP, ke kterému mám značné výhrady.

   A k Lumii 925 jako takové, tedy pouze HW, nelze mít moc výhrad, protože se povedla. Chybky jsou drobné prohřešky, které mnozí z nás rádi překousnou díky touze odlišit se od ostatních dotykových placek ;)

  • Tak vzhledem k tomu, že všeobecně se stavíte velmi negativně k WP, na to Vás stačí sledovat na Twitteru, tak jsem se trošku obával neobjektivnosti, ale jak jsem to teď dočetl tak jsem se bál zcela neprávem.

  • MAXXZ:

   Twitter, resp. můj osobní účet, je čistě soukromý kanál, kde vyjadřuji své niterní pocity, dojmy a nevím co ještě. Velmi subjektivní.

   Nicméně v recenzích se snažím být objektivnější a na testovaná zařízení se podívat i z vnějšku, bez své vnitřní zaujatosti. Snažím se vcítit do pozice cílové skupiny toho konkrétního zařízení.

   Nicméně abych věci uvedl na pravou míru. Stále a pořád systému WP fandím, protože trh potřebuje kromě iOS a Androidu ještě další plnohodnotný systém a spíš ekosystém. Nicméně, dle mého, čistě subjektivního názoru:

   – WP8 před sebou má dlouhou cestu k dospělému systému

   – MS na něj kašle víc než je zdrávo

   – WP8 vyžaduje víc pozornosti a péče, než je mu věnováno

   – Nokia WP8 nezachrání, sama ani omylem

   – ačkoli je systém rychlý a stabilní, za iOS a Androidem pořád zaostává

   – pořád chybí některé, alespoň pro mě důležité, funkce

   – aplikací je, objektivně, stále nedostatek, hlavně těch kvalitních (dělal jsem si svůj průzkum a s WP8 bych aktuálně nemohl plnohodnotně fungovat)

   – zastánci WP8 a mnohdy spíš fanatici se, subjektivně, chovají hůře než ta samá sorta co stojí za iOS a Androidem

  • Samozřejmě beru v potaz, že se jedná o osobní kanál, kde se můžete vyjadřovat jak chcete, ale i tak jsem se toho obával, leckterá recenze bývá dost subjektivní a ne objektivní, v tomto případě ale nemám problém.

   S Vaším názorem souhlasím, WP má před sebou ještě dlouhou cestu a vývoj MS není tak pružný a rychlý jak by měl být, nicméně doufám, že alespoň většinu věcí vyřeší aktualizace Windows Phone Blue, která snad bude mít dostatek inovací aby držela krok s ostatními. A samozřejmě aplikací je prozatím málo, resp. je jich dost, ale chybí opravdu kvalitní aplikace.

   Co se týká fanoušků myslím si, že zde na foru jsou v podstatě 3 tábory (iOS, Android, WP) a objektivita a kousek pochopení a tolerance mezi tím co kdo používá zde není, ačkoliv když jsem sledoval Talk Mobile a pozoroval názory v zahraničí, tak jsem zjistil, že tomu tak je ale všude na světě, každý hájí více či méně co používá a málo kdo na to nahlíží dostatečně objektivně, ale od toho tu máme moderátory, recenzenty apod. aby byly pouze objektivní (samozřejmě nemyslím na osobním twitteru apod.).

  • Souhlas s těmi tábory. Intenzita jejich „křiku“ se pak mění dle toho, na kterém webu se zrovna nacházíte, ale myslím, že je to podle celkem jednoduchého klíče.

   Pokud jsem „vyhodil“ cca 17tis za telefon (iPhone 5, Lumia 920, Galaxy S4, whatever…) budu svoji investici hájit zuby nehty :) Výjimky jen potvrzují pravidlo.

  • Tak pod to se skutečně můžu podepsat… Je to objektivně napsané a přesné… A i když teď aktuálně používám L920, souhlasím s výtkami. A čím víc WP používám, tím víc si všímám těch systémových nedodělků, nelogických věcí, nefunkčnosti v OS a některých chybějících věcí. Pokud člověk přechází s OS kde vše funguje, tak to opravdu zamrzí. Zvlášť když pak člověk zjistí, že se sice chystá nějaká aktualizace, ale ta bude až za půl roku nejdříve. A to se říká kdo ví jestli…

  • Souhlas. WP8 není špatný systém, ale je to, jak já říkám, nedodělek. A těch nedodělku si člověk všimne až po přechodu z jiné platformy, kdy zjistí, že u WP8 chybí věci, detaily, které při používání běžně neregistroval, protože je považoval za automatické, ale tady najednou nejsou. A o těch detailech a drobných fičurkách, které zpříjemňují každodenní používání, to nakonec je.

  • Tak to ja zase musim rict, ze jsem si tuhle recenzi s chuti precetl pred vydanim, jelikoz naopak od Marka jsem se na recenzi tesil, i kdyz si tenhle telefon urcite porizovat nebudu :)

 2. Hezká recenze, Marku.

 3. Marku: Jake aplikace ti chybi, snad nenapises Google+, Streetview nebo atd ?

  Nektere specificke ficurky [ kdo je potrebuje ] zatim nejsou, ale nektere by meli prijit Lednovou aktualizaci Blue.

  Diky.

  • Tak zrovna Google+ ano :)

   Potom Chrome, resp. propojení prohlížeče s tím v PC a tabletu – toto používám denně

   Pocket + Flipboard

   Facebook chat vč. chatheads (používám i pro SMS)

   Any.do

   Google Keep

   Air Bank

   Yelp a další, které používám už méně.

   Je to hodně subjektivní pohled, ale prostě jsem na ně zvyklý a změna je vždy problém.

   Nemluvě o tom, že nekteré, které pro WP jsou, nefungují tak spolehlivě, jak bych si představoval – např. Evernote, Tumblr, Instagram aj.

   Dále až na výjimky raději sáhnu po ofiko aplikaci, než abych používal nějakou obskurní a podivně fungující alternativu. Instagram budiž příkladem, ještě, že ho tak moc nepoužívám.

  • Jen ještě dodám, že největší překážku vidím v absenci notifikačního centra (ne, čísla na Live Tiles mi opravdu nestačí) a jednotném ovládání hlasitosti (ano, chci jinou úroveň pro vyzvánění, hovory, multimédia, navigaci), protože nechci pamatovat na to, že jsem telefon ztlumil (hudba do uší) a musím ho zase dát nahlas (vyzvánění).

  • Aha, tak vidis me treba Google+, Chrome, Banka, Instagram vubec netizi, protoze je nepotrebuji.

   Pro tebe je opravdu lepsi Googli ekosystem nez ten os MS.

   Google apps nikdy na WP nebudou, protoze WP ma svuj ekosystem sluzeb a kdyz lide jdou do WP, to znamena ze budou pouzivat prave tento ekosystem.

  • Naprostá blbost, WP potřebují google apps (Youtube, Gmail, Maps, StreetView, Google+), protože to, že to nepotřebuješ ty neznamená, že to nechtějí ostatní a aby platforma mohla zaujmout větší část lidí, jsou tyhle aplikace nezbytné.

  • Ano, problem se tyce neodelene hlasitosti tak ten mi obcas take vadi.

   Notifikacni centrum me treba vubec nechybi.

   Zde je videt, jak kazdy jsme jiny a jak kazdy ma jine potreby a tim padem i ekosystem operacniho systemu.

  • maxxz: Vidis i tim zase nesouhlasim s nazorem, ze WP ekosystem potrebuje aplikace jineho Ekosystemu.

   Je vzdy treba vedet na jake aplikace jsme zvyknuty a pote si vyberu dany ekosystem. Mam Gmail, Google+ atd pote potrebuji ekosystem Androidu. Ja pouzivam jen Skydrive, Hotmail, Here mapy a jsem spokojeny.

   Kazdy ekosystem by mel byt specificky odlisny a ne aby byly vsechny stejne.

   Jako by jezdily odlisne auta [ vizuelne ] a vnitrek by byl stejny.

  • Samozřejmě, že nepotřebuje, pak ale bude paběrkovat.

   Dobře je to vidět u iOs, kde jsou aplikace od googlu nejpoužívanější.

  • Vidím, že máš naprosto zastíněný pohled na věc.

   Já používám pouze ekosystém WP, ale WP ekosystém Google potřebuje, stejně jako jej potřeboval iPhone. Potřebuje oficiální Youtube klient (co máš pro WP?), potřebuje oficiální Google hangouts (Live Messenger už není a Skype není pro WP bůhví jaký), potřebuje Gmail, protože spousta lidí nebude chtít využívat Outlook, když mají několik let gmail a mají uložené všechny registrace a emailové kontakty v gmailu.

   Pořád je třeba být otevřený i novým lidem, které WP má oslovit a pokud jim ten přestup usnadní tím, že pro WP budou mít kvalitní Youtube aplikace přímo od Google s podporou nahrávání videii a prostě všeho.

   Každý ekosystém je jiný, to ale neznamená, že tyto aplikace nějakému ekosystému nechybí. Myslíš, že Skydrive je jen pro WP ? Nebo Skype ? Všechny aplikace by měli být multiplatformní, aby si uživatel mohl vybrat v jakémkoliv ekosystému a ne si vybírat ekosystém podle toho jaké app bude používat. To je trapný pohled na věc.

  • Nechápu, jak může profesionální recenzent napsat, že mu chybí Yelp, který evidentně existuje.

   Druhá věc jsou aplikace, které mají alternativu, nebo se nativně používají jiné a lepší –

   např. Keep vs Family Room, který umí mezi skupinami sdílet kalendáře, fotky, chat a OneNote, což je zcela jiná kvalita.

  • maxxz: Vidis mame jine nazory, to tak je. Kazdy mame tu svou pravdu, kterou nam nikdo nemuze vzit :)

  • Martin II (neregistrovaný)

   MAXX: Ani ja s tvojim nazorom nesuhlasim. Suhlasim ze ekosystem Applu je velmi slaby(nehovorim o pocte aplikacii) a ekosystemu googlu sa nemohol vyhnut. Ale MS ma ku vsetkemu co u Googlu za nieco stoji alternativu, okrem youtube. A mnohych oblastiach sa google moze len smutne divat.

   Co sa mna osobne tyka tak sa snazim ekosystemu googlu snazim velkym oblukom vyhybat. Nechcem byt produkt ale zakaznik.

   Co sa tyka aplikacii tak rozhodne nesuhlasim s tvrdenim ze WP potrebuje oficialne aplikacie. Ako priklad si pouzil youtube a pritom je dost rozsireny nazor ze metrotube je lepsi klient ako ten oficialny. Gmail funguje na WP v dostatocnom rozsahu a google+ je zo statistickeho hladiska velmi nezaujimava sluzba.

  • Takovéhle názory naprosto nepochopím, není lepší mít všechny klienty a programy multiplatformní ? Aby si snad uživatel vybral jakou app v jakém ekosystému chce používat ? Jak je vidět názor většiny uživatelů WP je velmi zvláštní.

  • Martin II: Ano, ja sdilim tvuj nazor.

   Plus kazdy at si pouziva to co mu vyhovuje.

   Ja jsem vymenil gmail, google apps za Hotmail, skydrive, Office365, Skype, Lync, Xbox a jsem spokojeny. Proste jsem jinej a mam jine potreby, kdyz bych chtel pouzivat Google veci, tak mam Android a vubec se nezajimam o WP nebo IOS.

  • maxxz: NE, protoze z pohledu Updatu a kompatibility.

  • MAXXZ: Já naopak s Tebou plně souhlasím, jde vidět, že Ti opravdu pálí a hlavně „nemeleš“ dokola nesmysly jako většina uživatelů WP :-) Když používám WP8 a něco ten systém neumí nebo nemá, tak to přeci nebudu domrtě hájit :D viz ten oficiální Youtube klient nebo Google hangouts. Koho zajímá, že nějaký šulin nepoužívá Instagram, když ho miliony uživatelů používá a chce ho :D

  • Aha aha, počkat, cože ? :DD

   Je vidět, že uživatelé WP někdy asi hodně zabedněný. To že jsi vyměnil Gmail za Outlook (Hotmail) neznamená, že to tak bude chtít každý a od toho je možnost volby, ale kvůli tomu, že používám gmail, si nebudu pořizovat Android, když chci WP. To zní skoro jak máš t-mobile kup si telefon u t-mobile blokovaný na t-mobile, protože chceš být u t-mobilu, až budeš chtít být u O2 kup si nový telefon blokovaný na O2.

   To že máš jiné potřeby ty neznamená, že je mají i ostatní, názor chceš používat WP přejdi na toto a toto je podle mě hodně slušně debilní (s prominutím).

  • Martin II (neregistrovaný)

   Maxxz: Volas po multiplatfornosti a nazyvas WP uzivatelov hlupakmi a obmedzencami. Pritom si nedovidis na spicku nosa a nevidis ze google je ten co bojuje proti multiplatformnosti. Tym ze nevydava oficialne aplikacie na WP a BB. Podla tvojich reci by clovek mal pocit ze by si mal davat prednost outlook.com pred gmail.com, pretoze MS je ten co vydava oficialnu aplikaciu pre outlook.com na vsetkych platformach a nie google. Mal by si davat prednost skype pred hangoutom pretoze MS podporuje vsetky platformy a nie google. Mal by si pouzivat Here maps a nie google maps, pretoze Nokia je ta co podporuje vsetky platformy a nie google.

   Otvor oci Google uz davno neriadi heslom don’t do evil.

  • Google může být Evil, protože ho nezajímá minoritní platforma a v jeho zájmu není pro ní nic vyrábět, tím by si navýšil konkurenci, ve své podstatě máte pravdu Google je evil, ale na druhou stranu se námi vůbec nemusí zabývat, to ale neznamená, že aplikace Google pro WP nechybí, věř tomu, že chybí a citelně.

   Nazývám Vás zabedněnci, protože si neumíte přiznat, že to tak prostě je, já si na špičku nosu vidím, a vidím i dál, vy si přes nos nevidíte nic, jinak byste tu nepsal bláboly o tom, že mají uživatelé automaticky přejít na jiné služby. Vezměte si například Skype, který je pro WP nejhorší a ostatní platformy jej mají vymazlený a to je domácí pole přímo MS, proč se MS neobtěžuje s tím tlačit na Skype tým, ať udělají pořádnou app srovnatelnou s ostatními platformami ? Protože pořád jsme minoritní platforma.

   Psal jsem to již nahoře, využívám všechny služby od MS a Nokia, ale se svými kamarády si přes Hangouts nezavolám. Viděl jsi satelitní pohled na mapu HERE maps a Google maps v ČR ? Pokud ho přiblížíš uvidíš v ČR prdlačku rozmazanou, pod Google Maps ale uvidím moc pěknou satelitní mapu.

   Každý WP používat nebude ať chceme nebo ne, ale jak se spojit s těmi ostatními co používají např. Android a výhradně třeba Hangouts, Google+ ? Na WP v podstatě nijak. Když má někdo Google Drive a nakoupené místo, tak jak má na WP tyto věci jednodušše prohlížet a nahrávat ? Nijak. Co třeba Dropbox, jedno z nejpoužívanějších úložišť ? Aplikace třetích stran pro WP jsou šílené. Chybí na WP moře aplikací, všechno nemá alternativy a když tak jsou nic moc a s oficiálními aplikacemi je to taktéž pěkně k ničemu. Co třeba Facebook ? Integrovaný chat už půl roku nefunguje. Facebook aplikace ? Nenotifikuje správně, nezobrazí na live tile nové zprávy ani další. Notifikaci vyhodí 1x za týden a někdy vůbec. Messenger ve Facebook app, opět nenotifikuje správně.

   Používám WP od verze 7.0, používal jsem Android a umím si udělat svůj obrázek. Čekám netrpělivě na Windows Phone Blue, který by měl přinést konečně pořádné změny a systém funkčně srovnat s ostatními a Nokia s MS prohlásili, že koncem roku bude většina oficiálních aplikací na WP, doufám, že ve stejné kvalitě, ne jako Skype, Facebook a další.

  • Hele neospravedlnuj Google. Pokud chybi aplikace Googlu, tak

   je to jen proto ze je nevydal. At je vydá s pak se začneme bavit. Teď jsou ve Storu alespon alternativní apky, tak nedělejte povyk. Alepon ze někdo maká a nehlásá, ze WP mají jen 3,5%, tak to neudělají. Sorry

  • Sorry, ale stebou je jakákoliv naprosto logická a rozumná diskuze o WP k ničemu.

   „Pokud chybi aplikace Googlu, tak

   je to jen proto ze je nevydal.“

   Spíš jsi měl říct, uteč k Androidu, ne ? To řekni všem uživatelům Google služeb, určitě brzy WP naroste v celosvětovém měřítku s touto radou :DD

   „Teď jsou ve Storu alespon alternativní apky, tak nedělejte povyk. Alepon ze někdo maká a nehlásá,“

   Alternativní aplikace, které stojí za prd jsi zapomněl říct. Je jen pár opravdu dobrých alternativ, zbytek je žalostný.

  • S tebou také není. Ano, pokud někdo potřebuje Google plus atd teď, tak at jde do Androidu. Ty jsi porad říkal, ze nejdou aplikace, tak já jsem ti řekl proč nejsou, ze je je platforma nějak bytostně potřebuje. Konec s touto diskuzi.

   MMame jine názory, tak alespoň já ti neříkám, ze je mas debilni, i kdys si to já myslím i o tobě.

   porad se říká pokud nebudou apps jako první, tak masivnimu zvětšování nedojde, alespoň tu na SM se to porad omílá dokolečka.

  • Martin II (neregistrovaný)

   Maxxz: Tusil som ze tvoje volanie po multiplatformnosti je len poza. Nezakryjes to ziadnym siahodlhym prispevkom. V mojich ociach si pokrytec.

  • maxxz (neregistrovaný)

   V mých očích jsi kus hňupa, už jen protože tvé nejlepší argumenty a reakce na kritiku a pravdu co WP chybi, jsou jen plácáni co si o službách, které z plna třeba polovinu Google služeb nenahradí, absolutní nekritičnost vůči polonefunkcnosti aplikaci jako facebook, integrovaný chat a chybějící aplikace. Volání po multiplatformních aplikaci je věc, která by prakticky všem platformam prospěla a fandím jim, je dulezite aby uživatel X mohl využít stejně služby jako uživatel y na jine platformě. At chceme nebo ne Google služby patří mezi nejpoužívanější aplikace napříč platformami iOS a Android a to jsou platformy, které drží více jak 80% celeho smartphone trhu, v tomhle případě jsou velmi důležité strategicky i pro WP.

 4. Myslím, že váš twitter mluvil za vše. Skvělý HW, jen ty windows phone(naprosto souhlasím)

  • Na druhou stranu, pro nenáročného uživatele (ne geeka), jsou WP8 systém naprosto v pohodě. A věřím, že pokud mu bude MS věnovat dostatečnou péči a pozornost do budoucna a přinese a opraví to, po čem lidé volají, budou „Widle“ plnohodnotným konkurentem pro iOS a Android.

   A mimo diskusi. Pokud by mi snad někdo chtěl tvrdit, že to jsou už teď, tak ne, nejsou. Čísla z trhu hovoří jasně. Většina lidí WP zatím nechce.

  • Martin II (neregistrovaný)

   Ako skúsený redaktor by ste mali vedieť že čísla predajnosti nevyjadruju nič o kvalite OS a ani ekosystému. Je veľa ďalších dôvodov prečo je predajnosť WP taká aká je.

  • MARTIN II: Já jsem ale neřekl a nenapsal, že je WP nekvalitní systém. Považuji ho za zatím nedokončený/nedospělý a oproti konkurenci mu pořád pár věcí chybí.

   To, že výrobci o něj nemají zájem, Nokia je sama jak voják v poli, MS ani Nokia nejsou schopni prosadit telefony víc mezi prodejci, celkově je marketing podivný až špatný, lidé nemají s WP zkušenost a bojí se, protože „Windows“ a Nokia nemá poslední dobu dobrou pověst, to je spousta dalších (a nejen těchto) faktorů, které ovlivňují prodeje a jsou na jinou a hlavně delší diskusi.

  • Ono čísla z trhu hovoří jasně, ale také je nutné brát v potaz, že lidi již mají Android, iOS a nakoupené balíky aplikací a přecházet jinám znamená nové investice apod. o to to má WP těžší a hlavně slabší aplikační základna.

  • Martin II (neregistrovaný)

   @Marek Hajn; Vy ste tvrdil ze cisla predajnosti dokazuju ze WP nie je konkurenciou pre Android/OS. Ja tvrdim ze prave cisla predajnosti o konkurencii (v zmysle kvality OS) nevyjadruju nic.

   Teraz bez snahy vyvolania flame, zaujimalo by ma v com je taky iOS dispelejsi a viac dorobeny ako WP. Okrem poctu aplikacii, samozrejme. Hovorim o nemoznosti posielania suborov cez BT, nepodpore SD kariet, nemoznosti pripojenia iPhonu ako disku k PC, nepodpore NFC. Naozaj ma zaujima Vas nazor.

  • Pan Hajn tvrdí, že Windows Phone fans jsou tady nejagresivnější skupinou a sám fanouškovsky vyzdvihuje pouze nedostatky WP a na takové věci, jako Kid’s Corner nebo Rooms jaksi „zapomíná“.

  • MTA (neregistrovaný)

   To bych být vámi netvrdil. Z renomovaného zdroje mám potvrzeno, že v posledních týdnech jsou prodeje WP na úrovni Androidu.

   A nejedná se zrovna o malý Eshop.

  • vlada (neregistrovaný)

   MTA: Hoaxu o vyprodanych WP pristrojich bylo hodne. Pockejme na oficialni cisla.

  • Igor (neregistrovaný)

   MTA: Akoze ja som WP8 fanusik a zastanca ale to tvrdenie sa mi akosi nezda. Denne sa preda asi 1M Android telefonov a WP8 predalo za 2013Q2 8.9M telefonov(za 90 dni). Takze to by sa priblizne musel zvysit ich odbyt 10 nasobne. Ked uvazim ze Nokia permanentne nestiha vyrabat a kym nieco pride na nas trh tak to su 2-3 mesiace, pride mi to silne nepravdepodobne. Akoze drzim im palce a snad sa niecoho takeho v buducnosti dockame, ale zasa drzme sa reality.

  • MTA: Chcete tim rict, ze v dalsich Q vysledcich muzeme ocekavat cca 90 mil. prodanych zarizeni s WP8. Tomu prece ani vy sam neverite, ne?

  • STEELSPACE: Zkuste si to, co pisu, precist znovu a pak to, co pisete vy. Pokud budete i nadale mit utocnou naladu, tak si ji bezte vybourit nekam jinam, protoze pochybuji, ze je na vase vylevy nekdo zvedavy.

   Z jakeho duvodu bych mel vyzdvihovat Detsky koutek? Protoze vam to prijde jako killer feature? Kolik % uzivatelu tohle realne vyuzije?

   A ano, na nedostatky WP8 upozornuji zamerne, protoze pokud bude kazdy onanovat nad tim, jak je ten system uzasny a bezchybny, nikam se nedostaneme a jeho vyvoj bude jeste pomalejsi, nez je ted, a to, predpokladam nikdo, kdo ten system pouziva, nechce.

   A pokud jste jen dalsi ze zaslepencu, tak si znovu prectete prvni odstavec, protoze vam nemam vic co rict. Pokud nejste, tak v poradku, ale zkuste misto planych reci pouzit argumenty do diskuse. Predpokladam, ze i ostatni to oceni. Dekuji.

  • MMM (neregistrovaný)

   Píši na úrovni ČR ne celosvětově. Navíc je to jeden Eshop a v posledních pár týdnech.

  • MMM: Ok. Priste to ale upresnete rovnou. Diky.

   Ani tak tomu ale moc neverim. Ale jestli to tak je, tak jedine dobre, ale v globalnich cislech to bohuzel nebude poznat, protoze jsme maly a naprosto nezajimavy trh.

  • Martin II (neregistrovaný)

   Marek Hajn: skusili by ste mi odpovedat na otazku co som Vam polozil ohladne dospelosti OS WP vs iOS. Pre istotu skopirujem otazku:

   Teraz bez snahy vyvolania flame, zaujimalo by ma v com je taky iOS dispelejsi a viac dorobeny ako WP. Okrem poctu aplikacii, samozrejme. Hovorim o nemoznosti posielania suborov cez BT, nepodpore SD kariet, nemoznosti pripojenia iPhonu ako disku k PC, nepodpore NFC. Naozaj ma zaujima Vas nazor.

  • MARTIN II: Omlouvám se, zapadlo to v diskusi. Odpovím, rád, ačkoli se to omýlá pořád dokola.

   Pominu aplikace, jejich kvantitu a kvalitu. To nevypovídá nic o dospělosti systému, ale spíš o jeho rozšířenosti a hlavně podpoře.

   Sám za sebe vidím hlavní nedostatky takto:

   – absence notifikačního centra

   – jednotné ovládání hlasitosti

   – absence podpory notifikační diody

   – nemožnost změnit si klávesnici (stávající česká je tragická)

   – „nepořádek“ v dodržování barev Live Tiles (ačkoli si v systému zvolím barvu, jsou apps, které ji nerespektují)

   – nemožnost vypínat aplikace přímo z multitaskingu

   – v případě české verze naprosto tupý překlad v Nastavení

   – chybějící funkce, které Nokia musí dohánět vlastními aplikacemi a ty se pak zobrazují jako položky nastavení, ale jejich načítání je citelně delší než u těch defaultních

   – chybějící týdenní pohled v kalendáři

   Tohle jsou čistě moje subjektivní body, které nevydávám za dogma a součást recenze. Není nutné mi je vyvracet, protože mi je nevyvrátíte.

   Používal jsem jak iOS, tak Android, tak WP. V jednu dobu dokonce všechny současně, takže si myslím, že mohu porovnat. Nemohu říct, že by některý z nich byl vyloženě špatný, nebo vyloženě dobrý. Každý má to svoje a záleží na uživateli, ale čistě subjektivně, WP je na trhu nejkratší dobu a má před sebou ještě dlouhou cestu. Doufejme, že aktualizace Blue, nebo WP8.1 ty nejviditelnější nedostatky napraví.

  • Vzít funkce, které má jenom Android (a to pouze některé modely – viz dioda), na základě toho říct, že WP8 jsou na houby, když iOS totéž taky nemá je opravdu k smíchu.

  • STEELSPACE: iOS a BB nemají notifikační centrum?

   iOS a BB nemají rozdělené ovládání hlasitosti?

   BB nemá notifikační diodu?

   iOS a BB neumožňují vypínat apps přímo z ovládání multitaskingu?

   iOS a BB nemají týdenní pohled v defaultním kalendáři?

   Samozřejmě, že ano. A vy buď máte vlčí mlhu, nebo nevím. Ale jak už jsem psal…

  • hombre (neregistrovaný)

   Cesko, Slovensko a podobne nie su pupok sveta. Napriklad v Indii idu Lumie v poslednych tyzdnoch na dracku a to je miliardovy trh. Podla mna o rok uvidime v cislach zaujimavy medzirocny narast predaja.

  • Martin II (neregistrovaný)

   MAREK HAJN: Dakujem za odpoved. S tym co ste napisali suhlasim (az na tie farby zivych dlazdic, funguje to ako to ma).

   Ale nie je to odpoved na moju otazku. Vo svojich reakcieach ste viackrat pisali o nedospelosti WP v porovnani s Androidom a iOS. Samozrejme ze suhlasim s tvrdenim o nedospelosti a aj nedokoncenosti OS WP (koniec koncov to MS priznal napr. vyjadrene ze notifikacne centrum nestihli do WP8 dokoncit). Nemozem si pomoct ale, vo vztahu k iOS mi WP8 nepripada vobec nedospelo. Kedze sam nepouzivam iPhone (informacie mam len z webu) tak na teketo porovnanie ma zaujimal Vas nazor.

  • MARTIN II: Pak doporučuji vyzkoušet minimálně na 2 týdny iPhone a pochopíte. Jen velmi těžko se to popisuje, ale iOS je systém, který je opravdu dotažený a domyšlený do detailů.

  • Martin II (neregistrovaný)

   Rad by som to vyskusal ale naozaj si to nemozem dovolit. Ale nezda sa mi ze by iOS bol dotiahnuty do konca. Chapem ze Vam vadi ze WP nema (citujem)

   – absence notifikačního centra

   – jednotné ovládání hlasitosti

   – absence podpory notifikační diody   Ale nechapem ze vam nevadi pri iOS:

   – nemoznost posielat subory cez BT

   – nemoznost pripojit iPhone k PC ako disk

   – nepodporovanie sd-kariet

   Takze priama otazka (stala som cakal na odpoved na toto): Vadi Vam to alebo nie u iPhonu? Ak Vam to nevadi preco je teda iOS dospelejsi? Naozaj ma to zaujima.

  • Moje známá, která pracuje v PR agentuře říká, že český novinář nenapíše zadarmo ani čárku. O těch technologických to platí zřejmě taky. Stačí si přečíst „zápory“ WP8. Kdyby se namáhali s tím systémem pořádně seznámit, tak by ten seznam vypadal úplně jinak. Věc, která funguje / je navržena úmyslně jinak, než na ostatních OS není rozhodně zápor. Záporem jsou např. nedostatečné regionální podklady pro jinak výborné HERE Maps (doprava), HERE Transit (autobusy) nebo Bing (vyhledávání je už OK, ale třeba český tisk, kina atd. chybí), nepodpora VPN apod.

   Ale k tomu „recenzent“ za tu hodinu, co měl telefon v ruce vůbec nedošel.

  • STEELSPACE: A moje známá, co pracuje v PR agentuře říkala, že … Nic nebudu se snižovat na vaši úroveň.

   Jak se říká, mě blbec neurazí.

   Zaplať bůh, nejsem novinář, takže tenhle váš trapný pokus o urážku si ani nemusím vztahovat na sebe.

   Ale fakt by mě zajímalo, které „zápory“ fungují/jsou úmyslně navrženy jinak než u ostatních OS.

   HERE Maps a Transit jsou produktem Nokie, ne Microsoftu, takže jejich nedostatky lze těžko povýšit na nedostatky celého systému.

   A k té vaší poslední poznámce… Upřímně, velmi rád vám zařídím možnost testovat nějaký telefon a napsat na něj recenzi, abyste nám ukázal, jak se to dělá. Protože očividně jste větší odborník, než někteří zde přítomní, takže kvalitně napsanou recenzi (a ne ten brak, co tu vychází) určitě oceníme. Co vy na to?

  • MARTIN II: Záleží na osobních preferencích.

   Nepamatuji se, kdy naposledy jsem poslal soubor přes BT. Naposledy někdy v dobách Win Mobile nebo Symbianu.

   Stejně tak nevím, kdy naposledy jsem připojoval telefon k PC jako disk.

   Podpora SD karet ano i ne. Dlouho jsem karty nepoužíval a nevadilo mi to (nakonec rok jsem používal WP7). Teď v SGS4 jednu mám, ale jen proto, aby slot nebyl prázdný :)

   Ono totiž iPhone je potřeba vážně vyzkoušet, aby člověk pochopil. Díky němu jsem začal využívat cloud obecně. Ne jen iCloud, ale i Dropbox, Skydrive a další. Každý má něco do sebe, každý se dá použít na něco jiného.

   Kontakty, kalendář, dokumenty, poznámky, fotky, hudbu atp. vše mám dnes v cloudu. I notebook mám takřka prázdný, protože veškeré dokumenty, ať už archivované nebo rozpracované, mám v cloudu a příslušné složky Průzkumník jen zobrazuje.

   Proto mě výše uvedené body u iPhonu nevadí, ale nevadí mi ani u WP a nevadily by mi ani u Androidu. Zrovna tohle nepovažuji za kritické body, už jen kvůli tomu, že bych je stejně využil minimálně. A podle mě, obecně, cloud je budoucnost a paměťové karty apod. už jen pozůstatkem minulosti. Nakonec největší překážkou v používání cloudu pro mnoho lidí jsou ceny internetu v mobilu a FUP.

   Ale notifikační centrum používám denně nesčetněkrát.

   WhatsApp, SMS, fb chat, hovory, maily, Twitter atp… Jakýkoli zvuk telefon vydá, jen popotáhnu notifikační lištu dolů a vím, jestli se tím musím zabývat hned nebo ne. U WP kouknu na lockscreen, ale moc se toho nedozvím, takže telefon odemknu, najdu příslušnou dlaždici, ale z ní se toho taky moc nedozvím, musím tedy aplikaci otevřít. Abych třeba zjistil, že o nic nejde a píše někdo, kdo počká, nebo přišel nedůležitý mail. Zbytečné a zdlouhavé. Při provozu, jaký můj telefon každý den zažívá, je notifikační centrum, roletka, hub (říkejme tomu jakkoli) naprosto neocenitelným pomocníkem.

  • Notifikační centrum je rozhodně v dnešní době považovatelné za mínus, pokud není dostupné.

   A je si toho vědomo i MS, sami potvrdili, že nestihli tuto věc zakomponovat, takže doufejme, že aktualizace „Blue“ toto napraví. Navíc třeba univerzální hledání v rámci celého systému (kontakty, sms, emaily, fotky a další) v jednom místě považuji taktéž za mínus, přitom desktop W8 toto již nabízí. Snad toto přibude také.

  • To mě na tom nejvíc zaráží. MS sám přiznal, ze notifikační centrum chybí, že ho nestihli dodělat a v budoucnu se s ním počítá, ale mnozí WP „obhájci“ se můžou, s prominutím, posrat, když někdo napíše, že WP notifikační centrum chybí a je to mínus.

   Při tom, kolik aplikací dnes je schopno „vyhazovat“ notifikace a u WP se k nim člověk nedostane, pokud to neumí Live Tile té app nebo uživatel přímo neotevře tu konkrétní aplikaci (pominu, že mnohdy se ani nedozví, která to byla a kterou tedy má otevřít), tak je absence jednoho místa, kde se shromažďují všechny doposud nepřečtené notifikace, prostě mínus jako prase.

  • Mínus jako prase? Ani ne, dá se bez toho celkem dobře žít. Ale ano, také bych notifikační centrum uvítal. Člověk má přecijen rád přehled.

 5. MAXXZ: Take je to o tom, ze kazdy vyrobce telefonu mam x modelu a nahraje tam Andoid. Vetsinu lidi nezajima, co je to za OS nebo jake aplikace tam jsou, ale umi to telefonovat, sms nejake ty emaily a internet, max facebook.

  Kdyby vyrobci vytvareli vice modelu s WP, tak by prodejni podil byl take vetsi.

  • O počtu to není, tuhle teorii totálně boří Apple s pouhými dvěma modely

 6. ano: ale iphone je tu od roku 2007 a stala se z nej jakasi „modla“ po celem svete.

  • To právě dokazuje, že lidi zajímá, co je uvnitř. Je naivní si myslet , že větší počet telefonů bude automaticky znamenat větší podíl.

 7. Geary: Prave spise jak vypada a ze bylo prstove ovladani revolucni.

 8. Igor (neregistrovaný)

  Dakujem za objektivnu recenziu. Sam mam WP8 (Lumia 720) a je to podla mna uzasny telefon a aj system je super a velmi som sa s nim szil. Kazdopadne niektore vycitky na MS su plne opravnene a mali by s tym nieco robit ked si nechcu majitelov WP8 telefonov pohnevat. Jedina sanca pre MS je aby 90% do pol roku odstranil(bud uz v GDR3 alebo vo WP8.1). Ja dufam ze ku GDR3 veciam, ktore su uz odhalene, pribudne este aspon jedna z feature, ktore pouzivatelom chybaju(v zmysle Jobsovych -> … and one more thing). Tym by komunita aspon nabrala pocit ze niekto tam hore ich pocuva a robi co sa len da aby splnila ich priania, pretoze viac menej GDR3 pride rok po uvedeni WP8 a to je urcite dost casu na odstranenie aspon z casti tych najpalcivejsich veci. Drzim WP8 timu a aj Nokii palce, pretoze pre zachovanie rovnovahy je treti ekosystem naozaj potrebny a Nokia urcite uzasne telefony vyrabat vie.

  • Díky a díky za konstruktivní názor.

   Doufejme, že GDR3 bude obsahovat citelné změny, protože pokud ne, tak už vážně nevím…

 9. Podle toho, co čtu, tak hlavní problém co tu lidí mají s WP je zvyk na jiný způsob používání systému. Já to chápu, ale tvrdit, že je kvůli tomu systém nedodělek je nesmysl. Nebo můžu říct, že pro mě je nedodělek Andorid a iOS, protože nepracují tak, jak jsem zvyklý.

  Druhý problém je pak absence aplikací jiného ekosystému. Kde není problém v tom, že by je WP nepodporoval, ale poskytovatel služby kterou využíváte na vás kašle a aplikaci vám pro WP neudělá. Už tento přístup by měl být důvodem k zamyšlení, zda jste si vybrali tu správnou službu. Se stížností se pak obracejte výhradně na poskytovatele dané služby (od WP8 už je minimum aplikací, které nelze udělat skutečně kvůli omezení systému).

  Nesmysl je také hanit aplikace třetích stran. Samozřejmě jsou oficiální aplikace jakousi zárukou, že se vaše data nedostanou do nepovolaných rukou, ale zrovna u Google a Androidu ani oficiální aplikace bezpečnost nezaručuje a kdejaká aplikace třetí strany na WP je v tomto ohledu bezpečnější. Nehledě na to, že kvalita a design takových aplikací je často vysoko nad oficiální verzí napříč systémy.

  Pokud jde o SkyDrive x Google Drive, Gmail x Outlook atd, tak ty dnes nabízí poměrně jednoduché způsoby migrace a pokud mě Google na WP omezuje, není nic jednoduššího než přejít na MS služby.

  • Souhlas s vším, říkám to pořád a nějaké věci navíc.

  • Martin II (neregistrovaný)

   Trafil si klinec po hlavicke.

  • SPELLSHAPER: Takže služba, kterou používají miliony, v některých případech i desítky a stovky milionů uživatelů po celém světě (YouTube, Instagram, Dropbox, Google Maps aj.) je špatná jen proto, že se jejímu vývojáři nevyplatí investovat prostředky a čas do vývoje ofiko aplikace pro platofrmu, jejíž uživatelská základna je oproti jiným výrazně nižší a nelze tedy očekávat zisky jako u jiných platforem?

   Vy sám byste ve svojí firmě vyvíjel produkt, u kterého víte, že vám sotva vrátí náklady na svůj vývoj?

   Bezpečnost ofiko a neofiko apps podle mě nemá vůbec smysl řešit.
   Můžete uvést příklady, které neofiko apps pro WP8 jsou kvalitou a designem nad těmi ofiko napříč platformami?

   Pokud ve firmě používám a platím Google Apps a vůbec využívám služeb Googlu, tak i kdyby WP8 byly sebelepší, tak kvůli nim rozhodně nebudu přecházet na Office 365 apod. i kdyby byla migrace sebejednodušší. Přeci kvůli telefonu nebudu bourat celou infrastrukturu. To nedává smysl ne? Naopak, budu používat taková zařízení, která podporují to, co ve firmě používám.

  • Pokud jde o službu kterou využívají milióny lidí je argument velké investice chabou výmluvou. Jsou mnohem menší firmy, které jsou ochotny do služby pro své zákazníky investovat i za předpokladu možné (nebo v podstatě jisté) ztráty.

   Ano vyvíjet podpůrné produkty, u kterých se investice nikdy nevrátí je naprosto běžné, pokud mám zájem si udržet zákazníky. Navíc u firem o kterých se tu bavíme je podobná investice naprosto směšná a to mají ještě náklady snížené díky již fungující infrastruktuře pro ostatní platformy.

   Podobným žvástům o malé základně může naletět jen člověk naprosto neznalý. O skutečné motivaci spekulovat nebudu, ale napadá mě hned několik. Pro mě jako zákazníka z toho vyplývá, že na mě kašlou a pokud mám trochu sebeúcty, jdu jinam. I když Google uživatele nebere jako jednotlivé zákazníky o které je potřeba pečovat, ale pouze jako souhrnné hodnoty v tabulce, až se začnou snižovat, pak teprve udělají něco, aby se korunky zase hrnuly.

   Možná nemá smysl řešit bezpečnost neofiko x ofiko, ale bezpečnost Android x WP. Pak si člověk uvědomí, že se velká část výhod ofiko aplikace na tomto systému ztrácí, protože to stejně ukradne jiná aplikace.

   Pokud platí vaše logika, bude WP brzy králem v podnikové sféře. A v to doufám a s tím s vámi souhlasím.

   WP8 aplikace pro YouTube jsou kvalitou vysoce nad Google originál aplikacemi už jen proto, že v podstatě výhody pro uživatele jdou proti záměrům se kterými je Google vytvářel (tedy sledování uživatelů a peníze z reklam).

   U ostatních aplikací už to může být subjektivní, ale například recyklace UI z ostatních platforem se u některých oficiálních aplikací objevuje, pomalý vývoj novinek a updatů apod…

  • SPELLSHAPER: Já jsem o velké investici vůbec nemluvil. Naopak. Ona to zase tak velká investice nebude, ale lze diskutovat o jejím smyslu. A nejde jen o finance, ale čas, úsilí, technologie, lidské zdroje. To vše se dá směrovat někam, kde z toho bude víc užitku.

   Pokud jako soukromá firma vyvíjím SW a na trhu jsou čtyři platformy, o kterých má smysl se bavit, dvě mají tržní podíl přes 80% a stovky milionů uživatelů a zbylé dvě podíl jen v procentních bodech, a řádově jen miliony uživatelů, tak jsem hned „špatná“ firma, co kašle na zákazníky, když pro ty dvě minoritní platformy nevyvíjím? Protože nejsem přesvědčen o tom, že to nemá smysl? (pominu fakt, že v případě WP je to od Googlu tak trochu naschvál vůči MS)

   Škodovka je taky špatná firma, když nevyrábí dvanáctiválcový supersport?

   Ok, YouTube, budiž i když subjektivně mi to jaký kdoví jaký zázrak nepřijde. Co dál? Jedna app je vážně málo.

   A když už zmiňujete recyklaci UI, pomalý vývoj updatů a novinek. Proč to tak asi je?

  • Vše co zmiňujete jsou v konečném důsledku jen finance.

   Pokud jsem jedna z největších firem na světě a mám udělat aplikaci pro 4 platformy (a tři už mám), tak pokud nechci nasrat těch několik milionu uživatelů, tak tu aplikaci udělám i kdyby se mi to nevrátilo v penězích, vrátí se mi to jako goodwill.

   Stejně je to u ostatních firem, pokud nechci nasrat těch 5-10% zákazníků, tak tu aplikaci udělám i když se mi to nevyplatí. Nehledě na to, že se to může v budoucnu vymstít (= stoupající podíl, mezery se chopí konkurence apod.).

   Dal jste špatný příklad, zkusím jiný. Jak by se na Škodovku dívali lidi, kdyby ten supersport prodávali, ale pouze Čechům a Moravákům a pokud by si ho chtěl koupit Slezan, tak se musí přestěhovat?

   Nebudu si tu vymýšlet, protože Android aktivně nepoužívám, ale co si pamatuju, tak i Google čtečka zpráv stála poměrně za prd oproti neofiko aplikacím a na WP jsou zvláště povedené.

  • SPELLSHAPER: Ano, ono se stejně všechno nakonec přepočte na finance, ale kolikrát je dobré si zopakovat, co za nimi stojí.

   A máte pravdu, že (a zůstaňme u Googlu) pokud by chtěli, tak ty aplikace udělají a nebude je to stát v podstatě „nic“. Jenže to bychom zabředli do celkové jejich politiky. Proč to tak je, proč je neudělají? Osobně si myslím, že pár milionů lidí tím opravdu naštvou, ale pak tu jsou další miliony lidí, které se díky tomu na WP vykašlou a koupí si Android nebo iOS a tam má Google příjmy.

   Je tu sice riziko toho, že v budoucnu se jim to vymstí, pokud podíl WP výrazně naroste. Jenže, to by se do vývoje MS musel pořádně opřít, což se neděje a Google si je toho vědom. MS a jeho „zkostnatělost“ jsou si sami sobě překážkou a Google ten ohýnek je udržuje, za tiché podpory Applu.

   Ad Češi, Moraváci a Slezané. Sedí to – Android, iOS, WP. Pokud mi Češi a Moraváci vygenerují dostatečné příjmy, tak se Slezany opravdu zabývat nemusím. A pravděpodobnost, že se Češi a Moraváci hromadně přestěhují do Slezska, je v podstatě mizivá. Takže, pokud pro vývoj toho auta (produktu, SW atp.) nemám dostatečné důvody, tak se na to prostě vykašlu. Zvlášť, je-li zde bonus v podobě toho, že zatopím svému konkurentu.

   Používal jsem a při recenzích používám Android, iOS a WP současně. Tím, že testovaný telefon vždy používám jako primární, instaluji do něj ty samé aplikace, co mám v Androidu nebo iOS. A proto můžu, za sebe, s čistým svědomím říct, že používání WP je pro mě zatím hlavně o kompromisech, které prostě dělat nechci. Aplikace buď chybí, nebo nejsou tak kvalitní.

 10. to je zase naprosto „objektivni“ recenze.kdyby si z 800stovky,svet skoro sed na zadek,kdyby byla 920 tak bajna,jak ty sis ji vybajil a nakonec ta utopie,o existenci jen nokii…zaplat nekomu,ze to tak neni,ze recenze na nokie delaj takovyhle nymandi a diky tomu je kupuje jen nekolik zoufalcu.diky marku,ses fakt dobrej…

  • A jinak dobry? Asi moc ne, co?

   Porucha soustredeni, takze jste clanek nedocetl do konce?

   Nejaky nevyreseny problem nebo komplex? Proto tak neuveritelne tupy komentar?

   Jinak si to vysvetlit nedovedu. Takovou ubohost jako ted od vas uz jsem dlouho necetl.

 11. Dobra recenzia-nuz Marek trochu pichol do osieho hniezda. Tunajsi WP fans nestrpia akukolvek opravnenu kritiku ich idealneho OS. Kam sa na nich hrabu spominane iOvce :) Zaujimave, ze az na par vynimiek uzivatelia iOS i Androidu dokazu viest normalnu diskusiu, zato velka cast WPfans si stale bude mliet svoje, ake je to fasa ta jednotna hlasitost a ze na WP nie su oficialne niektore dolezite appky, len polofunkcne zmatky atd… a pritom ani v recenzii sa o WP nehovori, ako o zlom/nefunkcnom OS. Len su mu vytykane jeho niektore nedostatky.

  • teda nevztahuje sa na svetlu vynimku a t.j. uzivatel Maxxz, ktoreho prispevky patria k tym najobjektivnejsim :)

  • Osobně bych řekl, že u všech OS se najde spousta lidí, kteří hájí „svůj“ systém a nejsou schopni připustit jeho chyby.

   Z mého pohledu si WP fans udělali na Smartmanii takové malé HQ, takže jich zde je větší počet než jinde na internetu. Aspoň to tak na mne působí. :)

   Každopádně boje o operační systém provází člověka již pěknou dávku let – Linux vs. Windows vs. Mac, dnes se tato válka rozšířila i na telefony s triem Android, WP a iOS (zbytek neřeším). V každém z těchto systémů je určité procento uživatelů, kteří by se dali – v přirovnání s druhou světovou válkou – označit za takové “ internetové SS“. Fanatičtí diskutéři ochotní jít pro svou pravdu „přes mrtvoly“ (přirovnání berte samozřejmě v rámci mezí).

   Toť můj pohled na fanoušky OS.

  • nehadzem vsetkych WPfans do 1 pytle (konieckoncov sam som jeho aktivnym pouzivatelom a vlastnil som ako WP7.5 zariadenie, tak aj WP8), ale fanaticke reakcie niektorych tunajsich diskuterov idu trochu mimo moje chapanie (a to schvalne nespominam trollov typu mceza).

  • mceza (neregistrovaný)

   „Zaujimave, ze az na par vynimiek uzivatelia iOS i Androidu dokazu viest normalnu diskusiu“

   Jen kdybys nelhal. Pár výjimek to rozhodně není. Řekl bych, že procentuálně to je stejné jako u WP a protože WP mají jen 4% trhu, tak na počet lidí to je…

   A teď k té kritice:

   WP mám také od první verze a už první týden jsem napsal recenzi, kde jsem shrnul první (zejména negativní) dojmy: [odkaz]

   Já rozhodně kritický být umím. Ale narozdíl od tebe, Ellhonzy a podobných trollů se snažím být konstruktivně kritický.

   Ano, na WP7 mi toho vadilo hodně, s WP8 se spousta nedostatků odstranila. Ano, stále mi dost věcí vadí, ale když to srovnám s iOS nebo Androidem, stále to pro mne vychází jako zcela nejlepší systém.

   Vadí mi výkřiky fanoušků „z té druhé strany“, kteří viděli WP jen někde na screenshotu a jen na základě toho, že se jim to na první pohled nelíbí a že je to konkurenční OS, tak na to sprostě a agresivně nadávají…

  • ty uz to prosimta nehul. Ty, co tu nekriticky obhajujes vsetky hlavne nedostatky WP8 ( teraz sa mi naozaj nechce kopirovat sem vsetky tvoje starsie prispevky). ale najviac co ma vytaca je, ze sa vzdy na****s do diskusii o iOS resp. Apple vseobecne ci Androide a trollujes tam. Ved preco si asi dostal ban. A na ten sa tuna v poslednom case pristupovalo len velmi vynimocne. takze sa uz konecne skus nad sebou zamysliet. a zacni diskutovat normalne k veci a bez trollingu v sekcii OS, ktore ti tak strasne lezia v zaludku. aj ked tusim, ze toto u teba to nehrozi, lebo si musis honit svoje ego…

  • a este som zabudol na tvoje typicke a ocividne klamstva, ktorymi sem s oblubou prispievas- vid diskusia o novom iPhone. (Applu vraj klesaju predaje, co je samozrejme klamstvo, lebo Apple narastol predaj iPhonov skoro o taku ciastku, co Nokia predala Lumii celkovo)

  • Radin (neregistrovaný)

   Jo stačí se podívat i yhojte a jinej bulvár jak se baví iofce a sofce :) ty hůžasnej

 12. Herbik (neregistrovaný)

  Je tu někdo kdo jí již má??? Zajímá mě ten zadní kryt. Jsou všechny takové nepřesně udělané? Mám velkou chut jí vyměnit za SG4.

  • L925 jsem mel.Jestli myslis to,ze na jedne strane podel je vetsi mezera nez na druhe,je to umyslne,tou stranou s vetsi mezerou se pristupuje pro otevreni/odendani krytu pri oprave.

  • Viděl jsem 4 ks a každý měl ten zadní kryt trochu jinak. Někde byla mezera větší, někde menší. Docela mě to zaskočilo.

  • On si to vždycky umí zdůvodnit, u lumií 920 zase na pravé straně vedle displeje byla mezera, kterou prosvítalo.

  • V sídle české Nokie jsem viděl několik kusů Lumie 925 a každá lícovala trochu jinak, ještě jsme se tomu s ostatními novináři divili a pak jsem zjistil, že kus, který jsme měli zapůjčený mi, tak na tom byl snad ze všech nejlépe. U těch ostatních to ale už tak dobré nebylo, někde byl dokonce zadní kryt zasazený trochu šikmo a pochybuji, že by to bylo úmyslně, jak píše htcjirka.

  • Na strane mezera je umyslna,kvuli zasunuti pripravku k odcvaknuti,je to i v oficialnim servisnim manualu.

  • HTCJIRKA: Tak proč je na každém kusu jiná?

  • Po strane(ne nahore ci dole) je na leve strane mensi mezera a na prave vetsi mezera.Mel jsem v ruce 5ks L925 a vsude na prave strane je vzdy vetsi,umyslne.

  • HTCJIRKA: Právě, jak píše Jirka Hrma. Viděl jsem i kus, který měl ten zadní kryt lehce nakřivo. Resp. jsem zatím neviděl dvě L925, které by měly záda stejné.

  • Co já jsem si prohlížel kus, tak zrovna to lícovalo krásně všude. Tady třeba taky není žádná mezera [odkaz]

  • Pak jej lze rukou srovnat,nic to nemeni na tom,ze vetsi mezery jsou kvuli snadnejsimu podebrani,upozornuje na to nejen servisni,ale i skolici manual.

 13. Geary: nechápu tvůj záměr zpochybňování HTCJirky a jeho zkušenosti. On mel dobrou zkusenost, Marek kapl asi na nějaké ranne serie. Nejdříve si ten telefon, aspon pujč a poté něco říkej. Nebo jsi už měl 925 v ruce?

 14. Na WPcentalu o zadním krytu nic nepsali.

  [odkaz]

  • No protože u jejich kusu zřejmě nic nebylo, já ji viděl jen v Německu v obchodě a taky tam žádná mezera nebyla, ale u některých kusů ta mezera je [odkaz]

  • OK, beru, ale nechapu proc jsi se hned musel navazet do zkusenosti HTCJirky. Vim ze dost spolu To ze mate odlisne nazory neznamena, ze by jsi to mel hned zpochybnovat.

  • Protože neznáš souvislosti. Stejnou nedokonalost u jiných výrobců okamžitě označí za nekvalitní zpracování, slepenec a já nevím co všechno a u Nokie to vždy nějak omluví.

   Není to bůh, tak k němu tak nevzhlížej.

  • Geary: to je blbost, ze se to u Nokie omlouva.

   1. Neni to pro mne zadny buh, jen s nim sdilim nejake nazory

   2. Me se zda, ze vsechno vo HTCJirka napise, tak hned hanis. Promin, ale uz delsi dobu to pozoruji.

  • To se ti opravdu jen zdá. Ale dost o něm, já jen napsal, že s tou mezerou je to nesmysl a potvrzují to tady i další. Stačilo přeci přiznat, že se jedná o nekvalitní zpracování.

  • A teď bych mohl napsat, že mi tady všechno , co napíšu haníš. Nesouhlas není hanění.

   Nebo mi ukaž, kde mu co haním.

   Když napíše, že když telefon s WP , tak jedině nokii, souhlasím, když napíše, že amoled má špatný vlastnosti a je u nich kazovost, taky souhlasím.

  • OK s tim hanenim v tomto pripade to byl nesouhlas, ale s necim co mu nelze vyvrati a to ze u jeho 925 vse bylo OK a ty jsi to zpochybnoval.

   Ja jen jak prispivas, tak se mi zda, konkretni s nim porad nesouhlasis, jen to tak vypada, jako by jste si neco udelali, to je jen muj pohled.

   konec.

  • Počkat, tak to je omyl, já vůbec nezpochybňoval, že jeho lumia byla v pořádku, ale jen to Jirkovo zdůvodnění, že mezera je tam schválně kvůli přístupu při opravě, což není pravda.

  • “ Ale dost o něm, já jen napsal, že s tou mezerou je to nesmysl a potvrzují to tady i další.“

   Mezera na strane je umyslna kvuli vstupu,strka se tam i pripravek,kde na teto strane se zacina s odcvaknutim,,nez zacnes placat jako vzdy proti me nesmysly pust si original video Nokie nebo si stahni servisni manual k L925,kde to mas take.

  • „Stejnou nedokonalost u jiných výrobců okamžitě označí za nekvalitní zpracování, slepenec a já nevím co všechno a u Nokie to vždy nějak omluví. “

   To je lez,protoze kdyz se podivas primo do fora tak se trefuji s vadami vyroby i do nokie,jak kdysi Lumie 800 tak i do soucasne Lumie 920,kde i zasilam negativa vcetne fotek i ze zahranicnich for.Byl jsem i jeden z prvnich kdo kritizoval a upozornil na vyrobni chybu,mezeru nahore u fotoaparatu,diky niz pronikal prach ke kamere a proximity senzeoru a take pisu u Nokie ve forech co kus to original a hned nekolikrat,takze kvalitu vubec nebranim.

   Kdyz si telefon kupuji poradne ho prozkoumam bez ohledu na znacku vyrobce a necham si klidne vybalit dalsi kus,na kazdem vyrobku se neco najde,chce to vybrat ten nejlepsi.

  • Geary: Do fora lezes minimalne,moji kritiku k nokii prehlizis a reagujes jen na ostatni a sem lezes prudit.Podivej se do fora jak i kritizuji Nokii a pak si nafackuj trole.

  • Kde má ta mezera správně být? Ona je u různých kusů jinde, pokaždý jiná a někde není vůbec. Viděl jsem video, kdy se tam leze z krátký strany nad foťákem, nejčastěji je mezera dole u repráku.

   Jinak mě vůbec nezajímáš, abych tě sledoval, kde všude po internetu slintáš svoje moudra, na to nemám čas, ani chuť. Ale dobře si pamatuju, co píšeš tady a to stačí.

 15. já osobně bych rozhodně Bing na lupě neuváděl jako nevýhodu, protože díky tomu, že je (na rozdíl od webové verze) dostupný i pro náš region, lokální kontent nachází srovnatelně s googlem. Navíc v přijemném prostředí rychlé aplikace. Bohužel, zatím se toto týký pouze WP8 telefonů, bing na prohlížeči je pro našince stále dost nepoužitelný.

  Nicméně kdo nevěří, nechť to zkusí, ono to ve WP8 opravdu funguje dobře.

  • Zkoušel jsem, zkouším a zkoušet budu dál, ale prostě mi to pořád nesedí. Relevance výsledků z Googlu mi přijde vyšší, ačkoli musím uznat, že se situace za poslední rok a kus zlepšila.

 16. anonym (neregistrovaný)

  Proč je v záporech USB na horní straně u mojí 820 bych to ocenil většinou by se mi to hodilo na horní straně než na dolní a když někomu ne tak by to i tak určitě nemělo být v záporech ani v kladech každý je jiný já každému se líbí a je pro něj praktičtější něco jiného!!

 17. Radin (neregistrovaný)

  to Marek Hajn: „Z jakeho duvodu bych mel vyzdvihovat Detsky koutek? Protoze vam to prijde jako killer feature? Kolik % uzivatelu tohle realne vyuzije?“ Předpokládám že ho využije leká část lidí vlastnící WP :) Ano pokud máte děti, babičky, maminky… není nic lepšího pokud pochopíte jeho využití. Nejednou sem si povídal s dětma od ségry … :) kupodivu ona to štěstí neměla… Už sem viděl jak mamka ségře „zavařila“ ajfounka kterýho ji „závidím“ ale mýmu founu ještě neublížila a kupodivu si ho půjčí raději i když stál 20% cely ajfounka protože ví že mu nic neudělá :) Osobně já i mé okolí dětský koutek vidíme jako tu nej top prioritu tohoto systému. V ostatním s vámi ve velké části souhlasím.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).