Domů » Recenze » Recenze Huawei Mate S: Míří do vyšších sfér

Recenze Huawei Mate S: Míří do vyšších sfér

Huawei Mate S láká na kovové tělo, slušnou hardwarovou výbavu a díky menšímu 5,5″ displeji také na kompaktnější rozměry, než měl jeho předchůdce Mate 7. U něj byla velkým lákadlem také nízká cena, to už ale v případě letošní novinky neplatí.

Když společnost Huawei na tiskové konferenci v Berlíně představila model Mate S a zmínila u něj technologii Force Touch, vyfoukla tím prvenství Applu. Jenže zatímco Apple už nové iPhony s technologií pro rozpoznání síly stisku dávno prodává, u Huawei je od té doby ticho po pěšině a základní verze smartphonu Mate S touto technologií není vybavena.

Prvenství Huawei tedy tak trochu můžeme označit za Pyrrhovo vítězství, protože tuto technologii sice umějí vyrobit, ale uvedení do prodeje zatím trochu pokulhává. Prezentované zoomování fotografií nebo vážení předmětů položených na displej sice v prezentaci působí hezky, ale od té doby jsme nic dalšího neviděli.

 

Jak by mělo představení Force Touch vypadat, ukázal o týden později Apple, který představil nové iPhony 6s a 6s Plus (recenze) vybavené obdobnou technologií s marketingovým označení 3D Touch, kterou zakomponoval už při uvedení do mnoha systémových aplikací a uvolnil její použití pro vývojáře, takže se rychle začaly objevovat aktualizace aplikací třetích stran, které 3D Touch využívají.

Huawei Mate S se bude dostupný ve třech paměťových variantách (32, 64 a 128 GB) a ve čtyřech atraktivních barevných provedeních (Luxurious Gold, Titanium Grey, Rose Gold a testovaná Mystic Champagne). Technologie Force Touch je bohužel vyhrazena pouze pro nejvyšší 128GB verzi s označením Premium, která ještě nebyla pro český trh ohlášena. Základní (námi testovaný) 32 GB model by měl být dostupný v průběhu listopadu za sebevědomou cenu 17 590 korun včetně DPH.

  

Obsah balení

Náznak toho, že se Huawei snaží zamířit do prémiového segmentu, je vidět na samotném balení. V elegantní černé krabičce najdeme kromě telefonu a klasického příslušenství v podobě nabíjecího adaptéru, USB kabelu, sponky na SIM, příruček a sluchátek, také praktické flipové pouzdro vyrobené z koženky a plastu, které poskytne vašemu telefonu základní ochranu ihned po vybalení z krabičky.

   

Videopohled

Huawei Mate S: Videorecenze

Design a zpracování: Pevný a elegantní

Výrobce opět vsadil na kovovou konstrukci, a přestože jsou okraje krycího skla displeje společně se zadní stranou zaoblené, je telefon designově stále podobný svému úspěšnému předchůdci Mate 7. Ergonomie se ale zlepšila a v ruce se novinka drží velmi dobře. Je samozřejmě nutné brát v potaz, že se jedná o větší telefon, takže o něm při přenášení budete vědět.

Displej má velmi tenké rámečky a navzdory faktu že se jedná o 5,5″ panel, nabízí přijatelné rozměry 149,8 x 75,3 x 7,2 mm a slušnou hmotnost 156 gramů. Téměř o centimetr vyšší a 36 gramů těžší iPhone 6s Plus (recenze) působí v ruce proti Mate S jako otesánek.

  

Přední straně dominuje displej krytý ochranným sklem Gorilla Glass čtvrté generace. Nad ním je spolu s mřížkou reproduktoru umístěna přední selfie kamera s přisvětlovací diodou, potřebné senzory a decentní notifikační dioda. Na pravém boku jsou v ideální pozici umístěna tlačítka pro zapnutí přístroje a ovládání hlasitosti.

  

U klávesy Power bych ocenil trochu tužší chod, protože se mi často stávalo, že jsem rozsvítil displej při pouhé manipulaci s telefonem, i když jsem neměl v úmyslu s ním pracovat. Levý bok obsahuje pouze společný šuplíček pro nano SIM a paměťovou kartu.

 

V horní části se ukrývá konektor na sluchátka a sekundární mikrofon, a na rozdíl od Honoru 7 zde výrobce neintegroval infračervený port pro ovládání domácí elektroniky. Spodní část pod dvojicí mřížek ukrývá hlasitý reproduktor a telefonní mikrofon. Mezi nimi je umístěn nabíjecí microUSB konektor. Záda telefonu jsou příjemně zaoblená a jejich celistvost narušuje pouze fotoaparát, čtečka otisků prstů a plastové předěly antén.

 
Srovnání s iPhonem 6s Plus

Dílenské zpracování je na vysoké úrovni a kromě zbytečně citlivého zapínacího tlačítka mu nelze nic vytknout. V ruce novinka působí prémiovým dojmem s precizním zpracováním.

Displej: Full HD postačí

Huawei Mate S používá 5,5palcový AMOLED ONCELL displej s rozlišením 1080 x 1920 pixelů (Full HD, 401 ppi). V době Quad HD panelů se může zdát použité rozlišení nízké, ale i na velké úhlopříčce nabízí dostatečnou jemnost a rastr není viditelný. Displej tak zbytečně neubírá výpočetní výkon a šetří tak energii.

Výborné jsou pozorovací úhly a podání barev, které jsou díky použité technologii více saturované, a jejich teplotu lze v menu nastavit. Přes použití AMOLED panelu je výborná také čitelnost na přímém slunci. Pokud čidlo detekuje silné sluníčko, je schopné dočasně zvýšit jas displeje nad maximální běžnou hodnotu, takže se čtením nebudete mít potíže za žádných okolností. Jen pak počítejte s tím, že vám poměrně rychle bude ubývat baterie.

Čtečka otisků prstů: Přesná a rychlá

Čtečku otisků prstů umístil výrobce pro sebe typicky na záda telefonu. Její citlivost a přesnost je vynikající, a pokud jsem se setkal s nepřesností, bylo to způsobeno tím, že jsem se na čtečku netrefil přesně. V případě, že vezmete telefon do ruky, není problém se na čtečku prstem rychle trefit a telefon odemnkout. V situaci, kdy vám telefon leží na stole, už to tak pohodlné ale není.

Čtečka při použití v galerii funguje jako trackpad a přejížděním po ploše lze listovat mezi položkami. Mimo galerii si přejetím po dolů po senzoru stáhnete notifikační lištu, pohybem nahoru ji zase vytáhnete zpět. U velkého telefonu velmi příjemná funkce. Velkou výhodou je skutečnost, že při odemykání prostřednictvím otisku prstu ho nemusíte probouzet. Stačí přiložit prst a přístroj se probudí a odemkne v jednom kroku. Celé to navíc zabere zhruba půl vteřiny.

Hardwarová výbava

Zajištění dostatečného výkonu pro běh systému má na starost koncernový 64bitový procesor HiSilicon Kirin 935 s osmi jádry (4x 2,2 GHz, 4x 1,5 GHz), doplněný 3 GB operační paměti RAM a grafickým čipem Mali-T628 MP4. Telefon si skvěle poradí s během dobře optimalizovaného systému a nemá problém ani s náročnými aplikacemi a většinou her. Při hraní se ale projeví nižší grafický výkon oproti konkurenčním čipům Adreno. V náročném testu Sling Shot grafického benchmarku 3Dmark dosáhl na podprůměrných 381 bodů.

Interní úložiště má kapacitu 32 GB a po prvním spuštění máte k dispozici necelých 24 GB. Prostor pro data lze rozšířit pomocí microSD karty do kapacity 128 GB.

 

Zvuk

Hlasitý reproduktor je kvalitní a zvukové podání velmi dobré. Při nejvyšších úrovních hlasitosti se začíná zvuk rychle zkreslovat, ale troufám si tvrdit, že to výrobce s maximální úrovní hlasitosti přehnal a malý reproduktor prostě nestíhá. Výstup do sluchátek je velmi dobrý, ale telefon postrádá ekvalizér. Aktivovat můžete pouze vylepšení zvuku dts, které zvýší basy a zvýrazní prostorový efekt, ale tím možnosti úpravy zvuku končí.

Předinstalovaný přehrávač hudby má jednoduché prostředí a umožní prohlížet jednotlivé skladby, interprety, alba či složky. Bohužel si neporadí s diakritikou u českých skladeb a lépe uděláte, když ho nahradíte některou z alternativ, které podporují širší nastavení zvuku.

Baterie a výdrž

Do štíhlého těla se Huawei podařilo zabudovat uživatelsky nevyměnitelný akumulátor s kapacitou 2 700 mAh. Při běžném používání zajistí jednodenní výdrž a ani šetřílkové se nedostanou na dva dny. Při hraní náročných her baterie ubývá doslova před očima, také při přehrávání HD videa s 50% jasem a zvukem do sluchátek, vydržel Mate S podprůměrných 7 hodin a 22 minut. Naštěstí podporuje rychlé nabíjení a na plnou kapacitu telefon nabijete za 1 hodinu a 30 minut.

Operační systém a uživatelské prostředí

Operačním systémem je Android 5.1.1 Lollipop a očekáváme, že běhěm několika měsíců by se měla objevit aktualizace na Android 6.0 Marshmallow. Nad systémem běží nadstavba EmotionUI 3.1, která výrazně mění vzhled systému a přidává mnoho chytrých funkcí, které v čistém Androidu nenajdete. Místo hlavní nabídky aplikací jsou tak všichni zástupci umisťováni rovnou na domovské plochy, kde je můžete třídit do složek a doplňovat o widgety. Mezi plochami lze nastavit atraktivní přechody nebo změnit vzhled celého systému některým z mnoha připravených motivů.

 

Uživatelům s horším zrakem může přijít vhod změna stylu domovské obrazovky ze standardního na jednoduchý, který zpřehlední prostředí, zjednoduší nabídku nastavení a v některých systémových aplikacích zvětší písmo.

 

Notifikační lišta je rozdělena do dvou záložek – v jedné se zobrazují notifikace a druhá obsahuje rychlé přepínače a nastavení jasu displeje. Na odemykací obrazovce jsou standardně zobrazeny hodiny s datem, které jsou případně doplněny přehledem zmeškaných událostí nebo nových notifikací. K dispozici je také rychlý přístup k fotoaparátu.

 

Z její spodní části lze poté vytáhnout nabídku, z níž můžete spustit hlasový záznamník, kalkulačku nebo použít LED diodu jako svítilnu. Odtud lze rovněž ovládat tapety zamykací obrazovky, výrobcem nazvané Titulní stránky, které se mění při každém odemknutí telefonu. V této nabídce můžete tuto změnu pozastavit, případně si zobrazit přehled tapet nebo vyvolat nastavení, ve kterém si můžete do nabídky přidat vlastní fotografie. Ve starších verzích byla možnost tapetu uložit do telefonu, nyní už se aktuálně používané snímky ukládají do složky v galerii.

 

Kromě standardního ovládání umožňuje nadstavba ovládat telefon pohybem a gesty. Jednotlivá gesta aktivujete v nastavení a jejich nabídka je poměrně široká. Nejpraktičtější je možnost probuzení telefonu dvojitým poklepáním na displej. Tato šikovná funkce je při prvním spuštění deaktivována a je potřeba ji zapnout. Zamknout tímto způsobem telefon není možné, pro možnost rychlého uzamčení výrobce připravil aplikaci Zámek obrazovky, po kliknutí na její ikonu se zařízení uzamkne.

Rychle zhasnout displej lze také pomocí funkce Plovoucí tlačítko – jedná se o nenápadnou kruhovou ikonu, kterou si můžete připnout na libovolné místo na okraji obrazovky a následně se pomocí něj rychle dostat k virtuálním systémovým tlačítkům, zmíněnému zamknutí displeje nebo rychlému vyčištění paměti RAM.

 

K dispozici jsou také gesta kloubem prstu, kdy po nakreslení příslušného písmene kloubem se spustí přidružená aplikace. Tato funkce je dostupná i na vypnutém displeji.

Z bonusových aplikací si zaslouží vyzdvihnout aplikace Správce telefonu, která na několik kliknutí umožní pročistit mezipaměť a paměť RAM, blokovat vámi zvolená telefonní čísla, spustit úsporný režim či otevřít správce oznámení. Přehledná aplikace Soubory poskytuje dostatečný přehled o uloženém obsahu v telefonu, kromě základních úkonů se soubory umí pracovat také s archivy. Praktická je funkce Sejf, díky které si můžete soubory zašifrovat a zabránit tak jejich zneužití.

Připraven je plnohodnotný kancelářský balík WPS Office, pomocí něhož můžete nejen číst, ale i editovat a vytvářet dokumenty, potažmo tabulkové soubory a prezentace. Pro správu úkolů je připravena aplikace Todoist. Výrobce se nevyvaroval instalaci několika her, které jdou naštěstí odinstalovat.

Telefonování a zprávy

Telefonování, kontakty a zprávy jsou zahrnuty do jedné aplikace a mezi jednotlivými položkami procházíte pouze tahem prstu do stran.

Použití diakritiky ve zprávě vede k jejímu zkrácení na 70 znaků. V nastavení je sice položka pro použití kódování, které má zkracování zamezit, ale nabídka je zašedlá a ani u Mate S jsem nepřišel na to, jak ji aktivovat. Samotná kvalita hovorů je bezproblémová, sluchátko je poměrně hlasité a není tak problém druhou stranu slyšet i v hlučnějším prostředí. Protistrana si při hovoru také na nic nestěžovala.

 

Pro zadávání textu jsou připraveny dvě klávesnice, Huawei Swype a Google klávesnice. Obě pracují spolehlivě a je tedy jen na uživateli, zda zvolí jednu z nich nebo doinstaluje některou z osvědčených alternativ.

Kalendář nabídne roční, měsíční, týdenní a denní přehled, popřípadě můžete využít agendu událostí. K jednotlivým záznamům lze přidat vícero upozornění, popřípadě nastavit jejich opakování v určité periodě. Samozřejmostí je pak synchronizace s vaším Google účtem. Budíky naleznete v graficky povedené aplikaci Hodiny, která taktéž obsahuje sledování světového času, stopky a časovač.

Multimédia

Kromě dobře známé systémové Hudby Play připravil výrobce také vlastní přehrávač. Graficky poměrně jednoduché prostředí umožní prohlížet jednotlivé skladby, interprety, alba či složky. Jak už jsem zmínil výše v recenzi nepodporuje zobrazení českých znaků s diakritikou. Galerie umožňuje prohlížet jednotlivá alba a složky, nebo zobrazit časovou osu fotografií pořízených fotoaparátem. Můžete odtud fotografie sdílet a provádět jednoduchou editaci.

Přehrávač videa nenabízí žádné doplňkové možnosti nastavení kromě přepnutí do plovoucího okna. Pro pokročilejší přehrávání videa, včetně podpory titulků, bude třeba nainstalovat některý z alternativních přehrávačů, například populární MX Player.

Konektivita a připojení

V oblasti konektivity je na tom Huawei Mate S dobře, podporuje všechny v ČR používané frekvence LTE, včetně pásma 900 MHz, které u nás využívá pouze Vodafone.

Ve výbavě nechybí WiFi 802.11 b/g/n pouze v pásmu 2,4GHz, kterou doplňuje Bluetooth 4.0, NFC a GPS kombinovaná s GLONASS. Fixace polohy je velmi rychlá a má dobrou citlivost i v městské zástavbě. Během testování jsem k navigaci využíval Google mapy a oblíbenou komunitní navigaci Waze. Nechybí podpora funkce USB host, takže si můžete připojit k telefonu například USB disk a kopírovat soubory.

Fotoaparát a záznam videa

Hlavní fotoaparát disponuje rozlišením 13 megapixelů (čip Sony IMX230), BSI senzorem, optickou stabilizací obrazu a duální dvoutónovou přisvětlovací diodou. Světelnost objektivu je F/2.0. Přední kamerka s fixním focusem má rozlišení 8 Mpx a ani zde nechybí BSI senzor. Světelnost objektivu je F/2.4 a zajímavostí je přítomnost jemné přisvětlovací diody pro pohodlnější focení selfie snímků v horších světelných podmínkách.

Při maximálním rozlišení pořizuje hlavní fotoaparát snímky s poměrem stran 4:3. Pokud dáváte přednost fotografiím 16:9, je třeba nastavit velikost na 10 Mpx. V tomto rozlišení lze pořizovat také snímky s poměrem stran 1:1.

-

- - -
Další fotografie včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- - -

- -

Prostředí fotoaparátu je intuitivní, na základní obrazovce lze vybrat z pěti základních možností. Malování světlem pro zachycení zajímavých světelných efektů (ideálně se stativem), Nejhezčí pro pořizování selfie s vylepšením tváře, Fotografie pro klasické focení, Video pro natáčení a Časosběrný režim pro vytváření snímků v nastavených intervalech (také v tomto případě přijde vhod malý stativ).


Mate S má na přední straně přisvětlovací diodu, která potěší všechny příznivce selfie


Přední dioda při focení selfie v horších světelných podmínkách funguje na jedničku. A rozhodně s ní dosáhnete lepších výsledků, než na iPhone 6s (Plus), který v těchto případech používá technologii Retina flash.

Další nastavení fotoaparátu obsahuje standardní možnosti, na které jsme v současné době zvyklí. Podobně je to u pořizování videa, které je možné zaznamenávat ve Full HD rozlišení při 30 snímcích za sekundu.

- - -

- - -

- - -

- - -

- - -
Další fotografie včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- - -

- - -

Za dobrých světelných podmínek jsou výsledné snímky nadprůměrné a Mate S se nemusí bát srovnání s konkurencí. Snímky mají věrné podání barev, vykreslené detaily a netrpí na přepaly. Za zhoršených světelných podmínek se objevuje digitální šum, ale snímky jsou stále v dané třídě konkurenceschopné. V těchto podmínkách má občas fotoaparát problém zaostřit a je lepší pořídit více snímků a později si vybrat ten nejlepší. Škoda že výrobce nepoužil laserové ostření jako někteří konkurenti.

Huawei Mate S: Camera demo

Záznam videa je také kvalitní, ale někteří konkurenti nabízejí lepší optickou stabilizaci. Také zde se projevuje občasné rozpačité ostření.

Konkurence

V době kdy se telefony s úhlopříčkou displeje kolem 5,5 palců stávají jakýmsi standardem, to Mate S nebude mít s konkurencí jednoduché. Nakonec alternativy najdeme i v současné nabídce výrobce. Je jím skvěle zpracovaný model P8 (recenze), který díky menšímu 5,2 palcovému displeji nabídne o něco kompaktnější rozměry, podobný hardware a také citelně nižší cenu, která se pohybuje kolem 11 tisíc. Nabízí sice pouze 16GB úložiště, ale nechybí mu podpora paměťových karet.

Také u druhé značky výrobce najdeme levnější, přesto zajímavou alternativu v podobě modelu Honor 6 Plus. Nenabízí sice celokovové zpracování (jen kovový rám), ale ve výbavě najdeme lákadla v podobě zadní dvojité kamery, podpory dualsim nebo akumulátoru s nadstandardní kapacitou. Jeho největší nevýhodou jsou chybějící frekvence některých pásem LTE (800 a 900 MHz). Cena se pohybuje kolem 11 600 korun za 32GB variantu.

Mezi rivaly můžeme zařadit také Samsung Galaxy S6 edge+ (recenze) s nekompromisní výbavou a zakřiveným displejem. Jeho cena začíná nad 22 tisíci Kč, ale v současné době k němu prodejci přidávají zdarma fitness náramek Samsung Galaxy Gear Fit, což cenový rozdíl z velké části smaže.

Opomenout nelze iPhone 6S Plus (recenze), který nabídne displej se stejnou úhlopříčkou a rozlišením jako Mate S a stejně špičkově zpracované celokovové tělo. Apple nemá v nabídce 32GB variantu (začíná na 16GB za 24 390 korun) a za vyšší 64GB je třeba připlatit dalších 3 200 Kč, ale na druhou stranu jsou všechny paměťové varianty vybaveny technologií 3D Touch, jejíž obdobu Huawei nabídne jen u nejvyšší 128GB verze Premium u které zatím neznáme cenu ani dostupnost. Pokud netrváte na displeji s hmatovou odezvou, je k dispozici loňský iPhone 6 Plus s cenovkou začínající na 21 tisících korun za 16GB model.

Závěrečné hodnocení

Huawei Mate S je precizně zpracované elegantní zařízení vyrobené z ušlechtilých materiálů, kterému není téměř co vytknout – mezi velkými smartphony se rozhodně neztratí. Ve výbavě chybí snad jen podpora bezdrátového nabíjení a někdo by ocenil infračervený port pro ovládání domácí elektroniky, kterým Huawei vybavuje paradoxně pouze levnější modely.

Pokud by na telefonu bylo logo Samsung nebo Apple, nikdo by se nad cenou 17 500 korun nepozastavil. Kdyby Huawei vybavil technologií Force Touch všechny paměťové varianty, nikdo by se nad základní cenou také nepozastavil. Ale u výrobce, jehož největší devizou byl skvělý poměr výkon/cena, můžeme stanovenou cenu v lepším případě označit jako hodně sebevědomou.

Na tuzemský trh by měla základní verze Mate S vstoupit v nejbližších týdnech, nechme se tedy překvapit jak si povede a jestli výrobce cenu ještě neupraví. Pro koncového zákazníka by snížení ceny rozhodně bylo příjemné a zároveň by to ještě navýšilo zájem o tento povedený model.

Huawei Mate S

7.5

Design a zpracování

8.5/10

Výkon a optimalizace

7.5/10

Hardwarová výbava

7.5/10

Kvalita fotografií a videa

8.0/10

Výdrž baterie

6.0/10

Klady (+)

 • elegantní design, dílenské zpracování
 • výkonný hardware
 • rychlé nabíjení
 • kvalitní fotoaparát
 • čtečka otisků prstů
 • flipové pouzdro v balení

Zápory (–)

 • průměrná výdrž
 • menší výkon grafického čipu
 • vyšší cena
 • Force Touch verze v nedohlednu

Roman Vitámvás

Fanoušek moderních technologií a RC modelů. V redakci SMARTmania.cz působí od roku 2012 jako recenzent – externista.

13 komentářů

 1. Swift (neregistrovaný)

  Huawei umí dělat vážně pěkný telefony. Ale ta cena je šílená. Za 12,5k dobrý, ale za 17 fakt ne.

 2. matoneo (neregistrovaný)

  Ano, umí, ale kopírovat. A to téměř dokonale…

 3. I těch gest nějak chybí zmínka, jakým se zmenšuje zobrazení. Nebo to Huawei ani neumí?

  • Huawei to umí, zobrazení se zmenší přejetím přes softwarová tlačítka ve spodní části displeje. Přejetím zleva doprava se displej zmenší do pravého dolního rohu a naopak. Velikost plochy potom odpovídá přibližně 4,7 palcovému displeji. Děkuji za upozornění

  • pedes (neregistrovaný)

   Gest umí Huawšei mnoho a pokud jde o fuunkce, pak umožňuje změnu velikosti pro ovládání jednou rukou. Uměl to už 6″ Mate 7.

  • Jo to jde, „slide to reachibility“, jak by řekla jedna společnost :-) Sice bych byl radši za poklep, jezdit palcem do strany není až tak pohodlné, ale aspoň že tak.

 4. Rob (neregistrovaný)

  A je dualsim pro ČR?

  • V tuto chvíli nevíme. Doufejme, že české zastoupení co nejdříve upřesní. Jakmile budeme vědět více, určitě o tom na webu vyjde článek.

 5. Milan (neregistrovaný)

  Taky by mě zajímalo, zda bude k dispozici dualsim varianta? Nevíte někdo?

 6. Vinc (neregistrovaný)

  Obsah recenze fajn, ale autor by se měl naučit rodný jazyk. Používání slova „sem“ namísto „jsem“ bije strašlivě do očí a je to v textu minimálně třikrát. Nejsem grammar nazi, ale tohle je hnus.

  • Dobrý den, kolegovi jsem tyto chyby opravil. Díky za upozornění, tohle jsme při finální korekci před publikací přehlédli.

 7. Robert (neregistrovaný)

  Děkuji za recenzi. Nicméně, opravdu mne pobavila věta „díky menšímu 5,5“ displeji. :-)

 8. kultus (neregistrovaný)

  No jestli uz ani cinan nevi co za ty telefony chtit to uz je mazec. Pripomina mi to doby osmelovani, kdyz uz melo zacatky za sebou HTC. Telefon pekny,ale za necelych 13K uz je Lg G4, ktere ho strci do kapsy i Note 4 s neosizenym 5,7″ QHD displejem a Spen je porad levnejsi…cena pujde rychle dolu

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).