TOPlist

Recenze Moto X Force: Odolná dáma do nepohody

Roky jsme u nás o Motorole neslyšeli. Dnes se naopak značka Moto, tedy to, co zbylo z Motoroly, skloňuje v mnoha pádech. Lví podíl na tom má aktivita společnosti Lenovo, která nyní vlastní divizi Motorola Mobility a rozhodla se tento brand znovu přivézt zpět do České republiky. A než se na trh dostanou nové smartphony značky Moto, nabízí u nás Lenovo loňské modely včetně nejvybavenější Moto X Force.

I když se již tyto přístroje prodávají pod názvem Moto, jedná se ještě o čistokrevné Motoroly – navrženy a vyrobeny byly ještě pod taktovkou amerického výrobce. Až letošní novinky nabídnou citelnější rukopis Lenova.

moto-x-force

Moto X Force je nejvyšší model z loňských smartphonů Motorola. Tomu odpovídá cena a z větší části také výbava, byť ne ve všech směrech dokáže X Force konkurovat vlajkovým lodím ostatních výrobců. Na druhou stranu ale nabízí vlastnost, které je ve světě smartphonů unikátní.

Videorecenze

Obsah balení: Nic překvapivého

Telefon je dodáván v nízké krabičce, ve které naleznete špendlík na otevření šuplíčku pro SIM a microSD karty, nezbytné návody a rychlonabíječku bez možnosti odpojení micro USB kabelu. Zbytečně budete hledat sluchátka či jakékoli další drobnosti. Motorola takto prodává všechny své smartphony. Na druhou stranu, jelikož je kvalita dodávaných sluchátek až na výjimky u všech výrobců spíše špatná, jejich absenci proto neberu jako žádné závažné negativum.

Konstrukce a design: Robustní smartphone

Moto X Force je největší z aktuálně nabízených Motorol. Svými rozměry 149,8 × 78 × 9,2 milimetru se řadí mezi mobily velké, až robustní, a hmotnost 169 gramů je v ruce také poznat celkem výrazně. Na druhou stranu se do těla díky větším rozměrům vešla výkonná baterie a rozměrný 5,4″ displej. Pokud netoužíte po větším smartphonu, Moto X Force nebude pro vás.

Boky telefonu jsou kovové, zadní kryt je na první pohled plastový, celá přední strana je skleněná. X Force nepůsobí tak luxusně jako konkurenční smartphony. Kombinace skla a kovu, jak to umí Sony či Samsung, případně luxusního kovového zpracování, jaké najdeme u HTC či iPhonů, se zde jednoduše nekoná. Ani silné rámečky okolo displeje či poměrně silná tloušťka celého přístroje nepřispívají k pocitu luxusu. A to je u mobilního telefonu za téměř 20 tisíc korun na pováženou.

Na druhou stranu – Moto X Play ani nesnaží tvářit luxusně ale zároveň její design nenudí. Silná záda, kovové boky a masivní rámečky okolo displeje mají chránit vnitřek mobilu při pádu. Moto X Force sice nevypadá jako luxusní modelka, rozhodně je ale odolnější než většina stejně drahé konkurence. Tělo je absolutně pevné, perfektně slícované, a z tohoto pohledu mu není co vytknout.

Na pravém boku nalezneme kolébku hlasitosti a tlačítko na probuzení telefonu. Levý bok je zcela prázdný. Na spodní hraně je pouze microUSB konektor a na horní šuplíček pro nanoSIM/microSD a vstup pro sluchátka.

Zadní strana je vyrobená z balistického nylonu. Dříve se tento materiál používal k výrobě neprůstřelných vest, než byl nahrazen kvalitnějším kevlarem. Přesto se jedná o velmi odolný materiál a jeho použití jasně ukazuje na zamýšlenou odolnost mobilu. Navíc se na něm neusazují otisky prstů a neklouže při držení zařízení v ruce. Je škoda, že tělo není kompletně voděodolné, pak by byla ochrana dovedena téměř k dokonalosti. Alespoň, že zde najdeme základní ochranu vůči stříkající vodě.

Displej, který hned tak nezničíte

AMOLED displej u recenzovaného smartphonu dosahuje úhlopříčky 5,4″ a nabízí jemné Quad HD rozlišení 1440 × 2560 pixelů, hustota zobrazení je tedy velmi dobrých 540 ppi. Bílá barva má lehce nažloutlý odstín, bohužel korekce barev v nastavení chybí. Barevné podání je ale jinak velmi dobré, pozorovací úhly výborné. Čitelnost na slunci je použitelná, ale o žádný zázrak se nejedná. Naopak při minimálním jasu je svítivost opravdu minimální, takže práce s displejem v noci příliš nezatěžuje oči.

Moto_X_Force_15

Čím se ale může Moto X Force pochlubit, je odolnost displeje. Ten je vyrobený z pěti vrstev, a kromě samotného AMOLED panelu nabízí například rovnou dvě dotykové vrstvy – kdyby náhodou po pádu přestala jedna z nich fungovat. Nechybí odolné krycí sklo a další odolná vrstva zabraňující poškrábání displeje například od klíčů. I když se to nezdá, tak právě drobné škrábance od klíčů či neopatrného zacházení mohou ve většině případů za prasknutí displeje po pádu. Výrobce tuto technologii označuje jako Shatterproof.

Moto_X_Force_5

Motorola, vlastně dnes už Lenovo, dává na displej záruku 4 roky. Už toto ukazuje, jak si výrobce s displejem věří, a já to nemám důvod jakkoli zpochybňovat. Telefon jsem zkoušel v režimu padání ze stolu, z kapsy, z ruky. Na zem, na koberec, na trávu, na chodník… a nic se mu nestalo. Svůj mobilní telefon bych takovému zacházení rozhodně vystavit nechtěl, ale pro Moto X Force je to denní chleba.

Moto_X_Force_1

I když telefon nemá notifikační diodu, nabízí velmi jednoduchou možnost jak zjistit, jestli nemáte zmeškanou událost. Pokud mobil zvednete ze stolu, automaticky se na několik vteřin aktivuje černá obrazovka s jednoduchými piktogramy, které znázorňují typ zmeškané události. Stejný přehled získáte, pokud nad mobilem pouze mávnete rukou.

Hardware, konektivita a zvuk: Hello 2015

Moto X Force je sice na našem trhu novinkou, nicméně jak jsem psal na začátku recenze, ve světě se tento smartphone prodává od podzimu loňského roku. Tomu odpovídá také výbava. Byť je X Force postavená do role vlajkové lodě Motoroly, obsahuje z dnešního pohledu starší komponenty. Na druhou stranu je nutné podotknout, že v době vydání se jednalo o absolutní špičku a i když u ní najdeme „loňský hardware“, stále má slušné rezervy na dlouhou dobu dopředu.

Procesor je osmijádrový a jedná se o Snapdragon 810 od Qualcommu. Ten obsahuje čtyři jádra Cortex A53 na frekvenci 1,5 GHz a čtyři jádra Cortex A57 na frekvenci 2 GHz. O grafické operace se stará výkonné GPU Adreno 430 na frekvenci 600 MHz. Jako operační paměť slouží dvoukanálová 3 GB LPDDR4 RAM s frekvencí 1 600 MHz. Vnitřní úložiště je 32GB a lze pro jeho rozšíření použít paměťovou kartu typu microSD do maximální kapacity 2 TB. Po prvním spuštění mobilu čeká na uživatele 24,06 GB volného místa.

Výkon jsme změřili pomocí několika benchmarků, a to s následujícími výsledky:

 • 3D Mark Ice Storm Unlimited, 720p: 26 299 bodů
 • 3D Mark Sling Shot ES 3.1, 1440p: 1 780 bodů
 • 3D Mark Sling Shot ES 3.0, 1080p: 2 233 bodů
 • AnTuTu: 90 831 bodů
 • GeekBench 3: 1 275 / 4 259 bodů

Reakce systému jsou plynulé a na nic nečekáte. Nepříjemné prodlevy se neobjevují ani při spouštění náročnějších her. Kromě výkonného hardwaru napomáhá plynulosti použití čistého Androidu 6.0.1. Nároky systému jsou tedy nižší než při použití nadstaveb, které používá konkurence.

Moto X Force bohužel nedisponuje stereo reproduktory. Hlasitý reproduktor, který je umístěný pod displejem, ale hraje výborně. Má opravdu hlasitý přednes bez zkreslení, navíc dokáže na svou velikost produkovat slušné basy. Velmi dobrá je také kvalita hovoru skrze telefonní reproduktor.

Baterie a výdrž: Rychle se nabije, pomalu vybije

Moto X Force obsahuje baterii s vysokou kapacitou 3 760 mAh. Tato hodnota se samozřejmě pozitivně projevuje na výdrži, a tak lze tento mobil zařadit mezi ty, které bez větších problémů vydrží na jedno nabití celé dva dny. Pokud budete mobil využívat opravdu intenzivně, stále bez problémů vydrží celý pracovní den a ještě vám zbyde rezerva.

Na rozdíl od nižšího modelu X Play (recenze) tato Moto v balenujeí obsah rychlou nabíječku Turbopower. Ta dokáže pracovat ve třech režimech: 5V/2,85A, 9V/2,85A a 12V/2,15A. Ve výsledku za pouhou hodinu nabijete 85 procent kapacity, do plného dobití vám stačí necelá hodinka a půl. Kombinace rychlého nabíjení a dlouhé výdrže je u Moto X Force jednoduše skvělá. Potěší také podpora pro bezdrátové nabíjení.

Operační systém a konektivita: Čistý Android

Moto X Force v době testování běžela na Androidu 6.0.1. Systém je to čistý, nečekejte tedy žádnou nadstavbu, ale klasický Android. Až na pár aplikací od Motoroly (mobil byl vyroben, ještě než Motorolu koupilo Lenovo) v něm nenajdete žádný bloatware.

Z hlediska konektivity je X Force vybavená velmi slušně. Wi-Fi má dvě antény a podporu protokolů 802.11 a/b/g/n/ac. Bluetooth zde nalezneme ve verzi 4.1, nechybí GPS s podporou A-GPS či schopnost pracovat s ruským Glonassem. Moto X Force podporuje také NFC pro snadné párování s Bluetooth zařízeními či pro mobilní platby a nechybí ani kompletní podpora evropských LTE sítí.

Někomu může naopak u X Force chybět FM rádio, čtečka otisku prstů či infračervený port pro ovládání domácích spotřebičů. Hlavně té čtečky je v dané cenové kategorii škoda – u top modelů se odemykání pomocí otisku prstu stává standardem a na Moto X Force je tak vidět, že se jedná o loňský model, kdy čtečky ještě nebyly tolik rozšířené.

Fotoaparát a záznam videa

Telefon využívá snímač Sony IMX230 Exmor RS s rozlišením 21 Mpx a fázovým ostřením. Objektiv disponuje světelností f/2.0 a při nedostatku světla si mobil pomáhá dvojitým LED přisvícením. Velikost pixelů je 1,4 µm, tedy identická jako například u Samsungu Galaxy S7, který ale disponuje podstatně nižším rozlišením 12 Mpx.

Moto_X_Force_10

Problém Moto X Force je tak příliš vysoké rozlišení snímače na malé ploše. Jednotlivé pixely jsou příliš blízko u sebe, a je tak zřejmé, že hlavně noční snímky nebudou příliš kvalitní.

Při fotografování při dostatku světla, typicky za slunečného dne, optika produkuje velmi kvalitní fotografie. Vysoké rozlišení zde nese své ovoce a snímky jsou detailní, navíc s velmi příjemným barevným podáním. Jako plus lze označit automatické HDR, které nepracuje příliš agresivně a snímkům opravdu pomáhá.

Naopak, jak jsem naznačil výše, při fotografování ve špatných světelných podmínkách, typicky v restauracích, v noci či v šeru, klesá kvalita fotografií rychleji než u konkurence. Snímky jsou při nedostatku světla plné šumu, slitých pixelů a na první pohled disponují špatnou kresbou. Dvoutónová LED dioda zde samozřejmě příliš nepomůže – její dosah je příliš malý a za blesk ji tedy označit opravdu nelze. Na přisvícení blízkých předmětů ale dostačuje.

Selfie kamera s přisvětlovací diodou

Moto X Force se může pochlubit, jako jeden z mála mobilů na trhu, přisvětlovací diodou také u předního 5Mpx fotoaparátu. Ten má stejnou světelnost jako zadní, tedy f/2.0. Hlavní plus je ale právě ona dioda. Noční selfie snímky zvládnete lépe než kdykoli předtím, nutno ale dodat, že pro noční snímky platí pro přední kamerku stejná omezení jako pro tu zadní. Budete mít tedy obličej nasvícený, kvalita fotografie ale příliš vysoká nebude.

X_Force_front_camera

Videosekvence lze nahrávat buď v rozlišení 1 920 × 1 080 px (Full HD) při 30 snímcích za vteřinu, nebo v rozlišení 4k (3 840 × 2 160 pixelů) při stejné snímkové frekvenci. Nechybí zpomalený režim v rozlišení 1280 × 720 pixelů (120 fps). Překvapivě slušná je stabilizace obrazu, a to i přes to, že Moto X Force nemá optický stabilizátor. Tipuji ale, že využívá technologii digitální stabilizace Sony SteadyShot.

Ovládání fotoaparátu je stejné, jaké nalezneme například v nedávno recenzované Moto X Play. Na obrazovce tedy opět chybí klávesa pro expozici snímku, který se vytvoří stiskem kdekoli na ploše displeje. Kvůli tomu nelze jednoduše a rychle vybrat místo zaostření, a musíte se tak spolehnout na 192bodový ostřící systém, že zrovna vybere to, co chcete. Bod zaostření si sice vybrat můžete, ale až dlouhým stiskem na zaměřovací kruh – poté musíte s prstem na displeji kruh přesunout na požadované místo, pustit a opětovným stiskem kamkoli jinam vytvořit snímek. Je to velmi, velmi pomalé.

Fotoaparátu také chybí veškeré běžné nastavení, jako je například volba hodnoty ISO či nastavení vyvážení bílé barvy. Pokud si navíc zvolíte u videosekvencí například 4K rozlišení, po vypnutí aplikace fotoaparátu toto nastavení již neplatí a musíte jej navolit znovu, což je celkem otravné. Ovládání fotoaparátu tedy nepovažuji za příliš povedené, stejně tak jako kvalitu snímků při špatných světelných podmínkách.

Konkurence a závěrečné hodnocení

Moto X Force je svým způsobem mobil bez konkurence. Ostatní přístroje, které odolají hrubému zacházení, mají ve všech případech podstatně horší výbavu. Díky tomu je Moto X Force unikátní volbou pro všechny, kteří vyloženě hledají odolný smartphone s klasickým vzhledem a zároveň vyžadují velmi dobrou hardwarovou výbavu.

Z pohledu vlajkových lodí má ale dnes recenzovaný mobil pozici podstatně těžší. Chybí mu čtečka otisku prstů, používá starší hardware a podává velmi nevyrovnané výkony při fotografování. Pokud se budeme tedy ohlížet pouze na částku, lze zakoupit lépe vybavený Samsung Galaxy S7 (recenze), který zaujme především velmi kvalitním fotoaparátem a vysokým výkonem. Za menší peníze lze mít také Nexus 6P, který disponuje velmi podobnou HW výbavou, má ale kvalitnější fotoaparát a čtečku otisku prstů. Nexusu naopak chybí podpora paměťových karet.

Zaujmout můžou také podobně výkonný a robustní LG V10 (recenze) s odolnou konstrukcí, který má k dnes testovanému modelu nejblíže, či sice o něco menší, ale jinak velmi povedený Huawei P9 (recenze) s duálním fotoaparátem od Leicy. Oba tyto telefony jsou navíc podstatně levnější, byť jim chybí, jako ostatním konkurentům, odolnost.

Odolný kousek v podobné cenové kategorii tak představuje pouze CAT S60, který nabízí unikátní termokameru a plnou vodotěsnost dle normy IP68. Pohání ho ale podstatně slabší procesor, má displej s pouze HD rozlišením a obecně je na svoji cenu špatně vybavený. Vysokou cenu si obhajuje zmiňovanou termokamerou.

Pokud tedy hledáte odolný smartphone, u kterého výrobce navíc nabízí unikátní záruku čtyři roky na poškození displeje, zároveň ale chcete také vysoký výkon a dobrou výdrž na baterii, je Moto X Force tou správnou volbou. Pokud ale není odolnost vaším základním požadavkem, za dané (či dokonce za menší) peníze si můžete koupit lépe vybavený mobil.

Moto X Force

Moto X Force
8.2

Design a zpracování

8.2/10

Výkon a optimalizace

8.6/10

Hardwarová výbava

8.1/10

Kvalita fotografií a videa

7.4/10

Výdrž baterie

8.7/10

Klady

 • skvělá výdrž baterie
 • kvalitní a odolný displej
 • podpora bezdrátového nabíjení
 • perfektně odladěný systém
 • odolnost vůči postříkání vodou
 • velmi rychlé dobíjení
 • kvalita fotografií ve dne

Zápory

 • noční fotografie nenadchnou
 • chybí čtečka otisků prstů
 • chybí infraport a FM rádio
 • větší rozměry a hmotnost
 • vysoká cena
Autor článku David Šantora
David Šantora
Redaktor SMARTmania.cz. Otec dvou malých dětí, geek a fanoušek Star Wars. Hráč, co nemá na hry věčně čas, ale neustále je kupuje a pouze občas hraje, nadšený fotograf, který nedá dopustit na své OM-D, milovník gotického rocku a symphonic metalu.

Kapitoly článku