Domů » Recenze » Recenze Lenovo Vibe X2: Tříbarevný dravec

Recenze Lenovo Vibe X2: Tříbarevný dravec

Málokdy se dnes na trhu objeví mobil, který se může pochlubit konstrukčním prvkem, jenž jej na první pohled odlišuje. Lenovu se to podařilo a trojbarevné boky se jednoduše líbí. Jak ale působí po stránce hardwaru a softwaru?

Lenovo před nedávnem oficiálně vstoupilo na český trh i se svými chytrými telefony. Z chování výrobce jde cítit obrovská míra obchodní agrese, se kterou se snaží rozbít nastolené pořádky, a Lenovo Vibe X2 má být pověstné kladivo na konkurenci. Výrobce tak do českého rybníčku vrhá svojí štiku v podobě mobilního telefonu s velkým Full HD displejem, osmijádrovým procesorem, pořádnou porcí operační paměti a jasně zapamatovatelným vzhledem. A nechce více než 10 tisíc. To zní opravdu zajímavě. Papírově se tedy jedná o skvělý mobil, pojďme se ale podívat, jak obstálo Lenovo Vibe X2 v reálném testu.

Klady (+)

 • nápaditý vzhled
 • kvalitní dílenské zpracování
 • povedený displej
 • vysoký výkon CPU části
 • kvalitní zvukový výstup
 • 32GB úložiště
 • v balení fólie na displej a plastový kryt mobilu 
 • příznivá cena

Zápory (-)

 • špatně umístěný hlasitý reproduktor
 • slabší výdrž baterie
 • nelze fotografovat se slabou baterií
 • průměrná kvalita fotografií
 • Slabší 3D výkon
 • absence NFC

Obsah balení: Luxus hned po otevření

První, co zaujme hned při prvním vybalení přístroje, je stylová krabička. Už tady lze vnímat, jak se výrobce snaží odlišit od konkurence. Šedá krabička s bílým papírovým návlekem působí skvěle. Po sejmutí návleku na vás čeká další překvapení v podobě dvou šuplíků, které se vytahují ze strany. A jak jinak než opět stylově. Horní šuplíček, ve kterém leží samotný smartphone, obálka s návodem, sponka pro vyjmutí šuplíčku pro SIM kartu a překvapivě kryt na mobil z průhledného plastu a fólie na displej, se totiž vytahuje pomocí látkového očka.

 

  
Krabička je řešena opravdu nápaditě

Spodní šuplíček, který jde poté vyjmout prsty, v sobě obsahuje 1,5A redukci do zásuvky, microUSB kabel a in-ear sluchátka, která hrají poměrně slušně. Vše je vyvedeno v bílé barvě. Zadní kryt na mobilu ale bohužel na jednom z rohů nedoléhal úplně na sto procent, ale zřejmě se jednalo jen o chybu u námi testovaného kusu.

  
Průhledné pouzdro poskytuje slušnou ochranu před škrábanci

Konstrukce a vzhled: Lehký styl

Společnost Lenovo u modelu Vibe X2 zdůrazňuje tři vrstvy, ze kterých má být složena celá konstrukce. A při pohledu z boku to tak opravdu vypadá, byť realita je trochu jinde. To ale Vibe X2 neubírá nic z nápaditosti. Když jsem telefon poprvé vyndal z krabičky, třemi skoky u mě zničeno nic byla kolegyně se slovy: „Ty máš to nové Lenovo? Ukaž, prosím…“ Stačil jí jednoduše letmý pohled, aby věděla, jaký smartphone právě držím v ruce. Tohle se málokdy povede a Lenovu za tři barvy na bocích nelze než zatleskat. Jako identifikační prvek totiž fungují absolutně skvěle.

 

Vibe X2 se vyrábí ve dvou variantách – my jsme měli na test zapůjčenou tu méně výraznou, u které dominuje kombinace bílé, šedé a černé. Nápaditější varianta má záda v krémově barvě, která přechází v oranžovou. Tři opticky oddělené linky barev na levém boku narušuje pouze šuplíček na SIM kartu, pravý bok zase kolébka hlasitosti a klávesa pro probuzení přístroje. Jak šuplíček, tak klávesy jsou barevně sladěné s boky, takže i když je opticky vnímáte, nijak nekazí celkový vzhled.

  

Přechod boků na zadní část je bez jakéhokoli zkosení, jedná o úhel 90 stupňů po celém obvodu přístroje. Vibe X2 tak mírně řeže do dlaně. Zadní strana je bez jediného výstupku a záda přístroje jsou tedy zcela plochá. Vypadá to velmi hezky, vzhledem k umístění hlasitého reproduktoru právě na plochých zádech zde ale dostává na frak praktičnost. Pokud Lenovo Vibe X2 vyzvání položený na dřevěném stole, je zvuk pouze lehce deformovaný. Jakmile jsem jej nechal ležet na pohovce, dostavilo se očekávané ztlumení vyzvánění.

 

Jinak slušně hlasitě hrající reproduktor jsem najednou ve vedlejší místnosti neslyšel, ani přes maximální nastavenou hlasitost a otevřené dveře. Každopádně velmi záleží na materiálu, na který Vibe X2 položíte. Lehké matrace na spaní zvuk tolik netlumí, naopak kůže či těžší látka na pohovce mobil ztlumí extrémním způsobem. Design nadevše, dalo by se říct. Stačilo výdech reproduktoru umístit na bok či jej integrovat na přední stranu, a bylo po problému.

Na zadní straně kromě nešikovně umístěného reproduktoru najdeme stříbrný nápis Lenovo a čočku fotoaparátu včetně LED diody na přisvícení. Nachází se zde také mikrofon pro potlačení okolního šumu. Přední strana z určitého úhlu vypadá jako jednolitá černá lesklá deska, což mobilu přidává další body na stylu. Pod displejem se nacházejí tři dotykové senzory, které nejsou ve vypnutém stavu vidět. Nad displejem je samozřejmě sluchátko, jeho překrytí černou jemnou mřížkou jej ale šikovně maskuje. Vpravo od sluchátka se nachází čočka předního fotoaparátu, čidlo okolního osvětlení, čidlo přiblížení a indikační dioda. Ta je bohužel tak extrémně slabá, že ji přes den nemáte šanci zahlédnout a ve tmě pouze zblízka, a ne pod příliš ostrým úhlem.

Lenovo Vibe X2 váží pouhých 120 gramů, což je na smartphone o rozměrech 140,2 × 68,6 × 7,27 mm hmotnost příjemně nízká. Při vybalení jsem si říkal, že uvnitř snad ani nemůže být baterie. Nicméně byla, nejde totiž vyjmout. Tělo je dostatečně pevné, nikde nic nevrže, na testování jsme ale měli kus, kterému nelícovala spodní část a bylo přes ni viditelné světlo diod osvětlující senzory pod displejem. Identické světlo pronikalo také přímo do displeje. Dobrý pocit jsem z toho neměl, u dalších dvou kusů, které jsme měli možnost vyzkoušet, jsme se ale s tímto problémem již nesetkali. Na druhou stranu, stížnosti tímto směrem se již na internetu objevily, vada jednoho kusu to tedy asi nebude.


U námi testovaného kusu podsvícení tlačítek prosvítalo až na displej a mimo kryt

Možná nyní budu za člověka, který hledá chyby, přesto musím přiznat, že mi u Lenova Vibe X2 chyběla voděodolnost, kterou bych rád viděl minimálně u mobilů vyšší třídy, kam se X2 řadí, jako standard. Top modely konkurence tuto vlastnost nedávno také přinesly (Samsung), někteří voděodolné tělo nabízejí již několik generací (Sony). Lenovu by to pomohlo k odlišení, nic takového zde ale není. 

Barevných pět palců: Parádní podívaná

IPS displej u má úhlopříčku 5″, rozlišení je 1920 × 1080 pixelů. Jemnost je tedy 441 ppi, což je velmi slušná hodnota. Displej na předním panelu zabírá 71,68 % plochy, což je více než u některých konkurentů. Rámečky na bocích jsou tenké a přispívají k dobrému dojmu z celého telefonu. Pozorovací úhly jsou bez problémů, barvy nijak neinvertují a zobrazovací panel ani z ostrého úhlu téměř neztrácí na intenzitě.

Klasický režim zobrazení doplňuje režim Komfortní, který přenastaví barevné vyznění do teplých odstínů, což sice změní vzhled například fotografií, ale na čtení textu je tato teplota příjemnější než studené odstíny. Superjasný režim dělá to, co byste od něj dle názvu očekávali. Doporučuji nezkoušet poprvé v absolutní tmě, displej se po aktivaci rozzáří opravdu extrémně. Pro použití na přímém slunci se tato funkce jistě hodí. Navíc lze displej ovládat i v rukavicích.

 
V nastavení lze upravit barevné podání zobrazovacího panelu

Hardware a zvuk: Osm jader v akci

Vibe X2 je osazen čipem MediaTek MT6595M, který výrobce označuje jako True8Core. Procesor je tvořen 4 jádry Cortex-A17 na frekvenci 2,0 GHz a 4 jádry Cortex-A7 s taktem 1,7 GHz. Standardně se tato jádra přepínají na základě požadavku výkonu (A17) či úspory (A7). Při požadavku na extrémní výkon ale dokáží běžet současně. Současné aplikace na 8 jader ale nejsou připravené, tudíž se zde jedná hlavně o technologickou demonstraci. To ale nic neubírá na skutečnosti, že čip je opravdu velmi výkonný. Procesoru sekunduje grafický čip PowerVR G6200, který již tak vysokým výkonem nedisponuje. Toto duo zastřešuje operační paměť o kapacitě 2 GB RAM. 

 

Výkon jsme změřili pomocí dvou benchmarků s následujícími výsledky:

 • AnTuTu: 46 995 bodů
 • 3D Mark IceStorm Unlimited: 14 025 bodů 

Výsledek v AnTuTu je velmi vysoký. Samsung Galaxy S5, Sony Xperia Z3 a další špičkové smartphony vykazují nižší počet bodů. Nicméně 3D Mark ukazuje pravý opak. Rok starý Nexus 5 dosahuje na 16 300 bodů, Sony Xperia Z3 compact a Samsung Galaxy Note 3 se pohybují na hraně 19 000 bodů. Kromě faktu, že jsou testy pouze orientační a důležité je reálné používání, ukazuje rozdílné umístění Lenova Vibe X2 na velmi silný procesor a slabší grafické jádro. AnTuTu se totiž při testech soustředí více na testy procesoru a operační paměti, kdežto 3D Mark je prioritně test výkonu 3D grafického čipu. Každopádně s ničím, co najdete na Google Play, ať se jedná o hru či jinou aplikaci, nebudete mít v současné době problém. Lenovo Vibe X2 nedostatkem výkonu netrpí.

 

Vnitřní úložiště má papírovou kapacitu 32 GB, uživateli zbývá po prvním spuštění 24 GB. Vnitřní paměť nejde rozšířit pomocí microSD karet, uvedenou kapacitu je tedy nutné brát jako konečnou.


S náročnými grafickými hrami jako je SimCity BuildIt (recenze) si telefon bez problémů poradí

Zvukový projev na sluchátkovém výstupu je velmi dobrý, ani při vytažení basů zvuk neochabne a má stále svou původní hlasitost. Dodávaná in-ear sluchátka mě překvapila svojí poměrně vysokou kvalitou přednesu a plochým kabelem, který se špatně zamotává, což jistě ocení každý. Pokud vlastníte velmi kvalitní sluchátka, tato přibalená vás zajímat nemusí, z pohledu optiky sluchátek dodávaných přímo s mobily jsou ale více než nadprůměrná. 

Baterie a výdrž: Žádné zázraky nečekejte, naopak

Kapacita nevyměnitelného akumulátor je 2 300 mAh, což považuji u takto velkého telefonu za nepříliš dostatečné. Konkurence nabízí u svých vlajkových lodí hodnoty i o třetinu vyšší a na výdrži je to znát.

Pokud jsem mobil využíval, jak jsem byl zvyklý, tedy bez aktivace úsporných režimů, snížení taktu procesoru a grafického jádra, a s neustále zapnutými daty, nikdy jsem se nedostal přes pozdní večerní hodiny. Mé používání zahrnuje hraní her v MHD, případně čtení webových stránek, synchronizace všeho možného, komunikaci přes Hangouts, několik telefonních hovorů denně, případně poslech hudby.

Jeden den se mi Lenovo Vibe X2 vypnulo pro nedostatek energie cestou domů v šest večer, tedy po 10,5 hodinách po odpojení z nabíječky, což mě velmi nemile překvapilo, jiný den baterie umřela až v půl desáté večer. Vibe X2 je velmi citlivý na styl používání, subjektivně více než jiné přístroje. Nikdy, ať jsem mobil používal jakkoli, jsem ale nepřečkal noc bez nabíječky. Pokud jsem pracoval s mobilem více, hlásilo Vibe X2 kritický stav baterie již kolem půl páté odpoledne. Výdrž tedy nelze hodnotit jako příliš povedenou.

S čím jsem se již dlouho nesetkal, naposledy při recenzi Samsungu Galaxy S5, a co mi velmi vadí, je předdefinované chování mobilu při poklesu baterie pod 15 procent a následně pod 5 procent. Stejně jako Galaxy S5 totiž Lenovo Vibe X2 odmítá fotografovat, pokud zbývá baterii 5 procent energie a méně. Při poklesu energie na 15 procent a méně odmítá používat LED diodu pro přisvícení.

Ať se na mě výrobci nezlobí, ale uživatel je ten, kdo určuje, jak se bude jeho mobil chovat a na co využije zbývající energii; ne výrobce. Jelikož jsem byl svědkem drobné nehody a volali jsme policii, chtěl jsem místo zdokumentovat. Jaké bylo moje překvapení, když mi Vibe X2 oznámilo, že se nic dokumentovat nebude, protože 5 procent baterie. Byl jsem 3 minuty chůze od domova, chtěl jsem udělat snímek, pokud by byl policií vyžadován a dojít domů, kde bych Vibe připojil k nabíječce. Kdepak. Fotit se nebude a hotovo, rozhodl za mě Vibe X2.

Operační systém a uživatelské prostředí: Omalovánky

Základem u Vibe X2 je Android 4.4.2 KitKat s poměrně agresivní nadstavbou VibeUI 2.0. Pokud jste někdy viděli Huawei s jejich EmotionUI, budete u Lenova jako doma. Základní prvky Androidu jsou potlačené a Lenovo nahrazuje některé elementární funkce svým řešením. Nejvýraznější změnou je chybějící menu aplikací. Ikony jsou tedy po vzoru Applu rozmístěny všude po plochách. Osobně toto řešení nemám rád, věřím ale, že dalším se může líbit.

 

Co se příliš   nepovedlo, je přístup do seznamu běžících aplikací. Kvůli zastaralé sestavě kláves pod displejem v pořadí Kontextové menu, Domů a Šipka zpět, chybí v ovládání právě ikona pro vyvolání běžících aplikací. Toto lze považovat za krok zpět. Okno s multitaskingem vyvoláte dlouhým držením klávesy Kontextové menu. Následné zobrazení oken aplikací trvá zhruba 1,5 sekundy, což je jednoduše pomalé.

 

Povedená je notifikační lišta, která po stažení zobrazuje pět rychlých přepínačů a samozřejmě jednotlivé události. V této liště ale můžete stáhnout další lištu, čímž se dostanete k dalším rychlým přepínačům. Lišta v liště sice vypadá zvláštně, používá se ale velmi jednoduše.

 

Samotné prostředí je velmi barevné, s velkými ikonami v pastelových barvách. Inspirace Applem se nezapře, nepůsobí to ale příliš dobře. Lenovo dává sice na výběr z různých témat, které ve výsledku mění nejenom tapetu, ale také zámek obrazovky či ikony, nebyl jsem si ale schopný vybrat téma, které nebude příliš křiklavé a bude vyvážené. Hlavně ikony se většinou nepovedly. Ono zarámovat hranatou ikonu G+ do zaobleného modrého čehosi snad ani dobře působit nemůže.

 

Lenovo, stejně jako konkurence, nabízí různá gesta, jež mají usnadnit ovládání přístroje. Najdou se zde užitečné funkce, jako je snížení hlasitosti, který ztlumí vyzvánění v momentě, kdy mobil zvednete. Kapesní režim naopak vyzvánění zesílí, když je mobil v kapse. Jiné funkce, jako je nastavení, aby se mobil probudil při zmáčknutí kolébky hlasitosti či gesta u kamery, jsou zbytečné.  Kolébka hlasitosti se nachází těsně vedle klávesy na probuzení, mnoho důvodů nastavit si na ni identickou funkci tedy mít nebudete, a automatické zapnutí fotoaparátu při podržení mobilu ve vodorovné poloze je příliš pomalé a nespolehlivé.

Bonusové aplikace: Slušná porce software

Lenovo nabízí svým uživatelům například aplikaci SyncIt na zálohu kontaktů, SMS či protokolu hovorů. Samozřejmě je vyžadováno přihlášení v rámci Lenovo účtu, který si tímto můžete založit. ShareIt pomocí Bluetooth funkce odesílá různé soubory do dalšího zařízení s identickou aplikací. Většího rozšíření se tedy pravděpodobně nedočká, Android umí nativně to samé a není vyžadovaná separátní aplikace. Aplikace Video je jednoduchý přehrávač filmů bez pokročilých možností. Přehraje většinu toho, co mu předložíte, není ale příliš svižný na ovládání.

 

Aplikace CloneIt dokáže přenést kontakty do jiného přístroje. Nástroj Security je poměrně komplexní balíček, který v sobě obsahuje Antivir, Firewall,  Antispam a další funkce, jež umí pročistit paměť. Můžete zde omezovat aplikace, aby se nedostali k vašim údajům, vytvářet privátní zaheslovaný prostor a podobně. Dle možností, které program Security má, může v rukou nezkušeného uživatele napáchat docela škody, a celé Security působí, jako kdyby se vám do mobilu někdo snažil několikrát denně nabourat. Hodit se nicméně může.

Předinstalované najdete také klienty sociální sítě. Google+ je klasikou, jelikož patří k nativním aplikacím. Přítomni jsou ale také Skype, Facebook a Twitter.  Nachází se zde také zcela zbytečná aplikace Game Store, umožňující vyhledávat a nakupovat hry. Vše v angličtině. Přitom uživatel má možnost využít oficiální a podstatně lepší obchod Google Play. V mobilu na nového majitele čeká také několik her, například Green Farm, Spider-Man, Real Fotball 2014 a další.

Lenovu ale tato nálož aplikací nestačí. V telefonu je také připravený prohlížeč UC Browser. Opět v angličtině a opět za přítomnosti výborného Chrome. WPS Office je klasická aplikace pro prohlížení XLS či DOC souborů, TXTR ebooks je obchod pro nákup knížek, kde opět potřebujete další login. Prohlížeč souborů dělá to, co podle jeho názvu můžete očekávat.

Jediné, co musím pochválit, je aplikace s názvem Průvodce. Dobře psanou textovou formou vysvětluje, jak která funkce na mobilu funguje, a radí, jak ji použít. Takový menší návod přímo v přístroji, rozdělený do záložek dle požadavků na použití. Naštěstí lze většinu bonusových programů odinstalovat, takže vám v systému nebudou překážet.

Multimédia

V oblasti multimédií nepřináší Lenovo Vibe X2 nic převratného. Přehrávač videí z názvem Video nenabízí nic zvláštního. Aplikace je velmi jednoduchá, svému účelu ale většinou dostačuje. Pouze pro přehrávání souborů ve vysokém rozlišení jsem si na pomoc nainstaloval MX Player. Hudební přehrávač je ve Vibe X2 pouze ten od Googlu. To považuji za dobrou zprávu, jelikož je přehrávač povedený a toto řešení je lepší, než aby výrobce integroval další svůj jednoduchý.

 

Zvukový výstup je dobrý a s kvalitními sluchátky si hudbu můžete slušně užívat. Jistě potěší přítomnost FM rádia, které se objevuje v mobilech čím dál tím méně. 

Telefonování a organizace: Androidí klasika

Aplikace pro práci s kontakty obsahuje čtyři záložky, stejně jako u drtivé většiny smartphonů s Androidem. První zobrazuje číselník pro vytáčení hovorů, který umí používat T9 pro vyhledávání v kontaktech. Záložka hovory zobrazuje seznam přijatých, odchozích a zmeškaných hovorů. Třetí záložka je samotný seznam kontaktů. Zde je zajímavá možnost označit libovolný počet kontaktů jako zakázané. V takovém případě bude takto označená čísla Lenovo Vibe X2 automaticky odmítat bez vašeho přičinění. Záložka Oblíbené samozřejmě zobrazuje oblíbené kontakty.

 

Aplikace na SMS zprávy nijak nevybočuje, líbit se může možnost nastavit si libovolné pozadí pod zprávami či možnost odeslat SMS v předem nastavený čas. Kalendář umí zobrazovat měsíční pohled včetně krátkého výpisu následujících událostí, případně lze zobrazit přehledný seznam narozenin všech kontaktů. Týdenní zobrazení chybí. Kalendář si můžete samozřejmě synchronizovat s Google účtem, nebo nezvykle s účtem Lenovo. 

 

Konektivita, LTE, GPS, prohlížení internetu

Datová výbava se tváří jako kompletní, bohužel tomu tak není. Wi-Fi nabízí Vibe X2 kompletní, tedy 802.11 b/g/n/ac včetně možnosti vytvořit Wi-Fi hotspot, Bluetooth splňuje specifikace 4.0 s A2DP profilem pro použití bezdrátových sluchátek. Co bohužel telefon nenabízí, je podpora HDMI výstupu, DLNA pro sdílení dat s ostatními spotřebiči v domácnosti ani NFC pro snadné párování s příslušenstvím.

Na první pohled potěší podpora LTE datové konektivity (rychlost 150/50 Mbps), nicméně zde pozor – Vibe X2 podporuje pásma 800, 1800, 2100 a 2600 MHz. Vodafone se ale v České republice rozhodl spustit LTE mimo velká města v pásmu 900 MHz. Pokud si tedy koupíte Vibe X2 a budete v dosahu této frekvence, LTE na vašem smartphonu jednoduše fungovat nebude. U ostatních operátorů žádný problém nebude. Nechybí naopak podpora Mass Storage, pomocí OTG kabelu tedy můžete k Vibe X2 připojit externí datové úložiště.

 
V systému najdete hned dva webové prohlížeče: UC Browser (vlevo) a Chrome

Kromě klasického Chrome prohlížeče se v Vibe X2 nachází ještě UX Browser. Jelikož je proti Chrome pomalejší, méně přehledný a není v češtině, mnoho důvodu ho používat není.  Práce s webem je jinak bezproblémová. Velký a jasný displej s jemným rozlišením nabízí komfortní surfování po webu. 

Fotoaparát a záznam videa: Lehké zklamání

Rozhraní fotoaparátu je velmi jednoduché a přehledné. Oddělená spoušť pro vytvoření snímku a natočení videosekvence potěší. Fotoaparát umožňuje měnit poměr stran snímku, stejně jako vyvážení bílé barvy, kontrast, jas či ostrost. Žádné z těchto voleb ale nejsou přístupné přímo na displeji, a musí se tedy do menu nastavení. Videosekvence lze natáčet maximálně v rozlišení Full HD při 30 fps. Měnit jde styl ostření mezi kontinuálním a fixním, případně lze zapnout digitální stabilizaci obrazu.

Kvalita fotografií se bohužel řadí spíše do běžného průměru – hlavně s ohledem na cenu, kde konkurence předvádí jednoduše lepší výsledky. Ke smůle Vibe X2 ale fotí lépe i některé levnější smartphony. A to je již na pováženou, aneb lepší ukázku toho, že vysoké rozlišení není všechno, těžko hledat. 

-

Ve většině případnů jsou snímky podexponované – nejvíce je to znát v tmavších podmínkách. Fotoaparát má tendence špatně nastavovat hodnoty ISO, které začíná zvedat příliš pozdě, čímž je docíleno velkého množství rozmazaných snímků, fotoaparát totiž musí použít delší časy. I kdyby ale dokázal Vibe X2 použít rychlejší časy, vyhráno za zhoršených světelných podmínkách nemá. Jakmile nebylo dostatečné světlo, fotoaparát měl velké problémy se samotným ostřením a dost často se mi stalo, že jsem i z několika identických snímků nemohl použít ani jeden, protože špatně zaostřené byly jednoduše všechny. V kombinaci s horší kresbou a vysokým šumem jsou noční fotografie u Vibe X2 velký problém.

- -

Snímky pořízené přes den ve velmi dobrých světelných podmínkách jsou občas použitelné, pokud je nebudete příliš zvětšovat či ořezávat. Špatná drobnokresba a znatelný šum jsou patrné již od základního ISO 100. S vyššími hodnotami jde kvalita logicky ještě níže. Také mě překvapila tendence k přepalům. Ty bych spíše očekával u velmi světlých snímků, Lenovo Vibe X2 ale zvládá oboje. Jak podexponované snímky, tak na nich zobrazené přepálené plochy.

- - -
Dalšní smínky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení naleznete v naší galerii

- - -

Žádná sláva to není ani se záznamem videa. To, že neumí Lenovo Vibe X2 nahrávat ve vyšším rozlišení, než je Full HD, není možné brát jako negativum. Vlajkové lodě konkurence toto sice zvládají, drtivá většina z nás si ale 4K záznam doma na obrazovce s odpovídajícím rozlišením nepřehraje. Dokonce ani nevadí, že Vibe X2 neumí dnes tolik populární zpomalené záběry. 

Lenovo Vibe X2: Camera demo

Co naopak vadí, je horší kvalita videosekvencí. Jestliže jsou fotografie obecně podexponované, videosekvence jsou na tom ještě o úroveň hůře. Jsou velmi tmavé, natáčení ve večerních hodinách či pod mrakem je téměř nemožné. Pokud se s Vibe X2 nepohybuje, je sice video plynulé, na druhou stranu je jeho tmavost do očí bijící.

Pokud se dáte se smartphonem do chůze a u toho budete natáčet, dočkáte se dvou efektů v závislosti na tom, jestli budete mít vypnutou nebo zapnutou digitální stabilizaci. V případě vypnutého stabilizátoru je video velmi roztřesené. Po zapnutí digitální stabilizace se obraz třese o něco méně, byť stále dost na to, že je stabilizovaný. Jako „bonus“ ale Vibe X2 přidává efekt vlnících se lamp, stromů a dalších objektů. Bez ohledu na stabilitu obrazu a jeho tmavost scénám chybí detaily a opět zde najdete přepálené plochy.

 

Fotoaparát a videosekvence jsou pro mě u Lenova Vibe X2 poměrně velkým zklamáním. Pokud vám bude někdy někdo tvrdit, že jsou snímky docela v pořádku a videa vlastně v pohodě, nevěřte mu. Kvalita výstupu fotoaparátu zkrátka spadá do průměru a vzhledem k ceně a další hardwarové výbavě jsme zkrátka čekali lepší výsledky.

Konkurence

Lenovo Vibe X2 přišlo na náš trh za cenu 12 tisíc korun, nicméně krátce na to prodejní částka klesla těsně pod hranici 10 tisíc korun. A v Lenovu velmi dobře věděli, proč šli s cenou dolů. S částkou 12 tisíc byl totiž Vibe X2 příliš blízko například k LG G3 či Sony Xperii Z2, což jsou pro Vibe X2 příliš silní soupeři. Ani pod hranicí 10 tisíc to ale Vibe X2 nemá jednoduché.

Z novinek se ve stejné cenové kategorii nachází nováček Honor 6 (recenze), který nabízí stejnou úhlopříčku displeje i rozlišení, lepší fotoaparát a odladěnější nadstavbu. Výkonově je na tom ale o něco hůře a i jemu chybí například NFC. Jako celek ale působí lépe než dnes recenzované Lenovo.


Honor 6

Skvělou volbou je předchozí generace referenčního Google telefonu, Nexus 5 (recenze). Ten má na top model sice slabší fotoaparát, stále ale fotí lépe jak Vibe X2 a vyniká například dokonale odladěným čistým systémem. Nexus série se vždy navíc těší přednostní aktualizace systému ze strany Googlu.

-
Nexus 5

Za stejnou částku jako Vibe X2 zakoupíte také předchozí top model od Samsungu, Galaxy S4 (recenze). Kvalitou fotoaparátu je Samsung oproti X2 zcela jinde, výkonově je naopak slabší. Jako celek ale opět působí lépe vyváženým dojmem.

-

Pravděpodobně nejlepší volba za dané peníze je ale LG G2 (recenze), loňský top model, kterým se LG vrátilo mezi elitu. Velmi dobrý fotoaparát s optickou stabilizací, odladěné a bezproblémové prostředí a skvělý displej. Opět má o něco nižší výkon než u Vibe X2, na druhou stranu G2 nepůsobí tak roztříštěným dojmem jako právě Vibe X2.

-

Závěrečné hodnocení

Kdo dočetl celou recenzi až sem, jistě ví, že novinky od Lenova příliš nadšený nejsem. Telefon na první pohled působí jako skvělá nabídka. Osmijádrový procesor v kombinaci s 5″ Full HD displejem a 13MPx fotoaparátem za částku pod deset tisíc korun zní jednoduše velmi dobře.

Jenže čísla nejsou vždy tím, čím se zdají být. Lenovo Vibe X2 tak sice obsahuje opravdu výkonný osmijádrový procesor, druhým dechem je ale nutné dodat, že rok staré mobily v podobné cenové kategorii mají podstatně výkonnější grafickou část, která je například pro hry rozhodující. Je pravda, že Lenovo Vibe X2 disponuje poměrně vysokým rozlišením fotoaparátu, fotí ale průměrně a zázraky nečekejte ani v případě videa.

Je hezké, že nám výrobce nabízí Full HD 5″ displej. Jenže on ho dnes nabízí v této cenové kategorii každý, a o několik tisíc níže kde kdo. Výdrž baterie také není žádná sláva, přičemž opět platí, že není problém za stejné peníze sehnat smartphone s výdrží znatelně vyšší. Ani ovládání nepůsobí moderním dojmem. V Lenovu jako kdyby zapomněli, že Android klávesu pro kontextovou nabídku nepotřebuje, neboť jí vždy integruje do prostředí dané aplikace. Přesto ji zde najdete, místo daleko logičtější klávesy pro vyvolání multitaskingu.

Je toho více a já tak stále přemýšlím, čím chce Lenovo Vibe X2 zaujmout. Kromě masivní marketingové kampaně, která jednoduše nejde přehlédnout, je to určitě design – ten se opravdu povedl a od konkurence se díky tomu velmi výrazně odlišuje. Zajímavé je také dokoupitelné příslušenství v podobě externí baterie a reproduktoru na záda smartphonu. Dále ale nespatřuji příliš důvodu Vibe X2 koupit. Vyloženě špatný mobil to není, bohužel pro Lenovo se Vibe X2 nachází ve velmi ostře sledované cenové kategorii s agresivními nováčky či předchozími generacemi top modelů konkurence. A zde se chyby jednoduše neodpouštějí.

David Šantora

Redaktor SMARTmania.cz. Otec dvou malých dětí, geek a fanoušek Star Wars. Hráč, co nemá na hry věčně čas, ale neustále je kupuje a pouze občas hraje, nadšený fotograf, který nedá dopustit na své OM-D, milovník gotického rocku a symphonic metalu.

12 komentářů

 1. Škoda, že Lenovo neudělá takovýto telefon s WP do business prostředí, ne pro masy. Vše od stejné značky server, pc/ntb, telefon a tablet.

 2. Drapek (neregistrovaný)

  Telefon pěkný, díval jsem se na něj v obchodě a ta oranžová verze je moc pěkná, ale jak píše recenzent, nepřijde mi to úplně dotažené a těch chybek tam není málo. Kdyby byl za 7999 Kč, jdu do něj hned :)

 3. Razor (neregistrovaný)

  dá se někde v ČR koupit ještě ta třetí barva co je na obrázku? Ta červeno-černá? Vypadá brutálně dobře!

 4. „Nechybí naopak podpora Mass Storage, pomocí OTG kabelu tedy můžete k Vibe X2 připojit externí datové úložiště.“

  Mass storage (UMS) a USB Host/OTG není spojitá nádoba. Může být jedno, oboje nebo také nic. První hovoří o komunikaci paměti s PC, druhé o komunikaci paměti s telefonem.

 5. Ad 32GB v kaldech, zcela určitě ano, budeme-li se bavit o konfiguraci „32GB + slot“, pak hurá jupí, oujé (když se člověk kouká na tu bídu, 8/16GB zabudovaných pamětí….). Ale 32GB (resp. to co zbude uživateli) jako konečná a jediná hodnota, hmm, no, nic moc a spíše negativum. Pokud se mi tedy líbí daný model a potřebuji větší kapacitu (jako že dnes není problém 128-256GB) tak mám smůlu? To je klad?

 6. Android telefon a mistři hajteri Mr.Arakain, SmisekCZ atd.nemají co říci? Rici ne, jen prudit.

 7. DrobacekJ (neregistrovaný)

  Dobrý večer, bude na tento telefon upgrade na Android 5.0? A pokud ano, kdy prosím? Chci ho koupit manželce, moc se jí líbí. Jinak pěkná recenze :) Drobáček

 8. Bedřich Jebavý (neregistrovaný)

  Nechápu proč má ten telefon doprde*e pět barev, je to stupidní a dětské,tudíž pro normálního člověka uplně zbytečné a ten kdo si to koupí je dítě. PS: zdravím redakci.

 9. Johanka (neregistrovaný)

  Ahoj, muzu se zeptat zda jdou stazene alikace na tomto mobilu ulozene v pameti telefonu presunou na sd kartu? A taky jestli smajlici ma emoji klavesnici pisou ctverecky nebo normalne smajliky :)

 10. Lukas (neregistrovaný)

  Ahoj, nemáte někdo návod na výměnu displeje? Bohužel ho mám naprasklý a výměna v servisu se finančně rovná ceně nového telefonu…díky

 11. Kateřina (neregistrovaný)

  Prosím jak se nastaví pozadí pod zprávami?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).