Domů » Recenze » Recenze Lenovo Vibe S1: Skleněný krasavec s duální selfie kamerou

Recenze Lenovo Vibe S1: Skleněný krasavec s duální selfie kamerou

Selfie fotografie jsou dnes obrovským hitem a tak se není čemu divit, že se z tohoto trendu snaží vytěžit maximum i samotní výrobci. Novinka Lenovo Vibe S1 láká na duální přední kamerku, kvalitní zpracování, líbivý design a vyváženou výbavu.

Mobilní telefony již dávno nejsou určené jen na volání a posílání textových zpráv. Dnešní smartphony lze totiž využít na navigování, prohlížení internetu, videokomunikaci, odepisování na emaily, poslech hudby, focení a mnoho dalších činností. Kromě funkcí ovšem také záleží na vzhledu. Běžní lidé se mohou spokojit s modely z plastu s obyčejným designem, ale výše postavení lidé si rádi připlatí za exkluzivnější materiály, jako je kov, sklo, nebo třeba kůže.

 

Lenovo v poslední době představilo celou řadu povedených smartphonů, který nabízí opravdu skvělý poměr cena/výkon. Dá se říci, že jediným nedostatkem byl poněkud nudnější vzhled. Snad jedinou výjimku tvoří modelová řada Vibe, která je určena náročnějším zákazníkům a která se může většinou pochlubit kvalitním dílenským zpracováním a elegantním designem. Nejnovějším přírůstkem do této modelové řady je novinka s názvem Vibe S1, který má velmi dobré předpoklady ke slušným prodejním číslům.

Vzhled není jediným lákadlem. Velmi povedená je i hardwarová výbava v čele s osmijádrovým čipsetem od Mediateku, který má k dispozici 3 GB operační paměti. Ve výbavě nechybí ani 13megapixelový hlavní fotoaparát, duální selfie kamera, slot na druhou SIM kartu, 32GB vnitřní úložiště, prvotřídní konektivita a dobře odladěný operační systém. Za toto všechno si nechává Lenovo zaplatit 9 999 Kč, což je velmi slušná cena. Jaký je telefon v praxi, vám prozradí následující řádky.

Obsah balení: Standard od Lenova

Smartphony od Lenova jsou známé tím, že mají poměrně bohatý obsah základního balení. V tomto případě najdete v krabičce kromě telefonu, datového kabelu a 2A nabíjecího adaptéru také sluchátka, ochrannou fólii na displej a průhledný kryt. Nechybí pochopitelně ani uživatelské příručky.

 

Oceňujeme především ochrannou fólii, která se na celkové ceně téměř neprojeví, ale rozhodně potěší. Průhledný plastový kryt působí velmi laciným dojmem a k celkovému designu telefonu se příliš nehodí. Navíc se velmi snadno ušpiní, což nepůsobí vůbec dobře. Spousta uživatelů si tedy koupí jiný kryt, případně budou telefon nosit bez ochrany.

 

Konstrukce a design: Sklo obehnané kovem

Ihned po vybalení mě zaujaly poměrně kompaktní rozměry celého telefonu. Vibe S1 totiž měří „pouze“ 143 × 71 × 7,8 mm a váží 132 gramů. Displej má úhlopříčku 5 palců a zabírá 68 % čelní strany. Je škoda, že má displej poměrně velké boční rámečky. Bez nich by mohly být celkové rozměry ještě o nějaký ten milimetr menší.

 

Na čelní straně jsou kromě displeje umístěna také tři senzorová tlačítka – Přepínač spuštěných aplikací, Domů a Zpět. Je škoda, že tlačítka nejsou podsvícená a i během dne jsou poměrně špatně vidět. Na horní straně je mřížka reproduktoru pro telefonní hovory. V její blízkosti jsou osazeny čočky dvou čelních fotoaparátů. Jejich účel vám objasníme v kapitole o focení. Celý předek je chráněn odolným sklem Gorilla Glass třetí generace.

 

Na levém boku je ukryt pouze hybridní slot na kartu SIM a paměťovou kartu. Místo paměťové karty můžete osadit druhou SIM. Tlačítko Power a kolébka pro ovládání hlasitosti mají své místo na pravém boku telefonu. Jejich umístění je příkladné a během testování jsem neměl problém s ovládáním. Vzhledem k povedenému hlavnímu fotoaparátu je velká škoda, že chybí hardwarová spoušť.

  

Spodní strana je domovem datového a napájecího konektoru microUSB. Konektor je z obou stran doplněn o mřížky, ovšem pouze pravá z nich ukrývá hlasitý reproduktor. Levá slouží jen na okrasu. Konektor pro připojení sluchátek je osazen na horní hraně smartphonu.

Záda telefonu jsou skleněná, podobně jako je tomu například u smartphonů řady Xperia Z od Sony. Toto řešení má spoustu příznivců, ale bohužel i odpůrců. Povrch je sice na pohled opravdu krásný (obzvlášť v testovaném modrém odstínu), ale o praktičnosti se příliš mluvit nedá. Časem určitě dojde k jeho poškrábání a neustále budete bojovat i se zanecháváním otisků prstů. Lenovo má skleněná záda zahnutá, což přispívá k lepšímu a jistějšímu úchopu.

 

Čočka hlavního 13megapixelového fotoaparátu je usazena téměř až na vrchu zad a pozitivní je, že nijak nevyčnívá. Pod fotoaparátem je umístěna dvoutónová dioda s poměrně slušnou intenzitou svitu. Nechybí ani leskle vyvedený nápis VIBE a nenápadné logo výrobce.

Po konstrukční stránce nemáme telefonu v podstatě nic vytknout. Kovový boční rámeček je zakulacený, takže se Vibe S1 velmi pohodlně drží v ruce. Skleněná záda sice nejsou příliš praktická, ale rozhodně vypadají na pohled velmi elegantně. Příkladné je i zpracování. Všechny části dobře lícují a na vrzání či jiné nežádoucí zvuky zde není místo. Kromě testované modré varianty je na trhu k dostání i bílá a zlatá verze.

Displej: Výborná jemnost i barvy

O displeji již padla zmínka v předchozí kapitole. Lenovo vsadilo na pětipalcový IPS panel s rozlišením 1080 × 1920 pixelů. Výsledná jemnost je 441 ppi, což je opravdu velmi slušné číslo a jednotlivé body pouhým okem nerozeznáte. Výborné je také barevné podání a pozorovací úhly.

 

Telefon disponuje samozřejmě i automatickým nastavením jasu v závislosti na intenzitě okolního světla. Nastavení probíhá poměrně spolehlivě, ale na můj vkus by mohla být intenzita jasu o něco málo vyšší. Naštěstí si můžete intenzitu ručně upravit k obrazu svému. V nastavení nechybí funkce, která automaticky zvýší jas displeje na přímém slunečním slunci. S čitelností jsem tak během testování neměl výraznější potíže.

Hardwarová výbava: MediaTek s dostatkem paměti

Lenovo velmi často využívá pro pohon svých zařízení čipsety od MediaTeku a ani Vibe S1 není výjimkou. Čip MT6752 disponuje osmi procesorovými jádry Cortex A53 s maximální frekvencí 1,7 GHz. Grafické výpočty obstará Mali-T760. Během testování jsem vyzkoušel několik náročných her jako je například Real Racing 3 a nesetkal jsem se s žádnými problémy. MediaTek MT6752 sice nepatří k nejvýkonnějším čipsetů, ale i tak bude v drtivé většině případů dostačovat.

 • AnTuTu benchmark: 46 876 bodů
 • 3Dmark Ice Storm Unlimited: 10 629 bodů
 • Basemark OS II: 980 bodů

Výrobce se rozhodl osadit rovnou 3 GB operační paměti. Jak se ukázalo, jde v podstatě o nutnou volbu, protože při běžném používání zůstávalo volných „jen“ něco málo přes 800 MB. Při spuštění více náročných aplikací ještě nějaký ten megabajt volné kapacity ubyl. Naštěstí jsem se nesetkal s tím, že by kapacita RAM nestačila.

 

Do vnitřního úložiště se vejde až 32 GB dat. Při prvním spuštění zůstane volno přibližně 22 GB, což je obvyklé číslo. Další data můžete uložit na paměťovou kartu formátu microSD, která se vkládá do slotu z boku telefonu.

Velké zklamání přišlo při testu rychlosti určení polohy. To probíhalo až překvapivě rychle, problémem je ovšem chybějící elektronický kompas. Kvůli absenci této funkce není Vibe S1 vůbec vhodným kandidátem pro navigaci. Problém budou mít především příznivci geolokačních her, kteří budou mít značně ztížené podmínky.

O podpoře GSM a 3G sítí se snad ani nemá cenu zmiňovat. Novinka však také podporuje všechna evropská LTE pásma. WiFi je sice dvoupásmová, ale podporuje pouze standardy 802.11 a/b/g/n. Podpora novějšího standardu 802.11ac tak chybí. Je škoda, že se Vibe S1 nedočkal podpory technologie NFC.

Zvuk

Hlavní reproduktor je skryt za mřížkou na spodní hraně telefonu. Jeho maximální hlasitost není vůbec špatná, horší je to s kvalitou přednesu. Ne, že by snad byla vyloženě špatná, ale konkurence většinou nabízí lepší. Zvuk postrádá jakýkoliv náznak basové složky a ani středy nejsou nijak výrazné.

Sluchátkový výstup nabízí kvalitní zvukový přednes. Všechna pásma jsou dobře zastoupena i vyvážena. Maximální hlasitost při použití dodávaných špuntových sluchátek je výborná. Celkově se dodávaná sluchátka řadí k tomu lepšímu, s čím se můžete mezi telefony setkat. Středy jsou sice trochu slabší a naopak zastoupení basové složky je až příliš výrazné, ale rozhodně se jedná o použitelná sluchátka.

Baterie a výdrž: Překvapivý vytrvalec

Akumulátor s kapacitou 2420 mAh nepatří k největším. Jak jsem měl ovšem možnost vyzkoušet, není na tom testovaný kousek vůbec špatně. Při běžném provozu vydržel smartphone fungovat celý den a při troše snahy by nemusel být problém se dostat i na dvoudenní výdrž.

Velmi dobře si vede novinka i při testu přehrávání HD videa. S polovičním jasem displeje a poloviční hlasitostí integrovaného reproduktoru se telefony vypnul až po 8 hodinách přehrávání. Díky dodávanému 2A napájecímu adaptéru trvá nabíjení z prázdného stavu do maxima zhruba 2 hodiny.

Systém a uživatelské prostředí: Starší, ale svižné lízátko

Lenovo je s volbou operačního systému proti jiným výrobcům lehce pozadu a proto Vibe S1 pohání starší Android 5.0 Lollipop. Rozhodně však nemusíte mít strach, že by výrobce nepracoval na aktualizacích. Během testování dorazil jeden update, který opravoval především stabilitu a rychlost prostředí. Podle posledních spekulací by se měla novinka také časem dočkat povýšení na Android 6.0 Marshmallow.

 

Prostředí Vibe UI je proti čisté verzi systému značně rozdílné. Launcher je pěkně svižný a poměrně pěkně graficky vyvedený. V dolní části obrazovky jsou čtyři statické ikony, zbývající zástupci jsou rozmístěny po plochách. Launcher nemá klasické menu s aplikacemi, ale všechny ikony se umisťují rovnou na některou z obrazovek, podobně jako je tomu například u smartphonů značky Apple. Naštěstí nechybí možnost slučovat více zástupců do složek, což může usnadnit a urychlit používání.

 

Po grafické stránce nemám co vytknout. Dříve jsme se u Lenova setkávali s pestrobarevným prostředím, které nepůsobila příliš dobrým dojmem, ale u VIbe S1 jsem žádný takový pocit neměl. Ikony jsou pěkně zpracované a ladí se zbytkem launcheru.

Stejně jako u většiny telefonů se systémem Android, ani zde nechybí otevírací notifikační lišta. Kromě upozornění z různých aplikací je zde také celá řada přepínačů, sloužících k nastavení nejčastěji používaných systémových funkcí. Takto bohatou paletu ikon snad žádný jiný výrobce nenabízí. Samozřejmě si můžete přepínače libovolně upravovat podle své potřeby.

 

Změny proti čistému Androidu najdete i v nabídce nastavení. Struktura je sice obdobná, ale vzhled je kompletně přepracovaný tak, aby ladil se zbývajícími částmi uživatelského rozhraní. V nastavení nechybí ani několik funkcí, které jinde většinou nenajdete. Za zmínku rozhodně stojí úprava barevného vyvážení displeje, kde si můžete zvolit buď některý z přednastavených režimů, nebo si nastavit parametry ručně. Zajímavá je také funkce Secure Zone, která slouží k zabezpečení aplikací a osobních dat. Stačí si jednoduše vybrat, které aplikace mají být chráněny heslem, a o zbytek se telefon postará.

Můj celkový dojem z operačního systému je velmi dobrý. Během používání jsem nenarazil na žádný problém s pádem aplikace, či záseky. Po vzhledové stránce jsem byl také spokojen. Novinka má navíc předinstalovanou aplikaci s názvem Centrum témat, kde si můžete stáhnout další skiny pro launcher.

Bonusové aplikace: Skoro žádné zbytečnosti

V poslední době se většina výrobců mobilních telefonů umoudřila a do svých zařízení neinstaluje tolik bloatwaru jako dříve. Rozum dostalo naštěstí i Lenovo. Vibe S1 sice má několik „bonusových“ aplikací, ale jedná se převážně o použitelné programy.

Prvním z nich je dvojice SYNCit a SHAREit. Jak již název napovídá, první z aplikací slouží k synchranizaci dat (konkrétně kontaktů, SMS zpráv a historie hovorů) a druhá pro sdílení souborů přes Bluetooth. Pro správnou funkčnost je ovšem nutné, aby měl druhý telefon nainstalovanou stejnou aplikaci.

 

Lenovo Companion využijete pro prozkoumání všech možností telefonu. Jedná se totiž o aplikaci, ve které jsou textové i videonávody pro ovládání telefonu. Součástí je i nástroj pro diagnostiku jednotlivých částí telefonu a nechybí ani část pro aktualizaci systému.

Výrobce pro své zákazníky předinstaloval také internetový prohlížeč UC Browser, kancelářskou sadu WPS Office, správce poznámek Evernote či automobilovou navigaci Route 66 Navigate. Více bonusových programů v telefonu (naštěstí) není. Většinu předinstalovaných aplikací lze navíc odinstalovat. Za tento krok Lenovo opravdu chválíme.

Telefonování, zprávy a organizace

Aplikace pro telefonní hovory také prošla úpravou výrobce. Její prostředí je rozděleno do 4 karet. Na první z nich je číselník s vyhledáváním kontaktů, druhá obsahuje historii hovorů, na třetí záložce najdete přehled všech kontaktů a nejčastěji volané osoby jsou zobrazena na poslední záložce. Vzhledových změn se dočkala i aplikace pro psaní SMS zpráv. Po stránce funkčnosti však nabízí stejné možnosti jako u jiných telefonů.

 

V případě kalendáře nevymýšlel výrobce žádné složitosti a jednoduše zvolil řešení od Googlu. Součástí systému je i jednoduchý správce souborů a přehrávač videí, který podporuje nejčastěji používané formáty. Nechybí ani složka s nejčastěji používanými aplikacemi přímo do Googlu.

Fotoaparát a záznam videa: Lehce nad průměrem

Hlavní fotoaparát umístěný na zádech telefonu je vybaven 13megapixelovým senzorem. Pro osvícení tmavých scén poslouží duální LED s poměrně slušnou intenzitou svitu. Je škoda, že se Vibe S1 nedočkal optické stabilizace obrazu.

Aplikace fotoaparátu je velmi jednoduchá a nabízí v podstatě pouze dva základní režimy – automatický a panorama. V nastavení si můžete zvolit rozlišení, poměr a kvalitu fotografií, případně si nechat zobrazit vodící linky. Pokročilejší fotografové budou bohužel zklamáni malými možnostmi nastavení. Upravil lze totiž pouze hodnota citlivosti ISO a vyvážení bílé. S plně manuálním režimem by se dalo jistě dosáhnout lepších výsledků.

-

- - -
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- - -

Kvalita výsledných fotografií není špatná, ale rozhodně nečekejte žádné zázraky. Ostrost a kresba je velmi dobrá, ale telefon lehce ztrácí v barevném podání a dynamickém kontrastu. Při špatném osvětlení či v úplné tmě jde kvalita snímků rapidně dolů. Objevuje se totiž výrazný šum a detaily jsou špatně vykresleny a splývají.

- - -

- - -

Lenovo Vibe S1 umí pořizovat videosekvence v maximálním rozlišení Full HD (1920 × 1080 pixelů) při 30 fps. Kvalita záznamu odpovídá kvalitě fotografií – nezklame, ale bohužel ani nenadchne. Oceňujeme alespoň spolehlivé a rychlé zaostřování. Navíc jsme se během testování jen minimálně setkávali s nechtěným přeostřováním během záznamu. Pozor ale na nahrávání v horších světelných podmínkách – zde občas snímkovací frekvence poklesne pod únosnou hranici a záznam pak je trhaný. Snad výrobce tuto chybu odstraní v některé z dalších aktualizací.

Duální přední kamera pro selfie maniaky

Nyní se dostáváme k jednomu z hlavních lákadel testovaného modelu. Vibe S1 je totiž vybaven dvěma předními fotoaparáty. Primární senzor disponuje rozlišením 8 megapixelů, doplňková kamera je vybavena 2megapixelovým čipem. Díky kombinaci dvou fotoaparátů je telefon schopen zaznamenat hloubku scény, se kterou můžete dále pracovat. Po vyfocení selfie telefon sám rozpozná vaši siluetu a označí ji. Pokud je automatický výběr chybný, můžete jej ručně upravit. Stejně tak zde nechybí efekt pro „vyhlazení“ pleti.

  
Hrátky se selfie fotografií

Po označení vaší siluety začíná samotné hraní. Na výběr máte dvě základní možnosti – buď si můžete pohrát s ostrostí objektů v pozadí, nebo si pozadí zcela změnit. Na výběr je několik přednastavených obrázků krajiny, zvířat, obálek časopisů, ale vybrat si můžete i ze své osobní galerie.

  

Touto funkcí si bude chtít Lenovo získat především mladší uživatele, kteří si s duální kamerou jistě vyhrají. Výsledná kvalita snímků je vcelku slušná, jediné co nás mrzí je absence přisvětlovací LED. Na trhu je již celá řada selfie telefonů, které čelní diodu mají.

Konkurence: Bude to mít těžké

Sklo z obou stran a kompaktní rozměry nabízí Sony Xperia Z3 Compact (recenze). Jedná se sice již o rok starý model, ale stále má výkonu na rozdávání. Lenovo má výhodu v lehce vyšší výdrži, jemnějším displeji a bohatším obsahu základního balení. Japonský konkurent naopak triumfuje v oblasti fotoaparátu a zvukového výstupu. Navrch přidává také odolnost vůči vodě a prachu (IP68). Cena tohoto modelu mimochodem spadla pod hranici 9 000 Kč.

Pokud se vám nezamlouvá sklo na zádech přístroje, porozhlédněte se po novém Honoru 7 (recenze). Na kovových zádech je umístěna skvěle fungující čtečka otisků prstů. Displej nabízí také rozlišení FullHD, ale úhlopříčka je nepatrně vyšší – 5,2 palce. Hardwarová výbava je srovnatelná. Honor má navrch ve výdrži a i fotoaparát je nepatrně kvalitnější.

 

Vodafone Smart ultra 6 (recenze) je jedním z největších překvapení tohoto roku. Za baťovských 4 977 Kč nabízí 5,5palcový FullHD displej, osmijádrový čipset od Qualcommu, 2 GB operační paměti a slušný fotoaparát. Výdrž je lehce lepší než v případě Lenova a pro někoho může být výhodou téměř čistý systém Android. Vibe S1 má navrch v kvalitě zpracování a především designu. Je otázkou, zda tyto argumenty ocení i zákazníci.

  

Závěrečné hodnocení

Lenovo Vibe S1 je celkově povedený telefon. Hlavní předností je krásný design a perfektní dílenské zpracování. Osazený hardware sice nepatří k úplné špičce, ale v drtivé většině situací bude výkon stačit. Odladěný systém Android 5.0 Lollipop se podepsal na slušné výdrži.

Fotoaparát je bohužel pouze lehce nadprůměrný. Za cenu atakující hranici 10 000 Kč bychom očekávali více. Plusové body ovšem získává Vibe S1 za duální selfie kameru, se kterou si můžete dosyta vyhrát. Co se týče konektivity, má testovaný model jedinou vadu na kráse a tou je chybějící NFC. Závažnějším nedostatkem je absence elektronického kompasu.

Celkově to bude mít novinka na trhu poměrně složité. Cena není zbytečně přehnaná, ale je nutné si uvědomit, že si připlácíte za design. Pokud ovšem hledáte stylový kompaktní telefon se slušným výkonem a zaměřením na selfie, je pro vás Vibe S1 dobrá volba.

Lenovo Vibe S1

7

Design a zpracování

8.0/10

Výkon a optimalizace

7.5/10

Hardwarová výbava

7.0/10

Kvalita fotografií a videa

6.0/10

Výdrž baterie

6.5/10

Klady (+)

 • kvalitní dílenské zpracování
 • elegantní design
 • povedený displej
 • slušný výkon a dobře odladěný systém
 • s duální kamerou si selfie maniaci vyhrají
 • přijatelná cena

Zápory (–)

 • chybí magnetický kompas
 • povrch se snadno ušpiní
 • kvalita videa v horších světelných podmínkách
 • průměrný reproduktor
 • absence NFC

Zdeněk Beran

Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.
Subscribe
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments