TOPlist

Recenze Huawei P20 Lite: výřez do černého

Čínský Huawei si dal s představením svých letošních vlajkových modelů na čas. Nevyužil tradiční veletrh MWC v Barceloně, ale uspořádal vlastní akci v Paříži. Na této akci se světu představily modely Huawei P20 a P20 Pro (první dojmy). Na recenzi vybavenějšího P20 Pro se můžete těšit v následujících dnech, v dnešním článku se ale zaměříme na variantu P20 Lite. Ta byla představena s předstihem, zřejmě proto, aby nezapadla v zapomnění mezi vybavenějšími verzemi.

Huawei P20 Lite se na českém trhu prodává za 8 999 Kč včetně DPH a míří tak do vyšší střední třídy. Hlavními zbraněmi budou atraktivní design, povedený fotoaparát a v neposlední řadě i slušný výkon. V dnešní recenzi prozradíme, jaké přednosti a nedostatky novinka nabízí.

Videorecenze

Konstrukce a vzhled: skleněná elegance

Špičkové zpracování už není výsadou pouze nejdražších smartphonů. Hned při prvním uchopení P20 Lite je jasné, že Huawei v případě konstrukce nic nepodcenil. Přední i zadní stranu kryje odolné sklo, boční rámeček je vyrobený z kovu.

Skleněná záda jsou sice pěkná na pohled, ale o praktičnosti bohužel nemůže být řeč. Neustále totiž budete bojovat s otisky prstů, které na lesklých zádech ulpívají. Huawei P20 Lite měří 148,6 × 71,2 × 7,4 milimetrů a váží 145 gramů. Díky zaobleným bokům se telefon velmi dobře drží, a to i uživatelům s menšími dlaněmi.

Spodní hrana obsahuje datový konektor USB-C, který však splňuje pouze standard USB 2.0. Přenosové rychlosti tak nejsou nejvyšší. Konektoru dělá společnost hlasitý reproduktor a výrobce neopomněl ani 3,5mm konektor jack. V balení společně s telefonem dostanete pecková sluchátka. Kvalita jejich zvukového přednesu však nenadchne a postačí snad jen nenáročným posluchačům.

S hybridním slotem na dvě SIM či microSD kartu

Pravý bok nabízí standardní dvojici – tlačítko pro spuštění a kolébku pro ovládání hlasitosti. Na horní hraně je umístěný pouze jeden z mikrofonů a levý bok obsahuje kombinovaný slot pro dvojici karet nanoSIM. Jednu kartu nanoSIM je možné nahradit paměťovou kartou microSD s kapacitou až 256 GB.

V levém horním rohu lesklých skleněných zad sídlí dvojice čoček. Modul fotoaparátu je bohužel lehce vystouplý nad povrch zad, takže si budete muset dávat pozor, kam telefon zrovna pokládáte. Na zádech samozřejmě nechybí ani přisvětlující dioda. Pro odemknutí telefonu můžete využít kruhovou čtečku otisků prstů. Její umístění je velmi dobré, přesto bych ji raději uvítal na čelní straně jako ji mají vybavenější sourozenci.

Naštěstí můžete pro odemknutí telefonu využít autentifikaci pomocí obličeje. K tomu poslouží čelní 16megapixelová kamera. Huawei nepoužívá tak pokročilou technologii jako Apple u svého iPhonu X, ale i tak mě rychlost i přesnost odemykání mile překvapila. Dokonce i v horších světelných podmínkách si telefon vedl velmi dobře.

Když už je řeč o iPhonu X, tak právě u tohoto vlajkového modelu společnosti Apple se Huawei nejvíce inspiroval v oblasti vzhledu. Displej P20 Lite má totiž v horní části také výřez, a právě v tomto výřezu sídlí čelní kamera, telefonní reproduktor, senzory a notifikační dioda. iPhone X připomíná také vertikálně umístěný modul fotoaparátu.

Do testu jsme dostali zapůjčenou barevnou verzi Midnight Black. Na trhu se budou prodávat ještě varianty Klein Blue a Sakura Pink. Snad jediné, co bych mohl Huawei P20 Lite vytknout v případě konstrukce, je chybějící zvýšená odolnost vůči vodě a prachu. Tuto výhodu si výrobce nechává až pro své vybavenější kousky.

Displej: výborné zobrazení s výřezem

Displej se chlubí úhlopříčkou 5,84 palců a rozlišením 1080 × 2280 pixelů. Panel typu LTPS IPS zabírá přibližně 80 procent čelní strany, takže boční rámečky jsou velmi tenké. Vůbec nejvýraznější okraj je u spodní hrany. V tomto místě sídlí logo výrobce.

Displej se pyšní výborným barevným podáním, pozorovacími úhly i perfektní čitelností za všech situací. Diskutabilní je výřez v horní části panelu. Výrobce využil tento prostor displeje pro umístění ikon se stavem akumulátoru, sílou signálu apod. V případě, že je horní lišta černá, výřezu si téměř nevšimnete. To samozřejmě platí pouze pro testovanou černou verzi telefonu. Barva horní lišty se mění v závislosti na aplikaci.

Na výřez jsem si velmi rychle zvyknul a během doby testování jsem s ním neměl žádné potíže. Ani jednou jsem se nesetkal s aplikací, která by se špatně zobrazovala. Ve většině případů začíná okno až těsně pod vykrojenou částí.

Výkon odpovídá ceně

Novinka se zatím mohla ve všech ohledech rovnat i daleko dražším smartphonům. Někde se však přeci jen musela nižší cena podepsat. Tím místem je výkon čipsetu. Čip HiSilicon Kirin 659 nabízí celkem osm procesorových jader (4 × Cortex-A53 s taktem 2,35 GHz a 4 × Cortex-A53 s taktem 1,7 GHz) a grafický čip Mali-T830 MP2. Ne, že by se snad jednalo o nějaké „ořezávátko“, ale na výkon vlajkových modelů novinka zkrátka nemá. Odpovídá tomu i naměřené skóre 86 706 bodů v benchmarku AnTuTu.

Díky operační paměti s kapacitou 4 GB a vnitřnímu 64GB úložišti si však většina uživatelů na nedostatek výkonu stěžovat nebude. Slabší čipset nejvíce pocítíte při hraní náročných mobilních her.

Tip: Podrobné parametry Huawei P20 Lite (včetně srovnávače) najdete v našem katalogu smartphonů.

Datová konektivita je samozřejmě na velmi dobré úrovni. P20 Lite podporuje všechna česká LTE pásma, Wi-Fi, Bluetooth či NFC. Bluetooth je zde bohužel pouze ve starší specifikaci 4.2. Rychlé a přesné určení polohy zajišťují technologie GPS a GLONASS.

Operační systém

Všechny současné smartphony značky Huawei se pyšní systémem s grafickou nadstavou EMUI. V tomto případě se jedná již o osmou verzi EMUI, která je postavena na základech systému Android 8.0 Oreo. Námi testovaný telefon disponoval předfinální verzí systému, a proto jsem měl obavy ze stability či optimalizace.

Mé obavy se však naštěstí ukázaly jako zbytečné. Po celou dobu testování běžel telefon naprosto stabilně a se záseky jsem se setkal jen opravdu minimálně. Delší prodlevy na některé povely měl na svědomí pravděpodobně méně výkonný čipset.

Vzhled celého systému je opravdu vydařený. Všechny grafické prvky spolu vzájemně ladí a pokud by vám nevyhovoval výchozí vzhled, můžete si vybrat mezi celou řadou různých grafických témat. Dobrou zprávou je absence zbytečných předinstalovaných aplikací. S tímto neduhem v minulosti bojovali snad všichni výrobci smartphonů, ale v dnešní době od tohoto trendu naštěstí ustupují. V P20 Lite tak najdete pouze nezbytné systémové nástroje a vybrané aplikace z produkce Googlu.

Baterie a výdrž: jeden den s přehledem

Akumulátor ukrytý uvnitř těla se pyšní kapacitou 3000 mAh. Na dnešní dobu jde spíše o průměrnou hodnotu. Při náročném zápřahu vydržel telefon bez potíží celý den a k večeru ještě zbývala přibližně třetina kapacity akumulátoru. S trochou snahy nebude problém zamířit k nabíječce každé dva dny.

Nabíjení naštěstí netrvá nijak dlouho. S dodávaným adaptérem (9 V / 2 A) trvá nabíjení z prázdného stavu do plna lehce přes hodinu a půl. Je škoda, že novinka nenabízí také bezdrátové nabíjení, které se díky skleněným zádům přímo nabízí.

Fotoaparát a záznam videa

Duální fotoaparát bude jednou ze zbraní testovaného kousku. Primární senzor se pyšní rozlišením 16 megapixelů, zatímco sekundární je pouze 2megapixelový. Objektiv má světelnost f/2.2, což je spíše podprůměrná hodnota. Pro focení během špatných světelných podmínek můžete využít přisvětlující diodu.

Aplikace pro obsluhu fotoaparátu se řadí tradičně k těm lepším. Potěší celá řada snímacích režimů, mezi kterými je i manuální mód. Ten je zde jak pro fotografování, tak i pro natáčení videa. Ručně si tak můžete upravit hodnoty jako je citlivost ISO, rychlost závěrky, expozice, vyvážení bílé a můžete dokonce i manuálně zaostřovat.

Tip: snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde.

Kvalita pořízených fotografií je nadprůměrná. U snímků se mi líbila jejich ostrost, vykreslení detailů, věrně barevné podání i nízká hladina šumu. Ta se zvyšuje až s ubývajícím světlem. Při fotografování za šera už fotografie nenadchnou a projevuje se horší světelnost objektivu.

Zklamáním byl však záznam videa. Ne, že by bylo po obrazové stránce nějak špatné, ale nepotěší maximální rozlišení FullHD při frekvenci 30 snímků za sekundu. Od telefonu za 9 tisíc korun bych přeci jen už očekával rozlišení 4k. Zklamáním je také absence stabilizace obrazu. Tohle se Huawei příliš nepovedlo.

Závěrečné hodnocení

Huawei P20 Lite je rozhodně povedený smartphone. Hlavními lákadly je povedený design, výborný displej, duální fotoaparát, odladěný systém a v neposlední řadě i rozumně nastavená cena. Záporů má novinka pouze několik, ale jsou poměrně zásadní. Zklamaný jsem byl ze záznamu videa. Ten má na dnešní dobu pouze průměrné parametry a chybí i stabilizace obrazu. Lehce vyšší by mohl být i výkon.

Pokud se přes tyto nedostatky dokážete přenést, dostanete za 8 999 korun slušně vybavený telefon, který svým vzhledem připomíná iPhone X od Applu. Je tak jen na vás, zda je to pro vás výhoda, nebo naopak nepřekonatelný problém. Pokud chcete vyšší výkon a celkově lepší parametry, porozhlédněte se po Huawei P20, případně variantu s přídomkem Pro, kterou už v redakci také testujeme.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Huawei P20 Lite

Huawei P20 Lite
7.6

design a zpracování

8.3/10

výkon a optimalizace

7.6/10

hardwarová výbava

7.2/10

kvalita fotografií a videa

7.8/10

výdrž baterie

7.3/10

Klady

  • povedený design
  • přívětivá cena
  • perfektní displej
  • optimalizovaný systém
  • kvalita fotografií
  • možnost odemykání obličejem a otiskem prstu
  • rychlé nabíjení

Zápory

  • USB-C ve starší specifikaci USB 2.0
  • neumí natáčet video ve 4k
  • chybí stabilizace obrazu
  • pouze průměrný výkon
  • záda jsou náchylná na otisky prstů
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku