Domů » Recenze » Recenze Honor 5X: Bestseller mezi Androidy?

Recenze Honor 5X: Bestseller mezi Androidy?

Smartphony značky Honor  spojuje především dobrý poměr cena & výkon, a únorová novinka Honor 5X chce na tuto tradici navázat. Při pohledu na specifikace má ke splnění tohoto cíle dobře nakročeno. Telefon nabízí kovovou konstrukci, prostorný 5,5 palcový IPS displej s fullHD rozlišením, osvědčený osmijádrový procesor Snapdragon, kompletní podporu českých frekvencí LTE, funkci dualSIM, 13MPx fotoaparát a čtečku otisků prstů. To vše za doporučenou cenu 6 990 korun včetně DPH ve stříbrném, zlatém nebo šedém barevném provedení. Že by se nám rýsoval aspirant na další bestseller?

Recenze Honor 5X

Obsah balení: Sluchátka vyměníte, fólii oceníte

Honor 5X se prodává v typické tyrkysově modré krabičce, ve které najdete kromě samotného telefonu adaptér nabíječky, microUSB kabel, paklík návodů a špendlík pro vysunutí slotů SIM karet a microSD karty. Dříve recenzované modely měly v balení ochrannou fólii na displej, ta je nyní již aplikována přímo na telefonu, takže máte o starost méně. Poslední položkou jsou sluchátka typu pecky, která však podávají podprůměrný výkon a nejsou ani moc pohodlná.

img01

Konstrukce a design: Elegantní záda a nudná přední strana

Design i konstrukce Honoru 5X vychází z dříve představeného modelu Honor 7 (recenze), respektive z modelů Mate 7 (recenze) a Mate S (recenze) mateřské firmy Huawei. Konstrukce je tedy kovová a pevná, díky mírnému zaoblení se telefon dobře drží v ruce a nemá tendenci vyklouzávat. Jediné co zaslouží z konstrukčního hlediska kritiku, jsou plastové krytky v horní a dolní části zadní strany, pod kterými jsou schované antény.

Oproti produktovým fotografiím působí použitý plast lacině a lícování s kovovými zády telefonu by mohlo být lepší. Jako celek působí konstrukce pevně a ani v oblasti přechodu plast/kov nic nevrže. V dané cenové kategorii má displej tenké rámečky a navzdory faktu že se jedná o 5,5″ panel, nabízí přijatelné rozměry 151,3 x 76,3 x 8,2 mm a slušnou hmotnost 158 gramů.

img04

Přední straně dominuje displej krytý ochranným laminovaným sklem, Gorilla Glass se tedy nekoná. Nad ním je spolu s mřížkou reproduktoru umístěna přední selfie kamera s přisvětlovací diodou, potřebné senzory a decentní notifikační dioda. Na pravém boku jsou v ideální pozici umístěna tlačítka pro zapnutí přístroje a ovládání hlasitosti. Obě jsou dobře zvýrazněna a mají jistý stisk. Levý bok obsahuje pouze dvojici šuplíčků pro karty. V horním je pozice pro microSIM, spodní pojme nanoSIM a paměťovou kartu. Nejedná se tedy o hybridní slot, takže není třeba volit mezi dualSIM a rozšířením paměti – používat můžete všechny tři prvky současně, což zatím příliš mnoho telefonů na trhu neumí.

V horní části se ukrývá konektor na sluchátka a sekundární mikrofon. Spodní část pod dvojicí mřížek nabízí hlasitý reproduktor a telefonní mikrofon. Mezi nimi je umístěn nabíjecí microUSB konektor. Záda telefonu jsou příjemně zaoblená a jejich celistvost narušuje pouze fotoaparát, čtečka otisků prstů a plastové krytky antén.

img06

Zadní strana Honoru 5x působí elegantním a skoro by se chtělo napsat prémiovým dojmem, nicméně u přední strany už se designéři tolik nevyřádili – ta je celkem nudná a nijak nevyčnívá z klasického čínského standardu.

Displej: Stále ještě jemná podívaná

Honor 5X je osazen 5,5palcovým IPS panelem s rozlišením 1080 x 1920 pixelů (FullHD, 401 ppi). Na velké úhlopříčce nabízí dostatečnou jemnost a rastr není viditelný. Díky rozumnému rozlišení zbytečně neubírá výpočetní výkon a šetří tak energii.

img03

Výborné jsou pozorovací úhly a věrné je i podání barev, jejich teplotu lze v menu v případě potřeby upravit. Dobrá je také čitelnost na přímém slunci, kterou lze v nastavení ještě zvýšit. Pokud čidlo detekuje silné sluníčko, je schopné dočasně zvýšit jas displeje nad maximální běžnou hodnotu, takže se čtením nebudete mít potíže za žádných okolností. Jen je třeba počítat s rychlejším vybíjením baterie.

Čtečka otisků prstů: S přidanou hodnotou navíc

Čtečka otisků prstů je umístěna na zádech telefonu a její citlivost a přesnost je vynikající. Velkou výhodou je skutečnost, že při odemykání prostřednictvím otisku prstu nemusíte telefon probouzet. Stačí přiložit prst a přístroj se probudí a odemkne v jednom kroku. Celé to navíc zabere zhruba půl vteřiny. V případě, že držíte telefon v ruce, není problém se na čtečku prstem rychle trefit a telefon odemknout. V situaci, kdy vám telefon leží na stole, už to tak pohodlné ale není.

img09

Čtečka ale nenabízí pouze funkce spojené se zabezpečením telefonu. Jejím podržením můžete přijímat příchozí hovory nebo vypínat budík, přejetím dolů po senzoru stáhnete notifikační lištu, pohybem nahoru ji zase vytáhnete zpět. K otisku prstu můžete přiřadit kontakt nebo aplikaci a ihned vytočit hovor resp. spustit program při probouzení telefonu. Skrze čtečku lze také pořídit fotografii, což vzhledem k umístění čtečky je vhodné zejména pro vytváření selfie předním fotoaparátem.

Hardware: Běžný standard

Zajištění dostatečného výkonu pro běh systému má na starost osvědčený procesor Qualcomm Snapdragon 615 s osmi jádry (4x 1,5 GHz, 4x 1,2 GHz), doplněný 2 GB operační paměti RAM a grafickým čipem Adreno 405. Telefon si dobře poradí s během operačního systému, při spouštění aplikací a zejména náročnějších her se projeví slabší hardware delším načítáním a nižší grafický výkon.

Tip: Kompletní parametry včetně srovnávače najdete v našem katalogu smartphonů

V AnTuTu benchmarku Honor 5X dosáhl na skóre 35 768 bodů, v náročném testu Sling Shot grafického benchmarku 3Dmark dosáhl pouze na 188 bodů. Interní úložiště má kapacitu 16 GB a po prvním spuštění máte k dispozici 9,84 GB. Prostor pro data lze rozšířit pomocí microSD karty do kapacity 128 GB.

Zvuk: Hlasitý reproduktor se slabšími basy

Systémový reproduktor je opravdu hlasitý, ale postrádá basovou složku a při vyšších úrovních hlasitosti začíná zvuk rychle zkreslovat. Mnohem lépe je na tom výstup do sluchátek, který na rozdíl od dříve testovaných koncernových modelů 6 Plus a Mate S, nepostrádá ekvalizér.
Předinstalovaný přehrávač hudby má jednoduché prostředí a umožní prohlížet jednotlivé skladby, interprety, alba či složky. Bohužel si stále neporadí s diakritikou u českých skladeb a lépe uděláte, když ho nahradíte některou z alternativ.

Baterie a výdrž: Celý den bez problémů

Honor 5X není žádná žiletka a proto se do jeho těla vešla baterie se slušnou kapacitou 3 000 mAh, která ve spojení se standardním hardwarem a displejem s rozumným rozlišením poskytuje solidní výdrž. Při vysoké zátěži spolehlivě vydrží s rezervou celý den, při nižším využití spolehlivě zvládne dny dva. Samozřejmě pokud budete baterii ždímat hraním náročných her, smrskne se výdrž na jednotky hodin. Při přehrávání HD videa s 50% jasem a zvukem do sluchátek vydržel Honor 5X slušných 9 hodin a 23 minut.

Pihou na slušné výdrži je dlouhá doba nabíjení, která s dodávanou 1A nabíječkou trvá přes 3 hodiny. Výrobce sice na produktových stránkách uvádí, že model 5X podporuje 2A nabíječky, což výrazně zkrátí dobu nabíjení, ale skutečnost je jiná. Vyzkoušeli jsme dva výkonnější adaptéry, ale doba nabíjení se nezkrátila.

Operační systém a uživatelské prostředí: Čekání na „šestku“

Operačním systémem je Android 5.1.1 Lollipop a dle sdělení českého zastoupení se v budoucnu počítá s aktualizací na Android 6.0 Marshmallow. Nad systémem běží nadstavba EmotionUI 3.1, která výrazně mění vzhled systému a přidává mnoho chytrých funkcí, které v čistém Androidu nenajdete. Místo hlavní nabídky aplikací jsou tak všichni zástupci umisťováni rovnou na domovské plochy, kde je můžete třídit do složek a doplňovat o widgety. Mezi plochami lze nastavit atraktivní přechody nebo změnit vzhled celého systému některým z mnoha připravených motivů, případně si další můžete stáhnout přímo v prostředí telefonu.

Systémová tlačítka najdeme na displeji a jejich pořadí je možné v nastavení upravit. Uživatelům s horším zrakem může přijít vhod změna stylu domovské obrazovky ze standardního na jednoduchý, který zpřehlední prostředí, zjednoduší nabídku nastavení a v některých systémových aplikacích zvětší písmo.

Notifikační lišta je rozdělena do dvou záložek – v jedné se zobrazují notifikace a druhá obsahuje rychlé přepínače a nastavení jasu displeje. Při připojení sluchátek najdete pod lištou s přepínači seznam doporučených aplikací pro použití s nimi. Na odemykací obrazovce jsou standardně zobrazeny hodiny s datem, které jsou případně doplněny přehledem zmeškaných událostí nebo nových notifikací. K dispozici je také rychlý přístup k fotoaparátu.

Z její spodní části lze poté vytáhnout nabídku, z níž můžete spustit hlasový záznamník, kalkulačku nebo použít LED diodu jako svítilnu. Odtud lze rovněž ovládat tapety zamykací obrazovky, výrobcem nazvané Titulní stránky, které se mění při každém odemknutí telefonu. V této nabídce můžete tuto změnu pozastavit, případně si zobrazit přehled tapet nebo vyvolat nastavení, ve kterém si můžete do nabídky přidat vlastní fotografie.

Kromě standardního ovládání umožňuje nadstavba ovládat telefon pohybem a gesty. Například lze spustit vybrané aplikace nakreslením příslušného písmene na zhasnutou obrazovku. Pokud nepoužíváte k odemčení telefonu čtečku otisků prstů, je nejpraktičtější možnost probuzení telefonu dvojitým poklepáním na displej. Tato šikovná funkce je při prvním spuštění deaktivována a je potřeba ji zapnout. Zamknout tímto způsobem telefon není možné, pro možnost rychlého uzamčení výrobce připravil aplikaci Zámek obrazovky, po kliknutí na její ikonu se zařízení uzamkne.

Rychle zhasnout displej lze také pomocí funkce Plovoucí tlačítko – jedná se o nenápadnou kruhovou ikonu, kterou si můžete připnout na libovolné místo na okraji obrazovky a následně se pomocí něj rychle dostat k virtuálním systémovým tlačítkům, zmíněnému zamknutí displeje nebo rychlému vyčištění paměti RAM.

Výrobce neopominul připravit usnadnění pro ovládání rozměrného displeje jednou rukou. Gestem lze zmenšit plochu a připnout ji k levému nebo pravému spodnímu rohu displeje. Podobně je možné nastavit také Huawei Swype klávesnici.

Z bonusových aplikací si zaslouží vyzdvihnout aplikace Správce telefonu, která na několik kliknutí umožní pročistit mezipaměť a paměť RAM, blokovat vámi zvolená telefonní čísla, spustit úsporný režim či otevřít správce oznámení. Přehledná aplikace Soubory poskytuje dostatečný přehled o uloženém obsahu v telefonu, kromě základních úkonů se soubory umí pracovat také s archivy. Praktická je funkce Sejf, díky které si můžete soubory zašifrovat a zabránit tak jejich zneužití.

Připraven je plnohodnotný kancelářský balík WPS Office, pomocí něhož můžete nejen číst, ale i editovat a vytvářet dokumenty, potažmo tabulkové soubory a prezentace. Výrobce se nevyvaroval instalaci několika her, které jdou stejně jako odkazy na obchod VMall a Honor club jednoduše odinstalovat.

Kalendář nabídne roční, měsíční, týdenní a denní přehled, popřípadě můžete využít agendu událostí. K jednotlivým záznamům lze přidat vícero upozornění, popřípadě nastavit jejich opakování v určité periodě. Samozřejmostí je pak synchronizace s vaším Google účtem. Budíky naleznete v graficky povedené aplikaci Hodiny, která taktéž obsahuje sledování světového času, stopky a časovač.

Telefonování, zprávy a multimédia

Telefonování, kontakty a zprávy jsou zahrnuty do jedné aplikace a mezi jednotlivými položkami procházíte pouze tahem prstu do stran. Použití diakritiky ve zprávě vede k jejímu zkrácení na 70 znaků. V nastavení je sice položka pro použití kódování, které má zkracování zamezit, ale stejně jako na dříve recenzovaných Huawei/Honor telefonech jsem nepřišel na to, jak ji aktivovat. Samotná kvalita hovorů je průměrná, zvuk je plochý, ale sluchátko je poměrně hlasité a není tak problém druhou stranu slyšet i v hlučnějším prostředí. Protistrana si při hovoru také na nic nestěžovala.

Kromě výše zmíněné aplikace pro přehrávání hudby nechybí v telefonu Hudba Play. Galerie umožňuje prohlížet jednotlivá alba a složky, nebo zobrazit časovou osu fotografií pořízených fotoaparátem. Můžete odtud fotografie sdílet a provádět jednoduchou editaci.

Přehrávač videa nenabízí žádné doplňkové možnosti nastavení kromě přepnutí do plovoucího okna, navíc podporuje pouze omezený výběr formátů videa. Pro pokročilejší přehrávání videa, včetně podpory titulků, bude třeba nainstalovat některý z alternativních přehrávačů, například populární MX Player. U testovacích videí s audio stopou ve formátu AC3 telefon odmítal přehrát zvuk.

Konektivita a připojení: Kompletní LTE potěší

Honor 5X podporuje všechny v ČR používané frekvence LTE, včetně pásma 900 MHz, které u nás využívá pouze Vodafone a to na obou slotech. Stačí tedy v nastavení telefonu vybrat, kterou z karet chcete používat pro rychlá mobilní data.

Výbavu dále doplňuje WiFi 802.11 b/g/n ovšem pouze v pásmu 2,4GHz, Bluetooth 4.1 a GPS kombinovaná s GLONASS. Fixace polohy je velmi rychlá a má dobrou citlivost i v městské zástavbě. Během testování jsem k navigaci využíval Google mapy a oblíbenou komunitní navigaci Waze. Ve výbavě bohužel nenajdeme NFC a chybí také podpora funkce USB host.

Fotoaparát a záznam videa: Ve své třídě slušné výsledky

Hlavní fotoaparát má rozlišení 13 megapixelů, objektiv se světelností F/2.0 a ohniskovou vzdáleností 28mm. Přední kamerka s fixním focusem má rozlišení 5 Mpx, světelnost objektivu je F/2.4 a ohnisková vzdálenost 22mm. Při maximálním rozlišení pořizuje hlavní fotoaparát snímky s poměrem stran 4:3 (4160 x 3120 px). Pokud dáváte přednost fotografiím 16:9 (4160 x 2336 px), je třeba nastavit velikost na 10 Mpx. V tomto rozlišení lze pořizovat také snímky s poměrem stran 1:1 (3104 x 3104 px).

img10

Prostředí fotoaparátu je intuitivní, na základní obrazovce lze vybrat z pěti základních možností. Dobré jídlo pro přitažlivější záběry pokrmů, Nejhezčí pro pořizování selfie s vylepšením tváře, Fotografie pro klasické focení, Video pro natáčení a Časosběrný režim pro vytváření snímků v nastavených intervalech (v tomto případě přijde vhod malý stativ).

Další nastavení fotoaparátu obsahuje standardní možnosti, na které jsme v současné době zvyklí. Podobně je to u pořizování videa, které je možné zaznamenávat ve Full HD rozlišení při 30 snímcích za sekundu. Video je možné nahrát ve zpomaleném režimu se 120fps, ale pouze v nízkém rozlišení 640 x 480 px.

Honor 5X: Camera demo

Na cenovou kategorii, do které telefon spadá, jsou za dobrých světelných podmínek výsledné snímky nadprůměrné a Honor 5X se nemusí bát srovnání s konkurencí. Snímky mají věrné podání barev, vykreslené detaily a netrpí na přepaly. Za zhoršených světelných podmínek se objevuje digitální šum, ale snímky jsou stále v dané třídě konkurenceschopné, i když ostrost by mohla být o něco lepší. Záznam videa je také dobré úrovni, ale je znát absence optické stabilizace, která je zatím standardem dražších modelů.

Konkurence

Telefony s 5,5 palcovým displejem jsou oblíbené a najdeme jich mnoho i v nižších cenových kategoriích. Pokud budeme hledat stejné hardwarové parametry a nebudeme trvat na podpoře dualsim, je nejzajímavější alternativou Vodafone Smart ultra 6 (recenze). Kromě možnosti využít dvě telefonní čísla nabízí identickou výbavu, ke které přidává ještě NFC. Nepodporuje však LTE v pásmu 2100 MHz. Tuctový vzhled a plastovou konstrukci vykoupí o 2000 korun nižší cenou.

Velmi podobně jako telefon červeného operátora je na tom „oboustranný“ Alcatel Onetouch Idol 3 (recenze) ve svém 5,5 palcovém provedení. Stejný hardware doplňují stereo reproduktory a originální symetrický design s dvojicí mikrofonů umožňuje používat telefon bez přemýšlení kde je nahoře a kde dole. Balení navíc obsahuje kvalitní sluchátka JBL. Cena je stejná jako u Honoru 5X.

Z konkurentů podporujících dualsim je zajímavou volbou Lenovo A7010, které na rozdíl od výše zmíněných modelů pohání procesor MediaTek a stejně jako Honor 5X disponuje čtečkou otisků prstů. Nabízí větší 32GB vnitřní úložiště včetně možnosti rozšíření paměťovou kartou a stejně jako Alcatel dvojici stereo reproduktorů. Konstrukce je plastová s povedeným designem vycházejícím z telefonů Motorola.

Z nabízených telefonů se systémem Windows Phone nabízí velký 5,7 palcový displej Nokia Lumia 640 XL Dual SIM (recenze), který má pouze s HD rozlišením (720 x 1280 px), ale nechybí mu populární funkce Glance Screen. Hardware je slabší ale to u systému Windows Phone není rozhodující, menší je také interní úložiště které má pouze 8 GB s možností rozšíření paměťovou kartou. V krátké době by měl být telefon aktualizován na systém Windows Mobile 10.

Závěrečné hodnocení

Honor 5X přináší prémiové kovové zpracování do cenové kategorie, ve které zatím dominují téměř výhradně plasty. K tomu přidává vyvážený výkon, kvalitní displej, solidní fotoaparát a v neposlední řadě také slušnou výdrž. Tím vším může zaujmout zákazníky, kteří chtějí telefon s luxusním vzhledem, který je většinou doménou dražších přístrojů a zároveň nepotřebují ultimativní výkon a zbytečné 2k displeje vlakových modelů, často s dvojnásobnou cenovkou. Největším nedostatkem je pomalé nabíjení, pokud telefon podporuje rychlejší nabíjení, jak uvádí výrobce na webu, je nepochopitelné proč nedal výkonnější nabíječku už do základního balení.

Honor 5X

7.1

Design a zpracování

6.5/10

Výkon a optimalizace

7.5/10

Hardwarová výbava

7.0/10

Kvalita fotografií a videa

7.0/10

Výdrž baterie

7.5/10

Klady (+)

 • dílenské zpracování, kovová záda
 • kvalitní FullHD displej
 • slušná výdrž
 • ve své kategorii nadprůměrný fotoaparát
 • čtečka otisků prstů
 • kompletní podpora LTE
 • dva sloty na SIM + microSD

Zápory (–)

 • pomalé nabíjení (1A nabíječka v balení)
 • nudný design předný strany
 • zatím s Androidem 5.1
 • obyčejná sluchátka v balení

Roman Vitámvás

Fanoušek moderních technologií a RC modelů. V redakci SMARTmania.cz působí od roku 2012 jako recenzent – externista.

17 komentářů

 1. Bestseller medzi androidmi (system s 85% podielom) = 0 komentarov
  Lumia 650 (lowend so systemom s 1,7% podielom) = 165 komentarov

  • Petr (neregistrovaný)

   o vis, Android nepotrebuje, aby za nej vsichni uzivatele v CR srdnate a do roztrhani tela bojovali na strankach SM. Vsichni vedi, ze je dobry.

  • A ještě je zajímavější, že za WP tu bojují hlavně slováci, což je pochopitelné, čím více na východ tím více v prde…
   Takže kupují levné telefony a pak za ně bojují na cizím bojišti :D
   To oni rádi už mezi tety 1939-1945

  • Petr (neregistrovaný)

   Narodnostni otazku bych do toho netahal. I kdyz je pravda, ze Imperator, Tomassx1, Patrik Hatas, Zaklinac, jojo a dalsi tvemu popisu naprosto odpovidaji a delaji hanbu celemu slovenskemu narodu.

  • fú lubicock niekto ti stupil na otlak – no čo si všetko povyťahoval predstav si :)
   odporučam vytiahnuť ponožky do sandálú a dat si zelí – to je asi maximalne to co vies :) a zobrať si pašteku na vylet do tatier – ale pozor nech sa ti nepokazi…

  • Inak k teme a normalne vysvetlenie – ten bestseller je len jedna dalsia placka medzi dalsimi plackami z ciny z dalsim androidom z pomedzi dalsich 1,5 miliardy zariadeni… tudiz je kazdemu ukradnuty ;)

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Mozna je kazdemu ukradnuty, za stejne obdobi si ho vsak koupi vic lidi, nez vsech Lumii dohromady. Vsadime se?

  • vsadme sa o 650tku

  • qwerty (neregistrovaný)

   LubiCzech, Arakin, Katikakus z MM… Ako by vas jedna mater mala :)
   Bestseller to nebude, z jednoduchych dovodov. Hoci su vacsie modely oblubene, hlavny prud je stale okolo 5 palcov, a taktiez modelov s velkym displejom, ktore tomuto konkuruju je uz dost

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   4 miliony za kvartal jich prodaji s prstem v nose.

  • 4 mil. jich možná prodají, ale nic na nich nevydělají.

  • wings005: dobre napisane :)

  • 4 miliony 5X nepreda ani nahodou. Huawei mobilov predava vela, ale X nie je najpredavanejsia kategoria. Oblubene su ine modely. Arakine, strelil si capa, ako obvykle.

  • Comby (neregistrovaný)

   Za to vy ste sa Hitlerovi a potom Stalinovi vopchali rovno do prdele.

  • LubiCzech- Když už jsme u toho kdo koho podporoval atď…..Slováci jako první povstali proti nacistům, kdežto Češi čekali až bude válka rozhodnuta a až pak „hrdinně“ povstali. Aby bylo jasno, vážím si každého kdo vzal zbraň do ruky proti nacistům. Tady tohle je jenom reakce na Váš trapný příspěvek.

 2. jirina (neregistrovaný)

  Dobrý večer, může mi někdo poradit jakou dělám chybu?
  Telefonuji a najednou je druhá strana hluchá a objeví se mi hovor přidržen, ale druhá strana to neudělala, takže mi z toho vyplývá, že jsem asi někde něco zmáčkla já, ale nevím co:-)) Mobil mám 3 dny a stalo se mi to už 2x
  Mám HONOR X5
  Děkuji za radu Jiřina

 3. Já vlastním honor 5x a kde se na něho hrabou jiní, jako Nokia s.e. prodělané jabko atd, honor 5x má některý lag ale já dal jiný Launcher který používám přes 4 roky a šlape jak hodinky, žádný lag atd se nekoná, pro ty kdo dělal recenzi, je fakt že se dlouho nabíjí, ale netuším kde jste koupili nabíječky, já koupil s podporou quick charge 3.0 a nabíjení​ 1 hodina a 44 m od 6% na 100% takže kupujete kvalitní nabíječky a ne takové co mají napsáno sice 2,0 a, ale při testu mají jen něco nad 1,4 a

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).