Čínský gigant Huawei se v poslední době zaměřuje spíše na prémiové smartphony z vyšší cenové kategorie. Na zákazníky hledající levnější telefony cílí hlavně dceřiná společnost Honor. Smartphone Huawei P smart 2019 je tak trochu výjimkou. Tato novinka s doporučenou prodejní cenou 5 990 korun se řadí k levnějším kouskům v portfoliu výrobce. Při pohledu na parametry ale není nízká cena nikde příliš znát. Jaké další přednosti novinka nabízí a kde naopak zklame? To prozradí naše dnešní recenze Huawei P smart (2019).
Video recenze Huawei P smart (2019)
Design Huawei P smart (2019): zaujme na první pohled
Konstrukce většiny smartphonů značky Huawei sdílí v poslední době velmi podobný vzhled. V tomto případě ale „prémiovější“ sklo ustoupilo a na řadu přišel lesklý plast. Na tuhosti celé konstrukce s naštěstí plast příliš nepodepsal a telefon působí robustním dojmem.
Většinu čelní strany zabírá displej, a proto se výrobci předhánějí v designu zad. P smart (2019) nám dorazil na test v barevné variantě Aurora Blue, která zaujme na první pohled snad každého. Modrá perleťová záda přecházejí z tmavší části do světlejší a výsledek je opravdu působivý. Pro konzervativnější uživatele bude k dispozici černá varianta.
Není ale všechno zlato, co se třpytí. Lesklá záda jsou velmi silným magnetem na otisky prstů a bez neustálého leštění nebude telefon vypadat zrovna pěkně. Otázkou je také to, jak budou plastová záda odolávat škrábancům, protože i při opravu velké opatrnosti a nošení telefonu v pouzdře se jich na zádech během testování několik objevilo.
Celkové rozměry telefonu jsou 155,2 × 73,4 × 8 milimetrů, což je v dnešní době standard. Standardní je i hmotnost 160 gramů. Celková kvalita zpracování je perfektní a telefon se i velmi pěkně drží v ruce. Tohle se výrobci opravdu povedlo.
Na spodní hraně těla se nachází jedno z velkých zklamání Huawei P smart (2019). Datový konektor microUSB u smartphonů v roce 2019 nevidíme rádi. Tímto nedostatkem bohužel trpí celá řada levnějších smartphonů, což je pro nás nepochopitelné. Daleko raději bychom uvítali novější port USB-C.
Kromě datového konektoru je spodek domovem i sluchátkového konektoru a mřížky hlasitého reproduktoru. Pravý bok obsahuje kolébku pro ovládání hlasitosti a tlačítka pro spuštění telefonu. Na horní hraně sídlí slot pro dvojici karet nanoSIM. Jeden ze slotů je možné využít pro osazení paměťové karty microSD.
Více jak 80 procent čelní strany zabírá displej, na který se zaměříme ještě později. Ten má ve své horní části malý výřez, do kterého se povedlo výrobci schovat čelní 8megapixelový fotoaparát. V tenkém horním rámečku se ukrývá i reproduktor pro telefonní hovory. Huawei P smart (2019) je vybaven dokonce i notifikační diodou, kterou najdete pod displejem.
Na lesklých zádech najdete kruhovou čtečku otisků prstů. Její rychlost i přesnost jsou na výborné úrovni. Osobně mě ale ještě více překvapila rychlost odemykání prostřednictvím obličeje. V tomto ohledu si vede novinka daleko lépe než třeba Samsung Galaxy S9, jehož prodejní cena je daleko vyšší. Kromě čtečky otisků jsou záda domovem duálního fotoaparátu a samozřejmě také přisvětlující diody.
Displej: pěkná podívaná
Displej má úhlopříčku 6,21 palců a rozlišení 1080 × 2340 pixelů. Panel typu IPS má tedy výslednou jemnost 415 pixelů na palec a celkově zabírá přibližně 83 procent čelní strany, což je v dané cenové hladině úctyhodné číslo.
Zobrazovací vlastnosti jsou na výborné úrovni. Displeje levnějších smartphonů se mohou směle rovnat i s mnohem dražšími kousky a Huawei P smart (2019) je toho zářným příkladem. Displej je chráněný odolným sklem a z výroby je na něm navíc nanesena i ochranná fólie.
Hardwarová výbava: stačí na vše podstatné
Výkon už není u levnějších smartphonů problém. Huawei P smart (2019) je vybaven čipsetem HiSilicon Kirin 710. Tento 12nm čip disponuje celkem 8 jádry (4 × Cortex-A73 s frekvencí 2,2 GHz a 4 × Cortex-A53 s frekvencí 1,7 GHz) a grafickým jádrem Mali-G51 MP4. Společně se 3 GB operační paměti budou mít zákazníci k dispozici slušnou porci výkonu i pro méně náročné mobilní hry. V benchmarku AnTuTu jsme naměřili 130 tisíc bodů.
Do vnitřního úložiště se vejde až 64 GB dat. Další prostor získáte dokoupením paměťové karty formátu microSD. V případě jejího použití ale přijdete o druhý slot pro kartu nanoSIM. Pro rozšíření paměti můžete samozřejmě využít některé z cloudových úložišť.
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: 155,2 × 73,4 × 8 mm, hmotnost: 160 g, zvýšená odolnost: ne
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 4.2, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: microUSB
Baterie: 3400 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
Datové konektivitě se nedá nic vytknout. Novinka se chlubí plnou podporou českých LTE pásem, nechybí ani dvoupásmová Wi-Fi, Bluetooth ve verzi 4.2 nebo třeba NFC pro mobilní platby. Jednou vadou na kráse je tak již zmiňovaný starší datový konektor microUSB. Určení přesné polohy je bleskurychlé díky podpoře systémů GPS, GLONASS a BDS.
Baterie a výdrž: Huawei P smart (2019) zvládne i dva dny
Velmi milým překvapením pro mě byla výdrž akumulátoru. Ten má kapacitu 3400 mAh, což sice není nijak závratná hodnota, ale v praxi je dostatečná. Při běžném využívání mi totiž telefon bez potíží vydržel v provozu den a půl. Při troše šetrnosti jsem dokonce mohl nabíjet i jednou za dva dny. Za takto dobré výsledky vděčí telefon především úspornému čipsetu.
Když už zamíříte k elektrické zásuvce, budete u ní muset strávit bohužel docela dost času. S dodávaným napájecím adaptérem totiž trvá nabíjení necelé dvě hodiny, což je na dnešní dobu poměrně dlouhá doba. Na bezdrátové nabíjení si musíte nechat zajít chuť.
Operační systém: Android Pie v grafickém kabátku
Novinka přichází na trh vybavena operačním systémem Android v aktuální verzi 9.0 Pie. Jak je u telefonů Huawei dobrým zvykem, systém je doplněný o grafickou nadstavbu EMUI.
Nadstavba mění vzhled celého systému a veškeré prvky jsou pěkně graficky sladěné. Proti čistému Androidu najdete ve výchozím systému v telefonu několik předinstalovaných aplikací, ale většinou se jedná o programy, které najdou své uplatnění u většiny uživatelů.
Co mě na systému mrzelo asi nejvíce, byla jeho horší optimalizace. S pomalejšími reakcemi jsem se v době testování setkával napříč celým systémem. I když se nejednalo o vyložené záseky, byly pomalejší reakce znát. Doufejme, že si v Huawei pospíší s vývojem aktualizace, která tyto problémy odstraní. Výpočetního výkonu má telefon dostatek a vše je tak na optimalizaci.
Fotoaparát a záznam videa: s umělou inteligencí do průměru
Hlavní fotoaparát umístěný na lesklých zádech disponuje dvěma senzory. Primární čip se pyšní rozlišením 13 megapixelů, sekundární je pouze 2megapixelový a uplatnění najde při fotografování portrétů, kde snímá rozdílnou hloubku obrazu. V případě fotografování ve tmě oceníte přisvětlující diodu.
Aplikace pro obsluhu fotoaparátu je shodná, jako znáte z jiných telefonů Huawei. Její možnosti jsou velmi bohaté a mezi celou řadou snímacích režimů nechybí ani manuální. V něm si mohou zkušenější uživatelé ručně nastavit hodnotu expozice, čas závěrky, citlivost ISO nebo třeba vyvážení bílé. S těmito možnostmi můžete dostat z fotoaparátu opravdové maximum.
Huawei P smart (2019) disponuje funkcí AI Camera, kdy smartphone v reálném čase sám rozpozná snímanou scénu a upraví potřebné parametry snímání pro dosažení co nejlepších výsledků. Z minulosti vím, že umělá inteligence občas „ustřelí“ a proto jsem ocenil, že se dá její asistence v nastavení jednoduše vypnout.
Tip: snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde
Výsledná kvalita fotografií je bohužel lehkým zklamáním. Než se by byly snímky vyloženě špatné, ale řadí se přinejlepším k průměru v dané cenové kategorii. Příliš jsem nebyl spokojený s ostrostí, která se směrem k okrajům rychle vytrácí. Nepotěšil mě ani malý dynamický rozsah. Při fotografování v noci si můžete zvolit speciální noční režim, kdy telefon nastaví delší čas závěrky, ale ani v tomto případě nejsou snímky nijak zvlášť kvalitní.
Záznam videa probíhá v maximálním rozlišení Full HD při frekvenci 60 snímků za sekundu. Videa bohužel nebyla v našem případě příliš ostrá a v některých situacích se telefon pral s přeostřováním. Je škoda, že chybí také stabilizace obrazu. Po obrazové stránce se i videa mohou zařadit jen k průměru.
Recenze Huawei P smart (2019): závěrečné hodnocení
Huawei P smart (2019) vsází hlavně na křiklavý vzhled a velký displej, který zabírá většinu čelní strany. I když je tělo z většiny plastové, je kvalita zpracování na výborné úrovni. Špatný není ani celkový výkon, s nímž se nemusíte obávat ani nenáročných mobilních her. Dojem ze slušného výkonu bohužel kazí hůře optimalizovaný systém, který by si zasloužil ještě větší péči. To je ale věc, kterou by mohl výrobce do budoucna snadno zlepšit.
Možná vůbec největší škoda je, že si výrobce nedal více záležet na fotoaparátu. Ne, že by snad byl vyloženě špatný, ale očekával jsem o něco lepší výsledky. Kvůli těmto nedostatkům to bude mít novinka na trhu těžké, obzvlášť kvůli velmi silné konkurenci.
Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu
Takové Xiaomi Mi A2 (recenze) totiž stojí aktuálně zhruba o tisícovku méně, a kromě nudnějšího designu vítězí snad na všech frontách. Pro velkého konkurenta ale nemusíme chodit daleko. Z „vlastních“ řad totiž bude útočit třeba nový Honor 10 Lite (recenze). Jeho výbava i cena jsou v podstatě identické, ale minimálně systém je aktuálně lépe optimalizovaný, a i fotoaparát se zdá lepší.
I přes své nedostatky si myslím, že se Huawei P smart (2019) na trhu neztratí. Najde se totiž celá řada zákazníků, kteří upřednostní zajímavý design před ostatními parametry a v tomto ohledu novinka nezklame.
Huawei P smart (2019)

Klady
- atraktivní vzhled
- slušný výkon
- kvalitní displej
- rychlé odemykání obličejem i otiskem prstu
- bohaté možnosti konektivity
- nadstandardní výdrž
Zápory
- pouze průměrný fotoaparát
- horší optimalizace systému
- pomalé nabíjení
- záda se snadno ušpiní a poškrábou