Domů » Recenze » Recenze Lenovo A7010: Zaměřeno na kvalitní zvuk

Recenze Lenovo A7010: Zaměřeno na kvalitní zvuk

Na začátku letošního roku jsme v redakci testovali velmi povedený smartphone Lenovo Vibe X3, za jehož vývojem stála společnost Motorola. Tento telefon cílí na náročné zákazníky, kterým má rozhodně co nabídnout. O něco později spatřil světlo světa i model Lenovo A7010, který vychází právě z vlajkového modelu výrobce. A právě na ten se podíváme v dnešním testu.

Novinka má rozhodně co nabídnout. Některé prvky výbavy jako jsou kvalitní stereo reproduktory, čtečka otisků prstů nebo 5,5palcový displej jsou totožné jako u vybavenějšího sourozence. Šetřilo se ale na fotoaparátu či v oblasti výkonu.

Šetření se pochopitelně příznivě podepsalo na výsledné ceně, které v ověřených e-shopech startuje na částce 6 999 Kč včetně DPH, z neoficiální distribuce lze telefon sehnat ještě o několik stokorun levněji. Zda se koupě vyplatí nebo ne, na to vám odpoví dnešní recenze.

Videopohled

Lenovo A7010: Recenze

Obsah balení: Standard od Lenova

Jak je u Lenova dobrým zvykem, je obsah balení poměrně bohatý. Kromě samotného telefonu totiž dostanete i ochrannou fólii na displej a zadní kryt vyrobený z průhledného plastu. Nechybí samozřejmě ani tradiční příslušenství jako uživatelské příručky či napájecí adaptér s odpojitelným kabelem microUSB. Dodávaný adaptér nabízí maximální výstupní proud 2 A.

Výrobce dodává i pecková sluchátka. Jejich kvalita ovšem postačí opravdu jen pro nouzový poslech a většina zákazníků je velmi rychle vymění za kvalitnější. Asi jedinou jejich výhodou je mikrofon osazený na přívodním kabelu, takže je můžete využít jako handsfree.

Konstrukce a design: Kvalitně zpracovaný plast

A7010 se se svými rozměry 154 × 77 × 9,2 mm a hmotností 158 gramů řadí spíše k větším telefonům. Ovládání všech funkcí jednou rukou rozhodně nepřichází v úvahu. Na čelní straně je osazen 5,5palcový displej s rozlišením Full HD (1080 × 1920 px). Boční rámečky nepatří k úplně nejtenčím, je zde ještě rezerva pro zmenšování. Sklo, které kryje displej je osvědčené Gorilla Glass třetí generace. Fólie obsažená v balení tak není úplně nutná a slouží spíše jako prevence proti větších škrábancům.

Na spodní straně předku jsou umístěna tři senzorová tlačítka, která bohužel nejsou podsvícená. Zpočátku tak můžete mít problémy s jejich orientací při horších světelných podmínkách. Nejvýraznějším prvkem čelní strany jsou ovšem dva reproduktory osazené na spodní a horní straně. Na jejich kvalitu se zaměříme později, ale mohu vám prozradit, že se řadí ke špičce.

Boční rámeček je jedním z rozdílů proti Vibe X3. Zatímco dražší model jej má z kovu, dnes testovaná novinka spoléhá pouze na plast. Nemusíte mít však obavy, pevnost zůstala zachována a celkově se jedná o velmi dobře zpracovaný telefon.

Tlačítko Power a kolébka pro ovládání hlasitosti sídlí na pravém boku přístroje. K jejich umístění nemám žádné výtky, ovládání bylo velmi komfortní. Na spodní hraně je osazen konektor micro USB, který slouží pro nabíjení a pro přenos dat. Na opačném konci telefonu najdete tradiční sluchátkový výstup v podobě 3,5mm konektoru jack.

Zadní kryt je odnímatelný a ukrývá se pod ním akumulátor s kapacitou 3300 mAh. Kromě toho zde najdete i dva sloty na karty micro SIM, z nichž jeden je možné využít jako slot na paměťovou kartu formátu micro SD. Povrchová úprava zad je velmi příjemná na dotek. Jedinou vadou na kráse je poměrně snadné zanechávání tisků prstů.

img05

Zadní část telefonu je domovem hlavního 13megapixelového fotoaparátu. Pro osvětlení tmavých scén slouží dvojice LED. Ihned pod čočkou fotoaparátu je umístěna čtečka otisků prstů. Po předchozích zkušenostech s levnějšími smartphony jsem měl obavy z její rychlosti a přesnosti. Mé obavy se naštěstí nepotvrdily a čtečka pracovala po celou dobu testování velmi rychle a spolehlivě.

Celkově mohu označit konstrukci za zdařilou. I přes větší rozměry se telefon drží v ruce velmi dobře a jistě. Dílenské zpracování je rovněž na velmi dobré úrovni – nikdy nic nevrže ani se nekroutí.

Displej: S horší čitelností na slunci

IPS panel, kterým je Lenovo A7010 vybaveno, disponuje úhlopříčkou 5,5 palce a rozlišením 1080 × 1920 pixelů. Výsledná jemnost tak činí 401 bodů na palec. Použitá technologie IPS je zárukou kvalitního barevného podání a velmi dobrých pozorovacích úhlů. Horší je to ovšem s úrovní jasu.

Automatická regulace v závislosti na intenzitě okolního osvětlení sice funguje rychle a spolehlivě, ale ani maximální úroveň není nijak vysoká. Při použití venku jsme tak měli problémy s horší čitelností. Nižší hodnota maximálního jasu se příznivě podepisuje na výsledné spotřebě, ale raději bychom oželeli několik procent akumulátoru na úkor vyššího jasu.

Hardware a konektivita: Na grafické orgie zapomeňte

Lenovo poměrně často vybavuje své telefony čipsety od společnosti MediaTek a ani A7010 není výjimkou. Zvolený model MT6753 nabízí celkově osm jader Cortex A53 s maximálním taktem 1,3 GHz. Operační paměť nabídne kapacitu 2 GB, což je v dané cenové hladině již zažitý standard. O grafické operace se stará čip Mali-T720MP3. Právě ten je asi nejslabším článkem z celkového výkonu telefonu.

 • AnTuTu benchmark: 37 129 bodů
 • 3DMark Ice Storm Unlimited: 6 800 bodů
 • Basemark OS II: 741 bodů

Jak je patrné z výsledku grafického benchmarku 3DMark, hraní graficky náročnějších her si příliš neužijete. Je to škoda, protože procesorová část čipsetu je poměrně výkonná a pro většinu operací dostatečná.

Z vnitřního 32GB úložiště zůstalo při prvním spuštění volno jen lehce přes 23 GB. Naštěstí si můžete vypomoci paměťovou kartou micro SD, kterou paměť jednoduše rozšíříte.

Za co musíme testovaný model pochválit, je výborná konektivita. Samozřejmostí je podpora všech českých LTE pásem, ale nechybí ani 5GHz WiFi, se kterou se zatím příliš často v levnějších telefonech nesetkáváme. Dobrou zprávou je i přítomnost technologie NFC, která by mohla v budoucnu najít uplatnění při mobilních platbách.

Určení polohy prostřednictvím GPS proběhlo rychle, ale konkurenční čipsety Qualcomm jsou na tom stále o poznání lépe. Příznivce geolokačních her potěší i přítomnost magnetického kompasu.

Zvuk: To je oč tu běží

Zvukový přednes je jednou z hlavních zbraní testovaného kusu. Jak jsem se již zmínil, na čelní straně telefonu jsou osazeny dva hlasité reproduktory. Jejich kvalita je opravdu výborná. Zvuk je čistý a nechybí ani náznak basové složky. Velmi dobrá je i úroveň maximální hlasitosti.

Povedený je i sluchátkový výstup. Veškeré složky zvukového přednesu jsou dobře zastoupeny. Ve srovnání s Vibe X3 ovšem vychází dražší model o něco lépe. Ten totiž neměl problémy ani se sluchátky s vyšší impedancí, což se o A7010 říci nedá.

V systému si můžete aktivovat i funkci Dolby Atmos. Jedná se v podstatě o zvukový ekvalizér, kde je na výběr několik přednastavených možností, případně si můžete upravit zvukový výstup podle své libosti.

Je trochu škoda, že výrobce nepřidal do balení kvalitnější sluchátka. Ta, která jsou dodávána, mají opravdu mizernou kvalitu a čeká vás tak investice do kvalitnějších.

Baterie a výdrž: Celý den levou zadní

Pod zadním krytem se ukrývá akumulátor s kapacitou 3300 mAh. Ve spojení s poměrně úspornou hardwarovou výbavou a také displejem s nižším jasem, se jedná o spolehlivý recept na dlouhou výdrž. Všechna očekávání se potvrdila a A7010 vydržela bez větších problémů den a půl používání. Při troše šetrnějšího zacházení by nebyl problém dosáhnout i na dva dny.

Při přehrávání HD videa s nastaveným polovičním jasem displeje a poloviční hlasitostí zvuku z reproduktorů se telefon vypnul po 10 hodinách. Nabíjení akumulátoru z prázdného stavu na 100 % trvalo zhruba 2,5 hodiny.

Operační systém a uživatelské prostředí

Lenovo zvolilo jako operační systém Android, konkrétně ve verzi 5.1 Lollipop. Podle dostupných informací by měla brzy dorazit aktualizace na novější verzi Marshmallow. Během zhruba dvoutýdenního testování jsme instalovali tři malé aktualizační balíčky, které byly zaměřené především na odstranění chyb a zlepšení stability systému.

Výrobce použil jednoduchý launcher, který je velmi svižný. Zástupci aplikací jsou umístěny v otevíracím menu, kde jsou abecedně řazeni. Otevírací systémová lišta obsahuje oznámení o notifikacích a nesmí chybět samozřejmě ani přepínače nejčastěji využívaných systémových funkcí. Počet a pořadí přepínačů si můžete upravovat dle své libosti. Nabídka nastavení má stejnou podobu i obsah jako u jiných smartphonů s operačním systémem Android.

Lenovo dříve do svých modelů instalovalo velké množství „bonusových“ aplikací, které byly spíše ke škodě než k užitku. V poslední době se situace výrazně zlepšila a v telefonu je jen minimum programů. Za zmínku stojí snad jen Lenovo Companion, což je v podstatě nástroj obsahující uživatelské příručky, přehled o stavu aktualizací a diagnostické pomůcky pro určení případné závady. Běžné systémové nástroje se od jiných telefonů příliš neliší, takže byste neměli mít žádné problémy s jejich používáním.

Celkově jsme byli se systémem poměrně spokojeni. Občas však docházelo k mírným zásekům a pomalejším reakcím na dotyky. Doufáme, že si s těmito neduhy výrobce poradí a v některé z dalších aktualizací přinese řešení.

Fotoaparát a záznam videa

Hlavní fotoaparát umístěný na zádech telefonu nabízí maximální rozlišení 13 megapixelů. Ve spojení s objektivem se světelností f/2,2 by tak mohlo jít o dobrou výbavu pro kvalitní snímky. Při focení za horších světelných podmínek či v naprosté tmě můžete využít dvojici přisvětlovacích LED. Ty mají lehce odlišný odstín svitu, což by se mělo příznivě podepsat na barevném podání.

Lenovo_A7010_3

Aplikace fotoaparátu je jednoduchá na ovládání. V nabídce nastavení si můžete upravit rozlišení, vyvážní bílé, citlivost ISO nebo expozici. Výběr není příliš bohatý a asi nejvíce nám chyběl plně manuální režim. Ne, že by snad automatika pracovala špatně, ale uživatelé, kteří fotografování rozumí, by si mohli pomoci k lepším snímkům.

IMG_20160430_191057

Absenci manuálního režimu nezachrání ani dva speciální módy – panorama a speciální efekty. Ve druhém jmenovaném režimu si pro focení a případně i záznam videa můžete nastavit barevný filtr. Na výběr jich je opravdu spousta, většinou se ovšem stejně budete spoléhat na klasický automatický režim.

Fotografie v původním rozlišení naleznete zde

Pořízené snímky se svou kvalitou řadí k lehčímu nadprůměru. Líbí se nám vykreslení detailů, barevné podání, málo šumu a slušný dynamický kontrast, kde si můžete pomoci režimem HDR. Ostrost ve středu fotografií je velmi slušná, směrem k okrajům se ovšem situace horší. Tato pochvala patří snímkům pořízeným během dobrých světelných podmínek. S ubývajícím světlem se kvalita rychle vytrácí – detaily se slévají a začíná se objevovat velké množství šumu. Tady by mohl plně manuální mód pomoci k lepším výsledkům.

Co se týče záznamu videa, telefon si poradí s maximálním rozlišením 1920 × 1080 pixelů, při kterém zaznamená 30 snímků za sekundu. Zvolit si můžete i nižší rozlišení, vyšší snímkové frekvence ovšem nedosáhnete a nekoná se ani slow-motion režim.

Lenovo A7010: Camera demo

U kvality videa je stejné jako v případě fotografií. Během dne pořídíte slušné záběry, horší světelné podmínky se rapidně podepisují na výsledné kvalitě. Méně světla se telefon snaží vykompenzovat snížením snímkové frekvence, výsledek je pak ale téměř nepoužitelný. Video pořízené za šera je tak bohužel velmi trhané a jeho kvalita mizivá. S podobným řešení se nesetkáváme poprvé, výrobce jej použil již u svého staršího modelu Vibe S1 (recenze).

Co nás trápilo nejvíce, bylo automatické přeostřování během záznamu. I při snímání statických scén telefon samovolně přeostřoval, což se bohužel nepříznivě podepsalo na výsledku. Doufáme, že Lenovo přinese v brzké době nápravu v podobě aktualizace firmwaru.

Závěrečné hodnocení

Lenovo A7010 se nese tak trochu ve stínu dražšího Vibe X3, což je škoda. Pokud oželíte hraní náročnějších her, bude vám hardwarová výbava dostačovat snad na vše. Čipset je navíc poměrně úsporný, což ve spojení s akumulátorem s kapacitou 3300 mAh znamená slušnou výdrž. Klíčovou vlastností testovaného smartphonu je určitě zvuk. Dva kvalitní reproduktory na čelní straně doplňuje softwarový ekvalizér. Je jen škoda, že sluchátka obsažená v balení stačí jen pro nouzový poslech. Hlavní fotoaparát podává za dobrých světelných podmínek slušné výsledky. O co lepší je během dne, o to horší je bohužel v noci a nepotěší ani absence manuálního režimu.

V cenové hladině kolem 7 000 Kč je také poměrně silná konkurence. Zmínit musíme především 5,5palcový Alcatel One Touch Idol 3 (recenze), který je o něco málo levnější a nabízí velmi podobnou výbavu a zároveň i kvalitní zvukový přednes. Pokud chcete ušetřit a můžete postrádat část výbavy, Vodafone Smart ultra 6 (recenze) je za 4 977 Kč stále nepřekonanou volbou v oblasti poměru cena&výkon. Lenovo A7010 rozhodně má šanci zaujmout a rozhodující konkurenční výhodou by mohla být slibovaná brzká aktualizace na Android 6.0.1.

Lenovo A7010

6.8

Design a zpracování

6.8/10

Výkon a optimalizace

7.0/10

Hardwarová výbava

6.7/10

Kvalita fotografií a videa

6.0/10

Výdrž baterie

7.7/10

Klady (+)

 • slušná výdrž
 • kvalitní zvukový výstup
 • dobré dílenské zpracování
 • stereo reproduktory
 • rychlá a přesná čtečka otisků prstů
 • slušná cena

Zápory (–)

 • kvalita fotografií a videí za šera
 • občasné záseky systému
 • nízký grafický výkon
 • horší čitelnost displeje na sluníčku

Zdeněk Beran

Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

20 komentářů

 1. pp (neregistrovaný)

  Tohle je podle Hulána konkurent 6s+.

  • Je to tak, Lenovo A7010 za 7.000 Kč je lepší telefon než iPhone 6S plus za 27.000 Kč.

   Přítelkyně si koupila to Lenovo a protože mi doma leží i iPhone, zkusila jej používat (mám S7 edge, což je o dvě generace před Apple, takže jsem se iPhone nepřinutil používat).

   Oba telefony mají 5.5″ IPS FullHD displej, oba mají 32+ GB paměti (Lenovo +128GB kartu), Lenovo má 2 SIM karty, oba mají čtečku otisků prstů. iPhone je ovšem MNOHEM těžší a hůře se ovládá. Extrémně chybí tlačítko zpět, které má Lenovo dole, a iPhone se tak nedá ovládat jednou rukou. Zaostalý má i systém, nepřizpůsobivé ikony na ploše, nepřejmenovatelné, a šílené přepínání aplikace přes hardwarový home button místo tlačítka senzorováho. Pak má obrovský problém tam dostat písničky a video co chce (má Spotify Premium, ale tam není vše).

   Prostě iPhone je 27.000 Kč je hůře použitelný jak Lenovo za 7.000.

   No a já jsem vysmátý se Samsung Galaxy S7 edge za 22.000, který má nejlepší displej, foťák, váhu, bezdrátové nabíjení, virtuální reality a dokonalý OS.

   • Co ti na to napsat, snad vyjádřím názor většiny když uvedu, že u většiny je problém někde jinde než v přístroji:)

   • Johny (neregistrovaný)

    Podle mě musí bejt hrozně frustrující vidět, že konkurenční projekty dostávají už takový prostor v mediích a ty nic, když přitom ty jsi stál u zrodu, oproti nějakým youtuberům, viralbrothers a nastojáka, internetové virální komedie.

   • Johny (neregistrovaný)

    Ještě si pamatuju tak 10 let zpátky, jak jsme si pouštěli na párty Mrázek Ústředna a četli si tvoje komentáře a názory :D Vycházející hvězda RH :D

   • Xoo (neregistrovaný)

    Hlavně ten foťák u S7 to je nádhera, ten úžasný postprocessing, který rozmaže všechny detaily, vyžehlí obličeje a z původní momentky udělá omalovánky, ten je top, to se musí nechat…u mobilu za 22000,- bych lepší neočekával.

    Co jinak Radku, koukal jsem do obchodního rejstříku, jedna ze společností, které jsi úspěšně dovedl ke krachu už je po letech zlikvidována, druhá stále ne, jak se ti to povedlo, tak úspěšnému člověku, který je géniem českého internetu, přivést své firmy k mnohamilionovým dlužným částkám?

    Předpokládám, že jako charakterní jedinec jsi všechny své dluhy vůči věřitelům vyrovnal.

 2. Petr (neregistrovaný)

  Dobrý den.
  Chci se zeptat, jestli navigace přijímá i systém Glonass, protože informace na webu se v tomto bodě liší, při napsání dotazu na jiném webu jsem dostal 2 odpovědi, jedna ano a jedna ne.
  U podporované kapacity SD karty jsou také uváděny informace 32 nebo 128 Gb.
  Děkuji.

  • Zdeněk Beran

   Dobrý den, podle toho co jsem našel, by měl telefon podporovat i GLONASS. Co se týče paměťových karet, dle webu výrobce si A7010 poradí až se 128GB.

   • Petr (neregistrovaný)

    Děkuji.
    Ještě mám dotaz ke zvukovému výstupu, kde naznačujete problémy se sluchátky s vyšší impedancí. Se svým současným historickým c510 používám Sennheisery HD380pro s impedancí 54 Ohm, mohu očekávat nějaký problém v kombinaci těchto sluchátek a A7010? Tak nějak předpokládám, že si zvukově podstatně polepším, ale neposlouchám nijak hlasitě, u C510 spíše občas bojuji se situací, že jsem na nejnižším stupni, potřeboval bych ubrat, ale pak už je jen ticho. :-)
    Děkuji, možná budu otravovat ještě s dalšími dotazy, protože zatím je to můj favorit.

   • Petr (neregistrovaný): Vezmi sluchátka, pam. kartu a jdi vyzkoušet:) Lenovo má Premium resellera. Nebo 14 dní vrácení z eshopu.
    Výkon výstupu není o hlasitosti, ale o vybuzení sluchátek. V zásadě žádný běžný mobil nerozhýbe sluchátka s vyšší než 16oHm, protože z aku potřebují živit i plno jiných věcí a 10h přehrávání hudby nevypadá jako specifikace moc dobře. Zkus příé. mrknout po headampech, není to nijak výrazná částka.

   • Zdeněk Beran

    Telefon jsem zkoušel se sluchátky AKG K240 MkII, která mají impedanci 55 ohmů. Kvalita byla na smartphone slušná, horší to bylo právě s vyšší hlasitostí, kde si Vibe X3 vedl lépe.

 3. Xoo (neregistrovaný)

  Měl jsem možnost vyzkoušet dražší Vive X3 a ruce od toho, stereo repro je nepoužitelné, protože z jedné strany hraje hlasitěji než z druhé, konstrukce příšerná, rám sice kovový, ale jinak hrozný levný plast.

  Vibe P1 podobné zkušenosti, sice tzv celokovový, ale na pohled působí plastově, chipset je úmyslně podtaktovaný(aby vydržel v kombinaci 5000mAh co nejdéle), takže přestože má výkonný Snapdragon ve většině činností je velmi pomalý.
  Fotoaparát šílený, všechny fotky rozmaže. Jediná dobrá část je displej s velmi pěknými barvami.

  • Petr (neregistrovaný)

   Reproduktory v mobilním telefonu mohou posloužit jen jako naprostá nouzovka, normální poslech z nich pro normálně slyšícho člověka snad ani není možný, ale chtěl jsem se zeptat, jestli máte nějaké osobní postřehy ke sluchátkovému výstupu?

   • Xoo (neregistrovaný)

    U tohohle modelu ne, ale obecně nejlepší sluchátkový výstup mají mobily Sony řady Z a Meizu.

    Podívejte se na max shop (google) mají aktuálně v nabídce model Z3+ za cenu kolem osmi tisíc, výkonem natrhne všem lejnovám… má Snapdragon 810 a DA převodník má nejlepší na trhu a telefony.

    Stejně se zamyslete jestli se Vám nevyplatí spíš nějaký lepší player z eBay případně nějaký lepší iPad, který utáhne na baterii delší dobu přehrávání.

  • qwertz (neregistrovaný)

   Xoo : P1 je pomalý? .. tak dlouho jsem se nenasmál :-D :-D .. pusobí plastově ale jakmile ho držíš je krásně citit chladny kov .. hele že ty máš nějake potíže vid? :-D :-D

   • D12 (neregistrovaný)

    P1 je hroznej low end s.h.1.t jestli sis ji koupil, ta je mi tě líto, už kvůli tomu hroznýmu foťáku.

   • qwertz (neregistrovaný)

    zavist je svine ja vim :-P :-D :-D

 4. Harkness (neregistrovaný)

  Vlastním ho asi měsíc, a můžu říct ze super..
  Manuálně jsem si tam nahral Android 6.0 a perfektní…
  Kdo by update chtěl tak pozor hledat jako Update pro Lenovo K4 Note….

 5. Ahoj tak dnes dorazila aktualizace na Android 6 tak stahuji testnu a písnu jak šlape

 6. Mám Xiaomi redmi note 4 a vše funguje jak má.I zvukový výstup je na celkem slušně úrovni.A Foťák dělá celkem pěkné fotky i za horších světelných podmínek.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).